دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

Istanbul University

موقعیت:ترکیه - استانبول
نوع:دولتی
تعداد دانشجویان:62768 نفر
تعداد دانشجویان بین المللی:7053 نفر
سایت دانشگاه
رنکینگ QS
713
رتبه در کشور
12
هزینه ویزا
--
نرخ پذیرش
57%
بورسیه تحصیلی
ندارد
خوابگاه/هزینه
دارد/--
زمان فرآیند ویزا
--
مجوز کار
دارد
شهریه
700-5000 دلار در سال
مقاطع تحصیلی
کارشناسی، ارشد، دکترا

درباره دانشگاه

Information

دانشگاه استانبول (Istanbul University) یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است. تاریخچه این دانشگاه به سال 1453 و فتح استانبول توسط سلطان محمد دوم بر می‌گردد. پس از فتح استانبول مدارس مختلف و دارالفنون توسط علما و دانشمندان در استانبول ایجاد شد و دانشگاه استانبول نیز به عنوان دارالفنون مشغول به فعالیت شد تا اینکه در سال 1925 با شکل‌گیری جمهوری ترکیه و با گسترش علم و دانش در این کشور، دارالفنون‌ها جای خود را به دانشگاه‌ها دادند. در سال 1933 میلادی با اصلاحات علمی انجام شده توسط آتاتورک، دارالفنون استانبول به دانشگاه استانبول تبدیل شد و به عنوان اولین و تنها دانشگاه جمهوری مستقل ترکیه فعالیت خود را آغاز کرد.
هدف دانشجویانی که این دانشگاه را برای تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند، گسترش دانش برای کشور ترکیه، بشریت و تربیت افراد شایسته با گرد هم آوردن شرق و غرب، گذشته و آینده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS رتبه 713 جهان در سال 2024 به دست آورده است.

دانشگاه استانبول در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. ددلاین پذیرش این دانشگاه بر اساس رشته تحصیلی متفاوت است اما به طور کلی آخرین فرصت ارسال مدارک در هر مقطع تحصیلی طبق جدول زیر است:

 

مقطع تحصیلیتاریخ ددلاینترم تحصیلی
کارشناسی1 آگوست (10 مرداد)پاییز
کارشناسی ارشد30 می (10 خرداد)پاییز
کارشناسی ارشد30 دسامبر (9 دی)بهار

دانشکده ها

Faculties

دانشگاه استانبول دارای 16 دانشکده، 12 موسسه آموزشی، 2 مدرسه، 2 دپارتمان، 74 مرکز تحقیقاتی و 216 کلاب دانشجویی است. بیش از 300 هزار دانشجو در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشکده‌ها عبارتند از:

برخی رشته ها و دوره ها

programs

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه استانبول ترکیه معمولا به زبان ترکی تدریس می‌شوند اما برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. رشته‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند عبارتند از:

  • پزشکی
  • دندانپزشکی
  • داروسازی
  • مدیریت بازرگانی
  • اقتصاد
  • علوم سیاسی

حداقل نمرات آزمون های مختلف که برای این دانشگاه نیاز دارید

Grades
IELTS 6 به بالا
TOEFEL 81 به بالا
PTE --
GPA 2 به بالا
GRE 149 به بالا
GMAT 450 به بالا

بورسیه تحصیلی

Scholarships

دانشگاه استانبول هیچ بورسیه‌ای برای دانشجویان در نظر نگرفته است. با این وجود چنانچه دانشجویان تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه داشته باشند می‌توانند برای بورسیه‌های دولتی و خصوصی ترکیه به صورت جداگانه درخواست دهند. این بورسیه‌ها توسط دولت و سازمان‌های خصوصی جهت حمایت از دانشجویان ارائه شده است.

خوابگاه و تغذیه

Accommodation and food

دانشگاه استانبول دارای 2 خوابگاه مجزا برای آقایان و خانم‌ها است. در این خوابگاه‌ها امکانات مناسبی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به سالن تلویزیون، سالن ورزش، سالن مطالعه و اینترنت پر سرعت اشاره کرد.

لوکیشن و تصاویر دانشگاه

Location

No images found.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *