اقامت دانمارک از طریق استارت آپ

اقامت دانمارک از طریق استارت آپ

دانمارک با طبیعتی زیبا و شرایط خوب رفاهی همواره محل خوبی برای زندگی بوده است. روش های مختلفی برای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت وجود دارد که اقامت دانمارک از طریق استارت آپ یکی از آنها است. فعالیت های تجاری در کشور دانمارک شیوه های متفاوتی دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم. استارت آپ دانمارک یک طرح ویزا است که توسط دولت دانمارک ایجاد شده تا کارآفرینان با استعداد بتوانند به دانمارک نقل مکان کرده و رشد کنند. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تلاش نموده است که با جمع آوری اطلاعات مورد نیاز شما در تمام زمینه ها از جمله سرمایه گذاری شما را در رسیدن به هدفتان یاری نماید.

شرایط اخذ اقامت دانمارک از طریق استارت آپ

جهت مهاجرت به دانمارک، این کشور از تمامی افراد از سراسر دنیا که قصد سرمایه گذاری را دارند، بسیار استقبال می کند. کشور دانمارک به منظور ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاران ویزای سرمایه گذاری Denmark Business Immigrant Investor Program را به مهاجران معرفی کرده است.

سرمایه گذاران  از سراسر دنیا  می توانند با این ویزا به دانمارک مهاجرت و در این کشور زندگی و سرمایه گذاری کنند، همچنین با  راه اندازی بیزنسی می توانند به اقتصاد دانمارک کمک کنند. ویزای سرمایه گذاری دانمارک (Denmark Business Immigrant Investor Program)، این ویزا در دسته خود اشتغالان طبقه بندی شده است و با آن نمی توان برای اقامت دائم و یا شهروندی دانمارک درخواست داد. شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری :

 • شخص متقاضی باید منافع و سود سرمایه گذاری در بیزنس دانمارکی را برآورد کند.
 • متقاضی باید برای مدت اقامت خود در دانمارک تمکن مالی داشته باشد.
 • متقاضی باید حضور خود را در بخش های عملیاتی و اجرایی بیزنس نشان دهد.

این ویزا برای مدت یک سال صادر می شود . درصورتی که شخص سرمایه گذار قصد اقامت بیش از یک سال را داشته باشد ، باید پس از انقضای ویزا نسبت به تمدید آن اقدام کند. خانواده سرمایه گذار ( همسر و فرزندان) می تواند همراه با شخص سرمایه گذار در دانمارک اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است که سرمایه گذار و وابستگان او باید در یک مکان زندگی کنند. همسر سرمایه گذار می تواند در مدت اقامت خود به صورت تمام وقت در دانمارک کار کند؛ در این صورت استقلال مالی وی باید به اداراه مهاجرت دانمارک اطلاع داده شود.

شرایط اخذ ویزای استارت آپ دانمارک

استارت آپ دانمارک یک طرح ویزا است که توسط دولت دانمارک ایجاد شده تا کارآفرینان با استعداد بتوانند به دانمارک نقل مکان کرده و رشد کنند. شما بر اساس یک طرح کسب و کار که توسط یک پنل کارشناسی ارزیابی میشود. اگر هیئت مدیره طرح کسب و کار شما را تصویب کند، شما مجاز به درخواست اجازه اقامت و کار به عنوان یک کارآفرین مستقل هستید. این مجوز برای یک دوره تا دو سال و با امکان تمدید برای سه سال در یک دوره اعطا می شود.

استارت آپ دانمارک برای افراد کارآفرین است و فقط شهروندان غیر اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اروپایی می توانند درخواست دهند. تا سه عضو غیر شهروندی اتحادیه اروپا، و غیر EEA می توانند یک طرح کسب و کار را به عنوان یک تیم ارائه دهند. اگر طرح کسب و کار توسط کمیته استارت آپ دانمارک تایید شده باشد، متقاضیان باید به طور جداگانه برای کسب مجوز کار و اقامت خود به مقامات مهاجرت درخواست دهند.

شرایط اخذ ویزای استارت آپ دانمارک

یک شهروند غیر اتحادیه اروپا و غیر اروپایی می تواند یک طرح تجاری را همراه با شهروندان اتحادیه اروپا / EEA ارائه دهد. نیازی به معرفی سرمایه گذار در استارت آپ شما وجود ندارد. متقاضی باید شرایط لازم برای واجد شرایط بودن را داشته باشد تا کسب و کار را در دانمارک انجام دهد و اجازه اقامت را بدست آورد. پس از تصویب ایده‌ی کسب و کار شما، می توانید برای اجازه اقامت و مجوز راه اندازی کار تحت طرح خود، درخواست دهید.

شما باید شواهد لازم از استطاعت مالی خود را که نشان دهنده‌ی توانایی مالی شما برای پرداخت هزینه‌های یک سال زندگی در دانمارک است را ارایه دهید. اگر هر عضو خانواده شما همراهتان باشد، باید شواهدی ارایه دهید که نشان دهد می‌توانید از لحاظ مالی آن‌ها را حمایت کنید. اگر قرار است تنها در دانمارک زندگی کنید مبلغی حدود 135،384کرون دانمارک و اگر همسرتان هم همراهتان باشد، مبلغی حدود  270768 کرون دانمارک مورد نیاز است.

اگر همسر و یک یا چند فرزندتان در دانمارک همراه شما هستند، باید اثبات کنید که برای تامین نیازهای مالی خود در دانمارک مبلغ 315300 کرون دانمارک دارید. اگر همسر و یکی یا چند فرزند شما همراه شما هستند، باید شواهد لازم در مورد اینکه مبلغ تقریبا 179916 کرون دانمارک را دارا هستید ارایه دهید. شما باید حضور خود را نشان دهید و در امر مدیریت کسب و کار خود به منظور رشد و استقرار کسب و کار خود شرکت کنید.

شرایط  هر گونه تغییر در کسب و کار در دانمارک: اگر مجبورید کسب و کار خود را از اصل تغییر دهید یا میخواهید یک کسب و کار جدید را شروع کنید، باید دوباره برای اخذ مجوز اقامت و کار درخواست کنید زیرا کسب و کار سابق شما در واقع بسته شده است.

استارت آپ های مورد تایید در دانمارک جهت اخذ اقامت

بخش های اصلی بازار فروش آنلاین و خرده فروشی سنتی(نساجی، لوازم آرایش، کالاهای مصرفی)، استخراج نفت(دریای شمال و greenland)، حمل و نقل دریایی، کشاورزی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت داروسازی ، انرژی های تجدید پذیر، تهیه غذا،املاک و مستغلات، R&B(تحقیق و توسعه)، صنایع غذایی، بوم شناختی، تکنولوژی های پزشکی، ماشین های استخراج هیدروکربن، گردشگری، صنعت نوشیدنی، تکنولوژی زیست محیطی، طراحی. با اعمال مقررات اتحادیه اروپا، کشور دانمارک بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی هیچ تفاوتی قائل نیست. محدودیت های FDI( سرمایه گذاری مستقیم خارجی) در بخش های زیر وجود دارد:

 • صنعت هوایی(محصولات باید به طور عمده از شرکتهای اروپایی وارد شوند)
 • صنعت دفاعی(IDE باید توسط وزارت دادگستری تصویب شود)
 • اکتشاف هیدروکربن( حداقل %20 سرمایه باید متعلق به دولت دانمارک باشد)
 • حمل و نقل دریایی( محدودیت هایی برای سرمایه گذارانی که از خارج از اتحادیه اروپا می آیند وجود دارد)
 • املاک و مستغلات(شرایط ویژه ای برای سرمایه گذاران خارج از اتحادیه اروپا وجود دارد)
 • بازار مالی( نیاز به وجود شرکت تابعه در خاک دانمارک است)

مزایا و معایب سرمایه گذاری در دانمارک

مزایای FDI( سرمایه گذاری مستقیم خارجی) در دانمارک:

 • نیروی کار ماهر و چند زبانه
 • ثبات سیاسی
 • سرمایه ملی یکپارچه
 • قدرت خرید بالا
 • زیر ساخت های توسعه یافته با کیفیت خوب مخصوصا در ارتباطات راه دور ( نرخ بسیار بالای استفاده از خدمات عددی)
 • انعطاف پذیری بالا
 • قدرت بخش بانکی
 • بخشهای مختلف اقتصاد قابلیت صادرات دارند
 • نرخ مالیات نسبتا کم(%25)
 • سرمایه گذاران میتوانند از مزایای خاص مالیاتی بهره مند شوند.

معایب FDI در دانمارک:

 • نرخ مالیات بر درآمد نسبتا بالا
 • بازار داخلی کوچک
 • بدهی بالای خانواده ها و قیمت بالای املاک و مستغلات
 • کمبود نیروی کار در بخش های خاص
 • بخش بزرگی از مشاغل به دولت وابسته هستند
 • سیستم اقتصادی بیش از حد به نوسانات اقتصادی بین الملل وابسته است

اقدامات دولت برای تحریک یا منحصر کردن قوانین FDI و مقررات اجرا شده توسط دولت ، در سالهای اخیر سرمایه گذاری در دانمارک را به سمت آزادی و غیر تبعیض آمیز بودن برده است. شرایط کاری در دانمارک  به عنوان یکی از بهترین شرایط کار در بین کشورهای جهان شناخته میشود، این امر را رتبه بندی هایی که توسط موسسات ارزیابی بین الملل انجام میشود نشان میدهد. دولت دانمارک برای بهبود شرایط سرمایه گذاری و کاهش موانع دسترسی به بازار تلاش های زیادی انجام میدهد. پیشرفتهای زیادی در بخش خصوصی سازی، از بین بردن انحصارگرایی و رقابت انجام شده است.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در دانمارک

طبق قانون رقابت در دانمارک، شرکت ها باید برای ادغام با شرکت های بزرگ و همچنین خرید از کمیسیون اتحادیه اروپا مجوز دریافت کنند. دانمارک قوانین اتحادیه اروپا را برای سرمایه گذاری اعمال میکند و سرمایه گذارانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند مثل سرمایه گذاران دانمارکی عمل میکنند. از نظر سرمایه گذاران، دانمارک از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار است . دانمارک دروازه ای به سمت کشورهای اسکاندیناوی و منطقه بالتیک است. دانمارک برای جذب سرمایه گذاران وب سایت تبلیغاتی سرمایه گذاری راه اندازی کرده است.

مزیت های دانمارک برای راه اندازی استارت اپ

آیا می دانستید که دانمارک و پایتختش، کپنهاگن، یکی از بهترین مکان های جهان برای انجام  استارت آپ می باشد؟ کپنهاگن شهری کوچک در کشوری  اروپایی و کوچک می باشد. اگرچه چندین استارت آپ شناخته شده ی منحصر به فردی مانند اسکایپ، جاست ایت و یونیتی تکنولوژی، را پرورش داده است (استارت آپ هایی که ارزش آن ها به بیش از یک بیلیون دلار آمریکا می رسد)  مدام در باره ی دستاوردهایش  فریاد نمی زند. اما چه چیزی در باره ی دانمارک موجب این اتفاق شده است؟

قرار گیری در راس بیشتر نظرسنجی های جهانی مربوط به کیفیت زندگی، آلبرتو اُنتی رئیس Mind the Bridge (سازمانی اروپای   اختصاص داده شده به یافته های فناوری مربوط به شرکت های بزرگ و در سپتامبر 2016 گزارشی درباره افزایش مقیاس اکوسستم دانمارکی  ارائه داده است)، می گوید  “به نظر می رسد که دانمارک جایگاه خود را در نزدیک راس تمام نظر سنج های جهانی کفیت زندگی، تثبیت کرد است.

امروزه  به نظر می رسد  این کشور زمین حاصلخیزی  برا افزایش مقیاس دارد: به ازای هر صدهزار نفر 1.7 افزایش مقیاس دارد که 2.5 برابر بیش از ضریب انگلستان و تقریبا 6 برابر بیش از میانگین ضریب قاره ی اروپا می باشد. جای تعجب نیست که کشور دانمارک در جدول امتیازبندی نوآوری اروپا جایگاه سوم را دارد .”

دسترسی آسان به سایر نقاط اروپا، تقریبا 75 درصد از افزاش مقیاس که در بالا گزارش داده شده است مربوط به کپنهاگن  می باشد که برای مشتریان و شرکای تجاری ، امکان دسترسی آسان به سایر نقاط اروپا را فرا فراهم می کند. عمر شیخ ، شریک موسس سرمایه گذاری کوکوآ در کوپنهاگن می گوید.” با استفاد از فرودگاهیی که تنها 25 دقیقه فاصله دارند و با پروازی 1 ساعته من می توانم زود تر از زمانی که همکاران قدیمی ام از کشورشان به مرکز لندن می روند، به آنجا برسم.”

در کشور دانمارک به روی فناوری های جدید و تقریبا تمام افرادی که توانایی بسیار بالایی در صبحت به زبان انگلسی دارند، باز است. به گفته ی شیخ: ” قطعا دانمارکی ها طالب فناوری های جدید هستند و می توانم بگویم که این کشور اولین جامعه ی بدون پول نقد می باشد.بیان شایسته ی میزان ارزش فعالیت در کشوری که زبان دوم آن انگلیسی است، برایم اسان نست .صادقانه بگویم سطح مهارت زبان انگلسی در این کشور بسیار بالا می باشد و حتی گاهی اوقات فراموش میکنم که در کشوری زندگی می کنم که زبان اول آن انگلیسی نمی باشد.”

فرصت های بسیار دریافت کمک هزینه ی مالی، این کمک هزینه ها از سوی طرح  کمک هزینه ی عمومی، حامیان کسب و کار ، سرمایه گذاران  محلی و بین المللی ریسک پذیر , و شتاب دهندگان  می باشد. از جمله Accelerate که یک سازمان دانمارکی بنیان جهت توسعه ی بین المللی کسب و کار است. از سال 2012 ، Accelerate  به گسترش بیش از 250 استارت آپ کمک کرده است و 2695 میلیون دلار آمریکا به عنوان کمک هزینه و سرمایه گذاری خرج کرده است.

برای کارآفرینان  مربوط به این طرح ها مانند نوآوان ماشین های جوجه کشی و کسانی که در اولین زنجیره های سرمایه گذاری فعالیت داشته اند، امکان دریافت کمک هزنه مال وجود دارد. در سال 2015 این برنامه سرمایه گذاران خارجی را برای سرمایه گذاری در حدود 200 میلیون دلار آمریکا جهت مهاجرت به کشور دانمارک از طریق استارت آپ، به خود جذب کرده است.

یکی از قابل سکونت ترن شهر های جهان، یکی از دلیل های  افزایش مقیاس عملکرد  کسب و کار های هسته ای دانمارکی مانند R&D در کپنهاگن  بزرگتر پس از انتقال دفتر مرکزیشان به خارج این است که دانمارک می تواند محل پرورش استعداد های بسیار ماهر باشد. مانند بیشتر شهرهایی که صنعت سریع الپیشرفتی دارند ، دسته ی کارآزموده ی استعداد های محلی گاهی به تقویت شدن در دگر کشور ها نیاز دارند و متخصصان بین المللی که به کپنهاگن می روند قصد دارند در آنجا بمانند.

مدیر منابع انسان  یونیتی تکنولوژیز، آندرس جانسون می گوبد:” کمپن هانگ بسیار کارمند دوست است . از انجایی که مردم واقعا عاشق شیوه ی زندگی در کپن هاگن می شوند ،جذب نیروهای توانمد به این شهر بسیار آسان است.همچنین دانمارک بازار کارگری بسیار انعطاف پذیری دارد  که تقریبا در جایگاه دوم قرار دارد.”

اکوسیستم جوان افزایش مقیاس  برای سرمایه گذران بین المللی در عرصه ای در حال توسعه  ، بسیار عالی می باشد:به گفته ی کلائوس لنبرگ ، مدیرعامل آژانس سرمایه گذاری داخلی کپن هاگن کپاسیتی ، کسی که شرکت ها، سرمایه گذاران، استعداد های بین المللی را در شناخت و پیاده سازی فرصت های تجاری در کپن هاگن بزرگتر ،راهنمایی می کند : ” اکوسیستم افزایش مقیاس دانمارک هنوز جوان است ، بنابر این سرمایه گذاران بین المللی شانس بسیار برای برداشت ثمره ی عرصه ی در حال توسعه ی استارتاپ در کپن هاگن دارند.”

سفر آزادانه در اتحادیه اروپا: فرصت های بی نظیر استارت آپ در دانمارک تنها برای دانمارکی هایی که آزادانه در آروپا سفر می کنند نمی باشد بلکه متعلق به تمام شهروندان اتحادیه اروپاست که در این کشور زندگی می کنند.همچنین اگر از خارج از اتحادیه ی اروپا آمده باشید نیز برایتان فرصت هایی وجود دارد، برای بهره مندی از این فرصت ها لازم است که پیش از انجام استارت آپ شرایط پیش نیاز را فرام نماید و به محض آنکه شماره  ثبت شرکت در دانمارک را دریافت کردید ، فرصت های مشابه با استارت آپ های دانمارکی را خواهید داشت.

شرایط تمدید اقامت دانمارک از طریق ویزای استارت آپ

تمدید ویزای استارت اپ، اگر مدت اعتبار مجوز کار و اقامت شمادر حال اتمام باشد می توانید برای تمدید مجوز درخواست دهید. هر بار تمدید می تواند تا سه سال انجام شود. لفا توجه داشته باشید که اقدام برای تمدید در مهلت مقرر مسئولیت خود شماست. برای این منظور، حتی اگر پنل تخصصی هنوز ارزیابی اش از گزارش پیشرفت شما را نهایی نکرده باشد، شما باید پیش از انقضای تاریخ مجوز کار و اقامت فعلی تان درخواست تمدید خود را در آژانس استخدام بین المللی دانمارک به ثبت برسانید.

پیشرفت من چگونه ارزیابی می شود؟ گزارش پیشرفت شما توسط نماینده ای از پنل حرفه ای استارت آپ دانمارک ارزیابی می شود. این ارزیابی بر مبنای چهار ضابطه است که به هر یک از آنها نمره ای بین 1 که پایین ترین نمره است تا 5 که بالاترین نمره است، تعلق می گیرد (در ادامه این مقیاس با جزئیات شرح داده می شود). بر این اساس سه خروجی وجود دارد:

اگر حداقل میانگین 3 را به دست آورید گزارش پیشرفت شما نشان می دهد که توسعه ی شرکت شما آشکار و راضی کننده است و بنابراین شرایط ادامه ی کسب و کار شما در دانمارک را فراهم می آورد. بدین ترتیب شما نامه ی تاییدیه ای را دریافت خواهید نمود که به شما امکان تمدید مجوز کار و اقامتتان در آژانس استخدام بین المللی دانمارک را می دهد.

اگر امتیاز شما زیر 3 باشد گزارش پیشرفت شما به وضوح عدم رضایت بخشی توسعه ی شرکت شما را نشان می دهد و بنابراین هیچ مبنایی برای کسب و کار ادامه در در دانمارک وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب شما نامه ی رد درخواست را دریافت خواهید کرد. در این صورت شما واجد شرایط اقدام برای تمدید مجوز کار و اقامتتان در آژانس انضمام و استخدام بین المللی دانمارک نخواهید بود.

اگر گزارش پیشرفت شما اساسا مبهم بوده و شفافیت نداشته باشد، نماینده ی پنل تخصصی نمی تواند ارزیابی را تنها بر مبنای گزارش نهایی نماید. بنابراین به عنوان بخشی از ارزیابی از شما برای مصاحبه دعوت می شود. پنل تخصصی ارزیابی اش را پس از این مصاحبه نهایی خواهد نمود.

امکان اعتراض علیه رد شدن گزارش پیشرفتتان به مقامات تجاری دانمارک وجود دارد. در این صورت یک نماینده از پنل تخصصی استارت آپ دانمارک که در ارزیابی اصلی گزارش پیشرفت شما دخالتی نداشته است، برای بررسی مجدد پرونده ی شما انتخاب می شود. در صورتی که درخواست شما رد شود در مورد چگونگی اعتراض توضیحاتی را دریافت خواهید کرد. گزارش پیشرفت شما بر مبنای چهار ضابه ارزیابی می شود. با کلیک بر روی هر یک از این ضوابط آنچه به دنبالش هستید را ببینید:

 • کارایی: سابقه ی ثبت شده ی شرکت چه میزان کارایی را از خود نشان می دهد؟
 • پتانسیل: پتانسیل اقتصادی این شکرت چیست؟
 • پایداری: تا چه حدی شرکت با طرح تجاری اولیه اش سازگاری دارد؟
 • توصیه: آیا توصیه می شود که اقامت بنیانگذار (های) شرکت تحت طرح استارت آپ دانمارک ادامه یابد؟

معیارهای ارزشیابی طرح برای ویزای استارت آپ دانمارک

طرح های کسب و کار توسط حداقل سه عضو پنل تخصصی مستقل استارت آپ دانمارک ارزیابی می شوند. ارزیابی ها بر اساس نمرات 1 تا 5 داده شده در ارتباط با پنج معیار ارزیابی پایه گذاری می شوند. برای دریافت تاییدیه، شما نیاز به نمره میانگین حداقل 3.0 برای هر پنج معیار و علاوه بر آن حداقل 4.0 در نمره معرفی دارید. معیار بر اساس زیر تعریف شده است:

مدل کسب و کار تا چه حد خلاقانه است؟ پنل تخصصی به دنبال طرح های کسب و کار با اساس هوشمندانه است، که به دنبال کسب موفقیت است و توسعه بازار یا صنعت جدید را تسریع می بخشد. متقاضیان بر اساس سطح نوآوری و معرفی محصولات، خدمات یا پردازش های جدید درون حیطه کاری شان ارزیابی می شوند.

میزان جذابیت بازار چقدر است؟ هنگام ارزیابی جذابیت بازار، پنل تخصصی بر اندازه بازار، پتانسیل های تجاری و موانع ورودی تمرکز می کند. علاوه بر این، پنل سطح رقابت در بازار و چگونه متقاضیان برای ورود به بازار برنامه ریزی می کنند را بررسی می کند.

میزان توانایی تیم یا متقاضی چقدر است؟ متقاضیان نه تنها باید یک طرح کسب و کار بزرگی را تصور کنند، بلکه باید قادر به ساخت یک کسب و کار موفق در عمل باشند. بنابراین، پنل تخصصی میزان مهارت های متقاضیان، صلاحیت ها و تجارب مورد نیاز برای تبدیل طرح کسب و کار شان به یک ریسک بادوام را ارزیابی می کنند.

طرح کسب و کار تا چه حد مقیاس پذیر است؟ پنل تخصصی استارت آپ را برای امکان رشد و تولید کار در دانمارک بررسی می کند. بنابراین، طرح کسب و کار باید مقیاس پذیر باشد؛ به عنوان مثال، دارای پتانسیل رشد فوق العاده ای باشد. آیا این استارت آپ می توان برای استارت آپ دانمارک توصیه شود؟ هدف استارت آپ دانمارک جذب استارت آپ هایی مقیاس پذیر، خلاقانه و رشدگرا باشد، که باعث آوردن ایده ها، دانش و شبکه به دانمارک می شود.

در نتیجه، پنل تخصصی میزانی که استارت آپ ها به سوی این هدف مشارکت دارند را برآورد می کند. نمره معرفی مجوع ارزیابی پنل از چهار معیار اولیه که با هم کسب شده اند، است. بنابراین، این نمره نشان دهنده درک کلی پنل از کیفیت طرح کسب و کار و متقاضی است. اگر می خواهید تابعیت و اقامت دانمارک را دریافت کنید ولی شرایط آن را نمی دانید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده