تحصیل پزشکی در ایرلند، همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی در سراسر جهان بوده است. از آن جایی که زبان تحصیل در دانشگاه های ایرلند، انگلیسی می باشد، این کشور به یک مقصد مهاجرتی محبوب برای تحصیل متقاضیان جهان تبدیل شده است. ایرلند به دلیل برخورداری از استاندارد های بالای آموزشی و کیفیت در آموزش پزشکی، در سطح جهانی محبوبیت بالایی کسب نموده است.

مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در این مقاله شما را با شرایط تحصیل پزشکی در کشور ایرلند آشنا می کنند. از آن جایی که مهاجرت، تاثیر مستقیمی بر سرنوشت افراد دارد، این مجموعه تمام تلاش خود را نموده است تا بهترین مشاوران و متخصصان را برای ارائه مشاوره به کار گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در مورد تحصیل پزشکی در کشور ایرلند به دست آورید.

تخصص پزشکی در ایرلند

دانشجویان پزشکی در کشور ایرلند پس از اتمام دوره های پزشکی، بایستی در یک دوره 12 ماهه کاراموزی شرکت کنند. در صورتی که متقاضیان قصد ادامه تحصیل در تخصص پزشکی را داشته باشند، می توانند پس از طی کردن دوره های کارآموزی اقدام نمایند. از معمول ترین تخصص های پزشکی در این کشور می توان به تخصص هایی از جمله چشم پزشکی، بیهوشی و جراحی ها اشاره کرد. به طور کلی پزشکان در ایرلند مجوز فعالیت در 10 تخصص زیر را خواهند داشت:

Emergency MedicineAnaesthesiaObstetrics and Gynaecology
General PracticeGeneral Internal MedicinePsychiatry
HistopathologyOphthalmology(Paediatrics (including Neonatology
(Surgery (Cardiothoracic Surgery, Otolaryngology, Plastic Surgery, etc

شرایط تحصیل پزشکی در ایرلند چیست؟

تحصیل دندانپزشکی در ایرلند همچون پزشکی، از محبوبیت بسیاری برخوردار است و این دو رشته از برترین رشته های تحصیلی در ایرلند به شمار می روند. تحصیل رشته پزشکی در این کشور، 6 سال طول می کشد و دانشجویان می توانند پس از گذراندن دوره های عمومی، وارد دوره های تخصص شوند. مدت زمان تحصیل در تخصص پزشکی 3 تا 5 سال می باشد. متقاضیان برای تحصیل پزشکی در این کشور، باید شرایط مورد نیاز را فراهم نمایند.

در 3 سال اول تحصیل پزشکی در ایرلند، علوم پزشکی پایه ای همچون آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی بدن انسان تدریس می شود. در 3 سال بعدی مباحث مربوط به پزشکی بالینی همچون پاتولوژی و بهداشت، فارماکولوژی و پزشکی عمومی مطرح می شود.

متقاضیان تحصیل پزشکی در ایرلند باید پس از اتمام دوره 12 ساله دبیرستان، در یک دوره یک ساله پیش نیاز شرکت کنند تا بتوانند وارد دانشگاه های پزشکی شوند. زبان تحصیل در دانشگاه های ایرلند، انگلیسی می باشد و دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. حداقل سطح مورد نیاز زبان برای ورود به دانشگاه های پزشکی ایرلند، آیلتس 6 می باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در ایرلند
شرایط تحصیل پزشکی در ایرلند

شرایط ورود به رشته پزشکی در ایرلند

تمامی دانشگاه های ایرلند برای ورود دانشجویان به رشته پزشکی، نیاز به نتیجه آزمون Health Professions Admissions Test دارند که به اصطلاح آن را HPAT می نامند. در واقع یکی از شرایط ورود به دوره های پزشکی در در این کشور، شرکت در آزمون HPAT و کسب نمره قبولی می باشد. متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون باید در ماه های نوامبر تا ژانویه اقدام نمایند.

این آزمون از سه بخش تشکیل شده است، بخش اول آن استدلال منطقی و حل مسئله را ارزیابی می کند. در بخش دوم درک بین فردی و توانایی هایی همچون درک و همدلی با احساسات دیگران بررسی می شود. بخش سوم این آزمون استدلال غیر کلامی را می آزماید و بر خلاف بخش اول، بر توانایی های بصری همچون الگو ها و اشکال متکی می باشد.

متقاضیان برای قبولی در این آزمون باید حداقل نمره 480 را کسب نمایند، علاوه بر این نمره افراد باید شرط دیگری را هم برای ورود به دانشگاه فراهم کنند. معمولا دانشگاه های ایرلند، در تمامی دروس یک نمره را به عنوان مبنا و حد نصاب قرار می دهند و متقاضیان باید در دروس دبیرستان آن حداقل نمره را کسب کنند.

متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی ایرلند را دارند، بایستی درخواست خود را به صورت آنلاین و از طریق سامانه ای به نام CAO ارسال کنند. برای این کار، متقاضی باید در این سامانه یک پروفایل شخصی ایجاد کرده و اطلاعات مورد نیاز را در آن وارد نماید.

پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و بارگزاری مدارک مربوطه، افراد یک کد داوطلبی دریافت خواهند کرد. پس از آن متقاضی باید از لیست ارائه شده، دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کند. درخواست های ارسال شده در این سامانه بررسی می شوند و فرد، دیگر باید منتظر بماند تا نتیجه از سوی دانشگاه مورد نظر اعلام شود.

برای بررسی درخواست متقاضیان در این سامانه، افراد باید هزینه مورد نیاز را که به مبلغ 40 یورو می باشد پرداخت نمایند. این هزینه در صورتی که متقاضی درخواست خود را خیلی زود ارسال کند، به 25 یورو تبدیل خواهد شد.

دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در ایرلند

یکی از اصلی ترین دلایلی که متقاضیان، علاقمند به تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایرلند می باشند، سطح علمی و اعتبار مدارک آن ها است. برای اطلاع از اعتبار یک دانشگاه می توان به رتبه جهانی آن توجه نمود که دانشگاه های پزشکی این کشور همگی جزو 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

برای دانشجویان ایرانی وجود نام دانشگاه در لیست اعلامی از سوی وزارت بهداشت و وزارت علوم، از دیگر روش های اعتبار سنجی دانشگاه های خارجی می باشد. در واقع اگر متقاضیان ایرانی قصد داشته باشند پس از تحصیل در ایرلند در کشور خود مشغول به کار شوند، باید در دانشگاه هایی تحصیل کنند که در لیست مورد تائید این دو سازمان وجود داشته باشد. در حال حاضر شش دانشگاه در ایرلند، دوره های پزشکی ارائه می دهند که مدارک آن ها در کشور هایی همچون کانادا، امریکا و انگلستان اعتبار بالایی دارد. در ادامه به این دانشگاه ها اشاره می کنیم:

نام دانشگاهرتبه در کشوررتبه در جهانشهر
دانشگاه ترینیتی دوبلین1164دوبلین
کالج جراحان سلطنتی ایرلند (RCSI)2201-250دوبلین
دانشگاه بلفیلد دوبلین (UCD)2201-205دوبلین
دانشگاه ملی ایرلند گالوی4251-300گالوی
دانشگاه می نوث5301-350می نوث
دانشگاه کورک5301-350کورک
دانشگاه لیمریک6501-600لیمریک
دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در ایرلند
دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در ایرلند

هزینه تحصیل تخصص پزشکی در ایرلند

دوره های پزشکی یک از گران ترین دوره های تحصیلی در تمام جهان می باشند، که ایرلند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

میزان هزینه تحصیل پزشکی در ایرلند از سایر رشته های تحصیلی بالا تر می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است و این متقاضیان نیازی به پرداخت شهریه نخواهند داشت. به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در این کشور، بسته به دانشگاه محل تحصیل متفاوت می باشد و به طور تقریبی سالانه مبلغی بین 9000 تا 45000 یورو خواهد بود.

برای تامین هزینه تحصیل پزشکی ایرلند، دانشجویان می توانند اقدام به ارائه درخواست برای بورسیه نمایند. به یاد داشته باشید برای دریافت کمک هزینه تحصیلی و بورسیه، باید قبل از ثبت نام، درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید. لازم به ذکر است دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی و ورود به ایرلند، باید تمکن مالی ارائه دهند. این تمکن مالی به اندازه هزینه های تحصیل و زندگی به مدت یک سال خواهد بود.

هزینه های زندگی برای تحصیل تخصص پزشکی در ایرلند

هزینه های زندگی دانشجویی یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان می باشد و دانشجویان علاوه بر هزینه های تحصیل در این کشور باید هزینه های مربوط به زندگی را نیز تامین کنند. هزینه زندگی در ایرلند بسته به سبک زندگی افراد و شهر محل زندگی متفاوت خواهد بود. به طور میانگین هر فرد برای زندگی در ایرلند بین 700 تا 900 یورو هزینه خواهد داشت. این مقدار هزینه شامل هزینه های مختلفی همچون اجاره مسکن، خوراک، حمل و نقل و سایر هزینه های دانشجویی در این کشور می باشد. بیشترین هزینه در کشور های اروپایی مربوط به محل اقامت می باشد وسایر موارد همچون خوراک، بیمه و حمل و نقل عمومی هزینه چندانی ندارند. در جدول زیر میانگین هزینه های زندگی در کشور ایرلند آمده است:

آیتمهزینه
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت15 یورو
یک وعده غذای دو نفره در رستوران معمولی60 یورو
یک کیلو برنج1.54 یورو
یک لیتر شیر0.97 یورو
12 عدد تخم مرغ2.67 یورو
یک کیلو فیله مرغ8.40 یورو
یک کیلو پنیر محلی7.86 یورو
یک کیلو سیب زمینی1.55 یورو
یک کیلومتر تاکسی2.01 یورو
بلیط یک طرفه1.55 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1220 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر1035 یورو

بررسی تحصیل دندانپزشکی در ایرلند

دندانپزشکی از پردرآمد ترین شاخه های علوم پزشکی می باشد و دانشجویان بسیاری در جهان علاقمند به تحصیل در این رشته می باشند. از دلایل محبوبیت این رشته، کوتاه بودن دوره تحصیلی و درآمد بالای آن می باشد. برای تحصیل دندانپزشکی در ایرلند، متقاضیان باید مدرک دیپلم ارائه دهند و همچنین در آزمون ورودی شرکت نمایند. دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی 5 سال می باشد و متقاضیان برای پذیرش در این رشته باید مدرک زبان آیلتس 7 ارائه دهند.

در دانشگاه های دولتی دانشجویان امکان تحصیل به زبان ایرلندی و انگلیسی را دارند و در دانشگاه های خصوصی تسلط به زبان انگلیسی الزامی است. پس از اتمام دوره عمومی، دانشجویان می توانند با طی کردن مراحل قانونی مجوز احداث مطب را دریافت کنند. همچنین می توانند تحصیلات خود را ادامه داده و در مقطع تخصص شرکت کرده و دانش خود را تکمیل نمایند.

دانشجویان در حین تحصیل دندانپزشکی در ایرلند می توانند مشغول به کار شوند و در هفته حدود 10 ساعت کار کنند.

بررسی تحصیل دندانپزشکی در ایرلند
بررسی تحصیل دندانپزشکی در ایرلند

دریافت ویزا برای تحصیل تخصص پزشکی در ایرلند

اخذ ویزای دانشجویی یکی از مهم ترین مراحل برای تحصیل پزشکی در کشور ایرلند می باشد، زیرا چنان چه متقاضی در دانشگاهی پذیرش داشته و در آزمون ورودی نیز قبول شده باشد، اما ویزا نداشته باشد، امکان حضور در این کشور را نخواهد داشت. متقاضیان برای دریافت ویزا بایستی بر تمام قوانین کشور ایرلند تسلط کامل داشته باشند، از این رو بهتر است برای این کار از مشاوران متخصص در این زمینه کمک بگیرند. کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی، آماده ارائه هر گونه خدمات و مشاوره حقوقی در زمینه مهاجرت به ایرلند و تحصیل در این کشور و همچنین دریافت ویزا می باشند. جهت اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در ایرلند، متقاضیان باید مدارک لازم را تهیه نموده و به سفارت این کشور تحویل دهند. مدارک کلی برای دریافت ویزا به قرار زیر می باشد:

  • مدارک تحصیلی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • پاسپورت معتبر
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • گواهی سلامت
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • نامه تمکن مالی
  • انگیره نامه
  • توصیه نامه
  • مدرک زبان بسته به مقطع و رشته تحصیلی

سخن پایانی

ایرلند یکی از کشور های انگلیسی زبان در قاره اروپا می باشد که دانشجویان بسیاری را برای تحصیل پزشکی به خود جذب می کند. مدرک پزشکی این کشور مورد تائید کشور های مختلفی از جمله استرالیا، آمریکا و کانادا می باشد. جالب است بدانید که مدرک تعداد زیادی از دانشگاه های ایرلند، مورد تائید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد.

تحصیل پزشکی در ایرلند، یکی از بهترین گزینه ها برای متقاضیانی است که قصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور را دارند. اگر شما هم قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارید، می توانید به کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی مراجعه کرده و از مشاوره های لازم بهره مند شوید. کارشناسان ما با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه مهاجرت، در تمامی مراحل مهاجرت و دریافت ویزا در کنار شما خواهند بود و راهکار های لازم را ارائه خواهند کرد. با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی در ایرلند

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=” اعتبار مدرک پزشکی کشور ایرلند چقدر است؟” answer-0=”مدرک پزشکی ایرلند در کشور های مختلفی همچون امریکا، کانادا و انگلستان اعتبار دارد. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا تحصیل پزشکی در کشور ایرلند به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟” answer-1=”بله. به طور کلی زبان رسمی کشور ایرلند انگلیسی است و دانشگاه های این کشور نیز به همین زبان تدریس می کنند. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”هزینه تحصیل پزشکی در ایرلند چقدر است؟” answer-2=”این هزینه بسته به دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی بین 9000 تا 45000 یورو در سال متغیر است. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”هزینه زندگی دانشجویی در ایرلند چقدر است؟” answer-3=”زندگی دانشجویی در این کشور بسته به سبک زندگی افراد، بین 700 تا 900 یورو هزینه خواهد داشت. ” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=” آیا برای ورود به رشته های پزشکی در کشور ایرلند نیاز به آزمون ورودی می باشد؟” answer-4=”بله. شرکت در آزمون ورودی HPAT برای تحصیل پزشکی در این کشور الزامی است و افراد باید حداقل نمره 480 را کسب کنند. ” image-4=”” count=”5″ html=”true” css_class=””]

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده