دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در این کشور می باشد. این دانشگاه جهت رفاه حال دانشجویان بین المللی، برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه کرده است بخصوص در زیرشاخه های پزشکی که برای اولین بار در سال 1986به زبان انگلیسی در دانشگاه این کشور عرصه شد. حدود 4000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی نیز مانند این کشور مورد تقاضا می باشد.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان

دامنه گسترده مطالعاتی

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن در تمامی زمینه های پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی و همچنین علوم طبیعی، تکنولوژی فن آوری، مهندسی، هنر و اقتصاد تدریس را به زبان انگلیسی ارائه کرده است. در سال تحصیلی 2013 تا 2014 این دانشگاه میزبان 3700 دانشجو از 80 کشور دنیا بوده است.

آیا شما به رشته های بیولوژی علاقمند هستید؟ پس رشته خود را انتخاب کنید. دکترای پزشکی و یا مهندسی بیوشیمی.

آیا هنگام تحصیل ایده های بخصوصی توی ذهنتان وجود دارد که می خواهید پرورشش دهید؟ آیا می خواهید شرکتی مختص به خود را داشته باشید؟ پس بهتر است MBA را نیزبخوانید. اگر علاقمند به تحقیقات علمی هستید به گروه تحقیقاتی بپیوندید و برای یکی از گرایشات دکتری درخواست.

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن مجارستان

برنامه های تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

 تحصیلات پزشکی این دانشکده دارای بنیان و پایه ای بسیار قوی می باشد. این دانشکده پزشکی با بیش از 18 بخش پزشکی و 1800 تخت یکی از بزرگترین بیمارستان ها می باشد. این بیمارستان نتنها مجهزترین بیمارستان بلکه مهمترین مرکز درمانی در منطقه می باشد.

 • پزشکی( پزشکی عمومی)
 • دندان پزشکی( دکترای دندان پزشکی حرفه ای)
 • داروسازی( دکتر داروساز)
 • MSc در بیولوژی ملکولی
 • MSc در زمینه سلامت عمومی

اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه دبرسن کشور مجارستان، برای ارسال درخواست پذیرش دانشگاه باید مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید:

 • فرم درخواست پذیرش پر شده، امضاء شده ی معتبر
 • مدرک تحصیلی ( مدرک اتمام دوره ی دبیرستان، دیپلم دبیرستان، مدرک فارغ التحصیلی یا هر مدرک دیگری که معادل این مدارک باشد و یا مدرک دانشگاه.) توجه داشته باشید که علاوه بر اصل مدارک تحصیلی، داشتن ترجمه انگلیسی آنها نیز الزامیست.
 • کپی پاسپورت
 • اگر زبان مادری فرد متقاضی انگلیسی نباشد مدرک تسلط به زبان انگلیسی ضروریست.
 • رزومه یا CV کوتاه

متقاضیان می توانند مدارک ذکر شده را به صورت آنلاین در سایت دانشگاه دبرسن ارسال نمایند.

توجه داشته باشید که اگر مدارک و درخواست شما ناقص و یا اشتباه باشند امکان رسیدگی به آنها وجود ندارد و درخواست شما رد می شود. دانش آموزانی که هنوز تحصیلات خود را به پایان نرسانده اند و به زودی از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند میتوانند در کنار سایر مدارک خود ریز نمرات خود را برای دفتر آموزش بین المللی ارسال کنند و به محض دریافت مدرک خود آن را ارسال نمایند.

توجه: اخرین مدرک تحصیلی همراه با پاسپورت باید اسکن شود و برای دفتر آموزش بین الملل ارسال شود و اصل این مدارک در هنگام شرکت در آزمون ورودی و یا در هنگام ثبت نام باید تحویل داده شوند.
دانشجویان متقاضی شرکت در رشته پزشکی ، برای ترم سپتامبر، تا 31 می ، و برای شرکت در ترم ژانویه تا 30 نوانبر فرصت دارند مدارک خود را ارسال کنند.

آزمون ورودی: متقاضیان رشته های دندان پزشکی و پزشکی می بایست در یک ازمون ورودی شرکت کنند. این ازمون از 2 قسمت تشکیل شده است: آزمون کتبی و مصاحبه

آزمون کتبی از دروس زیست شناسی ، شیمی / فیزیک تشکیل شده است. اگر دانشجو درس شیمی را انتخاب کند، ازمون شامل سوالات شیمی می باشد و باید به سوالات مبتدی فیزیک نیز پاسخ دهد و یا برعکس. برای هرکدام از بخش ها 30 دقیقه زمان خواهید داشت. بخش بعد امتحان ازمون شفاهی و مصاحبه از دروس زیست شناسی، شیمی/فیزیک خواهد بود. در حین مصاحبه شفاهی مهارت های دانشجو در زبان انگلیسی و انگیزه ی او نیز مورد بررسی قرار میگیرد. زبان این آزمون و مصاحبه انگلیسی است.

آزمون ورودی مصاحبه دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

جهت ادامه تحصیل در رشته های زیر کنکور اجباری می باشد:

 • پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، BMC

این آزمون دارای دو بخش می باشد:

 • آزمون کتبی( امتحان تست 4 گزینه ای، تعاریف، محاسبات و …)
 1. زیست
 2. شیمی/ فیزیک
 3. امتحان شفاهی از زیست و شیمی یا فیزیک

اگر نتیجه آزمون کتبی زیر 40 درصد باشد، دانشجو براساس امتحان شفاهی خود سنجیده می شود.

هزینه و شهریه دانشگاه پزشکی علوم پزشکی دبرسن

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه دبرسن مجارستان در سال 2019/2018 به صورت زیر می باشد:

 • هزینه درخواست پذیرش: 150 دلار آمریکا
 • هزینه ورود به دانشگاه : 350 دلار آمریکا.

این هزینه ها شامل تمامی دانشجویانی که متقاضی اخذ پذیرش در این دانشگاه در سال تحصیلی 2019/2018 می باشند می شود. هزینه های بیمه سلامت، چک آپ پزشکی و کارت دانشجویی جزو مواردیست که در شهریه دانشجویان لحاظ شده است.

 • رشته دندان پزشکی: 10 ترم یا 5 سال طول میکشد و شهریه هر سال تحصیلی در این دانشگاه 16000 دلار آمریکا می باشد.
 • رشته پزشکی : مدت زمان تحصیل در این رشته 12 ترم یا 6 سال است. هزینه ای که بابت شهریه در هر سال تحصیلی می بایست پرداخت کنید 16900 دلار آمریکا است.

توجه داشته باشید که دانشگاه دبرسن چک بانکی و پرداخت نقدی نمیپذیرد. هنگام پرداخت شهریه به یاد داشته باشید که در قسمت توضیحات نام دانشجو و رشته تحصیلی او را قید کنید.

هزینه های زندگی در کشور مجارستان بستگی به نوع زندگی شما خواهد داشت. اگر در یک شهرهای بزرگ تر زندگی کنید مخارج زندگی نسبت به شهرهای کوچک تر بیشتر است. اما میتوان گفت که به طور متوسط باید بودجه ای معادل 7200 دلار تا 10500 دلار در سال برای زندگی در این کشور در نظر بگیرید.

این مبلغ شامل هزینه های مسکن، خوراک ، رفت و آمد و سایر هزینه های لازم شما در زندگی روز مره میشود. دانشجویان دانشگاه دبرسن می توانند برای مسکن ، از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه نیز استفاده کنند. دانشگاه در حال حاضر 4800 تخت در خوابگاه های مختلف دارد. هزینه های خوابگاه هر سال هتوسط دانشگاه اعلام می شود و از ساختمانی به ساختمان دیگر فرق میکند و بین 12000 تا 35000 فورینت مجارستان ( واحد پول مجارستان ) هزینه خواهد داشت.

رتبه و رنکینگ دانشگاه پزشکی علوم پزشکی دبرسن

دانشگاه دبرسن کشور مجارستان در بین دانشگاه های دنیا ، طبق رتبه بندی CWUR که یکی از سایت های معتبر رنکینگ دانشگاه های جهان است، رتبه 696 را دارد و در این جدول رتبه بندی ، بین دانشگاه های فنی چک در پراگوئه و دانشگاه د لاسل فیلیپین قرار می گیرد. این دانشگاه در بین دانشگاه های کشور مجارستان سومین دانشگاه برتر شناخته میشود و نمره کلی آن 71.9 است. (برترین دانشگاه های مجارستان، قبل از دبرسن دانشگاه های اتووس لوراند و دانشگاه سملوایز هستند ) سیستم رنکینگ معیار های گوناگونی را برای تعیین رتبه دانشگاه ها مد نظر میگیرد و بر اساس آنها به دانشگاه های مختلف نمره می دهد و رتبه تعیین می کند.

این معیار ها شامل مواردی مثل سطح آموزشی، مقاله ها، تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه، منابع ؛ سطح درآمد ، روابط بین المللی، سطح اشتغال فارغ التحصیلان ، نشریات، کتاب ها، کنفرانس ها و غیره می باشد. رشته های پزشکی این دانشگاه رتبه 596 ام را دارند و در رتبه بندی دانشگاه های اروپا رتبه 283 م متعلق به دانشگاه دبرسن مجارستان می باشد. رنک تحقیقاتی این دانشگاه 696 و رنک نشریات ان 755 است.

میتوان گفت که دانشگاه دبرسن مجارستان نسبت به سال های قبل پیشرفت قابل قبولی داشته است و رتبه آن در بین دانشگاه های دنیا طی سال های اخیر تا حدودی بهبود یافته است.

هر مورد آزمون کتبی دارای 100 امتیاز می باشد اما امتیاز آزمون شفاهی بیش از صد امتیاز است و حداکثر امتیاز آن 300 می باشد. حداقل نمره مورد نیاز جهت آزمون پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی 260، 230 و 150 می باشد. این دانشگاه در کنار دیگر دانشگاه های پزشکی مجارستان مثل دانشگاه پچ و همچنین دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مورد تقاضای برخی ایرانی ها می باشد.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده