شرایط زندگی در بلغارستان

شرایط زندگی در بلغارستان

بلغارستان با داشتن فرهنگ اروپایی می تواند مقصد بسیار مناسبی برای زندگی باشد. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) مطالبی را در خصوص شرایط زندگی در بلغارستان بیان کرده اند، بلغارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه ی اروپا کشوری با هتل ها، رستوران ها و لوازم خانگی بسیار مقرون به صرفه است.

شرایط زندگی در بلغارستان چگونه است

بلغارستان کشور جالبی است؛ به نظر می رسد که این کشور تعداد برابری از مهاجران انگلیسی وجود دارند که از زندگی در این کشور خرسند و یا ناراضی اند! ما نظراتمان را بر پایه ی بازخوردی که مستقیما در طول سال ها دریافت کرده ایم و همچنین با توجه به آنچه به طور منظم در انجمن های اینترنتی مربوطه می خوانیم، بیان می کنیم.

در واقع بلغارستان کشوری است که پیش و اندکی پس از پیوستنش به اتحادیه ی اروپا در مورد آن اغراق شد و همین امر منجر به ایجاد موج مهاجرتی کوچکی، به ویژه از انگلستان و ایرلند، به سمت این کشور شد. بسیاری از افرادی که به طمع تحولات مثبت این کشور در آن زمان (و همچنین به دلیل قمیت ارزان ملک آن) مهاجرت کردند، در نهایت از رویاهایشان فاصله گرفتند. احتمالا به این دلیل که رویاهای آنها از ابتدا مبنای حقیقی ای نداشت.

دیگر افرادی که احتمالا دیدگاه هوشمندانه تری را در قبال مهاجرت اتخاذ کرده بودند و پیش از مهاجرت زمانی را برای شناخت بلغارستان صرف کرده بودند و بدین ترتیب تصمیم بهتری را در مورد مهاجرت گرفته بودند ظاهرا به خوبی با این کشور که حقیقتا کشور زیبایی است خو گرفته اند. مزیت وجود این چنین تفاوت آرایی این است که می توانیم ویژگی های مثبت و منفی زندگی در این کشور را ببینیم.

اگر شما به دنبال فرار از انگلستان هستید و می خواهید به کشوری مقرون به صرفه تر با زمستانی سخت اما با طراوت و تابستانی دارای بازار گردشگری مهاجرت کنید، کشوری که پر از مهاجران دیگر است اما هنوز توسط انگلیسی ها اشباع نشده است، شاید بلغارستان ارزش فکر کردن را داشته باشد. اما شاید هم نه! همواره دررابطه با شروع زندگی جدید در خارج مزایا و معایبی وجود دارد، اما مزایا و معاییب بلغارستان معمولا هم دیگر را خنثی می کنند.

بلغارستان سیستم مالیاتی یکسانی دارد که در آن نرخ های مالیاتی مشارکتی و انفرادی در سال 2011 برابر 10% در کل کشور بوده اند. بنابراین برای هر فردی که به دنبال کاهش میزان مالیات پرداختی بر درآمد یا سود تجاری خود است، بلغارستان قطعا جذاب است. برای بسیاری از انگلیسی هایی که قصد انجام کار از خانه یا تجارت مبتنی بر اینترنت داشته اند بلغارستان کشور منتخب بوده است چرا که فشار مالیاتی در این کشور پایین است. عامل دیگر موثر بر تصمیم این دسته از افراد هزینه ی زندگی پایین در بلغارستان است.

بلغارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه ی اروپا کشوری با هتل ها، رستوران ها و لوازم خانگی بسیار مقرون به صرفه است. قیمت های متوسط رستوران ها و هتل های بلغارستان عموما پایین تر از میانگین اروپاست. قیمت ملک در بلغارستان که پس از پیوستن این کشور به اتحادیه ی اروپا به اوج رسیده بود، اکنون کاهش یافته است؛ این امر بدین معنی است که با پرداخت مبلغی بسیار کمتر از آنچه در انگلیس مرسوم است، امکان خرید یک خانه ی خوب در کل کشور وجود دارد (به جز برخی نواحی اختصاص برای مثال در صوفیه). اجاره بها در بلغارستان هم به طور متوسط 74.06 درصد پایین تر از انگلیس است.

هزینه ی زندگی در بلغارستان 48.12 درصد پایین تر از انگلیس است. طبیعتا هزینه ی زندگی پایین جاذبه ی بسیار قوی ای است. بر همین اساس حقوق بازنشسته ها در بلغارستان ارزش بیشتری خواهد داشت و از آنجایی که نیازی نیست جامعه ی محلی هزینه های آنها را تامین کنند می توانند از مهاجرتشان نهایت منفعت را ببرند.

