اخذ تابعیت و شهروندی کانادا

اخذ تابعیت و شهروندی کانادا
فهرست مطالب

کانادا سالانه مقصد تعداد زیادی از مهاجران می باشد و یکی از محبوب ترین کشور های مهاجر پذیر به شمار می رود. از دلایل این محبوبیت می توان به مواردی چون امکانات درمانی و بهداشتی مناسب، پاسپورت معتبر، سیستم آموزشی سطح بالا، برخورداری از اقتصاد پیشرفته و وجود فرصت های شغلی مناسب اشاره کر. افراد بسیاری در سراسر دنیا علاقمند به مهاجرت به کشور کانادا می باشند و پس از رفتن به این کشور درخواست اقامت دائم و در نهایت تابعیت کانادا را دارند. دریافت تابعیت و شهروندی کانادا به معنای اخذ پاسپورت این کشور است و افراد بعد از آن عضوی از کشور کانادا خواهند بود. متقاضیان با دریافت شهروندی در کانادا، از حقوق و مزایای شهروندی در این کشور بهره مند می گردند و می توانند از تحصیل رایگان، آزادی دین و عقاید، حقوق برابر و … در این کشور برخوردار شوند. علاوه بر همه این ها پاسپورت کانادا یکی از قوی ترین و بهترین پاسپورت های جهان محسوب می شود که با داشتن آن می توان به 115 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. در این مقاله می خواهیم به تابعیت کانادا و روش های دریافت تابعیت در این کشور بپردازیم. اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور و گرفتن شهروندی کانادا هستید، ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

اقامت دائم و شهروندی کانادا چه تفاوتی دارند؟

اگر بخواهیم در مورد فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا صحبت کنیم، باید بگوییم افرادی که دارای تابعیت کشور کانادا می باشند، اقامت دائم این کشور را نیز دارند. در صورتی که عکس آن صادق نیست و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، لزوما شهروند کانادایی محسوب نخواهند شد و برای دریافت آن باید در امتحان سیتیزن شیپ کانادا، قبول شوند. افراد با دریافت شهروندی کانادا، از تمام حقوق شهروندی بهره مند خواهند شد و می توانند در انتخابات این کشور شرکت کرده و در تعیین سرنوشت کشور خود سهیم باشند. این در حالی است که افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، حق رای دادن و شرکت در مناسبات سیاسی را نخواهند داشت.

افراد مقیم دائم کانادا برای خروج از کانادا دارای محدودیت هستند، به این معنی که باید حداقل دو سال در طول پنج سال گذشته را در کانادا بوده باشند. در صورتی که شهروندان کانادایی این محدودیت را نداشته و می توانند آزادانه به هر جایی که در خارج از کشور می خواهند بروند. این محدودیت ممکن است در برخی مواقعی که افراد مقیم کانادا می خواهند به طور ناگهانی و فوری از کشور خارج شوند مشکل ساز شود. افراد مقیم دائم کانادا همچون شهروندان می توانند از خدمات آموزشی و بهداشتی و امتیازات دیگر که از طریق بودجه عمومی تامین می شود استفاده کنند. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، این امکان را ندارند که در مشاغل دولتی رده بالا استخدام شوند و همچنین از اشتغال به مشاغل دیگری در خدمات عمومی از جمله بخش اطلاعات محروم خواهند بود. با همه این ها خبر خوب برای افرادی که قصد اخذ تابعیت کشور کانادا را دارند، این است که این کشور در ارائه تابعیت به افراد خارجی بسیار سخاوتمندانه عمل می کند.

اخذ شهروندی کانادا چه مراحلی دارد؟

برای این که مهاجران و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، به تابعیت کانادا برسند باید مراحلی را پشت سر بگذارند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

مرحله 1: واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید.

برای گرفتن تابعیت کانادا یک سری شروط و الزامات وجود دارد که افراد قبل از اقدام برای اخذ شهروندی این کشور باید آن ها را فراهم آورند. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن اقامت دائم کانادا
 • حضور در کانادا حداقل به مدت 1095 روز در طی 5 سال گذشته
 • داشتن تسلط بر روی زبان فرانسوی یا انگلیسی برای افراد 18 تا 54 ساله
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری

مرحله 2: مدت زمان حضور در کانادا را محاسبه کنید.

در این مرحله باید مدت زمانی که در کشور کانادا حضور داشته اید را محاسبه کرده و در کنار مدارک خود قرار دهید.

مرحله 3: اسناد و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

افراد باید مدارک مورد نظر را تهیه و اماده نمایند که از این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عکس
 • کارت سلامت پزشکی
 • مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • رسید پرداختی هزینه های درخواست شهروندی
 • پاسپورت معتبر
 • کارت PR
 • کارت بیمه درمانی
 • گواهینامه رانندگی

مرحله 4: فرم های درخواست را تکمیل کنید.

پس از تکمیل مدارک لازم برای سیتیزن شیپ کشور کانادا، وقت آن است که فرم های درخواست شهروندی کانادا را تکمیل کرده و به سوالات به دقت پاسخ دهید.

مرحله 5: هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.

در این مرحله متقاضیان باید هزینه های مربوط به پردازش درخواست شهروندی را پرداخت نمایند. هزینه درخواست شهروندی برای افراد بالای 18 سال حدود 630 دلار کانادا خواهد بود. این هزینه برای افراد زیر 18 سال 100 دلار می باشد.

مرحله 6: درخواست خود را ارسال کنید.

پس از تکمیل فرم های درخواست شهروندی کانادا، وقت ارسال آن ها می باشد. این فرم ها را همراه با مدارک تهیه شده ارسال کنید. دقت داشته باشید که تمامی مدارک تکمیل باشند، بنابراین بار دیگر آن ها را چک کنید تا چیزی از قلم نیفتد.

مرحله 7: برای آزمون شهروندی کانادا آماده شوید.

در صورتی که بین 18 تا 54 سال سن دارید، باید در آزمون شهروندی این کشور شرکت کنید.

مرحله 8: منتظر اعلام نتایج باشید.

حدود 4 تا 8 هفته پس از شرکت در آزمون، نتایج آن از طرف اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام خواهد شد.

مرحله 9: ادای سوگند کنید.

پس از قبولی در امتحان سیتیزن شیپ کانادا، باید در مراسم شهروندی و ادای سوگند شرکت کنید.

مدرک زبان لازم برای دریافت شهروندی کانادا

یکی از اصلی ترین مدارک لازم برای دریافت شهروندی کانادا، ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی می باشد. متقاضیان 18 تا 54 ساله باید در تاریخ ارسال درخواست، مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند. افراد باید دارای مهارت صحبت کردن و گوش دادن به زبان انگلیسی و یا فرانسوی باشند. افرادی که برای درخواست اقامت دائم خود در آزمون زبان شرکت نموده اند، می توانند از نتیجه این آزمون به عنوان مدرک مهارت استفاده کنند، حتی اگر انقضای آن گذشته باشد. متقاضیان باید مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه در حد حداقل CLB 4 داشته باشند. آزمون های زبانی که در حال حاضر توسط IRCC برای تابعیت کانادا تائید شده است به صورت زیر می باشند:

 • Test d’évaluation du français adapté au Québec (TEFAQ)
 • TEF pour la natyralization
 • سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS)
 • برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (LS و CELPIP General)
 • TEF ، TEFAQ (Test d’évaluation de français pour l’accès au Québec یا TEF pour la natyralization)

مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت کانادا

قبل از اقدام برای اخذ شهروندی کشور کانادا، متقاضیان باید مدارک لازم را تهیه کرده و آماده نمایند. مدارک لازم برای دریافت تابعیت کشور کانادا به شرح زیر می باشند:

 • اصل پرینت محاسبه حضور افراد در کانادا و یا فرم آنلاین آن
 • کارت اقامت دائم یا PR
 • کارت بیمه درمانی
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت سلامت پزشکی
 • پاسپورت و یا مدارک هویتی صادر شده توسط دولت
 • کارت سن اکثریت
 • مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی برای افراد 18 تا 54 ساله
 • فیش های پرداخت هزینه درخواست تابعیت
 • کپی از شناسنامه شخصی

هزینه دریافت شهروندی کانادا چقدر است؟

درخواست تابعیت کانادا یا همان شهروندی مستلزم پرداخت یک سری هزینه ها خواهد بود که مهاجران باید آن را پرداخت نمایند. هزینه های لازم برای درخواست شهروندی در ادامه به صورت جدولی آورده شده است:

هزینه‌نوع درخواست
۶۳۰بزرگسالان (۱۸ سال و بالاتر) هزینه رسیدگی ۵۳۰ دلار کانادا و هزینه حق شهروندی ۱۰۰ دلار کانادا
۱۰۰بزرگسالان بدون ملیت که پدر و مادرشان کانادایی است
۱۰۰افراد زیر ۱۸ سال
۷۵گواهی شهروندی
۷۵جستجوی مدارک شهروندی
۵۳۰تمدید شهروندی (برای سنین 18 سال و بالاتر)
۱۰۰تمدید شهروندی (برای سنین زیر ۱۸ سال)
۱۰۰لغو شهروندی
۱۰۰حق شهروندی

آیا خرید شهروندی کانادا امکان پذیر است؟

در برخی کشور ها راه هایی برای خرید شهروندی و تابعیت در نظر گرفته شده است که معمولا در کشور های پیشرفته انجام نمی شوند. در برخی کشور ها از جمله ترکیه، وانواتووا، دومنیکا و کشور های حوزه کارائیب افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری هایی همچون خرید ملک یا دانیشن، تابعیت این کشور را به دست آورند. کشور کانادا در حال حاضر هیچ یک از این روش ها را برای خرید تابعیت و شهروندی این کشور ارائه نمی دهد. از این رو افراد باید از روش های معمول همچون کاری و تحصیلی به این کشور مهاجرت کرده و پس از فراهم کردن شرایط لازم، اقدام به اخذ شهروندی این کشور نمایند.

آزمون شهروندی کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی برای متقاضیان تابعیت کانادا که بین 18 تا 54 سال سن دارند، امتحانی برگزار می کند که به آن آزمون شهروندی گفته می شود. این امتحان به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دسترس بوده و کتبی می باشد، اما در برخی مواقع ممکن است شفاهی بوده و به شکل مصاحبه با افسر شهروندی انجام شود. این تصمیم گیری بر عهده وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی می باشد که آزمون به صورت کتبی برگزار شود یا شفاهی. مدت زمان برگزاری آزمون شهروندی 30 دقیقه است و شامل 20 سوال صحیح غلط و یا چند گزینه ای خواهد بود. برای این که متقاضیان بتوانند در این آزمون پذیرفته شوند باید حداقل به 15 سوال (75 درصد) پاسخ درست بدهند. متقاضیان معمولا 21 روز پس از دریافت دعوت نامه باید در آزمون شرکت کنند و هنگام شرکت در آزمون باید در کانادا حضور داشته باشند. در این آزمون همچنین مهارت های زبانی افراد نیز بررسی می شود و متقاضیان برای قبولی در آزمون باید عبارات ساده را درک کنند و اطلاعات ساده ای را به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای کارکنان CIC ارسال کنند. افراد می توانند نمونه سوالات آزمون شهروندی کانادا را داشته باشند و با نوع سوالات آزمون آشنا شوند.

محتوای آزمون شهروندی در کانادا در مورد موضوعات زیر می باشد:

 • سیستم های سیاسی کانادا
 • حقوق و مسئولیت های یک شهروند کانادایی
 • سوالات خاص درباره منطقه متقاضی
 • تاریخ کشور کانادا
 • جغرافیای فیزیکی و سیاسی کانادا

در نسخه های جدید تر این آزمون تاکید بیشتری بر روی ارزش های کانادایی از جمله برابری جنسیتی، دموکراسی و حقوق بشر شده است. پس از گذشت 4 تا 8 هفته از شرکت در امتحان شهروندی، نتایج آزمون اعلام می شود. اگر متقاضی نتواند در آزمون اول قبولی را به دست آورد، باید در آزمون بعدی شرکت کند که زمان آن 4 تا 8 هفته بعد و یا بیشتر خواهد بود. در صورتی که متقاضی در آزمون دوم هم پذیرفته نشد، جلسه ای با یکی از مقامات برای وی ترتیب داده می شود که می تواند حضوری و یا از طریق تماس تصویری باشد و حدود 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. در صورتی که متقاضی در آزمون سوم هم موفق نشود، احتمال ریجکت شدن درخواست شهروندی شخص وجود دارد.

آزمون شهروندی کانادا
آزمون شهروندی کانادا

چه فرم هایی که قبل از آزمون باید پر شوند؟

در هنگام درخواست تابعیت کانادا و قبل از آزمون شهروندی افراد باید فرم هایی که مربوط به شرایط خود می شوند را تکمیل کنند. این فرم ها عبارتند از:

 • فرم مخصوص متقاضیان بالای 18 سال
 • فرم مخصوص والدینی که می خواهند برای فرزند زیر 18 سال خود تابعیت بگیرند.
 • فرم مخصوص افرادی که در کانادا به عنوان نیروی کار فعالیت می کردند.
 • فرم مخصوص کودکانی که پدر و مادر کانادایی ندارند و یا والدین آن ها قصد اقامت کانادا را ندارند و هیچ درخواستی ارائه نداده اند.
 • فرم مخصوص افرادی که تابعیتی ندارند، اما والدین آن ها کانادایی هستند.
 • فرم مخصوص افرادی که فرزند خوانده یک تبعه کانادای می باشند.
فرم هایی که قبل از آزمون باید پر شوند
فرم هایی که قبل از آزمون باید پر شوند

چه مواردی باعث ریجکت شدن درخواست شهروندی می شود؟

در صورتی که متقاضیان درخواست تابعیت کشور کانادا را ارائه دهند، زمان و محل دقیق آزمون به آن ها اعلام می شود و افراد باید در آزمون شرکت کنند. در صورتی که هر یک از موارد زیر اتفاق بیفتد، درخواست شهروندی متقاضی رد خواهد شد:

 • در صورتی که فرد در آزمون شرکت نکند و دلیل قانع کننده ای هم برای شرکت نکردن در آزمون نداشته باشد.
 • در صورتی که فرد پس از 3 بار شرکت در آزمون شهروندی همچنان نتواند قیولی کسب کند.
 • اگر فرد مشکلات کیفری داشته باشد درخواست شهروندی وی باطل می گردد.
 • عدم ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت کشور کانادا سبب ریجکت شدن درخواست وی خواهد شد.
 • نداشتن کارت سلامت پزشکی و … باعث رد شدن درخواست متقاضیان می شود.

چه روش هایی برای دریافت تابعیت کانادا وجود دارد؟

افرادی که علاقمند به مهاجرت به کانادا هستند، این سوال را همیشه در ذهن خود دارند که چطور می توان تابعیت این کشور را دریافت کرد؟ به هفت طریق می توان تابعیت این کشور را اخذ نمود که در ادامه می خواهیم به روش های مختلف دریافت شهروندی کانادا بپردازیم.

تابعیت کشور کانادا از طریق تحصیل

یکی از اصلی ترین و محبوب ترین روش های اخذ اقامت، تحصیل در کانادا می باشد. افرادی که شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارند می توانند با مهاجرت تحصیلی به کانادا اقامت دائم  را دریافت نمایند. پس از دریافت اقامت دائم این کشور، دانشجویان می توانند اقدام به اخذ شهروندی کشور کانادا نمابند و پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.

تابعیت کشور کانادا از طریق کار

از دیگر روش های اخذ اقامت کانادا مهاجرت کاری به کانادا می باشد. افراد می توانند از روش های مختلف اقدام به مهاجرت کاری به این کشور نمایند که عبارتند از: جاب آفر، جاب سیکر، سیستم اکسپرس اینتری، برنامه های مهاجرتی استانی، ویزای ICT کانادا و …

تابعیت کشور کانادا از طریق سرمایه گذاری

برای افرادی که دارای تمکن مالی مناسبی می باشند، مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری گزینه خوبی است. افراد می توانند از طریق ثبت شرکت در کانادا و کارآفرینی اقامت دائم این کشور را به دست آورند. پس از گذشت مدتی از دریافت اقامت دائم در کانادا می توان برای اخذ شهروندی اقدام کرد. لازم به ذکر است که دریافت شهروندی کشور کانادا از طریق خرید ملک در این کشور وجود ندارد.

تابعیت کشور کانادا از طریق تولد

یکی از روش های دریافت شهروندی و تابعیت کانادا، تولد در این کشور می باشد. افرادی که پدر و یا مادر آن ها دارای تابعیت کانادایی باشند و یا در خاک این کشور متولد شده اند، می توانند شهروندی کانادا را داشته باشند.

تابعیت کشور کانادا از طریق ازدواج

افراد می توانند با کسانی که تابعیت کانادایی دارند، ازدواج کرده و تابعیت این کشور را به دست آورند.

تابعیت کشور کانادا از طریق پناهندگی

اخذ شهروندی کانادا از طریق پناهندگی نیز یک روش برای دریافت تابعیت این کشور می باشد، که البته روش پر خطری است.

در صورتی که افراد برای اخذ تابعیت پناهندگی، وضعیت خود را به دروغ طور دیگری نشان دهند، احتمال دیپورت شدن آن ها وجود دارد. به طور کلی موسسه مهاجرتي اصطهباناتی به علت خطرات موجود در اين روش هيچ گونه خدماتي را در زمينه پناهندگي ارائه نمي دهد و اين بخش تنها براي افزايش آگاهي شما عزيزان مي باشد.

شهروندی کانادا از طریق اشخاص خاص

هنرمندان و یا ورزشکاران و یا کسانی که شرایط خاصی دارند، می توانند به کشور کانادا مهاجرت کرده و برای اقامت دائم و پس از آن شهروندی کانادا اقدام نمایند.

شهروندان کانادایی چه حقوقی دارند؟

پس از این که افراد از طریق هر یک از روش های گفته شده در قسمت قبلی، اقامت کانادا و به دنبال آن تابعیت این کشور را دریافت کردند، از تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهند شد. برخی از حقوق شهروندی در کانادا به شرح زیر می باشد:

 • افراد در بیان عقاید خود آزادی دارند.
 • شهروندان کانادایی می توانند در هر نقطه از خاک کانادا زندگی کنند.
 • از افراد تبعه کانادا در خاک این کشور و جامعه بین الملل حفاظت می شود.
 • شهروندان کانادایی هیچ برتری نسبت به یکدیگر ندارند و در مواردی همچون نژاد، قومیت، سن، دین، رنگ و … با یکدیگر برابر هستند.
 • شهروندان در زن و مرد در کانادا حقوق برابر دارند.
 • همه شهروندان کانادایی در تحصیلات، حقوق بازنشستگی، شغل، خدمات اجتماعی و … شرایط یکسانی را دارند.
 • افراد در معاشرت به هر شخصی آزادی کامل دارند.
 • شهروندان در کانادا در انتخاب دین خود آزاد هستند.

شرایط دریافت تابعیت کانادا

افرادی که دارای اقامت کشور کانادا هستند باید برای اخذ تابعیت و شهروندی کشور کانادا، یک سری شرایط را مهیا کنند. در ادامه به برخی از شرایط شهروندی کانادا اشاره می کنیم:

 • افراد برای اخذ شهروندی کشور کانادا، باید حداقل 18 سال داشته باشند. برای افراد زیر 18 سال، پدر، مادر و یا پدرخوانده و مادرخوانده و یا ولی قانونی آن ها می توانند درخواست تابعیت نمایند. برای این کار باید حداقل یکی از افراد نام برده دارای تابعیت کانادایی باشند و همزمان برای دریافت شهروندی این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که افراد زیر هجده سال باید اقامت دائم داشته باشند، اما شرط سه سال زندگی در کانادا برای این دسته از متقاضیان لازم نمی باشد.
 • از دیگر شرایط تابعیت کانادا، دارا بودن اقامت دائم این کشور می باشد. برای دریافت شهروندی کانادا وضعیت اقامتی افراد نباید مشروط به شرایط خاصی باشد و یا افراد حکم اخراج نداشته باشند.
 • افراد برای اخذ تابعیت کانادا نباید سابقه کیفری داشته باشند.
 • متقاضیان شهروندی در کانادا باید به زبان فرانسه و یا انگلیسی آشنایی داشته باشند و افراد 18 تا 54 ساله بایستی در آزمون زبان شرکت کنند.
 • در صورتی که افراد نیاز به پرداخت مالیات باشد، آن را پرداخت کرده باشند.
 • متقاضیان بالای هجده سال باید در چهار سال گذشته، 1095 روز در کانادا زندگی کرده باشند.
 • داشتن دانش کافی در مورد کشور کانادا یکی از شرایط شهروندی کانادا محسوب می شود. افراد می توانند با مطالعه کتابی تحت عنوان “نگاهی به کانادا” اطلاعات لازم را در مورد کشور کانادا به دست آورند که برای هر فرد ارسال می شود.

شهروندی کانادا چه مزایایی دارد؟

گرفتن تابعیت کشور کانادا مزایای زیادی به همراه داد. در ادامه به برخی مزایای شهروندی کانادا اشاره می کنیم:

 • شهروندان کانادایی حق رای خواهند داشت و می توانند در انتخابات فدرال، شهرداری و استانی رای دهند.
 • افراد می توانند در مناصب سیاسی کاندید شوند.
 • با دریافت شهروندی این کشور، افراد می توانند پاسپورت کانادایی دریافت کنند که یکی از ارزنده ترین پاسپورت های جهان به شمار می رود.
 • متقاضیان با دریافت تابعیت کانادا این امکان را دارند بدون هیچ گونه محدودیتی کانادا را ترک کرده و بدون شمارش روز های اقامت، مجددا وارد این کشور شوند.
 • افراد با ثبت نام شهروندی کانادا دیگر نیازی به تمدید مدارک مهاجرتی خود ندارند، چرا که کارت شهروندی کانادا به صورت نا محدود اعتبار دارد.
 • در صورتی که یک شهروند کانادایی صاحب فرزند شود، دارای تابعیت کشورکانادا خواهد بود. صرف نظر از این که آن کودک در خاک کانادا متولد شده باشد یا نه.
مزایای شهروندی کانادا
مزایای شهروندی کانادا

انواع تابعیت در کانادا

افرادی که از طریق هر روشی به کانادا مهاجرت می کنند، معمولا به دنبال اخذ شهروندی این کشور می باشند. سالانه حدود 150 هزار نفر اقدام به دریافت تابعیت کانادایی می نمایند. در طی سالیان اخیر، افراد زیادی به کشور کانادا مهاجرت کرده اند، همچنین در سال 2016 تعداد 147.800 نفر اقدام به گرفتن تابعیت کشور کانادا نموده اند.

به طور کلی برخورداری از شهروندی کانادا به 3 صورت امکان پذیر بوده و به 3 گروه تعلق می گیرد:

 • هر فرزندی که از پدر و یا مادر کانادایی متولد شود، شهروند کانادایی محسوب خواهد شد. مهم نیست که این فرزند در داخل کانادا متولد شده است و یا خارج آن، صرف کانادایی بودن والدین کودک کفایت می کند.
 • هر فردی که در خاک کانادا متولد شود، کانادایی محسوب می شود و پاسپورت کانادایی دریافت خواهد کرد. به جز افرادی که فرزندان ماموران سیاسی و سفرای خارجی می باشند که در کانادا اقامت دارند.
 • هر فردی که به کانادا مهاجرت کرده است، می تواند تابعیت کانادا را دریافت کند. در واقع تمام افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند و از شرایط قانونی برای دریافت شهروندی کانادایی برخوردار هستند، می توانند اقدام به دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور نمایند.

نکات لازم در مورد ثبت شهروندی کانادا

افرادی که قصد دارند اقامت دائم خود را به تابعیت کشور کانادا تبدیل کنند، باید در هنگام ثبت درخواست به یک سری نکات توجه نمایند. در ادامه به برخی از این نکات اشاره شده است:

 • در هنگام درخواست شهروندی کانادا، توجه داشته باشید که حتما فرم درخواست تابعیت را امضا کنید.
 • امضایی که در برگه وارد می کنید باید با امضای ثبت شده شما یکسان باشد.
 • در هنگام تکمیل فرم تابعیت، حتما تاریخ را به درستی وارد کرده و از وارد نمودن تاریخ قبل تر و یا بعد از تاریخ مورد نظر اجتناب کنید.
 • پس از تکمیل فرم مربوطه و امضای آن، فرم را از طریق پست و یا پیک ارسال نمایید.
 • دقت داشته باشید که فرم های درخواستی که بیش از 90 روز از تکمیل آن ها گذشته باشد، قابل قبول نبوده و به فرستنده عودت داده می شوند.
 • دقت داشته باشید که عنوان فرم ها را مطالعه نموئه و فرم صحیح را پر کنید.
 • هنگامی که فرم ها را دانلود می کنید، اطمینان حاصل کنید که آخرین فرم ارائه شده را دانلود کرده باشید.
 • در صورتی که قصد دارید به صورت خانوادگی اقدام به دریافت شهروندی کانادا نمایید، حتما همه درخواست ها را هم زمان ارسال کرده و آن ها را در یک پاکت قرار دهید.

چه موانعی برای دریافت تابعیت کانادا وجود دارد؟

متقاضیان برای دریافت تابعیت این کشور ملزم به طی کردن یک مسیر مشخصی هستند و بسیاری از آن ها می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند. با این حال ممکن است برخی از افراد خارجی شرایطی داشته باشند که به آن ها اجازه اخذ شهروندی این کشور را ندهد و دریافت تابعیت این کشور را از آن ها سلب نماید. طبق اعلام دولت کانادا افراد در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند، امکان دریافت تابعیت کانادا را نخواهند داشت:

 • داشتن سوء سابقه قضائی
 • شهروندی کانادا بنا به دلایلی از فرد سلب شده باشد.
 • فرد در کانادا و یا خارج از این کشور، اتهامات کیفری داشته باشد.
 • در صورتی که به شخص دستور داده شده باشد که از کانادا خارج شود و این کشور را ترک کند.
 • در صورتی که تابعیت شخص به دلیل ارائه اطلاعات نادرست ریجکت شده باشد.
 • فرد شرایط و الزامات مورد نیاز برای تبدیل اقامت دائم به شهروندی کانادا را نداشته باشد.
 • در صورتی که در هنگام اقامت دائم به افراد شرایطی تحمیل شود و افراد آن را رعایت نکنند شرایط تابعیت این کشور را از دست خواهند داد.

مثالی که می توانیم برای آیتم آخر در نظر بگیریم این است که ممکن است زمانی که به فرد اقامت دائم داده می شود، از وی خواسته شود که در تست های پزشکی شرکت کند. از این رو توصیه می شود قبل از اقدام برای دریافت تابعیت، مدارکی که در ابتدای اقامت دائم به شما داده می شود را بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد و مطمئن شوید که همه موارد را به درستی کامل کرده اید.

موانع دریافت تابعیت کانادا
موانع دریافت تابعیت کانادا

حقوق شهروندی کانادا چقدر است؟

حقوق شهروندی کانادا به این معنی نیست که افراد از دولت این کشور حقوقی بابت حق شهروندی دریافت می کنند. منظور از حقوق شهروندی در کانادا، میزان درآمدی است که یک شهروند کانادایی در این کشور دارد. بسیاری از افرادی که قصد دارند اقامت دائم خود را به تابعیت این کشور تبدیل کنند، به دنبال این هستند که بدانند میزان حقوق شهروندی در کانادا چقدر است.

در حالت کلی حقوق شهروندی در کشور کانادا به طور متوسط سالانه 56.813 دلار و یا 29.14 دلار در ساعت می باشد. این میزان حقوق بسته به عنوان شغلی و منطقه محل زندگی متفاوت خواهد بود. به طور مثال در استان بریتیش کلمبیا شهروندان به طور متوسط حدود 65.210 دلار و در استان انتاریو حدود 62.283 دلار درآمد دارند. کم ترین حقوق افراد در موقعیت های اولیه از 53.446 دلار در سال آغاز می شود. این در حالی است که نیرو های با تجربه در کانادا تا 94.177 دلار در سال نیز درآمد خواهند داشت.

قوانین تابعیت کانادا با سایر کشور ها چه تفاوتی دارد؟

 • در قوانین شهروندی کانادا، افراد می توانند تابعیت مضاعف داشته باشند. به این معنی که با به دست آوردن شهروندی کانادا، افراد همچنان تابعیت کشور خود را نیز دارند و تابعیت قبلی آن ها باطل نخواهد شد. از این رو ایرانیان می توانند با دریافت شهروندی این کشور، همچنان تابعیت ایرانی خود را داشته باشند.
 • کشور کانادا به افرادی که اقامت دائم دارند، در مدت زمان کوتاه تری نسبت به سایر کشور ها شهروندی ارائه می کند.
 • دولت کانادا به افراد مهاجر و غیر شهروند اجازه می دهد به صورت انعطاف پذیر در این کشور زندگی کرده و در همین حین برای دریافت شهروندی کانادا برنامه ریزی کنند.
 • قوانین شهروندی کانادا نسبت به کشور هایی همچون استرالیا، آلمان، انگلیس و … ساده تر است.

سخن پایانی

در این مقاله تابعیت کشور کانادا و فرق آن با اقامت دائم، و این که چگونه تابعیت کانادا بگیریم و همچنین مزایای تابعیت این کشور را به طور کامل بررسی کردیم. همچنین در رابطه با شرایط تابعیت کشور کانادا و آزمون شهروندی توضیحاتی ارائه دادیم.

دریافت سیتیزن شیپ کشور کانادا افراد را به یک فرد کانادایی تبدیل می کند که از تمام حقوق شهروندی این کشور بهره مند خواهد شد. افراد می توانند از روش های مختلف مهاجرت به کانادا، اقامت دائم این کشور و سپس تابعیت آن را اخذ نمایند. در صورتی که افراد شهروند کانادا شوند، با کانادایی ها هیچ تفاوتی ندارند و از همه لحاظ با آن ها برابری خواهند داشت. با دریافت تابعیت کشور کانادا، افراد می توانند به 15 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند و این جذاب ترین قسمت شهروندی کانادا محسوب می شود. شما عزیزان می توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مهاجرت به کانادا، اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور به متخصصان ما در مجموعه حقوقی اصطهباناتی مراجعه نمایید. مشاوران ما با داشتن سال ها تجربه در زمینه مهاجرت، شما را در تحقق این امر یاری خواهند کرد.[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”آیا در کانادا می توان اقدام به خرید تابعیت نمود؟” answer-0=”خیر. در حال حاضر هیچ راهی برای خرید تابعیت یا پاسپورت کانادا وجود ندارد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”از چه روش هایی می توان شهروندی کانادا را دریافت کرد؟” answer-1=”افراد می توانند از 7 روش مهاجرتی کانادا اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و سپس اقدام به اخذ شهروندی این کشور نمایند. این هفت روش عبارتند از: مهاجرت تحصیلی مهاجرت کاری مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مهاجرت از طریق ازدواج مهاجرت از طریق تولد مهاجرت از طریق پناهندگی مهاجرت از طریق شرایط افراد خاص” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا کشور کانادا تابعیت مضاعف را مجاز می داند