دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه

Middle East Technical University

موقعیت:ترکیه - آنکارا
نوع:دولتی
تعداد دانشجویان:16182 نفر
تعداد دانشجویان بین المللی:1920 نفر
سایت دانشگاه
رنکینگ QS
336
رتبه در کشور
1
هزینه ویزا
--
نرخ پذیرش
13%
بورسیه تحصیلی
دارد
خوابگاه/هزینه
دارد/27 - 190 دلار در سال بر اساس نوع خوابگاه
زمان فرآیند ویزا
--
مجوز کار
دارد
شهریه
750-1500 دلار در سال
مقاطع تحصیلی
کارشناسی، دکترا، ارشد

درباره دانشگاه

Information

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU Middle East Technical University) یا به اختصار METU یکی از بهترین و رقابتی‌ترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه در سال 1956 در شهر آنکارا کشور ترکیه، برای کمک به توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه و با هدف آموزش دانشجویان و تربیت افراد ماهر به ویژه در رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی تأسیس شد. هر ساله بیش از یک سوم داوطلبان کنکور سراسری ترکیه با رتبه های برتر، دانشگاه فنی خاورمیانه را برای تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند. در حال حاضر به دلیل تقاضا و رقابت بالا برای پذیرش در دانشگاه METU دانشکده‌های این دانشگاه فقط حدود 1 درصد از 1.5 میلیون نفر شرکت‌کنندگان کنکور سراسری ترکیه را پذیرش می‌کنند.
طبق رتبه‌بندی جهانی QS دانشگاه METU در سال 2024 برترین دانشگاه ترکیه و دارای رتبه 336 در جهان است.

درخواست‌های پذیرش در دانشگاه METU در مقاطع تحصیلی مختلف، فقط در یک مرحله و در تابستان مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین متقاضیان باید تا شروع تابستان مدارک خود را آماده و در بازه زمانی اعلام شده برای دانشگاه ارسال کنند. ددلاین این دانشگاه برای سال تحصیلی 2024-2023 از 3 جولای ( 12 تیر) تا 12 جولای (24 تیر) اعلام شده است.

دانشکده ها

Faculties

در حال حاضر بیش از 107 رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 69 گرایش برای مقطع دکتری در دانشگاه فنی خاورمیانه ارائه شده است که این رشته‌ها در دانشکده‌های مختلف تدریس می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

برخی رشته ها و دوره ها

programs

دانشگاه فنی خاورمیانه رشته‌های تحصیلی متنوعی را برای تحصیل دانشجویان ارائه می‌کند. برخی از رشته‌های پرطرفدار در این دانشگاه عبارتند از:

 • مهندسی شیمی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی زمین شناسی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک

حداقل نمرات آزمون های مختلف که برای این دانشگاه نیاز دارید

Grades
IELTS 6 به بالا
TOEFEL 75 به بالا
PTE 55 به بالا
GPA 2.5 به بالا
GRE 150 به بالا
GMAT --

بورسیه تحصیلی

Scholarships

برای بسیاری از دانشجویان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اهمیت دارد. خوشبختانه دانشگاه فنی خاورمیانه برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه و کمک‌های مالی متعددی در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها نیاز به درخواست جداگانه ندارند و چنانچه دانشجو شایستگی لازم از جمله معدل و نمرات بالا را داشته باشد، بورسیه بعد از یک سال تحصیلی به وی تعلق خواهد گرفت. برخی از بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه به شرح زیر است:

 

 • meal scholarship
 • BP Scholarship
 • Islamic Development Bank Scholarship
 • TÜBITAK Scholarship
 • Türkiye Scholarships

خوابگاه و تغذیه

Accommodation and food

در حال حاضر 19 خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی در محوطه دانشگاه METU برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. برخی از این خوابگاه‌ها برای آقایان و برخی دیگر برای بانوان هستند و در 2 خوابگاه امکان اقامت دانشجویان آقا و خانم وجود دارد. همچنین 2 مهمانخانه برای دختران در نظر گرفته شده است.
برای هر خوابگاه اینترنت پرسرعت، سالن مطالعه، سالن کامپیوتر، باشگاه ورزشی، استخر، آشپزخانه و … وجود دارد که امکان آشپزی به صورت جداگانه را برای دانشجویان فراهم کرده است. همچنین در محوطه دانشگاه چندین مرکز خرید و بانک قرار گرفته است و دانشجویان می‌توانند هر چیزی که برای تغذیه نیاز دارند خریداری نمایند.

لوکیشن و تصاویر دانشگاه

Location

No images found.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *