رشته ژنتیک پزشکی در آلمان – لیست دانشگاه ها و شرایط تحصیل

رشته ژنتیک پزشکی در آلمان
فهرست مطالب

رشته ژنتیک پزشکی در آلمان از جمله رشته های پر تقاضا به حساب می آید. هر ساله دانشجویان زیادی به قصد تحصیل رشته ژنیک در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. کشور آلمان علاوه بر داشتن هزینه های تحصیل پایین و بسیار مقرون به صرفه، مدرک دانشگاهی معتبری را به دانشجویان ارائه می دهد که می تواند راه ورود فارغ التحصیلان به بازار کار را هموارتر کند. شما دانشجویان عزیز می توانید مقاله ای که توسط موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در این خصوص تهیه شده است را مطالعه نمایید.

چرا تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان؟

هدف از آموزش رشته ژنتیک در آلمان این است که دانشجویان با اصول و روش های ژنتیک پزشکی و ژنومیک آشنا شده و امکان ارزیابی، انتخاب و تفسیر تحقیقات مناسب برای افراد و خانواده های مبتلا به بیماری ژنتیک را داشته باشند. دانشجویانی که به ادامه تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان می پردازند با تأثیرات جهش ها و همچنین تکنیک های مورد استفاده در تشخیص آزمایشگاهی ژنتیک  NHSآشنا می شوند.

ساختار اموزشی این رشته

در آموزش این رشته از روش های مختلفی استفاده می شود، از جمله یادگیری مبتنی بر مسئله، یادگیری مبتنی بر نمونه، سخنرانی ها، آموزش ها و آزمایشگاه ها. در نتیجه، دانشجویان با طیف گسترده ای از مهارت ها مانند تحقیق، تشخیص یا ژنتیک بالینی آشنا خواهند شد. این مهارت ها شامل کار تیمی، تفسیر داده ها و طراحی آزمایشی است.

شرایط تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان

 همانطور که می دانید شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان متفاوت است و در این بخش به بررسی تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان می پردازیم. تحصیل در رشته ژنتیک  به صورت تمام وقت بوده و در مقطع کارشناسی معمولا چهار سال زمان می برد. زبان آموزش عمدتاً به زبان آلمانی است اما دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این فرصت را خواهند داشت تا به زبان انگلیسی به ادامه تحصیل بپردازند. حداقل معدل مورد نیاز جهت تحصیل رشته ژنتیک در آلمان GPA 3.0 می باشد.

شرایط تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان
شرایط تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان به شرح زیر می باشد:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات تحصیلی دانشجو
 • اثبات مهارت زبان
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • تکمیل فرم درخواست آنلاین

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده ارائه هر گونه مشاوره در خصوص تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان هستند.

دانشگاه های رشته ژنتیک در آلمان

کشور آلمان بهترین کشور برای تحصیل در رشته ژنتیک می باشد. دانشگاه های این کشور از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند. بهترین دانشگاه های آلمان جهت تحصیل در رشته ژنتیک به شرح زیر می باشند:

دانشگاه کلن (University of Cologne)

این دانشگاه در سال 1388 تأسیس شد. امروزه، دانشگاه کلن یکی از دانشگاه های برجسته تحقیقاتی در کشور آلمان است. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته های تحصیلی از جمله رشته ژنتیک پزشکی در آلمان را ارائه داده و به دانشجویان خود فرصت پیشرفت می دهد.

دانشگاه RWTH آخن (RWTH Aachen University)

دانشگاه RWTH آخن یک دانشگاه عالی با حدود 45،000 دانشجو و شهرت برجسته در تحقیقات و صنعت می باشد. این دانشگاه در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارد.

دانشگاه مونستر (University of Münster)

دانشگاه مونستر با بیش از 45،700 دانشجو یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور آلمان است که فرصت تحصیل رشته ژنیک را به دانشجویان می دهد. این دانشگاه هر ساله دانشجویان و محققان زیادی را از آلمان و سراسر جهان به خود جذب می کند.

دانشگاه روهر بوخوم (Ruhr University Bochum)

این دانشگاه دارای بیش از 43،000 دانشجو از بیش از 130 کشور جهان است. دانشگاه روهر بوخوم از دیگر دانشگاه هایی که امکان تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در المان را فراهم می کند.

دانشگاه دویسبورگ اسن (University of Duisburg-Essen)

دانشگاه دویسبورگ اسن یکی از بزرگ ترین دانشگاه های آلمان است. این دانشگاه دارای استانداردهای ملی و بین المللی در زمینه های تحقیق، آموزش و مدیریت می باشد.

دانشگاه هامبورگ (Universität Hamburg)

دانشگاه هامبورگ بزرگ ترین موسسه تحقیق و آموزش در شمال آلمان است. این دانشگاه طیف متنوعی از دوره ها و فرصت های تحقیقاتی عالی را ارائه می دهد.

دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)

دانشگاه فنی مونیخ یکی از برترین دانشگاه های اروپا است. این دانشگاه پیوندهای محکمی با شرکت ها و مسسات علمی در سراسر جهان ایجاد می کند.

دانشگاه وورزبورگ (University of Würzburg)

دانشگاه وورزبورگ با بیش از 28،000 دانشجو یکی دیگر از بزرگ ترین دانشگاه های آلمان می باشد. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می دهد.

از دیگر دانشگاه هایی که امکان ادامه تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان را می دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشکده پزشکی هانوفر
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه کیل
 • دانشگاه لایپزیگ

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

برای تحصیل در آلمان لازم است بدانید که زبان اصلی آموزش در دانشگاه های این کشور آلمانی است. هر چند که بسیاری از برنامه ها به زبان آلمانی تدریس می شوند اما دانشجویان بین المللی فرصت تحصیل رشته ژنتیک به زبان انگلیسی را نیز دارند. دوره های انگلیسی زبان بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد رایج است. تعدادی از برنامه های کارشناسی ارشد رشته ژنتیک پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی
تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی در آلمان

کشور آلمان فرصتی را فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند با مهاجرت به آلمان به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل رشته ژنتیک مشغول شوند. دانشجویان هر ترم مبلغی در حدود 250 یورو را بابت انجام کارهای اداری و انجمن های دانشجویی پرداخت خواهند کرد. در حال حاضر، دانشجویان غیر اروپایی در بادن-ووتنبرگ باید 3.000 یورو در سال برای تحصیل پرداخت کنند.

هزینه های زندگی

هر چند که تحصیل در آلمان برای بسیاری دانشجویان رایگان است اما هزینه زندگی یک امر غیر قابل اجتناب است. هزینه زندگی در بعضی از شهرهای آلمان بیشتر از شهرهای دیگر است به عنوان مثال مونیخ گران ترین شهر آلمان است. متوسط هزینه زندگی در مونیخ 12.000 یورو در سال است. اجاره خانه بیشترین هزینه زندگی را شامل می شود. برخی از هزینه های زندگی دانشجویانی که به تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی در آلمان مشغول می باشند به شرح زیر است:

عنوانهزینهعنوانهزینه
غذا در رستوران ارزان قیمت10 یوروسیگار6.70 یورو
غذا در مک دونالد8 یوروتاکسی (تعرفه عادی)3.50 یورو
آبجو داخلی3.50 یوروقبوض خدماتی برای آپارتمان 85 متر مربعی221.17 یورو
آبجو وارداتی3.50 یورواینترنت32.20 یورو
شیر (یک لیتر)0.84 یوروباشگاه تناسب اندام30.13 یورو
قرص نان سفید تازه1.34 یوروبلیط یک طرفه (عبور محلی)2.80 یورو
برنج (یک کیلوگرم)1.98 یورورفت و آمد ماهانه (قیمت معمولی)70 یورو
تخم مرغ2.23 یوروتاکسی یک ساعت انتظار30 یورو
پنیر محلی (یک کیلوگرم)7.96 یورواجاره باشگاه تنیس19.68 یورو
سینه مرغ (یک کیلوگرم)7.13 یورویک دست لباس تابستانی35.05 یورو
گوشت قرمز (یک کیلوگرم)10.06 یورویک جفت شلوار جین Levis 50176.82 یورو
سیب (یک کیلوگرم)2.31 یورویک جفت کفش پیاده روی نایک80.89 یورو
موز (یک کیلوگرم)1.66 یوروآپارتمان (یک خوابه) در مرکز شهر739.89 یورو
پرتقال (یک کیلوگرم)1.88 یوروآپارتمان (سه خوابه) در مرکز شهر560.15 یورو
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)2.48 یوروآپارتمان (یک خوابه) در خارج از مرکز شهر1،419.07 یورو
کاهو0.95 یوروآپارتمان (سه خوابه) در خارج از مرکز شهر1،057.23 یورو

هر گونه سوال در رابطه با تحصیل ژنتیک در کشور آلمان را با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در میان بگذارید.

رتبه دانشگاه ها جهت تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان

Best Global Universities موسسات آموزشی را بر اساس 13 شاخص که عملکرد تحقیقاتی آموزشی و شهرت جهانی و منطقه ای را ارزیابی می کنند، رتبه بندی کرده است. دانشجویان با توجه به این رتبه بندی ها می توانند موسسات را با یکدیگر مقایسه کنند تا برای ادامه تحصیل انتخاب بهتری داشته باشند. رتبه دانشگاه های کشور آلمان طبق رتبه بندی QS برای تحصیل رشته ژنتیک پزشکی به شرح زیر است :

 1. دانشگاه مونیخ: 46
 2. دانشگاه هایدلبرگ: 54
 3. دانشگاه فنی مونیخ: 80
 4. دانشگاه بن: 109
 5. دانشگاه کلن: 244
 6. دانشگاه فرایبورگ: 163
 7. دانشگاه اولم: 289
 8. دانشگاه آزاد برلین: 116
 9. دانشگاه هومبولت برلین: 90
 10. دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن: 159

موقعیت کار پس از تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان

آلمان بهترین کشور برای تحصیل در ژنتیک و رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان است. و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در حوزه تحقیقات و پژوهش مشغول به فعالیت شوند. از دیگر بخش هایی که فرصت فعالیت را به فارغ التحصیلان این رشته می دهند، می توان به دانشگاه ها، صنعت داروسازی، مراکز تحقیقاتی، شرکت های مشاوره ای، آزمایشگاه ها و غیره اشاره کرد.

میزان حقوق دریافتی

متوسط ​​حقوق یک متخصص ژنتیک در آلمان سالانه 47،002 یورو و هر ساعت 23 یورو است. به طور متوسط،  مدرک کارشناسی ارشد بالاترین سطح تحصیلات برای یک متخصص ژنتیک است. این تجزیه و تحلیل بر اساس داده های حقوق و دستمزد است که مستقیماً از کارفرمایان و کارمندان ناشناس در کشور آلمان جمع آوری شده است.

سخن آخر

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هم وطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش رشته ژنتیک در آلمان می باشد. هم وطنان متقاضی تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، رشت، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با تحصیل رشته ژنتیک در آلمان

 1. آیا تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی باشد؟

  بله، با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های این کشور تحصیل رشته ژنتیک در آلمان می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی باشد.

 2. هدف از تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان چیست؟

  هدف از آموزش رشته ژنتیک در آلمان این است که دانشجویان با اصول و روش های ژنتیک پزشکی و ژنومیک آشنا شوند.

 3. مدت زمان تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان چقدر است؟

  تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان به صورت تمام وقت بوده و در مقطع کارشناسی معمولا چهار سال زمان می برد.

 4. زبان تحصیل رشته ژنتیک در آلمان چیست؟

  زبان آموزش عمدتا به زبان آلمانی است اما دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این فرصت را خواهند داشت تا به زبان انگلیسی به ادامه تحصیل بپردازند.

 5. حداقل معدل مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و تحصیل رشته ژنتیک در آلمان چقدر است؟

  حداقل معدل مورد نیاز جهت تحصیل رشته ژنتیک در آلمان GPA 3.0 می باشد.

 6. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان چیست؟

  مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رشته ژنتیک در آلمان شامل آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان معتبر و سایر موارد دیگر می شود.

 7. کدام دانشگاه های آلمان امکان تحصیل در رشته ژنتیک را فراهم کرده اند؟

  دانشگاه های آلمان که امکان تحصیل در رشته ژنتیک را فراهم کرده اند شامل دانشگاه مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه مونستر و غیره می شود.

 8. هزینه تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در آلمان چقدر است؟

  کشور آلمان فرصتی را فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل رشته ژنتیک مشغول شوند.

 9. متوسط هزینه زندگی دانشجویان رشته ژنتیک آلمان در شهری مانند مونیخ چقدر است؟

  متوسط هزینه زندگی در مونیخ 12.000 یورو در سال است.

 10. رتبه دانشگاه های آلمان جهت تحصیل در رشته ژنتیک چقدر است؟

  دانشگاه های ژنتیک این کشور از جایگاه بسیار خوبی در میان سایر دانشگاه های دنیا برخوردارند.

 11. موقعیت کار فارغ التحصیلان رشته ژنتیک در آلمان چگونه است؟

  از بخش هایی که فرصت فعالیت را به فارغ التحصیلان این رشته می دهند، می توان به دانشگاه ها، صنعت داروسازی، مراکز تحقیقاتی، شرکت های مشاوره ای، آزمایشگاه ها و غیره اشاره کرد.

 12. درآمد متخصصان رشته ژنتیک پزشکی در آلمان چقدر است؟

  متوسط ​​حقوق یک متخصص ژنتیک در آلمان سالانه 47،002 یورو و هر ساعت 23 یورو می باشد.

 

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

28 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  من الان ۲۰سالمه رشته زیست شناسی سلولی مولکولی دانشگاه آزاد تهران درس میخونم میخواستم برای ارشد برم یکی از دانشگاه های المان باید چکار هایی انجام بدم و چه مدارکی داشته باشم تا دانشگاه های اونجا منو بخوان میشه راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام روزتون بخیر
   مدارک و الزامات بستگی به دانشگاه انتخابی دارد. به طور کلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی و تمکن مالی دارید.

 2. سلام خسته نباشید من 23سالمه با معدل کارشناسی14:۷۰ایا امکان تحصیل رایگان در آلمان رو برای ارشد ژنتیک پزشکی دارم ؟ و میشه بگید تا چه سنی برای ارشد قبول میکنند ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان است.

 3. سلام من ۲۷ سالمه و لیسانس پرستاری هستم آیا میتونم برای ارشد در آلمان ژنتیک بخونم؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای کارشناسی ارشد نیاز به انتخاب گرایش مرتبط دارید.

 4. سلام ۲۳سالمه فارغ التحصیل لیسانس مامایی از دانشگاه دولتی هستم میخواستم بدونم برای ارشد ژنتیک میشه با همین مدرک اقدام کرد یا فقط برای لیسانس هایی مثل ژنتیک یا زیست شناسی این امکان وجود داره؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان نیاز به ارائه مدرک کارشناسی مرتبط با رشته انتخابی کارشناسی ارشد خود را دارید.

 5. سلام ، من در حتل حاضر ۱۹سالمه، و دارم رشته زیست سلولی در دانشگاه خوارزمی میخونم، میخوام بدونم برای اپلای کردن در رشته ژنتیک چه دانشگاهی بهتره، و چه شرایطی لازمه، خواهش میکنم بگین?

  1. با سلام و احترام
   هر دانشگاه در آلمان شرایط پذیرش خود را دارد. در ابتدا نیاز به تاییدیه دانشگاه مبدا خود دارید و سپس بر اساس دانشگاه نیز باید مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهید.

 6. سلام وقت بخیر
  من 19سالمه وترم اولمه ودرحال تحصیل در رشته زیست شناسی سلولی مولکولی در دانشگاه آزاد هستم میخواستم بپرسم برای اقدام به تحصیل در المان رشته ژنتیک دو ترم تو ایران بخونم چطوری اقدام به مهاجرت کنم؟ آیا نیازه از الان وقت سفارت بگیرم؟ وآیا در المان باید کالج برم؟

  1. با سلام
   برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز به قبولی در کنکور سراسری و شرکت در دانشگاه های دولتی ایران دارید. با توجه به شرایط خود بهتر است ابتدا برای کالج ها اقدام نمایید.