اگر شما قصد مهاجرت به همراه فرزندانتان را دارید، شما می توانید تحصیل فرزندانتان را بر عهده ی مدارس محلی گذاشته یا اگر در صوفیه یا نزدیکی که گزینه های تحصیلی و آموزشی بیشتری وجود دارد، آن زندگی می کنید آنها را به مدارس بین المللی بفرستید. بلغارستان کشوری است که هویت، تاریخ، فرهنگ و آداب ملی اش را حفظ کرده است و آن ها را به فرهنگ غربی نفروخته. این امر بدین معنی است که بلغارستان کشوری اصیل است که در آن شما سبک زندگی کاملا متفاوتی را تجربه خواهید کرد. بلغارستان را با جایی مثل جنوب اسپانیا یا قبرس مقایسه کنید آنگاه متوجه منظور ما خواهید شد. در نهایت بلغاری ها بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و می توانند به خوبی با حضور خارجی ها در جامعه ی خود کنار بیایند.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان

برخی از مزایای تابعیت و اقامت در بلغارستان، این کشور در اکثر ماه های سال از آب و هوای معتدل با تابستان های گرم در ساحل و زمستان های سرد با برف در کوه ها برخوردار است. اکثر شرکت های چارتری در فصل هایی که گردشگری پر رونق است، پروازهای مستقیم به مناطق ساحلی و کوهستانی دارند.

بلغارستان کشوری پر از مناطق ناشناخته است و مناطق بسیار زیادی برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد. از جمله این مناطق می توان به روستاهای منحصر به فرد و شگفت انگیز، کلیسا و صومعه های پر نقش و نگار و مناظر طبیعی چشمگیر  اشاره کرد. در حقیقت در بلغارستان طیف گسترده ای از فعالیت های تفریحی و فرهنگی موجود می باشد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان

گرچه بلغاری ها به بدخلقی شهرت دارند ، اما این مسئله بیشتر به فیلم های جیمز باند نسبت داده می شود و در حقیقت چنین نیست. بسیاری از مردم بلغارستان به راه و روش خود به شما کمک خواهند کرد و با یادگیری زبان بلغاری از شما بسیار استقبال می کنند. در این کشور تمام ملزومات زندگی ارزان قیمت هستند، اما قیمت ملک به سرعت در حال افزایش است. باید گفت اگر قصد گذراندن دوران بازنشستگی خود را در این کشور دارید ، می توانید زندگی خوبی در این کشور داشته باشید.

از مزایای خرید ملک در بلغارستان می توان به تقاضای زیاد برای اجاره مسکن در شهرهای پرتردد، هزینه ساخت و نگهداری پایین مسکن اشاره کرد. زندگی در مناطق روستایی بسیار آرامش بخش است، می توان از سواحل شنی تمیز و زیبا لذت برد.

برخی از معایب زندگی در بلغارستان :

  • مشکلات ارتباطی :اگر نتوانید به زبان بلغاری صحبت کنید با محدودیت هایی روبرو خواهید شد.
  • کمبود پروازهای با تخفیف در فصول مختلف سال
  • زیر ساختارهای جاده ای ضعیف در برخی مناطق
  • شلوغی بیش از حد مناطق گردشگری در فصل تابستان
  • در حالی که اکثر مناطق بلغارستان کوهستانی و یا جنگلی است ، صنایع سنگین بسیاری در این کشور نیز دیده می شود. به عنوان مثال ، معدن زغال سنگ همچنان در مقیاس کوچک در منطقه پرنیک، در حال فعالیت است.

وضعیت اقتصاد بلغارستان

بلغارستان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و با پنج کشور رومانی، صربستان، مقدونیه، یونان و ترکیه هم مرز می باشد. مرز شرقی آن تا دریای سیاه امتداد دارد. مساحت این کشور 110994 کیلومتر مربع و سرزمینی کوهستانی است. اقتصاد بلغارستان بازار و تجارتی آزاد است که بخش خصوصی بزرگ و پیشرفته ای دارد و صنایع حیاتی و استراتژیک متعلق به دولت است.

بانک جهانی، اقتصاد بلغارستان را جز اقتصادهای بالای سطح متوسط طبقه بندی می کند. گرچه بلغارستان یکی از کشورهای کمتر توسعه یافته اروپا به حساب می آید، اما اقتصاد کشور در سالهای گذشته رشد ثابتی داشته است. اقتصاد بلغارستان به بخش صنعت وابسته است، اما بخش خدمات نیز همکاری خود را  برای رشد تولید ناخالص داخلی آغاز کرده است. عمده محصولات بلغارستان عبارتند از :  سوخت های تصفیه شده نفت، آهن، مس، طلا، الکترونیک، بیسموت، زغال سنگ، قطعات خودرو، سلاح و مصالح ساختمانی.

اقتصاد بلغارستان از سال 1996 تا 2008 رشد 6 درصد ی داشته است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) در رشد اقتصاد بسیار موثر بوده است. با این حال آخرین رکود اقتصادی منجر به افزایش صادرات و کاهش چشمگیر جریان سرمایه شده است. در سال 2009 تولید ناخالص داخلی حدود 5 درصد کاهش یافته است. تولید ناخالص داخلی (برابری ارزی قدرت خرید) در سال 2009 به 90.54 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته که تولید ناخالص داخلی (PPP) حدود 95.1 میلیارد دلار بوده  یافته است.

از نظر اشتغال، بخش خدمات و پس از آن صنایع و کشاورزی بیشترین جذب نیرو را داشته اند. بر اساس برآوردهای سال 2009، کل نیروی کار در بلغارستان 2.63 میلیون نفر بوده است که حدود 9.1 درصد آنها بیکار بوده اند. تقریبا 14.1 درصد از جمعیت  کشور زیر خط فقر زندگی می کنند و این وضع به دلیل وجود ادارات دولتی فاسد، قوه قضائیه ضعیف و وجود جرائم سازمان یافته بدتر می شود. شما می توانید جهت هرگونه سوال و جزئیات بیشتر با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده