هنگ کنگ یکی دیگر از کلانشهرهایی است که ایرانیان زیادی برای تحصیل، کشور خود را به مقصد هنگ کنگ ترک می‌کنند. تحصیل در کلان شهر هنگ کنگ رایگان نمی‌باشد و دانشجویان خارجی برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند، البته اگر یکی از والدین آن‌ها هنگ کنگی باشد، می‌توانند از کوین‌های حمایتی هنگ کنگ استفاده کنند.

دوره پیش از دانشگاه در هنگ کنگ 12 ساله است که پس از اتمام این دوره متقاضی می‌تواند برای تحصیل در دانشگاه آزمون دهد. پرتقاضاترین رشته دانشگاهی در هنگ کنگ، پزشکی است که سالانه افراد زیادی از ایران برای تحصیل در این رشته به این کلان شهر مهاجرت می‌کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با تحصیل پزشکی در هنگ کنگ بیشتر آشنا کنیم تا با آگاهی بیشتری نسبت به این رشته و هزینه‌های تحصیلی آن، این رشته را انتخاب کنید.

شرایط قبولی در رشته پزشکی در هنگ کنگ

پردرآمدترین رشته های حال حاضر در دنیا
پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته های حال حاضر در دنیا میباشد.

پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته‌های حال حاضر در دنیا و کلان شهر هنگ کنگ می‌باشد که سالانه افرادی زیادی برای تحصیل پزشکی راهی این کلان شهر می‌شوند. از این رو قبولی در دانشگاه‌های هنگ کنگ بسیار رقابتی است و قبولی در این رشته بسیار سخت می‌باشد. البته جای نگرانی نیست؛ چرا که دانشگاه‌های این کلان شهر ظرفیت ورودی از کشورهای خارجی را افزایش داده است.

به طور کلی تحصیل پزشکی 6 سال به طول می‌انجامد که شما باید پیش از ورود به دانشگاه در هر دو زبان انگلیسی و چینی توانایی خود را نشان دهید. دوره 6 ساله پزشکی به دو دوره 3 ساله تقسیم می‌شود که در دوره اول علوم پایه و در دوره دوم به صورت عملی تمامی مفاهیم یاد گرفته شده در دوره اول را انجام خواهید داد. شرایط ورود به دانشگاه‌های هنگ کنگ برای تحصیل در این رشته عبارت است از:

 • قبولی همه دانشجویان متقاضی در آزمون SAT با Essay
 • زبان انگلیسی در سطح 4
 • زبان چینی در سطح 3
 • ریاضی در سطح 3
 • مطالعات لیبرال در سطح 2(در برخی از دانشگاه‌ها سطح 3 نیاز است)
 • زیست شناسی سطح 3(در برخی از دانشگاه جزء دروس امتحانی نیست)
 • شیمی سطح 3(در برخی از دانشگاه جزء دروس امتحانی نیست)
 • علوم ترکیبی سطح 3(در برخی از دانشگاه جزء دروس امتحانی نیست)

علوم ترکیبی و شیمی و زیست شناسی در برخی از دانشگاه‌ها مورد نیاز است، اما در برخی دیگر نه؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم که پیش از درخواست برای تحصیل پزشکی در هنگ کنگ نمره قبولی را در این دروس اخذ کنید.

آزمون دانشگاه های هنگ کنگ

دانشگاه‌های هنگ کنگ برای اعتبار سنجی متقاضیان، پیش از ورود آن‌ها به دانشگاه‌های این کلان شهر از آن‌ها آزمون ورودی می‌گیرد. کسانی که به دنبال تحصیل در رشته پزشکی شهر هنگ کنگ هستند از این قضیه مستثنی نمی‌باشند. البته لازم به ذکر است که هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد و شرایط و قوانین آن با سایر دانشگاه‌ها متفاوت است. به عنوان مثال دروس زیست شناسی، علوم ترکیبی و شیمی در برخی از دانشگاه‌‎های این کلان شهر جز فاکتورها و دروس امتحان ورودی می‌باشد. همچنین دانشجویان متقاضی باید در زبان چینی که یکی دیگر از فاکتورهای ورود به دانشگاه می‌باشد نیز تبحر داشته باشند.

 پس از ارائه مدارک شما باید در آزمونی که مخصوص رشته پزشکی است به نام SAT شرکت کنید و در آن قبول شوید. البته این تمام ماجرا نیست، بلکه شما باید علاوه بر این موارد در آزمون ورودی دانشگاه کشور خود نیز نمرات خوبی را کسب کرده باشید. کلان شهر هنگ کنگ از جمله شهرهای بزرگی است که بر اساس قوانین و شرایط خود دانشجو پذیرش می‌کند و قبول شدن در یکی از دانشگاه‌های این کلان شهر بسیار سخت و مشکل می‌باشد. دانشگاه‌های خصوصی هنگ کنگ به دلیل اینکه شهریه بالایی از متقاضیان پزشکی دریافت می‌کنند آزمون ورودی نمی‌گیرد؛ اما از آنجایی که دانشگاه‌های دولتی هزینه کمتری دریافت می‌کنند از دانشجویان آزمون ورودی می‌گیرند.

برترین دانشگاه ها برای تخصص پزشکی در هنگ کنگ

بهترین دانشگاه‌های کلان شهر هنگ کنگ عبارت است از:

 • دانشگاه چینی هنگ کنگ
 • دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ
 • دانشگاه هنگ کنگ
 • دانشگاه شهر هنگ کنگ

دانشگاه چینی هنگ کنگ

اولین دانشگاهی که توانست به خوبی در سطح جهانی بدرخشد، دانشگاه چینی هنگ کنگ می‌باشد که در سال 1963 تاسیس شده است. دانشگاه چینی هنگ کنگ رتبه بسیار خوبی(رتبه 70) در سطح جهان دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در کلان شهر هنگ کنگ می‌‎باشد. دانشگاه چینی هنگ کنگ از جمله دانشگاه‌هایی می‌باشد که برندگان جایزه نوبل را در خود جای داده است و از سیستم CUHK استفاده می‌کند. این دانشگاه در حال حاضر بیش از 13 هزار دانشجو دارد و در اکثر رشته‌های دانشگاهی دانشجو می‌پذیرد. متقاضیانی که این دانشگاه را انتخاب می‌کنند، می‌توانند در زبان‌های چینی و انگلیسی در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند. از معتبرترین کالج‌های دانشگاه چینی هنگ کنگ می‌توان به جونگ چی، نیو آسیا و یونایتد اشاره کرد.

دانشگاه شهر هنگ کنگ

دانشگاه شهر یکی دیگر از دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در هنگ کنگ می‌باشد که در سال 1984 تاسیس شده است. این دانشگاه محیطی کاملاً تحقیقاتی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است تا بتوانند در محیطی کاملاً علمی و عملی تحصیلات خود را ادامه دهند. اولین کالج دامپزشکی در این دانشگاه تاسیس گردید که زیر نظر دانشگاه کورنل آمریکا می‌باشد. رشته پزشکی در هنگ کنگ در این دانشگاه به سرعت پیشرفت کرد و توانست به یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در حوزه سرطان تبدیل شود. این دانشگاه با دانشگاه آکسفورد پیمان همکاری امضا کرده است که دانشجویان می توانند در زمان تحصیل با این دانشگاه نیز در ارتباط باشند.

دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ

پلی تکنیک نیز یکی دیگر از 3 دانشگاه برتر در حوزه تحصیل پزشکی در هنگ کنگ می‌باشد که دارای رتبه 170 است. ظرفیت پذیرش دانشگاه پلی تکنیک بسیار بالا است و سالانه افرادی زیادی در این دانشگاه شروع به تحصیل می‌کنند؛ این دانشگاه هر ساله بیش از 22 هزار دانشجو را در رشته‌های مختلف می‌پذیرد. این دانشگاه دارای دانشکده و مدارس متعددی است که در حال حاضر تعداد آن‌ها به 8 دانشکده و مدرسه می‌رسد.

دانشگاه هنگ کنگ

شاید به جرات بتوان گفت که دانشگاه هنگ کنگ بهترین دانشگاه این کلان شهر برای تحصیل است؛ چرا که دارای رتبه جهانی 39 و دارای معتبرترین کالج‌ها برای تحصیل پزشکی در هنگ کنگ می‌باشد که در سال 1811 تاسیس گردید. دانشگاه هنگ کنگ به دلیل داشتن کالج‌های پزشکی مشهور و پیشرفته از شهرت بالایی برخوردار است و هر ساله جزء یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته پزشکی به حساب می‌آید. پیش از شروع تحصیل پزشکی در دانشگاه هنگ کنگ متقاضی باید مدرک زبان خود را ارائه دهد؛ دانشجویان می‌توانند در دو زبان چینی و انگلیسی در این دانشگاه به تحصیلات خود ادامه دهند. تعداد کل دانشجویان دانشگاه هنگ کنگ بیش از 30 هزار نفر است که بیشتر آن‌ها در مقطع لیسانس یا کارشناسی مشغول به تحصیل می‌باشند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیلی هنگ کنگ

اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه‌های هنگ کنگ به راحتی انجام نمی‌شود و متقاضی به تنهایی نمی‌تواند از عهده این ماجرا بر بیاید؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که با مشاوران موسسه ما در تماس باشید تا شما را در تهیه مدارک و ارائه آن‌ها به خوبی راهنمایی کنند. به طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی هنگ کنگ شما باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهید.

 • تکمیل فرم درخواست و امضای آن
 • ترجمه انگلیسی مدرک قبلی تحصیلی
 • تکمیل و امضای فرم داده شده توسط دانشگاه( فرم اسپانسر)
 • یک قطعه عکس
 • گواهی پذیرش دانشگاه مقصد برای تحصیل تخصص پزشکی در هنگ کنگ
 • ارائه تمکن مالی مطلوب(تمکن مالی باید 6 ماه باشد)

پس از ارائه این مدارک به کنسولگری کشور چین، مدارک شما مورد بررسی قرار می‌گیرد که اگر از نظر آن‌ها مشکلی در مدارک شما وجود نداشته باشد؛ ویزای تحصیلی هنگ کنگ به شما تعلق می‌گیرد.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در هنگ کنگ

متقاضیان تحصیل پزشکی در هنگ کنگ می‌توانند علاوه بر تحصیل در رشته پزشکی در سایر رشته‌های علوم پزشکی نظیر داروسازی و دندانپزشکی به تحصیلات خود در این شهر ادامه دهند.

تحصیل داروسازی در هنگ کنگ

 دانشجویانی که قصد تحصیل در هنگ کنگ را دارند می‌توانند تحصیلات تکمیلی خود را در رشته داروسازی این شهر به پایان برسانند. مدت دوره تحصیل در رشته داروسازی 4 ساله است که پیش از اتمام این دوره دانشجو ملزم به گذراندن 1 دوره یکساله به عنوان کارآموز در هنگ کنگ می‌باشد. دانشجویان می‌توانند در 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به تحصیل داروسازی بپردازند؛ اما موضوعی که مورد بحث بیشتر متقاضیان است، هزینه‌های تحصیلی در رشته داروسازی است. دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی شده‌اند، قاعدتاً هزینه کمتری را برای تحصیلات خود در رشته داروسازی پرداخت خواهند کردو به طور معمول یک دانشجوی لیسانس باید مبلغ 18517 هزار دلار را به عنوان شهریه هر ساله دانشگاه پرداخت نماید. تاریخ شروع آغاز تحصیلی از اوایل ماه ژانویه میلادی است که دانشجو موظف است قبل از شروع مدارک تکمیلی را به دانشگاه ارائه دهد. متقاضی باید مدارک زیر را برای مهاجرت تحصیلی به هنگ کنگ در مقطع کارشناسی تهیه و ارسال نماید.

 • ارسال مدارک تحصیلی 12 ساله(دیپلم)
 • ریز نمرات دیپلم
 • دیپلم بین المللی کارشناسی
 • متقاضی باید سنی بیش از 23 داشته باشد
 • اثبات صلاحیت داشتن دانشجو برای تحصیل

تحصیل دندانپزشکی در هنگ کنگ

دندانپزشکی یکی دیگر از سایر رشته‌های علوم پزشکی است که دانشجو از طریق آن می‌تواند در شهر هنگ کنگ به تحصیلات خود ادامه دهند. دانشجویان پیش از تحصیل در رشته دندانپزشکی ملزم به گذراندن دوره‌های پریمدیکال هستند. مدت زمان این دوره 1 ساله است که در دو ترم برگزار می‌گردد. کلاس‌های این دوره به زبان انگلیسی و چینی هستند؛ دانشجویانی که زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنند در انتهای دوره ملزم به شرکت در یک دوره کارآموزی خواهند بود. برگزاری این دوره برای نشان دادن چگونگی ارتباط دانشجو و نحوه برخورد با مردم محلی چین است. بنابراین دانشجو باید طی این دو ترم تسلط خود را در زبان چینی بهتر و بهبود دهد تا به مشکل کمتری برخورد کند. دانشجویان باید پس از به اتمام رساندن دوره پریمدیکال در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های داندان پزشکی شرکت کنند؛ البته همه دانشگاه‌ها دارای آزمون ورودی نیستند. مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی شهر هنگ کنگ در مقطع لیسانس 4 ساله است و دانشجو باید در این مدت تلاش کند که سطح مهارت خود را در زبان‌های انگلیسی و چینی ارتقاء دهد. در انتهای دوره تحصیلی دانشجو به عنوان کارآموز در یکی از مراکز درمانی مشغول به کار می‌شود تا مهارت‌های خود را بهبود دهد. پس از اتمام این دوره دانشجو می‌تواند در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد تحصیلات خود را ادامه دهد؛ مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 ساله است که به صورت عملی خواهد بود. تحصیل در مقطع دکتری 5 ساله است که دانشجو ملزم به داشتن پروژه تحقیقاتی پایانی و حضور فعال او در پژوهشات علمی از الزامات شرکت در این مقطع تحصیلی است. از جمله دانشگاه‌هایی که دانشجویان می‌توانند در هر 3 مقطع به تحصیل دندانپزشکی بپردازند عبارت است از:

 • دانشگاه دندانپزشکی شهر هنگ کنگ(City University of Hong Kong)
 • دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ(The Hong Kong Polytechnic University)
 • دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ(The Hong Kong University of Science and Tech)
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ(The Chinese University of Hong Kong)

هزینه تحصیل پزشکی در هنگ کنگ

تحصیل تخصص پزشکی در هنگ کنگ از پر هزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کلان شهر به حساب می‌آید. البته دانشجویان می‌توانند با درخواست و گرفتن بورسیه هزینه‌های خود را تا مقدار خیلی زیادی کاهش دهند. هزینه تحصیل پزشکی هنگ کنگ به مدت زمان تحصیل و دوره شما بستگی دارد؛ هر چقدر دوره تحصیلی شما طولانی‌تر گردد، مخارج شما نیز بیشتر خواهد شد. دانشگاه‌های هنگ کنگ علاوه بر شهریه ثابتی که از دانشجویان می‌گیرند؛ هزینه خوابگاه، آزمون‌ها، شهریه فارغ التحصیلی و غیره را از دانشجو طلب می‌کنند. اگر قصد دارید با مخارج زندگی و تحصیل پزشکی در کلان شهر هنگ کنگ بیشتر آشنا شوید، بهتر است با مشاوران موسسه ما تماس بگیرید تا شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی کنند.

لیست مخارجهزینه به دلار
شهریه دانشگاه(سالانه)11 تا 34 هزار دلار
شهریه خوابگاه(سالانه)2000 تا 2300 دلار
مخارج زندگی(سالانه)ماهی 6400 دلار
هزینه‌های اضافی(سالانه)1900 دلار

بنابر جدول فوق هزینه‌های زندگی و تحصیل پزشکی در شهر هنگ کنگ برای هر سال تقریباً برابر است با رقمی بین 15 تا 35 هزار دلار. فراهم کردن این مبلغ برای ایرانیان کمی مشکل می‎باشد؛ بنابراین بهتر است برای تحصیل پزشکی در هنگ کنگ بورسیه بگیرید.

بورسیه تحصیلی پزشکی هنگ کنگ

کاهش هزینه های تحصیل پزشکی در هنگ کنگ با بورسیه
کاهش هزینه های تحصیل پزشکی در هنگ کنگ با بورسیه

تحصیل در رشته پزشکی هنگ کنگ از هزینه بسیار بالایی دارد بسیاری از افراد نمی‌توانند از پس هزینه‌های این رشته تحصیلی بر بیایند. از این رو دانشگاه‌های هنگ کنگ برای کاهش مخارج دانشجویان خود کمک هزینه‌هایی را ارائه کرده‌اند تا از این طریق بتوانند هزینه‌های تحصیلی دانشجویانشان را کاهش دهند. هر چند دانشجو می‌تواند در کنار تحصیل به کار نیز مشغول شود و از این راه نیز مخارج زندگی خود را کاهش دهد. البته لازم به ذکر است که بورسیه یا کمک هزینه‌ها به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی تعلق می‌گیرد و فقط آن‌ها می‌توانند از این ویژگی برخوردار شوند. از جمله کمک هزینه‌هایی که دولت چین برای دانشجویان خود در نظر گرفت به شرح زیر می‌باشد:

 • بورسیه تحصیلی به ارزش 10300 دلار به صورت سالانه
 • بهره‌مندی از صندوق‌های آموزش عالی
 • طرح کمک هزینه دانشجویی به ارزش 38 هزار دلار( این مورد برای دانشجویان دکتری می‌باشد)

هزینه اقامت و زندگی دانشجویی در هنگ کنگ
زندگی در هنگ کنگ تقریباً مقرون به صرفه می‌باشد؛ از این رو نیازی به نگران شدن درباره مخارج زندگی خود در کلان شهر هنگ کنگ نیست. در جدول زیر لیستی از اقلام و خوراکی‌ها به همراه قیمت آن‌ها برای شما آورده‌ایم تا بیشتر با مخارج زندگی در این کلان شهر آشنا شوید.

خوراک و نوشیدنیقیمت به دلار آمریکا
یک وعده غذا( رستوران معمولی)7.73
یک وعده غذایی در مک دونالد5.15
نوشیدنی گرم(کاپوچینو)4.80
نوشیدنی خنک(نوشابه)1.17
آب0.98
هزینه‌های حمل و نقلقیمت به دلار آمریکا
بلیت یک طرفه اتوبوس یا مترو1.29
کارت بلیت یک ماهه61.84
تاکسی به ازای هر ساعت3.09
تاکسی به ازای هر کیلومتر1.10

از دیگر مخارج مهم زندگی در هنگ کنگ، هزینه و اجاره خانه(آپارتمان 1 خوابه) می‌باشد که برای هر ماه شما باید مبلغی برابر با 2205 دلار آمریکا را پرداخت کنید. از این رو می‌توان دریافت که اجاره خانه در این کشور بسیار بالا می‌باشد  و هر کسی از عهده تأمین آن بر نخواهد آمد. بنابراین بهترین گزینه برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در شهر هنگ کنگ را دارند، گرفتن خوابگاه است.

مشاوره تخصصی تخصص پزشکی در هنگ کنگ

پذیرش از دانشگاه های پزشکی هنگ کنگ
پذیرش از دانشگاه های پزشکی هنگ کنگ

گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های هنگ کنگ نسبت به سایر دانشگاه‌های خارجی سخت‌تر است از این رو بهتر است که کارهای مهاجرتیتان را از طریق وکلای حقوقی پیش ببرید. از طرفی دیگر ممکن است نتوانید دانشگاه خوبی را متناسب با شرایطی که دارید انتخاب کنید یا به دنبال پذیرش دانشگاهی باشید که شانس قبولیتان در آن دانشگاه خیلی پایین باشد. از این رو بهتر است که شما با مشاوران موسسه ما در تماس باشید تا شما را به خوبی در این زمینه‌ها راهنمایی کنند. ما همه تلاش خود را قرار داده‌ایم تا بهترین و مجرب‌ترین مشاوران را در موسسه اصطهباناتی استخدام کنیم تا به بهترین نحو به سوالات و مشکلات شما در زمینه مهاجرت به هنگ کنگ از طریق رشته پزشکی پاسخگو باشند.

جمع بندی

 دانشگاه‌هایی که در هنگ کنگ وجود دارند همگی از نظر سطح علمی در رشته‌های علوم پزشکی رتبه‌های بسیار بالایی دارند. بنابراین تحصیل پزشکی به آرزویی برای بیشتر علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی تبدیل شده است. دانشگاه‌های هنگ کنگ از نظر کیفیت آموزشی در رده‌های بالایی می‌باشند که بهترین دانشگاه این کلان شهر، دانشگاه هنگ کنگ است. هزینه زندگی و مخارج دانشگاه برای ایرانیان بالا می‌باشد؛ اما جای نگرانی نیست؛ چرا که بورسیه و صندوق‌های آموزش مالی دولت در کاهش هزینه‌ها به دانشجویان کمک خوبی می‌کند. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم شما را با تخصص پزشکی شهر هنگ کنگ آشنا کنیم تا به خوبی با این رشته و دانشگاه‌های این کلان شهر آشنا شوید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده