پذیرش دانشگاه های آلمان | شرایط برای دانشجویان

پذیرش دانشگاه های آلمان
فهرست مطالب

دانشگاه های آلمان یکی از محبوب ترین مقصدهای غیر انگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان است. پذیرش دانشجو در آلمان به خاطر ارائه آموزش با کیفیت و ارزان به دانشجویان بسیار زیاد می باشد. اگر تصمیم به تحصیل در آلمان گرفته اید، در اینجا مراحل و شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان توضیح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های آلمان برای پذیرش به سایت موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه کنید.

پذیرش دانشگاه های آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارید، راهنمای اختصاصی ما را برای شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان و دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان بررسی کنید. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی از مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان را به دست بیاورید.

پذیرش دانشگاه های آلمان دانشگاه را انتخاب کنید

بعد از اینکه شما آلمان را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور انتخاب کردید، وقت آن است که دوره و دانشگاه مناسب خود را نیز انتخاب کنید. سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) دارای یک پایگاه داده تقریباً 2000 برنامه ای است که برای جستجوی 1،389 برنامه به زبان انگلیسی در دسترس است.

متأسفانه فرصت های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در حال حاضر نسبتاً محدود است، هر چند دوره هایی به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شوند (به طور معمول دو تا چهار ترم اول با انگلیسی شروع می شود و سپس به آلمانی تغییر می کند). این به شما امکان می دهد در حالی که مهارت خود را در زبان آلمانی ارتقا می دهید، به زبان انگلیسی تحصیل کنید، به خصوص که دانشگاه شما ممکن است کلاس های زبان آلمانی را ارائه دهد.

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان را بررسی کنید

قبل از اقدام، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخابی شما شناخته شده است یا خیر. برای تحصیل در آلمان شما باید یک Hochschulzugangsberechtigung (HZB) شناخته شده داشته باشید که به معنی “صلاحیت ورودی آموزش عالی” می باشد.

شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان را بررسی کنید
شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان را بررسی کنید

برای دانشجویان دوره کارشناسی، مدرک دیپلم دبیرستان، گواهی ترک تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است. DAAD دارای یک پایگاه داده از اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش برای کشورهای منتخب است. دانش آموزانی که مدارک تحصیلی خارج از اروپا را دارند ممکن است مجبور به شرکت در آزمون ورودی Feststellungsprüfung باشند. پس از شرکت در یک دوره مقدماتی Studienkolleg، دانشجویان با موفقیت بالا می توانند از این طریق عبور کنند.

شما همچنین باید شرایط زبان را نیز بررسی کنید. بیشتر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و دانشجویان بین المللی را ملزم به ارائه مدرک مهارت در زبان آلمانی می کنند. برای این منظور دو آزمون اصلی در دسترس است: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH ، به معنی “آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه”) و TestDaF.

شما باید دانش خود را در مورد زبان با آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل اثبات کنید. دانشگاه ها معمولاً نمره یا امتیازات مورد نیاز خود را در وب سایت پذیرش دانشگاه های آلمان را اعلام می کنند.

اثبات منابع مالی

برای مهاجرت به آلمان و تحقق شرایط ویزای دانشجویی، شما باید اثبات کنید که حدود 8،700 یورو در سال (10،000 دلار آمریکا) برای تأمین هزینه های زندگی خود دارید یا به آنها دسترسی دارید، اگرچه بسته به نوع خود ممکن است نیاز بیشتری داشته باشید. سبک زندگی و عادت های خرج کردن (به طور متوسط 850 یورو/ 975 دلار آمریکا در ماه هزینه می کند). هزینه های زندگی نیز بسته به مکان متفاوت است. بر اساس نظرسنجی Mercer’s Cost of Living ، مونیخ در حال حاضر گران ترین شهر کشور است.

اگر نگران هزینه ها هستید، بورس های تحصیلی برای حمایت از دانشجویان تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارند.

اقدام برای ارسال درخواست پذیرش

شما برای اکثر دوره ها می توانید مستقیماً به دفتر بین المللی دانشگاه مراجعه کنید. متناوباً، می توانید از وب سایت www.uni-assist.de، یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین المللی که توسط سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) اداره می شود نیز استفاده کنید. اگرچه همه دانشگاه ها از این سرویس استفاده نمی کنند. ممکن است بخواهید برای دوره های متعدد و دانشگاه ها جداگانه درخواست کنید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

زمان پذیرش دانشگاه های آلمان

در بسیاری از دانشگاه های آلمان می توان سالانه دو بار درخواست پذیرش داد (برای شروع تحصیلات در ترم زمستان یا تابستان). به طور کلی، زمان پذیرش دانشگاه های آلمان در زمستان باید تا 15 ژوئیه و درخواست های ثبت نام در تابستان تا 15 ژانویه انجام شود. با این حال، مهلت برنامه ها بین دانشگاه ها متفاوت است و هر دانشگاه ممکن است مهلت های مختلفی را برای هر برنامه تعیین کند. حتما تاریخ های خاص دوره انتخاب شده خود را به دقت بررسی کنید.

زمان پذیرش دانشگاه های آلمان
زمان پذیرش دانشگاه های آلمان

توصیه می شود حداقل شش هفته قبل از مهلت مقرر زمان پذیرش دانشگاه های آلمان مدارک را ارسال کنید تا در صورت کمبود اطلاعات، زمان اصلاحات یا اضافات را از دست ندهید. شما تقریباً یک یا دو ماه پس از پایان مهلت قانونی، پذیرش یا رد رسمی دریافت می کنید.

اسناد خاص مورد نیاز و روند درخواست توسط هر موسسه تنظیم می شود و شرایط ورود به دانشگاه های آلمان با توجه به دانشگاه متفاوت می باشد.

مدارک پذیرش در دانشگاه های آلمان

معمولاً از شما خواسته می شود که این موارد را ارسال کنید:

 • کپی رسمی از دیپلم دبیرستان یا آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات دوره های آموزشی
 • عکس پاسپورتی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • اثبات مهارت زبانی، آلمانی یا انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • هزینه تقاضای پذیرش

دریافت ویزای دانشجویی آلمان

شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای آلمان به کشور مبدأ شما بستگی دارد. شما می توانید نمای کلی از کشورهایی را که ویزای دانشجویی برای آنها لازم است را در وب سایت امور خارجه مشاهده کنید.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان – محل اقامت پیدا کنید

هنگامی که در یک دوره جای گرفتید و ویزای دانشجویی خود را دریافت کردید، توصیه می شود که به جستجوی محل اقامت بپردازید؛ زیرا متأسفانه اکثر دانشگاههای آلمان به دانشجویان محل اقامت نمی دهند. اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به اینکه در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید، متفاوت خواهد بود. در شهرهای بزرگ آلمان غربی (مانند دوسلدورف، کلن و غیره) و شهرهای کوچک دانشجویی مانند هایدلبرگ و فرایبورگ باید انتظار داشته باشید كه اندكی بیشتر از هزینه زندگی در شرق آلمان (یعنی برلین) بپردازید.

دانشگاه های آلمان برای پذیرش

برخی از دانشگاه های آلمان برای پذیرش را در ادامه معرفی می کنیم.

دانشگاه های آلمان برای پذیرش
دانشگاه های آلمان برای پذیرش

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU Munich )

این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ آلمان است و دانشجویان بین المللی زیادی، حدود 13 % از کل دانشجویان را به خود جذب کرده است.

دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich )

دانشگاه فنی مونیخ در قرن 19 تأسیس شده و از بین دانشگاه های آلمان برای پذیریش دانشجو تنها دانشگاه دولتی اختصاص یافته به علوم و فناوری است.

هزینه تحصیل دانشگاه های آلمان برای پذیرش

آلمان مانند معدود کشورهای جهان، تحصیلات رایگانی را به دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می دهد. در حال حاضر آلمان هزینه های تحصیل را برای تمام دانشجویان غیر اروپایی مجددا تعیین خواهد کرد تا بتوانند کسری بودجه خود را جبران کند. لایحه هزینه تحصیل در سال 2011 در آخرین دولت آلمان در بادن-وورتمبرگ لغو شد و تحصیل در تمام دانشگاه های دولتی در سراسر آلمان از سال 2014 رایگان شد.

هزینه تحصیل دانشگاه های آلمان برای پذیرش
هزینه تحصیل دانشگاه های آلمان برای پذیرش

اما به دلیل عدم اعلام هزینه های کلی پیش از سال تحصیلی، دولت بادن-وورتمبرگ مجدداً از پاییز 2017 هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی را اعلام کرد. این تغییر ناگهانی برای کاهش بدهی های کشور لازم بود و وزارت آموزش پرورش اعلام کرد که از این پس تحصیل دانشجویان بین المللی رایگان نخواهد بود. در نتیجه از پاییز 2017، هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی مجدداً تعیین شد.

تمام دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی که در برای پذیرش در دانشگاه های آلمان، باید مبلغ 1500 یورو در هر ترم پرداخت کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ملزم به پرداخت هزینه کمتری هستند و تنها باید 650 یورو در هر ترم پرداخت کنند. دانشگاه هایی که تحت تأثیر قانون شهریه قرار گرفته اند، عبارتند از :

 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه کنستانس
 • KIT، موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه مانهایم
 • دانشگاه ایبرهارد کارل توبینگن
 • دانشگاه اولم

پرداخت شهریه تحصیل در سال های آینده در اکثر دانشگاه های آلمان الزامی خواهد شد. اداره کل باید تا سال آینده کسری بودجه 48 میلیون دلاری را جبران کند. با توجه به اظهارات سخنگوی دانشگاه کنستانس آلمان، وزارت آموزش و تحقیقات قصد کاهش هزینه های تحصیل را دارد، اما از سوی دیگر باید از هر گونه خسارت شدید که ممکن است بر شهرت و رشد تحقیقات و علوم دانشگاه های دولتی و دانشجویان تاثیر بگذارد، جلوگیری کند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه آلمان شما می توانید در دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی تحصیل کنید. این شامل دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی و کالج های هنر، فیلم و موسیقی می شود. اینکه کدام یک از این آنها برای شما مناسب است به شخص شما، بستگی دارد. کیفیت تمام موسسات آموزش عالی به یک اندازه خوب است. بیش از 400 دانشگاه معتبر دولتی در سراسر جمهوری فدرال آلمان وجود دارد که 20.000 دوره آموزشی را ارائه می دهند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان
شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

انواع موسسات آموزش عالی در مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه آلمان

سه نوع موسسه آموزش عالی در آلمان وجود دارد، نوع موسسه ای که برای شما مناسب است به علایق و برنامه های کاری شما بستگی دارد.

 • دانشگاه ها
 • دانشگاه های علوم کاربردی
 • کالج هنر، فیلم و موسیقی

هر برنامه، شما را برای یک درجه تحصیلی آماده می کند. دانشگاه های آلمان مدرک های تحصیلی زیادی را ارائه می کنند. چندین راه برای پذیرش دانشجو در آلمان وجود دارد که شما می توانید یکی از این راه ها را انتخاب کنید.

 • برای دوره کارشناسی
 • مدرک برای گذراندن بخشی از ترم یا سال تحصیلی در خارج از کشور
 • به دنبال تکمیل تحصیلات قبلی
 • به عنوان دانشجوی دکترا

هزینه های زندگی در آلمان

در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای اروپایی، آلمان گران نیست. هزینه های غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت های فرهنگی کمی بیشتر از متوسط ​​اتحادیه اروپا است. به طور متوسط​​، دانشجویان در آلمان حدوداً 850 یورو در ماه برای هزینه های زندگی هزینه می کنند. بیشترین هزینه ها صرف اجاره منزل است.

در طول اقامت و پذیرش دانشجو در آلمان باید انتظار پرداخت هزینه های زیر را داشته باشید:

 • هزینه ترم
 • هزینه های زندگی (اجاره، غذا، لباس، کتاب، تلفن ، …)
 • بیمه سلامت
 • هزینه های احتمالی تحصیل

طبق آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط ​​حدوداً 850 یورو در ماه برای زندگی هزینه می کنند. قیمت ها بین شهرهای بزرگ آلمان به طور قابل توجهی متفاوت است.

هزینه های زندگی در آلمان
هزینه های زندگی در آلمان

بیشترین هزینه ماهانه شما، اجاره ی محل اقامت شما خواهد بود. با این حال، اجاره در شهرهای آلمان بسیار متفاوت است. دانشجویان بسته به مکانی که موسسه آموزش عالی آنها در آن قرار دارد، هر ماه بین 290 تا 560 یورو برای اسکان پرداخت می کنند. در بعضی از شهرهای بزرگ مانند کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت، اجاره از حد متوسط ​​بالاتر است.

لازم به ذکر است به دلیل سیاست های جذب دانشجوهای برتر از سراسر جهان که توسط کشور آلمان در حال پیگیری است باعث رشد چشمگیر مهاجرت تحصیلی به آلمان در سال های اخیر شده است

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان پرداختیم و شما را شرایط ورود به دانشگاه های آلمان آشنا کردیم و تعدادی از دانشگاه های معروف آلمان که بسیار مورد استقبال دانشجویان در سراسر دنیا می باشد را معرفی کردیم و در نهایت از هزینه های زندگی در آلمان به عنوان یک دانشجو صحبت کردیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه آلمان با موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بهترین راهنمایی ها را از مشاوران حرفه ای ما دریافت نمایید.

سوالات متداول در ارتباط با پذیرش دانشگاه های آلمان 

 1. زبان تدریس در دانشگاه های آلمان چیست؟

  به طور معمول دو تا چهار ترم اول با انگلیسی شروع می شود و سپس به آلمانی تغییر می کند.

 1. Hochschulzugangsberechtigung (HZB) برای پذیرش دانشجو در آلمان چیست؟

  برای تحصیل در آلمان شما باید یک Hochschulzugangsberechtigung (HZB) شناخته شده داشته باشید که به معنی “صلاحیت ورودی آموزش عالی” می باشد.

 1. برای پذیرش دانشجو در آلمان اثبات شرایط مالی به چه صورت است؟

  برای تحقق شرایط ویزای دانشجویی، شما باید اثبات کنید که حدوداً 8،700 یورو در سال (10،000 دلار آمریکا) برای تأمین هزینه های زندگی خود دارید یا به آنها دسترسی دارید.

 1. نمره آیلتس و تافل برای پذیرش دانشگاه های آلمان به چه صورت است؟

  دانشجویان باید دانش خود را با آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل اثبات کنند.

 1. زمان پذیرش دانشگاه های آلمان کی می باشد؟

  زمان پذیرش دانشگاه های آلمان در زمستان باید تا 15 ژوئیه و درخواست های ثبت نام در تابستان تا 15 ژانویه انجام شود.

 1. بیشترین هزینه در پذیرش دانشگاه های آلمان چه می باشد؟

  اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به اینکه در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید متفاوت خواهد بود.

 1. هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان چقدر می باشد؟

  تحصیل در کشور آلمان رایگان است، تنها دانشگاه هایی که در ایالت بایدن-گوتنبرگ هستند از دانشجویان شهریه دریافت می کنند.

 1. موسسات آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در آلمان چه می باشند؟

  دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی، کالج هنر، فیلم و موسیقی

 1. هزینه زندگی در آلمان چقدر می باشد؟

  طبق آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط ​​حدوداً 850 یورو در ماه برای زندگی هزینه می کنند. قیمت ها بین شهرهای بزرگ آلمان به طور قابل توجهی متفاوت است.

 2. بیشترین هزینه ای که یک دانشجو برای اقامت برای پذیرش در آلمان پرداخت کند، چقدر است؟

  هزینه اجاره منزل  هر ماه بین 290 تا 560 یورو برای اسکان باید پرداخت شود.

 3. شرایط پذیرش در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان چگونه است؟

  این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ آلمان است و دانشجویان بین المللی زیادی (حدود 13 % از کل دانشجویان) را به خود جذب کرده است.

 

 

 

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

5 پاسخ

 1. سلام ببخشید من میخوام بدونم برای رفتن و تحصیل در المان آیا بیاد غیر از زبان انگلیسی زبان بر زبان دیگری هم مسلط بود؟؟

  1. سلام روزتون بخیر
   ارائه مدارک زبان به آلمان بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

 2. باسلام. خواهری دارم که 19 ساله است و در رشته پرستاری تحصیل می کند. سال اول را تمام کرده است. ایا می تواند برای ادامه تحصیل به المان برود؟ در ضمن تابعیت ما افغانی است و دارای پاسپورت هستیم. با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه در حال تحصیل در دانشگاه های روزانه باشد، می تواند برای ادامه تحصیل اقدام نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار