صفر تا صد اسکیل ورکر کانادا

SkilWorker Canada
فهرست مطالب

کشور کانادا به عنوان کشوری مهاجر پذیر و دارای امکانات بسیار خوب از نظر رفاهی است. حقوق شهروندی و اجتماعی کانادا نیز، باعث علاقه بسیاری از افراد برای مهاجرت به این کشور شده است. با این وجود ممکن است همه افراد دارای امکانات کافی برای مهاجرت آسان به این کشور را نداشته باشند. عده ای از افراد ممکن است تحصیل و یا سرمایه گذاری مالی را به عنوان گزینه هایی برای مهاجرت به کانادا انتخاب کنند. اسکیل ورکر کانادا نیز، یکی از شرایط در سهولت اخذ اقامت دائم کانادا است. به همین منظور موسسه ما این مقاله را برای آشنایی بیشتر شما با skill worker در کانادا تهیه کرده است.

اسکیل ورکر کانادا چیست؟

یکی از سیاست های دولت کانادا برای بهبود وضعیت اقتصادی و جذب نیروی کار ماهر از سایر کشورها، اسکیل ورکر کانادا است. اسکیل ورکر به معنای نیروی کار ماهر است. افرادی که قصد مهاجرت از این طریق را دارند باید در حوزه های کاری که خود کشور کانادا مشخص نموده است، دارای تجربه و مهارت کافی باشند. متقاضیان کسب اقامت دائم، در صورت ارائه مدرک لازم برای اثبات داشتن تجربه کافی در عنوان شغلی مورد نظر خود، می‌توانند در هر استانی از کانادا اقامت داشته باشند.

نگاه اجمالی به  اسکیل ورکر کانادا

در دولت کانادا برخی رشته ها به عنوان رشته های ارزشمند معرفی می شوند که این کشور در آن ها نیاز به نیروی کار دارد، چرا که این حوزه ها با کمبود کار مواجه هستند. اگر افراد در زمینه رشته هایی که دولت کانادا اعلام نیاز کرده تحصیل کرده باشند و سابقه کاری مرتبط با این رشته را نیز داشته باشند، می توانند از طریق برنامه اسکیل ورکر به کشور کانادا مهاجرت نمایند. مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت است و در بین ایرانی ها روشی محبوب به شمار می رود. افراد پس از 3 سال اقامت دائم و پیوسته در کانادا می توانند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایند. متقاضیان برای دریافت اسکیل ورکر باید واجد شرایط باشند، مواردی مثل میزان تحصیلات، شرایط سنی، مدرک زبان، سابقه کار و پیشنهاد شغلی معتبر از تاثیرگذار ترین معیار ها برای این برنامه به شمار می روند. افراد برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا نیاز به تمکن مالی دارند که این مقدار برای هر نفر حدود 13 هزار دلار می باشد.

3 نوع متداول برنامه اسکیل ورکر کانادا

کشور کانادا سه برنامه برای اخذ اقامت دائم، از طریق کار و به ویژه اسکیل ورکر کانادا فراهم نموده است. این سه برنامه شامل برنامه فدرال، برنامه استان کبک و همچنین برنامه اقامت دائمی استانی هستند. در ادامه مقاله هر سه برنامه را با ذکر جزئیات شرح می‌دهیم:

برنامه فدرال(FSWP) برای اقامت دائم کانادا از طریق کار

این برنامه ویژه افرادی است که قصد اقامت در استاندی به جز کبک را دارند. زیرا استان کبک شرایط کاملا متفاوتی برای اقامت دائم و همچنین اسکیل ورکر کانادا در نظر گرفته است. افرادی که از این طریق اقدام می‌کنند باید مدارکی دال بر برخورداری از تخصص و تجربه و مهارت کافی در یک حیطه شغلی خاص را به دولت کانادا ارائه دهند. ثبت اطلاعات و کلیه کارهای مرتبط با اسکیل ورکر کانادا فدرال باید از طریق سیستم اینتری اکسپرس(Express Entry)انجام شود. خواندن مقالات مرتبط: تفاوت شهروندی و اقامت کانادا

3 گام مهم برای FSWP

افرادی که اسکیل ورکر از طریق برنامه فدرال را انتخاب می‌کنند باید سه گام زیر را برای مهاجرت به کانادا تحت عنوان نیروی ماهر کار انجام  دهند:

 • ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری: گام اول برای اسکیل ورکر FSWP، ثبت نام در این حساب است. ایجاد پروفایل در این سیستم به معنی اعلام علاقه مندی و آمادگی شما برای مهاجرت کاری به کانادا است. ارائه مدرک زبان، سابقه کاری و همچنین مدرک تحصیلی در این سیستم ضروری است. این سه مورد، اولین پیش نیاز های مهم برای تایید از سمت سیستم اکسپرس اینتری هستند.
 • امتیازات متقاضیان: سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس اینتری(CRS) بر اساس مشخصات وارد شده در پروفایل کاربری، این امتیاز دهی را انجام می‌دهد. فقط افرادی مجاز به دریافت اقامت دائم کاری هستند که، امتیاز مورد نظر این سیستم را کسب کنند.
 • دریافت دعوت نامه ITA از طرف دولت کانادا: دولت کانادا این دعوت نامه را برای افرادی که داری نمره مورد نظر سیستم هستند ارسال می‌نماید.

معیارهای امتیاز بندی سیستم اینتری اکسپرس

 • سن: این معیار، 12 امتیاز دارد. افراد در رده سنی 18 تا 35 سال این امتیاز را به صورت کامل دریافت می‌کنند. امتیاز افراد بالای 35 سال متفاوت و کمتر از این مقدار است. در صورتی که فردی بالای 47 سال باشد نیز، امتیازی دریافت نخواهد کرد.
 • تحصیلات: در زمان ارائه مدرک تحصیلی باید مدرکی مورد تایید کانادا ارائه نمود. حداقل امتیاز متعلق به مدرک دیپلم با 5 امتیاز است و حداکثر امتیاز هم مخصوص مدرک دکتری با امتیاز 25 است.
 • سابقه کاری مرتبط و یا جاب آفر کانادا: اگر فردی در کشور کانادا مشغول به کار باشد و یا پیشنهاد کاری از سمت کارفرمایی در کانادا داشته باشد می‌تواند با ارائه مدرک در این زمینه، 10 امتیاز کسب کند.
 • مدرک زبان: ارائه مدرک زیان نیز از الزامات اسکیل ورکر کانادا محسوب می‌شود. افراد باید مدرک مهارت زبان کانادا(CLB)، فرانسوی و یا آیلتس را مبنی بر تسلط کامل بر زبان ارائه دهند.
 • شرط تطبیق پذیری ویژه افرادی که ساکن کانادا هستند: اگر خود فرد، همسر وی و یا خانواده درجه یک او در کانادا سابقه کار و یا اقامت دارند، 5 امتیاز به عنوان امتیاز تطبیق پذیری برای او در نظر گرفته می‌شود.

مجموع این امتیاز ها 100 است. حداقل نمره قابل قبول توسط سیستم اینتری اکسپرس برای پذیرش متقاضیان، 67 است. بعد از جمع این امتیازات افرادی که نمره مورد نظر سیستم اکسپرس اینتری را کسب نمایند می‌توانند ظرف مدت حداکثر 2 ماه، نسبت به ارسال کامل مدارک خود اقدام نمایند. مدارک لازم شامل موارد زیر هستند:

 • مدارک کامل پزشکی
 • ارائه مدرک مبنی برا توانگری مالی
 • عدم سابقه کیفری

هزینه زمانی و مالی مورد نیاز برای اسکیل ورکر فدرال

مدت زمان انتظار برای دریافت اسکیل ورکر کانادا 6 ماه و یا کمتر است. هزینه های مالی، بر اساس هزینه بررسی درخواست و هزینه دریافت اقامت دائم کانادا تعیین می‌شود. همچنین افرادی که دارای نامزد، همسر و فرزند جوانتر از 22 سال و مجرد هستند باید هزینه های بیشتری پرداخت نمایند. هزینه های لازم برای خود فرد چیزی در حدود 1040 دلار است. هزینه های مربوط به همسر و فرزند نیز به ترتیب 1040 و 150 دلار است.

سیستم نیروی کار ماهر کبک QSWP

استان کبک برای اقامت کاری کانادا برنامه ای کاملا متفاوت با سایر استان ها دارد. سه تفاوت اصلی برنامه اسکیل ورکر کبک با سایر استان های کانادا در ادامه ذکر شده اند:

 • عدم نیاز به داشتن جاب آفر از سوی کارفرمایان کانادایی
 • استان کبک لیست مشاغل خاصی را به عنوان مشاغل مورد نیاز ارائه نکرده است
 • انجام مراحل مهاجرت به کبک در سیستمی متفاوت با اینتری اکسپرس به نام اسکیل ورکر کبک QSWP

Skilled Worker Canada

مراحل ثبت نام برای اسکیل ورکر کبک

ثبت نام در سیستم QSWP: ثبت نام در این سیستم مانند سیستم CSR است. فقط، ثبت نام باید در بخش استان کبک انجام شود. به همین منظور باید حسابی در پرتال Arrima ایجاد شود. در این پرتال پروفایلی تحت عنوان EOI تعریف شده است. ایجاد این پروفایل به معنی علاقه مندی به مهاجرت به استان کبک به عنوان اسکیل ورکر کانادا در کبک است. بعد از مرحله اول، در صورت تایید توسط سیستم، افراد باید درخواست خود را از طریق پرتال Mon Project ارسال کنند. افرادی که در این پرتال ثبت نام می‌کنند، پس از طی مراحلی مانند پرداخت آنلاین وجه و… کاندید دریافت مدرک CSQ می‌شوند. در مرحله سوم، پس از اتمام مراحل CSQ فرد صلاحیت دریافت اقامت دائم را خواهد داشت. CSQ مانند ITA است. بعد از دریافت این دعوت نامه، در صورت تایید فرد از نظر پزشکی، تمکن مالی و همچنین عدم سابقه کیفری، اقامت دائم اسکیل ورکر کانادا در استان کبک برای وی صادر می‌شود.

معیارهای لازم امتیاز بندی برای اسکیل ورکر کانادا در کبک

معیارهای امتیاز بندی در استان کبک به صورت زیر هستند:

 • سن: 16 امتیاز
 • جاب آفر: حداکثر 14 امتیاز
 • تحصیلات: 14 امتیاز
 • سابقه کاری: 8 امتیاز
 • مدرک زبان: 22 امتیاز

حداقل امتیاز لازم برای متقاضیان، در صورت مجرد بودن 50 امتیاز و در صورت متاهل بودن 59 امتیاز است.

هزینه زمانی و مالی مورد نیاز برای اسکیل ورکر کبک

زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست مشخص نیست و کاملا متغیر است. هزینه لازم برای هر فرد در صورت مجرد بودن 798 دلار است. همچنین هزینه لازم برای همسر و یا فرزند وی 171 دلار است.

برنامه اسکیل ورکر استانی کانادا(PNP)

استان های مختلف کانادا، دارای برنامه های متفاوتی برای علاقه مندان به مهاجرت از طریق اسکیل ورکر کانادا هستند. مزیت این مورد نسبت به دو مورد قبلی، سرعت بالاتر پیگیری درخواست متقاضیان است. اما سیاست کلی برنامه های PNP نیز توسط دولت فدرال تعیین می‌شود. با توجه به برنامه های استانی ویژه هر استانی، برنامه های متفاوتی نیز متفاوت هستند. برنامه هایی مانند اینتری اکسپرس، کارآفرینی و کارآفرین تحصیلات تکمیلی، حمایت کارفرما از جمله این برنامه ها هستند. اکثر استان ها معمولا سعی می‌کنند که از برنامه اینتری اکسپرس حمایت کنند. در این صورت، دریافت دعوت نامه ITA برای متقاضیان راحتتر است. در واقع کسب امتیاز 600 از سمت استان ها برای برنامه CRS یک پوان مثبت برای دریافت راحتتر ITA به حساب می آید.

مراحل ثبت نام برای اسکیل ورکر استانی کانادا

 • ثبت نام در اینتری اکسپرس: مراحل کلی ثبت نام، مانند ثبت نام برای نیروی کار ماهر فدرال است. اما متقاضیان باید در قسمت مربوط به نامزدی، استان هدف خود را انتخاب نمایند.
 • دریافت تایید نامزدی از سمت استان: بعد از ثبت نام در اینتری اکسپرس استان مورد نظر باید شما را تایید کند. در این مرحله شماره پروفایل اینتری اکسپرس و همچنین کد اعتبار سنجی متقاضی کار لازم است. در صورت تایید از سمت استان مورد نظر، شما 600 امتیاز استانی دریافت می‌کنید.

معیار های لازم برای امتیاز دهی استانی اسکیل ورکر کانادا

در این قسمت، معیار های لازم برای امتیاز دهی استانی اسکیل ورکر کانادا را بیان می‌کنیم:

 • سن: 12 امتیاز
 • سطح تحصیلات: 23 امتیاز
 • سابقه کاری: 15 امتیاز
 • مدرک زبان: 20 امتیاز

ویزای اسکیل ورکر کانادا

ویزای اسکیل ورکر کانادا چیست؟ در جواب این سوال باید بگوییم، این ویزا یک ویزای تخصصی مربوط به کارگران حرفه ای فدرال است که بر اساس توانایی نیرو های کار به آن ها داده می شود تا کمبود کارگر متخصص در کانادا را جبران کنند. متقاضیان برای استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام نمایند. برای دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا، متقاضیان باید دارای ویژگی های خاصی باشند که این ویژگی ها می توانند، شانس قبولی کارگران و دریافت اقامت دائم کانادا را افزایش دهند. این ویژگی ها عبارتند از: میزان تحصیلات، رشته تحصیلی، سابقه کاری و تسلط بر زبان انگلیسی. اگر متقاضیان با تجربه و حرفه ای باشند می توانند ویزای اقامت دائم برای خود و خانواده شان دریافت کنند و بعد از مدتی تابعیت و شهروندی این کشور را از آن خود کنند.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای اسکیل ورکر کانادا

متقاضیان برای این که بدانند چه مقدار زمان برای صدور ویزای اسکیل ورکر کانادا طول می کشد، می توانند از طریق سایت ثبت نام اسکیل ورکر کانادا در لینک زیر اقدام کنند. برای این کار بعد از ورود به لینک زیر باید از قسمت Select an application type برنامه مهاجرتی خود را انتخاب کنند، در قسمت Which temporary residence application مورد مربوط به روش مهاجرتی خود را انتخاب نموده و سپس بر روی دکمه get processing times کلیک نمایند.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/check-processing-times.html

نحوه اقدام برای اسکیل ورکر کانادا

برنامه اسکیل ورکر کانادا از زیرمجموعه های اکسپرس انتری محسوب می شود، به همین خاطر متقاضیان ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس انتری برای خود ایجاد کنند. در این پروفایل اطلاعاتی از قبیل رزومه، مدرک زبان، تحصیلات دانشگاهی و … قرار داده می شود که در این مرحله بسته به شرایط و ویژگی های افراد به آن ها امتیاز تعلق می گیرد. امتیاز اسکیل ورکر کانادام می تواند تا سقف 100 افزایش یابد. CRS و یا System Comprehensive Ranking در واقع همان سیستم جامع امتیازدهی می باشد که حداقل نمره لازم برای این سیستم 67 می باشد. افراد در صورتی که به حداقل امتیاز ممکن در این سیستم دست پیدا کنند، وارد یک استخر می شوند و منتظر می مانند تا نوبت آن ها برسد.

 

ویزای اسکیل ورکر کانادا یک برنامه مهاجرتی است که در اختیار افراد متخصص قرار می گیرد تا کمبود نیروی کار در این کشور جبران شود

در واقع برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر، شما باید از فیلتری عبور کنید تا به مرحله اول برسید. مرحله اول، ورود به سیستم اکسپرس اینتری برای گزینش شدن می باشد و مرحله دوم انتخاب از میان هزاران نفری که مثل شما برای مهاجرت به کانادا درخواست داده اند. ورود به استخر، فاکتور هایی که در بالا به آن اشاره شد را لازم دارد (مدرک زبان، تحصیلات، سابقه کاری و سن) و خروج از استخر، گزینش شما از میان متقاضیان خواهد بود. بعد از انتخاب افراد واجد شرایط برای مهاجرت، دعوت نامه ای برای آن ها ارسال می شود که ITA نام دارد.

اسکیل ورکر کانادا چه شرایطی دارد؟

متقاضیان در ابتدا باید امتیاز مورد نیاز برای اسکیل ورکر را کسب کرده باشند که بین 67 تا 100 می باشد و در مرحله دوم نیز امتیازی بین 400 تا 1200 دریافت کنند. بعد از کسب این امتیاز ها متقاضیان شرایط لازم برای اسکیل ورکر کانادا را کسب خواهند کرد. حال به شرایط لازم برای دریافت امتیاز اسکیل ورکر کانادا و مجاز شدن دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا اشاره می کنیم.

سابقه کاری مرتبط

یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت کاری به کانادا و دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا، داشتن تخصص و سابقه کاری در یک زمینه می باشد. این سابقه کاری باید مرتبط با تحصیلات افراد و رشته تحصیلی پذیرش شده در این کشور باشد و همچنین در لیست مشاغل اسکیل ورکر کانادا وجود داشته باشد. مشاغل حرفه ای که شامل مواردی همچون پزشکی، دندانپزشکی، معماری و … می شوند در سطح مهارتی A رتبه بندی می شوند. مشاغل فنی همانند لوله کشی، برق کاری، سر آشپز و … در سطح مهارتی B  و مشاغلی همچون راننده کامیون، قصاب صنعتی و … در سطح مهارتی C  قرار می گیرند. همچنین مشاغلی از جمله کارگران صنعت نفت، نیرو های خدماتی و … در سطح مهارتی D  قرار خواهند گرفت.  متقاضیان باید در هر یک شغل هایی که تخصص دارند، حداقل یک سال تجربه کار تمام وقت در 10 سال گذشته داشته باشند. پس از عقد قرارداد افراد باید مدارک مربوط به سابقه کاری خود را ترجمه کرده و به موسسه مورد نظر تحویل دهند.

داشتن مهارت زبان

زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است که در بیشتر نقاط کانادا هم به این زبان صحبت می کنند. تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی از دیگر شروط دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا می باشد. متقاضی باید مهارت های زبان در هر چهار زمینه خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را داشته باشد. حداقل نمره آیلتس برای اسکیل ورکر کانادا نمره 7 می باشد.

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط

مدرک تحصیلی از مهم ترین شرایط ویزای اسکیل ورکر کانادا است و هر سطحی از تحصیلات بر مهاجرت افراد تاثیر گذار است. افراد باید حداقل مدرک کارشناسی ارائه دهند، اما در رشته های فنی و حرفه ای مدرک دیپلم نیز قابل قبول می باشد. مدارک تحصیلی متقاضیان باید توسط اداره مهاجرت کانادا بررسی شود و یا باید این مدرک تحصیلی در دانشگاه های کانادا اخذ شده باشد.

شرایط سنی

سن افراد نیز در مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر بی تاثیر نیست و هر چه افراد کم سن تر باشند، شانس بیشتری برای دریافت اسکیل ورکر کانادا خواهند داشت. به طور کلی بهتر است متقاضیان بین 18 تا 35 سال سن داشته باشند. با این حال افراد تا 52 سالگی نیز امکان اقدام برای ویزای اسکیل ورکر کانادا را خواهند داشت.

یکی از شرایط اسکیل ورکر داشتن  تحصیلات مرتبط با تخصص مورد نظر می باشد

مدارک لازم برای اسکیل ورکر کانادا

برای ارائه مدارک لازم نیازی به نسخه کاغذی نمی باشد و متقاضیان باید اصل مدارک خود را به صورت آنلاین در سیستم بارگذاری نمایند. لازم به ذکر است تمامی مدارک در صورتی که غیر از زبان انگلیسی و فرانسوی باشند، باید ترجمه گردند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا به صورت زیر است:

 • اصل پاسپورت متقاضی
 • اصل شناسنامه
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • مدارک تمکن مالی (فقط نامه موجودی حساب بانکی مورد تائید است و سند ملکی، ارز دیجیتال و سهام قابل قبول نخواهد بود.)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل مدارک اسناد ملکی
 • اصل مدارک اسناد شغلی
 • گواهی سلامت متقاضی
 • اصل سند ازدواج در صورت تاهل

انواع برنامه‌ اسکیل ورکر کانادا

در برنامه اسکیل ورکر کانادا متقاضیان چند گزینه مختلف برای مهاجرت به کانادا پیش روی خود دارند. افراد ممکن است برای برنامه فدرال شرایط لازم را داشته باشند و یا بخواهند در برنامه اسکیل ورکر کبک وارد شوند و یا مایل باشند برنامه های نامزدی استانی را دنبال کنند. بنابراین برای مهاجرت کاری به کانادا سه نوع برنامه اسکیل ورکر وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم.

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا
 • برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا
 • برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP)

برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا Federal Skilled Worker Program))

برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا مختص نیرو های کاری ماهری است که قصد دارند در هر استان به جز کبک، مشغول به کار و زندگی شوند و اقامت داشته باشند. برنامه فدرال  یا FSWP یکی از مرسوم ترین و کاربردی ترین روش های مهاجرت کاری کانادا محسوب می شود.  برای استفاده از برنامه اسکیل ورکر فدرال افراد باید یک پروفایل اکسپرس انتری داشته باشند و سپس در صورتی که واجد شرایط باشند می توانند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند.

برنامه اسکیل ورکر کبک کانادا

این برنامه برای کسانی است که قصد دارند به کبک مهاجرت کنند و در آن جا مشغول به کار شوند. ایالت کبک برای جذب نیروی کاری متخصص روش مخصوص یه خود را دارد و به کل با سیستم اسکیل ورکر فدرال کانادا متفاوت است. اسکیل ورکر کبک معیار های نمرده دهی و امتیاز دهی خاصی دارد و برای جذب نیروی متخصص از روشی متفاوت استفاده می کند. در این سیستم تمام افراد بالای 18 سال که متقاضی کار در کبک هستند، می توانند به صورت آنلاین در سیستم مهاجرتی کبک، پروفایلی تعریف کنند. آن ها می توانند مدارک و اطلاعات خود را در این پروفایل بارگذاری کنند. از روی مدارک و اطلاعات بارگذاری شده در پروفایل متقاضیان، امتیاز آن ها مشخص می شود. افراد برای واجد شرایط بودن در برنامه اسکیل ورکر کبک باید امتیاز کافی داشته باشند. این امتیاز مانند اسکیل ورکر فدرال کانادا به مواردی همچون تحصیلات، سن، مدرک زبان و سابقه کاری بستگی دارد. در صورتی که متقاضیان امتیاز لازم را دریافت کنند باید اقدام به تکمیل درخواست خود نمایند. برای این کار لازم است متقاضیان در پورتال Mon Projet درخواست داده و پرونده خود را تکمیل کنند. علاوه بر این پرداخت هزینه بررسی پرونده نیز الزامی است. این فرآیند 6 ماه زمان می برد.

متقاضیان برای این که در برنامه کبک واجد شرایط محسوب شوند، نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارند. علاوه بر این برای برنامه اسکیل ورکر کبک، لیست مشاغل مورد نیاز لحاظ نشده است. لازم به ذکر است که مهاجرت کاری به کانادا از طریق اسکیل ورکر کبک، از طریق سیستم اکسپرس انتری انجام نمی شود. از این رو افراد باید در یکی از برنامه مهای مهاجرتی مربوط به همین استان شرکت کرده و گواهی دریافت نمایند.

برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP)

یکی دیگر از انواع اسکیل ورکر هایی که افراد می توانند از طریق آن مهاجرت کاری به کانادا داشته باشند، برنامه مهاجرت های استانی می باشد. بسیاری از استان ها در کانادا اسکیل ورکر مخصوص به استان خود را ایجاد کرده اند تا افرادی که می خواهند به این استان ها مهاجرت کنند، از طریق همین برنامه ها اقدام نمایند. مزیت اقدام از طریق برنامه های استانی نسبت به سایر برنامه ها این است که افراد در زمان کم تری می توانند مهاجرت کنند و سریع تر به نتیجه خواهند رسید. متقاضیان می توانند با استفاده از روش استانی یا همان PNP اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

سیستم اکسپرس اینتری در برنامه اسکیل ورکر کانادا

از سال 2015 اداره مهاجرت کانادا سیستمی راه اندازی کرد به نام express entry که مربوط به مهاجرت و دریافت اقامت کانادا می باشد. در واقع سیستم اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی مخصوص نیرو های متخصص می باشد که به افرادی که واجد شرایط هستند، مجوز اقامت دائم می دهد. در این سیستم متقاضیان بر اساس میزان امتیازی که به دست می آورند رده بندی می شوند و در آخر به افرادی که دارای بیشترین امتیاز اسکیل ورکر کانادا هستند، اقامت کانادا ارائه می شود. متقاضیان در موارد مختلفی همچون سن، تحصیلات، سابقه کار و مهارت های زبان بررسی می شوند و به آن ها امتیاز تعلق می گیرد. سیستم اکسپرس اینتری درخواست های نیرو های متخصصی که از طریق اسکیل ورکر فدرال و اسکیل ورکر استانی اقدام کرده اند را بررسی می کند. همان طور که قبلا به آن اشاره شد اسکیل ورکر کبک از سیستم اکسپرس اینتری استفاده نمی کند. به طور کلی اکسپرس اینتری برنامه های زیر را در بر می گیرد:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال
 • برنامه اسکیل ورکر استانی
 • برنامه اسکیل تریدز فدرال
 • کلاس تجربه کانادایی

به یاد داشته باشید اکسپرس اینتری یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه یک سیستم برای انتخاب برنامه های مهاجرتی می باشد.

برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال چه شرایطی دارد؟

حداکثر امتیازی که متقاضیان می توانند در برنامه اسکیل ورکر فدرال کسب کنند، 100 می باشد. همچنین حداقل نمره لازم برای قبولی در این برنامه امتیاز 67 است. از این رو اگر امتیاز متقاضیان بالای 67 شود واجد شرایط خواهند بود و با تهیه الزامات مربوط به برنامه فدرال می توانند یک پروفایل برای استخر اکسپرس اینتری ایجاد نمایند. ملزومات هم شامل مواردی همچون تجربه کاری، مهارت زبان و مدرک تحصیلی می باشند. هنگامی که شما با ساختن پروفایل در استخر اکسپرس اینتری قرار بگیرید، با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری به پروفایل شما امتیاز داده می شود. در صورت کسب بالاترین امتیاز در مقایسه با رقبا، متقاضی برای مهاجرت کاری به کانادا دعوت می شود.

 

امتیاز لازم برای قبولی در برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا حداقل 67 می باشد

 

حال اگر در محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا فدرال این نمره کم تر از 67 باشد، افراد برای برنامه اسکیل ورکر فدرال واجد شرایط نخواهند بود. با این حال می توانید با انجام یک سری کار ها امتیاز خود را در این برنامه افزایش دهید. مثلا می توانید با ارتقای تحصیلی، بالا بردن نمره زبان و همچنین دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی سبب افزایش امتیاز خود در این برنامه شوید.

درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا چه مراحلی دارد؟

گرفتن اقامت دائم این کشور از طریق اسکیل ورکر فدرال کانادا، فرایندی دارد که در ادامه مرحله به مرحله آن را توضیح می دهیم. قبل از اقدام برای