تحصیل دندانپزشکی در رومانی

تحصیل دندانپزشکی در رومانی

استانداردهای بالا تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی و هزینه مقرون به صرفه تحصیل در این دانشگاه‌ها، تحصیل دندانپزشکی در رومانی را به یک انتخاب ایده‌آل تبدیل کرده است. مدارک دانشگاهی که دانشگاه رومانی صادر می‌کند توسط GDC در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و تمام دنیا مورد پذیرش قرار می‌گیرد. بیش از 531 هزار دانشجو در رومانی تحصیل می‌کنند که 27 هزار نفر از این تعداد، دانشجویان بین‌المللی هستند. بیش از 10 دانشگاه پزشکی یا UMF در رومانی وجود دارد که امکان تحصیل دندانپزشکی در رومانی را فراهم کرده‌اند. سالانه هر کدام دانشگاه‌های این کشور 10 تا 50 دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل به عنوان شهروند رومانی در این کشور اقامت کرده و به شغل دندانپزشکی مشغول شوند. همچنین می‌توانند در هر کدام از کشورهای دنیا مطب خود را راه‌اندازی کنند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در رومانی

مهم‌ترین مزایا تحصیل دندانپزشکی در رومانی شامل موارد زیر است:

شناخت بین‌المللی: رومانی بهترین برنامه‌های آموزش دندانپزشکی را در تمام دنیا دارد. استانداردهای آکادمیک بالای دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی سبب شده است که مدارک دانشجویان این دانشگاه در سراسر اروپا و تمام دنیا به رسمیت شناخته شود.

برنامه‌های درسی جهانی: برنامه‌های درسی در دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی، یک ترکیب کاربردی از برنامه‌های آکادمیک و برنامه‌های عملی است.

برنامه‌های آموزش به زبان انگلیسی: اگرچه رومانی یک کشور غیرانگلیسی زبان است؛ اما دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی دوره‌های آموزش دندانپزشکی به زبان انگلیسی با بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند. تحصیل پزشکی در رومانی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور از رتبه بالا و اعتبار خوب در تمام دنیا برخوردار هستند.

امکانات کلاس‌ها: در این دانشگاه‌ها از امکانات دندانپزشکی روز دنیا استفاده می‌کنند.

تحصیل دندانپزشکی در رومانی و زندگی مقرون به صرفه: هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در رومانی همواره از جذابیت‌های تحصیل در این کشور بوده است. هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در رومانی بین 4800 تا 8000 یورو است. هزینه زندگی نیز معمولا بین 300 تا 500 یورو است.

فرصت‌های شغلی: فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های رومانی همواره فرصت‌های شغلی خوبی برای کار در رومانی و کشورهای دیگر دارند.

ادامه تحصیل: دانشجویان این کشور می‌توانند تحصیلات تکمیلی خود را در این کشور ادامه دهند یا آموزش‌های تخصصی دریافت کنند.

کیفیت بالای آموزش: دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در رومانی جز بهترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا هستند. این دانشگاه‌ها همواره بهترین دوره‌های آموزشی انگلیسی زبان را ارائه داده‌اند. همین امر تحصیل دندانپزشکی در رومانی را به یک رویا برای خیلی از دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

کیفیت بالای زندگی: کیفیت زندگی در این کشور با وجود هزینه‌های معقول، عالی است.

دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانیدانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی

رومانی دارای بیش از 10 تا از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی درجه یک در دنیا است که در آن‌ها دوره‌های دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می شود. دوره دندانپزشکی در این کشور 6 سال طول می‌کشد. تحصیلات در رشته دندانپزشکی در رومانی مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا طراحی شده است.

نام دانشگاهرتبه جهانیشهریهزبانمدت زمان دورههزینه‌های ماهانه
تیتو مایورسکو بخارست39267500 یورو در سالانگلیسی۶سالهاجاره آپارتمان: 300 تا 440 یورو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 600 یورو در ماه
دانشگاه پزشکی و داروسازی کرایووا27256000 یورو در سالانگلیسی با حداقل سطح B2۶سالهاجاره آپارتمان: 200 تا 250 یورو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 450 یورو
ویکتور بیبز تیمیشوآرا27727500 یورو در سالانگلیسی6سالهاجاره آپارتمان: 250 تا 380 یورو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 500 یورو در ماه
پزشکی و داروسازی ایولیو هاتیگانو7500 یورو در سالانگلیسی6سالهاجاره ماهانه آپارتمان: 300 تا 450 یوروو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 550 یورو در ماه
اویدیوس کنستانتا2936 6000 یوروانگلیسی6سالهاجاره آپارتمان: 280 تا 500 یورو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 500 یورو
دانشگاه گر. ت. پوپا پزشکی لاسی1141 7500 یوروانگلیسی6سالهاجاره آپارتمان: 260 تا 360 یورو در ماه
هزینه‌های ماهانه: 450 یورو

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران در رومانی

رومانی شرایط خوبی برای تحصیل در رشته‌های حوزه پزشکی دارد. به همین خاطر است که روزبه‌روز تعداد متقاضیان مهاجرت به رومانی و تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی افزایش پیدا می‌کنند. در بین دانشگاه‌های این کشور، تعدادی از آن‌ها مورد تایید وزارت بهداشت هستند:

 • دانشگاه پزشکی و داروسازی گریگور تی پوپا
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی ویکتور بابش
 • دانشگاه کارول داویلا

دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی مورد تایید وزارت بهداشتهزینه تحصیل دندانپزشکی در رومانی

یکی از دلایل محبوبیت تحصیل دندانپزشکی در رومانی شهریه‌های متوسط و ارزان آن است. شهریه دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به نسبت سایر کشورهای اروپایی، ارزان‌تر است.

عناوینمقدار هزینه در سال
شهریه سالانه2000 – 9500 یورو
اجاره آپارتمان200 – 400 یورو
هزینه‌های تفریحی و رفاهی300 – 560 یورو

همچنین با دریافت بورسیه بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو کاهش پیدا می‌کنند. همچنین دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند؛ می‌توانند از امکان آموزش با شهریه کمتر استفاده کنند. در غیر این صورت معمولا دانشجو حداکثر شهریه دانشگاه را پرداخت می‌کند. برای تحصیل دندانپزشکی در 90 درصد از دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی، دانشجو ملزم به پرداخت حدود 90 درصد از شهریه خود است که معادل 7500 یورو است.

تحصیل دندانپزشکی در رومانیهزینه تحصیل دندانپزشکی در رومانی بدون آزمون

سیستم آموزش رومانی به طور مداوم در حال پیشرفت است و جدیدترین شیوه‌های آموزش در اروپا را دنبال می‌کند. کالج‌ها و دانشگاه‌ها در این کشور روی نوآوری و پیشرفت تاکید زیادی دارند. هدف دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی این است که همواره همسو با جدیدترین پیشرفت‌های مارکت پزشکی گام بردارند و تحصیل پزشکی در رومانی مطابق استانداردهای روز دنیا انجام شود. خیلی از دانشگاه‌های دندانپزشکی در پایتخت بخارست و شهرهای اطراف رومانی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. از طرفی هزینه تحصیل دندانپزشکی در رومانی بدون کنکور  بسیار پایین است و امکان تحصیل در این رشته بدون آزمون وجود دارد.

همچنین بالای آموزش در این کشور سبب شده است که رقابت زیادی برای مهاجرت به رومانی و ورود به دانشگاه‌های رومانی وجود داشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی بدون آزمون ورودی امکان‌پذیر است. به عبارتی خیلی از دانشگاه‌های این کشور هیچگونه آزمون ورودی ندارند. بنابراین شما نیاز به پرداخت هزینه آزمون ورودی ندارید و تنها باید یک هزینه 100 تا 200 یورویی برای درخواست تحصیل در هر دانشگاه را بپردازید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در رومانی

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در رومانی دو انتخاب پیش روی شما است:

 • برنامه ۶ساله دندان‌پزشکی که به زبان‌های انگلیسی، رومانیایی یا فرانسوی تدریس می‌شوند.
 • برنامه تکنسین دندان‌پزشکی و دستیار دندان‌پزشکی که فقط به زبان رومانیایی تدریس می‌شود.

لازم به ذکر است که در پروسه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی نیز در نهایت برای تحصیل دوره‌های بالینی ملزم به آموزش زبان رومانیایی هستید. به عبارتی به نسبت انتخابی که داشتید؛ اوایل مهاجرت یا در انتهای دوره تحصیل لازم است که در یک دوره یک ساله زبان رومانیایی شرکت کنید. برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی باید نمرات خوبی در دروس ریاضی، شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک داشته باشید.

هیچ شرط دینی، سیاسی یا عقیدتی برای دریافت ویزای تحصیلی رومانی وجود ندارد. همچنین نیاز به شرکت در کنکور و هیچ نوع آزمونی ندارید. خوشبختانه مدرک دیپلم ایران چه نظام قدیم و چه نظام جدید برای دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی معتبر است.

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در رومانی

تحصیل در رومانی شرایط سنی خاصی ندارد. تنها به دو نکته توجه داشته باشید:

 • دانشجویان کم سن و سال برای دریافت مجوز تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به اجازه والدین نیاز دارند.
 • کمترین سن برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، 17 سال است.

شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در رومانیشرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی

در سال‌های اخیر نمرات متقاضیان و سابقه تحصیلی آن‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه برخی از مهم‌ترین نمراتی که توسط کارمندان اداره مهاجرت رومانی بررسی می‌شوند را می‌بینیم:

پارامتر موثر در دریافت ویزا تحصیلیحداقل نمره
نمره آیلتس6
معدل دیپلم12
نمره دروس زیست‌شناسی، شیمی و فیزیکحداقل 15

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در رومانی

دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی 6 سال طول می‌کشد. در پایان دوره یک مدرک DMD  (دکتر پزشکی دندانپزشکی) ارائه می‌شود. ساختار دوره به دانشگاه بستگی دارد و شامل ارتودنسی، جراحی فک و صورت، پریودنتولوژی، دندانپزشکی و پروتز است. شش سال تحصیل در رشته دندان‌پزشکی به دو دسته تقسیم می‌شود.

 • 62 درصد دروس مربوط به دندانپزشکی
 • 38 درصد دروس پایه، پزشکی و جراحی

مانند دانشکده‌های پزشکی در اروپا این دوره شش ساله به دو بخش تقسیم می‌شود. سه سال مطالعات پیش بالینی و سه سال آموزش بالینی.

دانشجویان این رشته همچنین برای دریافت دانش پایه باید دروس مربوط به فیزیولوژی و بیوشیمی انسان را در رشته‌های پزشکی عمومی پاس کنند. همچنین دانشجویان باید دانش بالینی و عملی خود را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های وابسته به دانشگاه، آزمایش کنند. این بخش از تمرینات آن‌ها مربوط به تابستان است. این تمرینات حداقل 4 هفته در سال اجباری است و تا سال ششم تحصیل ادامه دارد.

آزمون ورودی دندانپزشکی در رومانی

معمولا تحصیل دندانپزشکی در رومانی نیاز به کنکور یا آزمون ورودی ندارد. اما برخی  دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان آزمون‌های ورودی مخصوص به خودشان را برگزار می‌کنند. در حال حاضر تنها دانشگاه‌های پزشکی بخارست، دانشگاه پزشکی کارول داویلا، دانشگاه اوراده و دانشگاه پزشکی تیمیسوآرا آزمون ورودی برگزار می‌کنند. به نظر می‌رسد اصلی‌ترین هدف این آزمون‌ها این است که میزان تسلط دانشجو روی درس دبیرستان سنجیده شود. ساختار دو مورد از این آزمون‌ها را به عنوان نمونه بررسی می‌کنیم:

نام دانشگاهساختار آزمون
تیتو مایورسکو بخارست60 سال تستی شامل 40 سوال زیست و 20 سوال فیزیک

 

دانشگاه پزشکی ویکتور بیبز تیمیشوآرا50 سوال تستی از درس زیست

بورسیه دندانپزشکی در رومانی

بورسیه‌های تحصیلی که برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی در نظر گرفته شده‌اند؛ در این کشور توسط دولت و به نسبت توافق‌های دوطرفه توزیع می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی دیگر هم به نسبت منافع خارجی رومانی توسط وزارت امور خارجه برای حمایت از جوانان دانشجو کشورهای جهان سوم اعطا می‌شود. همچنین وزارت بنگاه‌های کوچک و متوسط و تجارت کسب‌وکار با هدف ترویج همکاری‌های اقتصادی و تجاری نیز برخی از بورسیه‌ها را اعطا می‌کنند.

بیشتر بورسیه‌های تحصیلی در این کشور شامل هزینه‌های شخصی و حمل‌ونقل نمی‌شوند. همچنین دانشجویان موظف هستند که هزینه اقامت در خوابگاه را خودشان پرداخت کنند. هرچند دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه می‌شوند؛ در اولویت دریافت خوابگاه هم قرار می‌گیرند.

انواع بورسیه‌های موجود برای رشته دندانپزشکی شامل بورسیه دولتی، خصوصی یا بین‌المللی است. برای دریافت بورسیه به این مدارک نیاز دارید:

 • فرم درخواست شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلات قبلی، شرح رزومه کاری و هدف‌ تحصیلی
 • داشتن توصیه‌نامه، رزومه تحصیلی قوی و مقالات و پروژه‌های تحقیقاتی شانس دانشجو را برای دریافت بورسیه بالا می‌برد.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در رومانی

شهروندان خارجی که برای تحصیل وارد رومانی می‌شوند؛ می‌توانند از بورسیه دولتی رومانی برای تحصیل رایگان در رومانی استفاده کنند. این برنامه هزینه‌های تحصیل، محل اقامت و کمک هزینه‌های ماهانه و هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.

تحصیل دندانپزشکی در رومانی بدون آزمون

بیشتر دانشگاه‌های دندانپزشکی رومانی برای پذیرش دانشجو هیچ نوع آزمون ورودی و کنکوری برگزار نمی‌کنند و تنها به نمرات دیپلم و نمرات درسی دانشجو توجه دارند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در رومانی

تمام مدارک شما برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی باید به یکی از زبان‌های انگلیسی، رومانیایی یا فرانسوی ترجمه شده باشند:

 • ویزای تحصیلی رومانی
 • دیپلم دبیرستان
 • توصیه‌نامه تحصیلی برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی
 • مدرک تحصیلی مرتبط (در صورت وجود)
 • مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • مدارک اثبات انجام فعالیت‌های بشردوستانه (در صورت وجود)
 • مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی رومانی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه یک ساله
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • تمکن مالی لازم برای بازه زمانی ویزا (حدود 2.500 یورو)
 • بیمه درمانی معتبر برای تمام مدت ویزا
 • تایید خانواده یا قیم قانونی برای اجازه تحصیل در رومانی (برای دانشجویان کم سن و سال)

تحصیل تخصص دندانپزشکی در رومانی

تحصیل در رشته دندانپزشکی در رومانی شامل یک دوره ۶ساله است که 3 سال اول آن معمولا شامل تحصیل در دروس نظری است. 70 درصد دروس این دوره را دروس بالینی و عملی تشکیل می‌دهند. از طرفی متقاضیان رشته تکنسین دندانپزشکی و دستیار دندانپزشکی می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تر مدرک خود را بگیرند.

تحصیل دندانپزشکی در رومانی شامل گرایش‌های زیر است:

 • دندانپزشکی عمومی
 • ارتودنسی
 • جراحی دهان، فک و صورت
 • ایمپلنتولوژی
 • پروتزهای دهانی

کار حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در رومانی

شما در حین تحصیل دندانپزشکی در رومانی حق دارید روزانه 4 ساعت کار کنید. بنابراین امکان کار و تحصیل در رومانی به صورت همزمان وجود دارد. البته امکان کار بیشتر هم وجود دارد که در این صورت باید مجوز کار خود را بگیرید. با دریافت این مجوز می‌توانید بدون مشکل قانونی درآمد خود را افزایش دهید. دانشجویان دندانپزشکی در این کشور می‌توانند در مراکز درمانی رومانی مشغول به کار شوند. در کل فرصت های شغلی زیادی برای دانشجویان دندانپزشکی در رومانی وجود دارد. برای کار کردن حین تحصیل، دانشجویان باید این شرایط را داشته باشند:

 • ویزای تحصیلی معتبر رومانی
 • ثبت‌نام در یک موسسه آموزش عالی معتبر رومانی
 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • مهارت در زبان انگلیسی یا رومانی

برای پیدا کردن کار دو گزینه پیش روی دانشجویان است:

 • پیدا کردن کار از طریق دانشگاه یا موسسات آموزش عالی
 • پیدا کردن کار از طریق شرکت‌ها و کارفرماهای خصوصی

کار حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در رومانیدرآمد دندانپزشکان در رومانی

متوسط حقوق دندانپزشکان در رومانی 42 هزار یورو در سال است. در صورت مهارت و تخصص برخی از متخصصان دندانپزشکی در این کشور می‌توانند تا 120 هزار یورو در سال نیز درآمد داشته باشند. پیش‌بینی می‌شود که حقوق دندانپزشکان تا 5 سال آینده در این کشور 40 درصد افزایش داشته باشد. درآمد دندانپزشکان در این کشور به نسبت میزان تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی، متغیر است.

اقامت رومانی از طریق تحصیل دندانپزشکی در رومانی

شما بعد از فارغ‌التحصیلی از هر رشته بعد از 5 سال، رسما شهروند رومانی محسوب می‌شوید و از تمام حقوق شهروندی در این کشور برخوردار هستید. با داشتن ویزای تحصیلی رومانی شما می‌توانید آزادانه به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید.

در مدت تحصیل دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های ارزان قیمت این کشور استفاده کنند. اجاره خوابگاه در رومانی حدود 50 یورو در ماه است. خوابگاه‌های رومانی به صورت آپارتمان‌های مبله دارای کلیه وسایل زندگی ارائه می‌شوند. هزینه اجاره آپارتمان در این کشور نیز حدود 100 تا 300 یورو در ماه است.

سخن آخر

رومانی جز کشورهای پیشرو در احداث و راه‌اندازی دانشگاه‌های برتر پزشکی و دندانپزشکی است. این کشور توجه زیادی به جذب دانشجویان بین‌المللی دارد. جذب دانشجو در سال‌های اخیر بر اساس نمرات دبیرستان و دیپلم آن‌ها انجام می‌شود و معمولا دیگر از آزمون‌های ورودی در دانشگاه‌ها خبری نیست. از طرفی بر اساس قانون رومانی، دانشجویان بعد از گذشت 5 سال از تحصیل دندانپزشکی در رومانی، شهروند قانونی این کشور محسوب شده و می‌توانند در رومانی بمانند. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرده و می‌توانند در رومانی، ایران یا هر نقطه از دنیا مشغول به کار شوند.

دانشجویانی که رومانی را برای اقامت انتخاب می‌کنند؛ از بازار کار خوب این کشور در رشته دندانپزشکی و درآمد بالای آن بهره‌مند می‌شوند.

سوالات متداول

1- شاخصه تحصیل دندانپزشکی در رومانی چیست؟

کیفیت بالای آموزش، هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در این کشور و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی رومانی، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را به یک انتخاب ایده‌آل تبدیل کرده است.

2- آیا برای پذیرش دانشگاه باید در کنکور شرکت کنیم؟

بیشتر دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجو به نمرات دبیرستان او توجه دارند و هیچ گونه آزمون ورودی برگزار نمی‌کنند.

3- آیا دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

بله؛ سه دانشگاه در رومانی به تایید وزارت بهداشت رسیده است.

4- برای اقامت بعد از تحصیل چه پروسه‌ای پیش رو داریم؟

تحصیل دندانپزشکی در رومانی به خودی خود اقامت دائم رومانی را برای شما به همراه دارد. چرا که بر اساس قانون رومانی، هر کسی که 5 سال در این کشور زندگی کند؛ شهروند دائمی رومانی محسوب می‌شود.

5- آیا امکان کار در حین تحصیل وجود دارد؟

بله دانشجو می‌تواند تا روزانه 4 ساعت در روز کار کند.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار