ویزا یا روادید چیست

ویزا یا روادید چیست

در این مقاله که به کوشش مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) گردآوری شده است به این سوال پاسخ داده شده که ویزا یا روادید چیست ، انواع مختلف ویزا مانند توریستی، کار، تحصیلی، بیزنس، طلایی و غیره وجود دارد. مدارک مورد نیاز و همچنین هزینه های ویزا در هر کشور و با توجه به ویزای درخواستی متفاوت می باشد، که در این مقاله توضیح مختصری در این خصوص داده شده است.

شرایط ویزا یا روادید چیست؟

ویزا یک مجوز است که به یک مسافر اجازه می دهد از یک کشور خاص بازدید کند، معمولا به شکل یک سند برچسب نصب شده بر روی یک صفحه گذرنامه یا یک تمبر که در یکی از صفحات پاسپورت قرار داده می شود. هر دوی آن ها نشان دهنده دوره زمانی هستند که فرد مجاز است در آن کشور بماند، تاریخ ورود و خروج. این ویزا توسط مقامات مهاجرتی کشوری که قصد بازدید از آن را دارید صادر می شود، معمولا یک کنسولگری یا سفارت در کشور خود.

در مواردی که کشور مقصد شما یک کنسولگری یا سفارت در کشور خود ندارد، باید یک ویزای سفر را در سفارت کشور دیگری که مجاز به صدور ویزا برای کشور شما می باشد، دریافت کنید. هر کشوری سیاست ویزای خود را دارد، اما روند درخواست ویزا به طور کلی مشابه است. انواع مختلف ویزاهای مسافرتی بسته به ملیت، کشور مقصد، مقصد سفر و حتی تعداد دفعاتی که مایل به بازدید از آن کشور هستید، وجود دارد.

همچنین تعدادی از الزاماتی وجود دارد که شما باید آن را انجام دهید که از کشور به کشور متفاوت است. اگر چه از آنجا که بسیاری از مقامات مهاجر تقاضا تقریبا همان اسناد را دارند، بسته به هدف سفر شما، اختلافات زیادی وجود ندارد، ممکن است مجبور شوید مدارک اضافی یا کمتری را ارسال کنید. با این حال، ویزا تضمین نمی کند که شما وارد این کشور شوید، زیرا گارد مرزی تصمیم نهایی را گرفته است. ویزا در تمام قاره ها در سراسر جهان، به استثنای قطب جنوب، عمل می کند. تقریبا تمام معاملات ویزا در سراسر جهان از ویزای Net در یکی از چهار تسهیلات امنیتی پردازش می شود.

مراکز داده در اسبورن، ویرجینیا، Highlands Ranch، کلرادو، لندن و سنگاپور واقع شده اند. مراکز داده ها به شدت در برابر بلایای طبیعی، جنایت و تروریسم ایمن هستند؛ در صورت نیاز می توانند مستقل از یکدیگر و از تاسیسات خارجی عمل کنند؛ و می تواند تا 30،000 معاملات همزمان و حداکثر 100 میلیارد محاسبات در هر ثانیه اداره کند. هر معامله 500 متغیر از جمله 100 پارامتر تشخیص تقلب، نظیر موقعیت مکانی و عادتهای مصرفی مشتری و محل فروش، پیش از پذیرش، بررسی می شود.

ویزا دومین سازمان پرداخت کارت اعتباری (ترکیب دبیت و کارت های اعتباری) است که پس از آنکه در سال 2015 China UnionPay از چین پیشی گرفت، براساس ارزش سالانه پرداخت ها و تعداد کارت های صادر شده است. از آنجائیکه اندازه UnionPay بر اساس اندازه بازار داخلی آن است، ویزا در سایر نقاط جهان در خارج از چین غالب است و 50 درصد بازار جهانی کارت های پرداختی بجز چین است.

انواع ویزا

انواع مختلفی از ویزا با توجه به هدف شما برای سفر به کشوری دیگر وجود دارد. ویزاها با توجه به هدف سفر شما طبقه بندی می شوند. از جمله ویزاهای متداول می توان به ویزاهای زیر اشاره کرد:

 • ویزای گردشگری (Tourist Visa )
 • ویزای ترانزیت (Transit Visa)
 • ویزای پزشکی (Medical Visa )
 • ویزای کار (Working Visa )
 • ویزای بیزنس (Business Visa )
 • ویزا تحقیقاتی (Research Visa )
 • ویزای مشاغل آزاد (Freelancer Visa )
 • ویزای کارگران فصلی (Seasonal worker visa
 • ویزای کارجویان (Job Seeker Visa)
 • ویزای تحصیلی (Student Visa)
 • ویزای همسر (Spouse Visa )
 • ویزای وابسته (Dependant Visa)
 • ویزای طلایی (Golden Visa)

انواع ویزا

ویزاها با توجه به تعداد حق ورودهای مجاز به کشور نیز طبقه بندی می شوند:

 • ویزا با یک حق ورود (Single Entry)
 • ویزا با دو حق ورود (Double Entry )
 • ویزا با حق ورود متعدد (Multiple Entry)

تفاوت ویزا و پاسپورت یا شهروندی

تفاوت ویزا و پاسپورت چیست ؟ برخی از مردم تفاوت ویزا و پاسپورت را نمی دانند ، به خصوص افرادی که دارای پاسپورت قوی هستند و می توانند بدون ویزای اولیه به بسیاری از کشورها سفر کنند.  هر دو مدرک برای سفر به یک کشور مورد استفاده قرار می گیرد، اما تفاوت های چشم گیری با یکدیگر دارند. ویزا برای خارجیانی صادر می شود که قصد سفر و بازدید از کشوری را دارند ،  پاسپورت گواهی است که برای شهروندان یک کشور به منظور سفر به سایر کشورها صادر می شود.

با توجه به قرارداد سفر بدون ویزا  بین بسیاری از کشورهای جهان ، هر فرد با پاسپورت کشورخود می تواند بدون ویزا به برخی از کشورها سفر کند. ساکنین کشورهای عضو منطقه شنگن  برای سفر به کشورهای این منطقه به پاسپورت و ویزا نیاز ندارند، تنها مدرک مورد نیاز کارت شناسایی است. علاوه بر این ، ساکنین 60 کشور غیر منطقه شنگن نیز می توانند بدون ویزا و با داشتن پاسپورت معتبر به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. این افراد حداکثر می توانند 90 روز در یک دوره 180 روزه در کشوری بدون ویزا اقامت داشته باشند.

پاسپورت شامل اطلاعات شخصی دارنده آن از جمله نام، تاریخ تولد، ملیت، عکس و غیره می باشد. برچسب ویزا شامل اطلاعاتی درباره کشور مقصد، تاریخ ورود مسافر به کشور، تاریخ خروج مسافر از کشور ، تعداد روزهای مجاز برای اقامت در کشور می شود. با توجه به سیاست ویزای هر کشور، ممکن است برای ورود به برخی از کشورها به ویزا نیاز نباشد و پاسپورت کافی باشد و یا به هیچ یک از آنها نیاز نباشد ؛ اما نمی توان تنها با داشتن ویزا و بدون پاسپورت به کشوری سفر کرد. هر کشوری این حق را دارد که در مواقع ضروری ویزا را باطل کند.

مدارک معمول لازم برای اخذ ویزا

مدارک مورد نیاز برای ویزا در هر کشور و با توجه به ویزای درخواستی متفاوت می باشد. بنابراین  از سفارت یا کنسولگری کشور مقصد در کشور خود فهرستی دقیق از مدارک مورد نیاز تهیه کنید. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا عبارتند از :

 • برای اخذ ویزا، تکمیل فرم درخواست الزامی است. این فرم را باید با اطلاعات شخصی و هدف سفر خود تکمیل کنید.
 • معمولا در اروپا پاسپورت باید تا سه ماه پس از بازگشت مسافر به کشور خود اعتبار داشته باشد.
 • عکس ها باید طبق استانداردهای ISCO و در 6 ماه اخیر گرفته شده باشند.
 • بیمه ای که کل دوره اقامت شما را در کشور مقصد پوشش می دهد .هزینه بیمه درمانی سفر برای ویزای شنگن 30000 یورو و برای کل دوره اقامت در منطقه شنگن می باشد.
 • مدرکی که ثابت کند تمکن مالی در طول دوره اقات خود در کشور مقصد دارید.
 • داشتن مسکن و محل زندگی مناسب برای دوره اقامت الزامی است . اگر قصد اقامت در هتل را دارید باید مدارک مربوطه را ارائه دهید. اگر قصد اقامت در منزل دوستان خود را دارید، باید نامه تایید و امضا شده از طرف آنها را ارسال کنید که نشان دهد فضای کافی برای شما وجود دارد.
 • برای انجام پروسه ویزا باید هزینه آن را پرداخت کنید.
 • بلیط پرواز که در آن جزئیات سفر به کشور مقصد قید شده باشد.

معمولا پیش از سفر از طریق وب سایت کنسولگری یا سفارت کشور مقصد در کشور خود،  مصاحبه ای با شما انجام می شود. در روز مصاحبه باید مدارک مربوطه و کپی آنها را با خود به همراه داشته باشید . برخی از کشورها از متقاضیان گواهی پزشکی نیز دریافت می کنند.

هزینه و مدت زمان اخذ ویزای شینگن

هزینه اخذ انواع ویزا و یا مجوز:

 • مجوز تحصیلی ( به علاوه هزینه تمدید ) : 150 دلار
 • مجوز کار ( به علاوه هزینه تمدید ) : 155 دلار
 • مجوز کار _ حداکثر هزینه برای هنرمندان و کارمندان آنها : 100 دلار
 • ویزای بازدید کننده با یک حق ورود و یا حق ورود متعدد ( به علاوه هزینه تمدید ) : 100 دلار
 • ویزای بازدید کننده _ حداکثر هزینه برای خانواده : 500 دلار
 • Visitor record ( به علاوه هزینه تمدید ) : 75 دلار

پس از 15 روز نتیجه نهایی سفارت برای اعطای ویزای شنگن اعلام می شود. در برخی موقعیت های خاص ممکن است پروسه زمانی اعطای ویزای شنگن طولانی تر باشد. در شرایط خاص، ممکن است ویزای شنگن حداکثر تا 30 روز پس از مصاحبه صادر شود و یا در شرایط خیلی خاص این مدت زمان به 60 روز می رسد. ویزای کار تا حداکثر 19 روز صادر و به  75 % از درخواست ها طی 7 روز پاسخ داده می شود. معمولا ویزای کار در هنگام تحصیل کمتر از 6 ماه صادر می شود.

مدت زمان صدور ویزای کار پس از تحصیل کمتر از 90 روز است. پروسه زمانی صدور ویزای تحصیلی در هر شرایط و با توجه به کشور مبدا متفاوت خواهد بود. معمولا ویزای تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا طی 45 روز الی 4 ماه صادر می شود. پروسه زمانی صدور ویزای پزشکی 15 _ 30 روز کاری می باشد. ویزای شینگن چیست؟ در این خصوص جواب این سوال بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده