اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) طبق قوانین اداره مهاجرت کشورهای مختلف می تواند بهترین و راحت ترین شرایط اخذ اقامت اسپانیا و دیگر کشورها را به شما عزیزان مشاوره و ارائه نماید. اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و دیگر موارد امکان پذیر است که در این مقاله توضیحاتی در این خصوص برای شما عزیزان بازگو کرده ایم.

مزایای زندگی و داشتن اقامت اسپانیا

هر ساله، هزاران نفر از اروپاییان به خاطر خورشید و دریا به اسپانیا می روند و برای فرار از زمستان سرد و سرد به اسپانیا می روند. برای هر سالی که می گذرد، مهاجران بیشتری در طول ماه های زمستان مهاجرت می کنند. به خصوص کاستا دل سول و جزایر قناری. اگر شما کنجکاو هستید اما هنوز مردد هستید، باید ۷ مزیت زندگی در اسپانیا در زیر را مطالعه داشته باشید.

قیمت غذا، هم در فروشگاه و هم در رستوران ها ارزان تر است، گاهی اوقات به اندازه نصف قیمت در مقایسه با بریتانیا و اسکاندیناوی است. برای لباس هم همینطور است. به همین ترتیب، خدمات نیز در اسپانیا ارزان تر است. اسپانیایی یک زبان دوست داشتنی است؛ مثل موسیقی برای گوش است. زبان زیبایی که در بسیاری از کشورها نیز قابل اجرا است. طول می کشد تا آن را به صورت روان یاد بگیرید، اما هنگامی که انجام می دهید، شما قادر خواهید بود بیان خود را کاملا متفاوت بیان کنید.

تقریبا همه چیز ارزان تر است در نتیجه شما زندگی بهتر را برای همان پولی که در در سوئد، آلمان، آمریکا، بریتانیا و غیره هزینه می کنید، دریافت خواهید کرد. اسپانیایی ها معمولا دلپذیر و خودمانی هستند. تا زمانی که علاقه خود را نشان می دهید، آن ها با آغوش باز از شما استقبال خواهند کرد. آن ها از گفتن چیزهایی که احساس می کنند و در مورد چیزهایی فکر می کنند، هراسی ندارند. اکثرشان خیلی مودب هستند.

بسیاری از آنها رویای خرید یک خانه کوچک یا آپارتمان با منظره دریا در اسپانیا پس از بازنشستگی دارند. اما آنچه واقعا در اینجا بازنشسته شده است چیست؟ اول و مهمتر از همه، هر ماه در کیف پول خود پول بیشتری خواهید داشت. مالیات ها کم است و آب و هوا ملایم تر از بدن و سلامت شماست. هزینه زندگی در اسپانیا کم بوده، بدین معنی که شما می توانید پول بیشتری را برای مراقبت های بهداشتی خوب و غذای خوشمزه صرف کنید. این مطمئنا هر روز لبخند خوبی به شما می دهد و در پایان نیز زندگی شما را طولانی تر می کند.

سوالات متداول معمولا شامل مدارس و نحوه حمایت در اسپانیا است. سوالات منصفانه و به جا به نظر می رسد. هنگامی که شما بزرگتر هستید و بچه ها دارید، به یک طرح و ترجیحا یک مهارت نیاز دارید که مردم اسپانیا به طور کلی آن را ندارند.
به غیر از این، مدارس خوب در اسپانیا وجود دارد، هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی و زبان های مختلف دیگر مانند سوئدی و آلمانی.

اگر شما با کشورهای دیگر در سراسر جهان مقایسه کنید، اسپانیا قابل ملاحظه تر است. این ارزانتر از بسیاری از کشورها در اروپا است و ارزش زیادی برای آنچه شما پرداخت می کنید.هم جنس و غذا خیلی ارزان هستند – و بهترین قسمت؛ زمانی که یک ملک خریداری می کنید، مالک آن هستید و نیازی نیست که هیچ اجاره (مانند آنچه که باید در سوئد انجام دهید)پرداخت کنید.

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

چه بخواهید برای مدت زمان کمی در اسپانیا بمانید یا برای مدت زمان طولانی در این کشور بمانید و به تحصیل بپردازید، باید از شرایط مختلف برای ورود به کشور و شرایط ورود قانونی به اسپانیا مطلع باشید. نکته: نمیتوانید به اسپانیا از طریق ویزای توریستی کوتاه مدت وارد شوید و سپس تقاضای ویزای تحصیلی کنید. باید به کشور خود بازگردید و از آنجا تقاضای ویزا کنید.

افراد غیر شهروندی اتحادیه اروپا که در اسپانیا کمتر از 3 ماه بخواهند به تحصیل بپردازند، اگر می خواهید برای مطالعه یا تحقیق پژوهشی به کشور اسپانیا بیایید و کمتر از 3 ماه بمانید ( 90 روز)، نیازی به اخذ ویزا برای تحصیل ندارید مگر اینکه از کشوری بیایید که به طور معمول نیاز به اخذ ویزا داشته باشد. اگر برنامه ی درسی شما بین 3 تا 6 ماه طول میکشد، ممکن است نیاز به اخذ ویزای تحصیلی داشته باشید

اما اگر ویزای توریستی 180 روزه بر روی پاسپورتتان بخورد، دیگر قادر به گرفتن کارت شهروندی که به شما اجازه ی کار در اسپانیا را میدهد ( کارت شناسایی خارجی) نخواهید بود. اگر میخواهید بیش از 6 ماه در اسپانیا به تحصیل بپردازید نیازمند اخذ ویزای تحصیلی نوع دی، مجوز اقامت دانشجویی و کارت شناسایی خارجی هستید که باید تا 30 روز از زمان ورودتان به اسپانیا از اداره ی پلیس یا دفتر خارجیان منطقه بگیرید.

زمانی که از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل در اسپانیا پذیرش گرفتید می توانید برای ویزای دانشجویی در کنسولگری یا سفارتخانه ی اسپانیا در کشور خود اقدام کنید. شما می توانید برای ویزا بین 2 و 3 ماه قبل از مسافرت به اسپانیا اقدام کنید تا مدت زمان لازم برای بررسی مدارک فراهم باشد. مدارک مورد نیاز ،متناسب با هر کنسولگری متفاوت است اما به طور کلی شما باید پاسپورت خود را همراه با مدارک زیر نشان دهید:

 • جزئیات تحصیلی، تحقیق و یا دوره ای که در اسپانیا انجام خواهید داد، که شامل ساعتهای درسی در هفته است ( حداقل 20 ساعت)
 • بیمه ی سلامت
 • گواهی پزشکی مبنی بر اینکه شما بیماری واگیردار ندارید و بی نیاز از قرنطینه هستید.
 • مدرکی که نشان دهد حمایت مالی در طی دوره ی تحصیلی شما فراهم است ( جزئیات بورسیه تحصیلی اسپانیا، حساب بانکی دراسپانیا که مقدار کافی پول در آن باشد یا نامه ای از والدین یا ضامن که شما را از بابت مالی حمایت کامل کند)
 • اطلاعاتی مکان اسکان
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای 5 سال اخیر که توسط مسئولین کشورتان صادر شود

اقامت کاری اسپانیا از طریق تخصص

بعد از اینکه شما کاری را انتخاب میکنید و محفوظ نگه میدارید، کارفرمایتان باید تقاضای مجوز کار برای شما بدهد تا بتوانید به طور قانونی در کشور اسپانیا کار کنید. این امر زمانی تحقق پیدا میکند که کار شما جز شغل های کمیاب باشد یا برای نیرویی که آگهی زده اند کاندید دیگری از اسپانیا یا اتحادیه ی اروپا قابل جایگزینی نباشد. زمانی که اجازه ی کار به شما داده شود مجوز اقامت نیز با آن همراه می شود و شما می توانید تقاضای ویزا کنید.

کارفرمایتان به نیابت از شما باید تقاضای مجوز کار در اداره ی امور کاری ایالتی کند. هنگامیکه این تقاضا بررسی میشود، برای شما یک کپی از فرم تقاضا با مهر دفتر و شماره ی فایل فرستاده می شود. شما می توانید قسمتی از مدارک تقاضای کار و ویزای اقامتی را برای سفارتخانه ی اسپانیا یا کنسولگری ارسال کنید. سفارتخانه به اداره ی امور کار اعلام می کند که مدارم شما را دارد و اداره ی کار درخواست شما را مورد بررسی قرار می دهد.

در حدود 8 ماه طول می کشد که تقاضای مجوز کارتان بررسی شود بنابراین به موقع برنامه ریزی کنید. زمانی که اداره ی کار مجوز کارتان را تایید کند سفارتخانه یا کنسولگری نیز مجوز کار و ویزای اقامتتان را صادر میکنند. مجوز کار برای یک سال اعتبار دارد و تا زمانی که موقعیت کاری داشته باشید می توانید آن را تمدید کنید.

مجوز کار برای بخش خاصی اعتبار دارد بنابراین اگر می خواهید شغل خود را عوض کنید باید مشابه همان بخشی که بودید کار کنید. بعد از 5 سال، می توانید برای اقامت بلند مدت تقاضا کنید. برای اینکه بعنوان کارگر فصلی در اسپانیا کار کنید، نیاز به مجوز کار و ویزا دارید همانطور که دیگر کارگرها میگیرند. هرچند، شما باید نشان دهید که:

 • مکان اقامت مناسب دارید.
 • هزینه ی سفرتان پوشش داده شده است.
 • به کشور خود بعد از پایان قرارداد فصلی بازمی گردید.
 • مجوز کارتان تا زمان منعقد شده در قراردادتان اعتبار دارد.

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اگر شهروند اتحادیه ی اروپا نیستید و ملکی را در اسپانیا خریداری کردید می توانید ویزای اقامت در اسپانیا را نیز دریافت کنید، معروف به ویزای طلایی اسپانیا است. سرمایه گذاران املاک که تمامی معیارها و ضوابط را داشته باشند، صلاحیت دریافت اقامت اسپانیا را می گیرند. مجوز ویزای اقامت اسپانیا از سال 2013 تا به حال قابل استفاده است. برای سرمایه گذاری در اسپانیا برای خرید ملک یا دارایی های دیگر، شما و وابستگانتان اقامت دائم کشور اسپانیا را می توانید دریافت کنید.

فایده ی دیگر ویزای طلایی اسپانیا این است که صاحبان این نوع ویزا اجازه ی مسافرت بدون ویزا در تمامی مناطق عضو شینگن را دارن دکه شامل 26 کشور می شود. این نوع ویزای اقامتی در اسپانیا به منظور تشویق سرمایه گذاری در بازار املاک اسپانیا، اوراق قرضه و اشتغال زایی در نظر گرفته شده است. این ویزا موفق شده است، تقاضای خرید ملک در این کشور را نیز بالا می برد. با بهبود بازار کار و افزایش قیمت ها، ویزای طلایی به سهام داران خارج از مناطق اتحادیه ی اروپا امکان اقامت و سودآوری از سرمایه گذاری را فراهم می کند.

برای تقاضای اقامت، نیاز به تهیه ی سند ثبت ملک بایگانی شده دارید تا بتوانید برای اثبات سرمایه گذاری ارائه دهید. اگر این سند آماده نشده باشد، باید سند را با تائید دفتر اسناد رسمی رسانده و مدرک را ارائه دهید که نشان دهد سند به اداه ی ثبت املاک فرستاده شده است.

برای اینکه صلاحیت اخذ مجوز ویزای اقامت در اسپانیا را بگیرید، باید در حدود 500000 از دارایی خود پرداخت کنید. این اموال باید از منابع قانونی باشد که از قانون بین المللی مرتبط یا پول شویی پیروی کند. شما میتوانید برای سرمایه گذاری های بیش از 500000 از طریق قرض، مابقی مبلغ را تهیه کنید، مانند دریافت وام از روی سند ملک.

هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از املاک خریده شده با ویزای طلایی اسپانیا وجود ندارد. سرمایه داران می توانند املاک را به هر شکل قانونی که بخواهند استفاده کنند ( برای مدت طولانی یا تعطیلات) در صورتیکه مطابق با قوانین منطقه باشد و شرایط لازم برای فعالیت مربوطه را داشته باشد.

 • ویزای اقامت برای سرمایه داران (1 ساله)
 • مجوز اقامت برای سرمایه داران ( مجوز 2 ساله)
 • اقامت بلندمدت و تابعیت اسپانیا ( پس از 5 سال)

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

چگونه در اسپانیا طبق ویزای ازدواج شهروند شوید؟ چگونه در اسپانیا از طریق ویزای ازدواج با شهروند اسپانیایی تابعیت کشور را بگیرید؟ تابعیت این کشور را به یکی از 5 طریق زیر بگیرید: تولد: فرزند متولد شده از شخص اسپانیایی و یا نوادگان شهروندان اسپانیا / تابعیت از طریق حکم دولت و یا پادشاه و فرآیند اخذ تابعیت براساس اقامتی که قبلا داشته اید. و در نهایت از طریق ازدواج اقدام کنید.

قبل از اینکه مدارک لازم ذکر شده در زیر را ارائه دهید باید بدانید که یک سال از تاریخ مجوز اقامت در اسپانیا بر اساس ویزای ازدواج میگیرید محاسبه مب شود و نه از تاریخ ازدواجتان. به طور مثال اگر ازدواجتان را در آوریل ثبت کنید و مجوز اقامت را در سپتامبر بگیرید، باید مدارک را برای اخذ تابعیت اسپانیا در سپتامبر بفرستید نه زودتر از این موعد.

نکته ی مهمی که باید بدانید این است که زمانی که مدارک تقاضای تابعیت را می فرستید، نباید جدا از همسرتان زندگی کنید یا طلاق گرفته باشد. این بدان معناست که اگر زوجین قانونی ازدواج کرده باشند اما جدا زندگی کنند با رد تقاضای تابعیت مواجه می شوند. مدارک مورد نیاز برای تابعیت اسپانیا:

 • اصل مجوز اقامت و یک کپی از آن
 • اصل پاسپورت و یک کپی از آن
 • مدارکی که نشان دهنده ی خانه ی مشترک شما و همسرتان باشد
 • شناسنامه ی قانونی
 • سند ازدواج
 • شناسنامه ی همسر
 • شناسنامه ی فرزندان ( فرزند هر دونفر یا از ازدواج قبلی)
 • سند ثبت در کنسولگری کشور مبدا
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • مدارک تکفل مالی در طی مدت زندگی در اسپانیا یا قرارداد کاری یا گواهی دریافت بیمه بیکاری یا آخرین مالیاتی که پرداخت کرده اید
 • گواهی از موسسه ی سروانتس مبنی بر اینکه در امتحان زبان موفق شده اید. اگر متقاضی اخذ تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج از کشور اسپانیایی زبان باشد نیازی به ارسال این مدارک نیست.

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اگر می خواهید به اسپانیا مهاجرت کنید و درآمد کافی برای حمایت مالی از خود و وابستگانتان دارید، می توانید برای اخذ ویزای اقامت و البته نه از طریق سرمایه گذاری درخواست دهید. این ویزا شما را مجبور به کار و سرمایه گذاری در اسپانیا نمی کند. شما باید حداقل درآمدی بالغ بر 25560 یورو در سال داشته باشید، علاوه بر این مبلغ باید برای هر عضو اضافی خانواده 6390 یورو در نظر بگیرید. ممکن است این درآمد از سرمایه گذاری، مقرری، مرخصی با حقوق و سایر منابع درآمد حاصل شود.

ویزا‌ی صادر شده سه ماه و پانزده روز اعتبار خواهد داشت، با ورودهای متعدد در این مدت و 90 روز اقامت در اسپانیا. در عرض یک ماه از زمان ورود به اسپانیا، باید برای اخذ مجوز اقامت و کارت شناسایی ملی خارجی درخواست دهید. مجوز اقامت معمولا برای مدت 2 سال صادر می شود، و درصورتی قابل تمدید است که هنوز هم فرد شرایط اقتصادی لازم را داشته باشد و هر سال حداقل 183 روز در اسپانیا زندگی کرده باشد.

 • پس از گذراندن 5 سال اقامت موقت، می‌توان برای اقامت دائم درخواست داد.
 • اقامت دائم به شما به طور نامحدود مجوز زندگی و کار در اسپانیا را خواهد داد.

پس از 10 سال اقامت قانونی (موقت یا دائمی) ممکن است واجد شرایط دریافت تابعیت اسپانیا باشید. برای تبدیل شدن به یک شهروند اسپانیایی، ملزم هستید که متعهد شوید ملیت قبلی خود را رها کرده، ثبات مالی داشته و هیچگونه سابقه کیفری، و مصاحبه ای نداشته باشید و سطح دانش خود نسبت به جامعه‌ی اسپانیا را نیز بالا برده باشید، مثلا دانش زبان اسپانیایی، فرهنگ، ارزش ها و مشارکت در فعالیت های اجتماعی اسپانیا.

اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک یا خانه

اسپانیا برنامه ویزای طلایی خود را در سال 2013 راه اندازی کرد. سرمایه گذاری 500،000 یورو در املاک و مستغلات، شرایط اقامت خانواده‌ی فرد خریدار را فراهم می‌کند. این ویزا، هر دو سال یکبار قابل تمدید است. پس از پنج سال، امکان اقامت دائم و بعد از ده سال امکان اخذ تابعیت وجود دارد. لازم نیست که در اسپانیا زندگی کنید تا مجوز ویزای اقامت را حفظ و تمدید نمایید.

اگر چه اجازه اقامت موقت (ویزای طلایی) را می توان به راحتی بدون زندگی در این کشور تمدید کرد، اما مسیر اخذ اقامت دائم و تابعیت، مستلزم اقامت فرد خریدار و خانواده اش در اسپانیا است. به همین دلیل برنامه ویزای طلایی اسپانیا در بین متقاضیانی که یا مایل به اقامت تمام وقت در اسپانیا هستند و یا صرفا بدون دریافت حق شهروندی به دنبال اقامت دائم در اروپا هستند، محبوب است. مراحل گرفتن ویزای طلایی:

 • شما با ویزای مسافرتی خود به اسپانیا می آیید و به دنبال ملکی برای خرید می گردید.
 • هنگامی که پیش قرارداد (contrato de arras) امضا شد و سرمایه‌های اختصاص یافته سپرده گذاری شد، می توانید درخواست ویزای طلایی دهید. در صورت لزوم، مقامات می توانند به شما مجوز شش ماهه دهند تا بتوانید فرآیند خرید ملک خود را کامل کنید.
 • اگر درخواست ویزای طلایی شما پذیرفته شود، یک سال ویزا دریافت خواهید کرد. برخلاف ویزاهای دیگر میتوانید در حالی که در اسپانیا هستید درخواست ویزای طلایی کنید.
 • پس از دریافت ویزای طلایی، می توانید تا زمانی که ملک خود را به فروش نرسانده‌اید، به تمدید ویزا‌ی خود ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تابعیت و اقامت اسپانیا با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس فرمایید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده