شرایط زندگی در روسیه

شرایط زندگی در روسیه

روسیه با تاریخچه غنی خود و کیفیت عالی زندگی در آن می تواند یک مکان هیجان انگیز برای زندگی به شمار آید. زندگی هرگز در روسیه خسته کننده نیست، در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شرایط زندگی در روسیه را برای علاقمندان مهاجرت بیان خواهند نمود. روسیه همچنین دارای یکی از بیشترین نرخ مهاجرت در اروپای شرقی می باشد.

شرایط زندگی در روسیه چگونه است

زندگی در روسیه چگونه است؟ کشور روسیه علیرغم کسب رتبه کمتر از میانگین در برخی از معیار های ” شاخص زندگی بهتر”، در دهه اخیر پیشرفتی در بهبود و رشد کیفیت زندگی شهروندان داشته است. کشور روسیه رتبه بالاتر از میزان متوسط در تحصیلات و مهارت و تعادل زندگی و کار را به خود اختصاص داده است، اما رتبه پایین تر از میزان متوسط در معیارهایی از قبیل گرایش های رفاهی، درآمد و منابع طبیعی، اشتغال و درآمد، امنیت شخصی، کیفیت محیطی، مسکن، مشارکت مدنی، ارتباطات اجتماعی و وضعیت سلامت داشته است .این رتبه بندی ها بر اساس اطلاعات موجود انجام شده است.

پول معیاری مهم برای دستیابی به استانداردهای بالای زندگی است. طبق OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) متوسط درآمد خالص هر خانوار 30563 دلار در سال می باشد، اما متوسط درآمد مردم در روسیه که 16657 دلار در سال است، که کمتر از آمار OECD می باشد. تضاد طبقاتی قابل توجهی در این کشور وجود دارد_20% جمعیت پولدار روسیه 8 برابر درآمد بیشتری نسبت به 20% جمعیت فقیر دارند.

میزان متوسط اشتغال طبق OECD حدود 67% است ؛ در روسیه 70 % افراد 15 تا 64 سال مشغول به کار هستند؛ 75 % مردان و 65 % زنان . در این کشور تنها 0.2 % کارمندان ساعات بسیار طولانی کار می کنند که این کمترین میزان نسبت به میزان متوسط اعلام شده ( 13%)از طرف OECD است. تحصیلات خوب و داشتن مهارت، لازمه پیدا کردن کار مناسب می باشند.

در روسیه 95 % افراد 25 تا 64 سال ، تحصیلات متوسطه خود را تکمیل کرده اند که بسیار بالاتر از میزان متوسط OECD که 74% است ، می باشد. در حقیقت 94 % مردان و 96 % زنان موفق به تکمیل دوره دبیرستان خود شده اند. از نظر کیفیت نظام آموزشی ، میانگین نمره دانش آموزان در سواد خواندن، ریاضی و علوم در برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان OECD در روسیه 492 است که بالاتر از میزان متوسط OECD که 486 است، می باشد. به طور میانگین در روسیه دختران عملکرد بهتری نسبت به پسران دارند و نمره دختران 8 امتیاز بیشتر از نمره پسران است که بیشتر از امتیاز اعلام شده توسط OECD که 2 است، می باشد.

طول عمر در روسیه 71 سال است که تقریبا یک دهه از میزان متوسط OECD که 80 سال است، کمتر می باشد. طول عمر زنان 77 سال و مردان 66 سال است. سطح PM2.5 جوی _ذرات آلاینده هوا که به اندازه ای کوچک هستند که وارد ریه ها شده و باعث آسیب به آنها شوند_ 15.5میکروگرم در متر مکعب است که بیشتر از میانگین OECD که 13.9 میکروگرم در هر متر مکعب است ، می باشد. کیفیت آب روسیه چندان خوب نیست زیرا تنها 54 % افراد از کیفیت آب راضی هستند، که از متوسط میزان OECD که 81 % است، کمتر می باشد.

در روسیه حس وحدت و سطح مشارکت عمومی در میان مردم بخوبی دیده می شود. زیرا 90 % افراد بر این باورند که همیشه یک نفر برای کمک وجود دارد که این میزان از متوسط OECD که 89 % است ، بیشتر می باشد. گردهمایی و مشارکت رای دهندگان ، معیار سنجش مشارکت شهروندان در پروسه های سیاسی، در انتخابات اخیر 65 % بوده است ، که از میزان متوسط OECD که 69 % است، کمتر می باشد.

به طور کلی طبق متوسط OECD ، مردم روسیه از زندگی خود رضایت کمتری دارند. زمانی که راجع به میزان رضایت از زندگی از مردم روسیه سوال پرسیده شد ، متوسط عدد انتخاب شده از طرف مردم از بین 0 تا 10 عدد 6 بود که از متوسط OECD که 6.5 است ، پایین تر می باشد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در روسیه

مسکو یک شهر شگفت انگیز است. در این شهر باله بلشویکی، کاخ کرملین و متروی عالی وجود دارد. مسکو قلب تپنده روسیه قدیم و جدید است. مسکو از قحطی، آتش، طاعون و محاصره جان سالم به در برده است. تقریبا برای دو قرن آن هم با اجبار شخصی توسط پطر کبیر پاییتخت به سنت پترزبورگ منتقل شد. مسکو دوران فشار را گذرانده است و بسیار درخشان و تابناک مثل گنبد کلیسای کرملین سر برآورده است. مهاجرین میتوانند از دیدن میراث این شهر تاریخی لذت ببرند.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در روسیه

در دسامبر 2007 خورشید در مسکو فقط برای شش دقیقه تابید. مهاجرانی که در مسکو زندگی می کنند نگران کاهش دما تا میانگین 8- درجه سانتی گراد هستند.اگر لباس گرم بپوشید یا در خانه بمانید میتواند خوب باشد.اما ممکن است روسیه در ماه های زمستان تاریک باشد. به خاطر شکست های سختی که در طول تاریخ به خاطر سرمای روسیه اتفاق افتاده است، هرگز زمستان های روسیه را دست کم نگیرید.

همان طور که انتظار میرود هزینه زندگی در مسکو بسیار بالاتر از جاهای دیگر روسیه است. اما به قول یکی از وبلاگنویسان روسی بحران اقتصادی که روسیه هم اکنون با آن روبه رو است باعث شده که مسکو به مکانی برای زندگی مقرون به صرفه تبدیل شود. اجاره یک آپارتمان یک خوابه حدود 500 دلار است( احتمالا در طول جام جهانی). به گفته EXPATISAN هزینه زندگی در مسکو %55 ارزانتر از لندن است.

هیچ شهر بزرگی نیست که مشکل ترافیک نداشته باشد، اما به نظر میرسد که مسکو بیشتر از همه از این مشکل رنج میبرد. مهاجران میگویند که یک روز طول میکشد تا از یک طرف شهر به سوی دیگر شهر رفت و همچنین از کمبود جای پارک انتقاد می کنند. شاید این یک واقعیت باشد که افرادی که در مسکو زندگی میکنند برای دیدن یک فضای سبز باید شهر را ترک کنند.

شاید عجیب به نظر برسد که سیستم حمل و نقل یک شهر دلیلی برای دوست داشتن یا نداشتن آن باشد اما مترو مسکو واقعا خاص است. تمام قطارها سر وقت می آیند. هر چند که ایستگاه ها زیاد تمیز نیستند اما با نقاشی های دیواری ، ستون ها و لوسترها تزیین شده است. با این حال رفتن به اطراف شهر برای مهاجران به خاطر یک دلیل ساده مثل سیستم الفبا مشکل است. سعی کنید با کاراکترهای CYRILLIC( الفبای رومی یا معادل آن) آشنا شوید. این کار شما را آسان میکند. اما اگر ار مسیر منحرف شوید میتوانید به راحتی به مسیر اصلی برگردید.

کشوری که چندین دهه از دیگر نقاط جهان جدا افتاده است عجیب نیست که برخی ار دیدگاه های قدیمی خود را داشته باشد. جنبش صحیح سیاسی در حکومت مسکو کمتر کشف شده است و ملی گرایی حقیقی به معنای بیگانه هراسی، حساسیت نژادی و جنسی است. با این حال مسکو بین المللی تر از بقیه شهرهای روسیه است. WASHINGTON POST اخیرا گزارش داد که بیگانه هراسی در حقیقت کاهش پیدا کرده است.

با این حال مهاجران باید خود را برای برخی از افکار غیر قابل انعطاف پذیر آماده کنند . همچنین باید این واقعیت را در نظر بگیرند که روس ها به راحتی لبخند نمیزنند. با این حال دانشمندان علوم اجتماعی توضیح دادند که این امر نشانه عدم دوستی روسی ها نیست بلکه فقط به این دلیل است که لبخند زدن در روسیه مودبانه نیست. در نتیجه یک نظر منطقی این است که روسی ها مثل زمستان هایشان سرد هستند اما وقتی با آنها آشنا میشوید بسیار گرم برخورد می کنند. مسکو یک شهر جذاب بسیار پیچیده است. مردم از فرهنگ و تاریخ ، مترو و هزینه پایین زندگی در مسکو لذت خواهند برد.

وضعیت اقتصاد روسیه

میزان نرخ تورم در کشور روسیه در دسامبر سال 2018، 4.3 درصد تخمین زده شده است که این مقدار ، نسبت به ماه گذشته که 3.8 درصد گزارش شده بود مقداری افزایش داشته است. انتظار می رفت که نرخ تورم تا ماه دسامبر به 4.2 درصد برسد که بر خلاف انتظار ها، آمار نهایی مقدار کمی متفاوت بود. این آمار از ماه ژوئن سال 2017 تا کنون پس از افزایش قیمت غذا و خدمات بیشترین میزان تورم به حساب می آید.

میزان نرخ تورم در کشور روسیه از سال 1991 تا سال 2018، به طور میانگین 122.74 درصد بوده است! که این مقدار در سال 1992 به بیشترین حد خود یعنی 2333.30 درصد و در ژانویه سال 2018 به حداقل میزان خود یعنی 2.20 درصد رسیده است. در کشور روسیه مهم ترین شاخص قیمتی مصرف کنندگان بخش خوراک و نوشیدنی های غیر الکلی ( حدود 30 درصد از کل را تشکیل می دهند ) و حمل و نقل ( 14 درصد) می باشد. این شاخص شامل مواردی مثل پوشاک ( 11 درصد)، مسکن، آب، برق ، گاز و سایر سوخت ها ( 11 درصد) نوآوری و فعالیت های فرهنگی (6 درصد ) و وسایل خانه ( 6 درصد ) می باشد.

سلامت، ارتباطات، تحصیلات، هتل، رستوران ها، و سایر کالا ها و خدمات 16 درصد باقی ماتده را تشکیل می دهند. نرخ تورم در کشور روسیه به صورت ماهیانه محاسبه و اعلام می گردد. جمعیت این کشور در سال 2017، 144 میلیون نفر گزارش شده است. درآمد ناخالص هر فرد 10958 دلار تخمین زده شده است. رشد اقتصادی کشور روسیه 1.5 درصد و واریانس سالیانه ی سرمایه گذاری این کشور معادل 4.3 درصد است. نرخ بیکاری روسیه حدود 5.2 درصد در سال 2017 اعلام شده است.

روسیه برنامه ای برای نصف کردن امار فقر و رساندن آن به 6.6 درصد تا سال 2024 را دارد و با توجه به وضعیت کنونی این برنامه قابلیت اجرا شدن را دارد. رشد جهانی، از ثبات بالایی برخوردار است اما با توجه به افزایش تنش های تجاری، ریسک و احتمال کساد اقتصادی در روسیه در حال بیشتر شدن است.

قیمت نفت در سال گدشته افزایش یافته است و از آنجایی که تولید نفت کشور روسیه به بالاترین حد خود رسیده است قیمت ها ثبات ندارند. قیمت نفت در سال 2018 به طور میانگین 70 دلار به ازای هر بشکه تخمین زده شده است که نسبت به میزان آن در سال 2017، 33 درصد افزایش داشته است و انتظار می رود در طی سه سال آینده به 71 دلار برسد.

آمار بیکاری کشور روسیه

میزان بیکاری در روسیه و سایر کشورها بر اساس نسبت افراد بیکار به نیروی کار محاسبه می شود. نیروی کار در روسیه از افراد کارمند و بیکار تشکیل می شود به عنوان مثال افرادی که فاقد کار هستند اما در جستجوی شغل می باشند جز نیروی کار محسوب می شوند. توجه داشته باشید که افرادی که به دنبال کار نباشند، کودکان و افراد بازنشسته جز نیروی کار محسوب نمی شوند.

میزان بیکاری به ندرت، حتی در زمان رونق بازار، کمتر از 4_5 درصد می شود زیرا همواره به افراد به بخش های مختلف اقتصادی در شهر مختلف انتقالی داده می شود. ممکن است در زمان رکود بازار ،میزان بیکاری دو رقمی شود. میزان بیکاری در روسیه از 4.7 درصد در ماه اکتبر 2018 به 4.8 درصد در نوامبر 2018 رسیده است. متوسط میزان بیکاری در روسیه از سال 1992 تا 2018 حدود 7.54 درصد بوده است که بالاترین میزان آن 14.10 درصد در فوریه 1999 و پایین ترین میزان آن 4.50 درصد در سپتامبر 2018 بوده است.

به تعداد افراد بیکار در روسیه در ماه نوامبر 43000 نفر افزوده شده است و از 3611000 نفر به 3654000 افزایش یافته است . در مقایسه با سال پیش از تعداد افراد بیکار 233000 نفر کم شده است زیرا تعداد افراد بیکار در سال پیش 3887000 نفر بوده است. متوسط میزان بیکاری روسیه از سال 2010تا 2017 طبق سایت the global economy :

 • 2010 : 7.37%
 • 2011: 6.54%
 • 2012 : 5.44 %
 • 2013: 5.46%
 • 2014 : 5.16 %
 • 2015: 5.57%
 • 2016: 5.54%
 • 2017: 5.2%

هزینه زندگی در روسیه

در نظر سنجی هزینه زندگی مرسر برای سال 2018، مسکو 17 از 209 شهر رتبه بندی شد، در حالی که سنت پترزبورگ 49 در رتبه قرار گرفت. مهاجران می توانند از ملزومات مانند محل اقامت، مواد غذایی و آموزش و پرورش برای صرف غذا از بودجه خود استفاده کند. مبانی، مانند غذای با کیفیت خوب، نیز بسیار گران تر از انتظارات تازه واردین هستند. مهاجران خارج از مراکز شهری هزینه زندگی را به شدت کاهش می دهد، اما هنوز هم گران تر از بسیاری از دیگر مقصد است.

گزینه های اقامت در روسیه به طور گسترده ای به دو نوع، آپارتمان در شهر یا خانه هایی در ترکیبات امن در خارج از شهر تقسیم می شوند. مهاجران اغلب غافلگیر می شوند وقتی که کیفیت پایین فضاهای اشتراکی را که با اجاره بهای بالا همراه هستند را کشف می کنند. ورودی های بلوک به دنبال آپارتمان ها به صورت طبیعی هستند و آسانسور های قدیمی نیز رایج هستند. قسمت های عمومی اکثر ساختمان ها هنوز مدیریت می شوند و معمولا به تاریخ و ضعف نگهداری می شوند.

زندگی در خارج از شهر به معنی مهاجرانی است که حداقل یک ساعت و شاید خیلی بیشتر بر روی رفت و آمد روزانه خود صرف کنند.حمل و نقل عمومی سریع تر و ارزان تر از رانندگی در ساعت شلوغی است، اما آن هایی که از آن استفاده می کنند، باید برای حدود 6 ماه از سال، از ایستگاه زیر دمای انجماد پایین بروند.

هزینه زندگی در روسیه

فراوانی سوپرمارکت ها در سراسر مسکو و دیگر شهرهای بزرگ روسیه وجود دارد، اما غذاهای با کیفیت و شراب با کیفیت متفاوت باقی می مانند. در طول ماه های زمستان طولانی، سبزیجات در سوپرمارکت ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و گونه های وارداتی می توانند براحتی قیمت گذاری شوند. کیفیت متغیر و شکار پایدار برای مارک های خانگی آشنا به این معنا است که اکثریت محصلان عادت به خرید در اطراف دارند.

سیستم پزشکی دولتی آشفته، سخت برای هدایت و غیرقابل پیش بینی است. توصیه می شود که بیمه خصوصی در روسیه، و بسیاری از شرکت ها آن را به عنوان یک ویژگی استاندارد بسته های اشتغال ارائه می دهند. مشورت اولیه با یک پزشک عمومی ممکن است قیمت معقولی داشته باشد، اما اگر متخصصان نیاز به مشورت داشته باشند، در صورتی که متخصصان نیاز به مشورت داشته باشند، این تست ها یا در وضعیت اورژانسی مورد نیاز هستند. قیمت ها ممکن است بسته به محصول و ارائه دهنده خدمات متفاوت باشد. دیگر هزینه زندگی در روسیه:

 • مسکونی آپارتمان دو خوابه 678.35 دلار
 • آپارتمان دو خوابه بدون مجهز 602.98 دلار
 • مسکونی خانه دو خوابه 1356.70 دلار
 • اتاق خواب دو خوابه بی نظیر 1205.95 دلا
 • تخم مرغ (دوازده) 1.16 دلار
 • شیر (1 لیتر) 0.98 دلار
 • برنج (1 کیلوگرم) 1.06 دلار
 • کرفس نان سفید 0.57 دلار
 • سینه مرغ (1 کیلوگرم) 4.18 دلار
 • بسته سیگار (مارلبورو) 1.91 دلار
 • هزینه غذا در روسیه (غذای بزرگ مک 5.28دلار)
 • کوکا کولا (330 میلی لیتر) 0.87 دلار
 • کاپوچینو 2.58 دلار
 • سه وعده غذایی برای دو نفر در رستوران متوسط  37.69 دلار
 • نرخ تماس تلفنی به تلفن همراه (در هر دقیقه) 0.030 دلار
 • اینترنت (ADSL یا کابل غیرقطبی – متوسط در هر ماه) 7.10 دلار
 • امکانات عمومی (در هر ماه برای یک آپارتمان کوچک) 118.42 دلار
 • نرخ تاکسی (در هر کیلومتر) 0.17 دلار
 • کرایه اتوبوس / قطار به مرکز شهر 0.83 دلار
 • بنزین / بنزین (در لیتر) 0.63 دلار

برخورد و رفتار مردم روسیه با مهاجرین و خارجی ها

تبعیض نژادی به وسیله ی روسی ها در روسیه عمتا به شکل نگرش ها و اقدامات منفی برای افرادی که اصالتا روسی نیسند بروز می کند. از قدیم نژاد پرستی روسی ها شامل نگرش های ضد یهودیت و همچنین خصومت نسبت به قومیت های مختلف قفقازی، آسیای مرکزی، آسیای شرقی و آفریقا بوده است. در سال 2006 , سازمان عفو بین الملل گزارش داد که نژاد پرستی در روسیه به حدی است که از کنترل خارج شده است. روسیه همچنین دارای یکی از بیشترین نرخ مهاجرت در اروپای شرقی می باشد .

بین سال های 2004 تا 2008، بیش از 350 مورد قتل نژاد پرستانه و ورخووسکی رهبر سازمان ضد نژاد پرستی SOVA , تخمین زد که حدود 50 درصد از روسی ها فکر میکنند که اقلیت های قومی باید از سرزمین آنها اخراج شوند . ولادیمیر پوتین در عین حال از این دیدگاه که روسیه باید فقط برای قومیت روس باشد انتقاد می کند، که به نیاز به حفظ هماهنگی در یک همزیستی چند قومیتی اشاره دارد . مفسران غربی خاطرنشان کرده ند که در این دوره، گروه های نژاد پرستانه و گروه های ملی گرای افراطی ممکن است مهم ترین اپوزیسیون جناح راست دولت پوتین بوده باشند.

در 20 اپریل 2011، کنساتین پولتورانین , سخنگوی خدمات مهاجرت فدرال , پس از گفتن ” بقای نژاد سفید در خطر است ” اخراج شد. در روسیه کلمه ی “قفقازی” یک اصطلاح جمعی است که به هرکسی که از گروه های قومی قفقاز بومی می آید اشاره دارد. مردم قفقاز را سیاه میگویند , علی رغم این واقعیت که بسیاری از جمعیت آنجا رنگ پوست عادی رنگ پریده دارند و این اسم به این دلیل است که اصل و نسب آنها برمی گردد به پوست تیره ها.

آذری ها، گرجی ها و ارمنی های قفقاز را “الاغ سیاه” مینامند . (Chernozhopy) . از زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی، افزایش جمعیت مسلمان در روسیه , و جنگ دوم چچن , بسیاری از ملی گرایان روسیه اسلام و مسلمانان را با تروریسم و جرایم داخلی مرتبط کردند. در 21 اپریل 2001 , قتل عامی در یک بازار در منطقه ی یاسنوو مسکو بر علیه بازرگانان قفقازی صورت گرفت . حملات انگیزشی قومی بر علیه ارمنی ها در روسیه رشد زیادی کرده است و رایج شده به طوری که رییس جمهور ارمنستان روبرت کوچاریان , این مسیله را با مقامات ارشد روسیه مطرح کرد .

در سپتامبر 2006، تنش های قومی میان روسی ها و قفقازی ها در کوندوپوگا رخ داد. در سال 2006، بحران روابط روسیه و گرجستان منجر به اخراج گرجی ها از روسیه شد . از طرف روسیه این روند را به عنوان اجرا قانون در برابر مهاجرت غیر قانونی توضیح میدهد، اما دولت گرجستان روسیه را بخاطر پاکسازی قومی متهم می کند. در دسامبر 2010، شیوع خصومت شدیدی بر علیه قفقازیان بروز کرد، تظاهرات ملی گرایانه در میدان مانژنایا در موسکو و در دیگر شهر ها به اوج خود رسید. ماشه ی اسلحه باعث مرگ Egor Sviridov , طرفدار انجمن فوتبال , شد که در مبارزه ی خیابانی در 6 دسامبر صورت گرفت.

در 11 دسامبر , هزاران شورشی ملی گرا , در خارج از ساختمان کرملین مسکو، شعار های نژاد پرستانه را سرمیدادند و فریاد میزدند “روسیه برای روس هاست ” و “موسکو برای موسکویی هاست” و به قفقازیان و دیگر گروه های اقلیتی که در حال گذز بودند , حمله میکردند و گاهی آنها شامل کودکان و جوانان زیر چهارده سال بودند که سلام نظامی نازی می دادند. روز بعد، شورشی مشابه در روستوو آن دان صورت گرفت و پس از آن , دولت شهری، قفقازیان را از اجرای رقص سنتی و پوشیدن لباس مخصوص Lezginkaدر این شهر تحریم کرد. پس از آن رییس پلیس موسکو بیا کرد که آزادی مدنی مانع از امنیت است و مهاجرت به کشور باید محدود شود.

ولادیمیر کواچکوو، رهبر ارشد ملی گرای روسیه از سازمان جنبش آزادی بخش مردم روسیه (که می گویند هدف بزرگ آن ها “آزادی” روسیه از اشغالگران قفقازی و یهودی است ) وجملات زیر را بیان میکنند : ” ما ملی گرایان روسی، آغازگران جبهه ی مردمی، به شما میگوییم که رویداد 11 دسامبر آغازی است برای تغییرات انقلابی در روسیه است، اولین بمباران نزدیک به انقلاب روسیه است شما کسانی هستید که میتوانید در آن شرکت کنید. جهت اطلاع از بهترین شهر روسیه برای زندگی بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده