زندگی ترکیه با جدیدترین هزینه ها

زندگی در ترکیه با جدیدترین هزینه ها

ترکیه در شمال غرب ایران و در همسایگی آن قرار داشته و به دلیل نزدیکی، شباهت های زیادی از لحاظ فرهنگی و سبک زندگی به ایران دارد. ترکیه کشوری زیبا و توریستی است که از فرهنگ و تمدن قوی برخوردار می باشد. زندگی در ترکیه به دلیل هزینه های پایین، وجود دانشگاه های برتر و … شرایط خوبی دارد و بسیاری از افراد برای زندگی به این کشور مهاجرت می کنند. ما به همراه همکارانمان در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی این مقاله را تهیه کرده ایم تا در مورد شرایط و هزینه زندگی در ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شرایط زندگی در کشور ترکیه

زندگی در ترکیه چگونه است؟ این سوالی است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت به ترکیه به دنبال پاسخ آن هستند. شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان شامل شرایط کار، هزینه های زندگی و قوانین این کشور خواهد بود. کشور ترکیه برای زندگی مناسب است و بسیاری از افراد بر این عقیده اند که ترکیه یک سکوی پرتاب برای زندگی در بهترین کشور ها است. متقاضیان می توانند از راه های مختلف تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد به این کشور مهاجرت نموده و زندگی کنند. در ادامه قصد داریم تمامی شرایط زندگی در این کشور را با هم بررسی کنیم و به مزایا و معایب زندگی در کشور ترکیه بپردازیم.

نگاهی کلی به کشور ترکیه

ترکیه یک کشور اوراسیایی است که بخشی از آن در اروپا قرار گرفته است و جزو کشور های توسعه یافته می باشد. این کشور از سه طرف به دریا راه دارد: از شمال به دریای سیاه، از جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه. اگر بخوهیم همسایه های ترکیه را نام ببریم باید به جمهوری آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، ایران، یونان و بلغارستان، سوریه و عراق اشاره کنیم.

پایتخت کشور ترکیه آنکارا می باشد، اما معروف ترین و بزرگ ترین شهر این کشور استانبول است. شرایط زندگی در استانبول برای مهاجران مناسب است؛ چرا که این شهر یکی از بهترین شهر های کشور ترکیه محسوب می شود.

جمعیت ترکیه

در مورد جمعیت ترکیه باید بگوییم که این کشور یکی از کشور های پر جمعیت خاورمیانه به شمار می رود و حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد. 80 درصد جمعیت این کشور را ترک ها تشکیل می دهند و 20 درصد نیز شامل مابقی اقوام از جمله کرد ها و سایر اقوام متفرقه می شود.

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه در مناطق مختلف متفاوت است. این کشور دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای در سواحل دریای اژه و نزدیک به مدیترانه می باشد و در نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب و هوای اقیانوسی با زمستان های خنک و مرطوب و تابستان های نسبتا گرم است. ترکیه کشوری پر باران است و به همین خاطر دارای آب و هوایی معتدل می باشد.

درباره مردم ترکیه

ترکیه مردمی مهربان و خونگرم دارد که بسیار مهمان نواز هستند. مردم این کشور اشتراکات زیادی با مردم ایران دارند. در میان خانواده های ترک، مرد حرمت بالایی دارد، به طوری که در این کشور خانم ها پس از ازدواج از نام خانوادگی همسرشان استفاده می کنند. طی سال های گذشته رشد زیادی در موسیقی و هنر این کشور ایجاد شده است. موسیقی ترکیه ترکیبی از موسیقی سنتی ترکی، پاپ، ایرانی و آمریکایی می باشد. چند همسری در این کشور ممنوع است و ازدواج ها بایستی به صورت قانونی و شرعی ثبت شوند. ترک ها به فرزند آوری بعد از ازدواج اهمیت زیادی می دهند و همچنین علاقه زیادی به گرفتن جشن دارند.

درباره مردم ترکیه
درباره مردم ترکیه

دین و مذهب در ترکیه

ادیان مختلفی از جمله اسلام، مسیحیت و یهودیت در ترکیه وجود دارند؛ اما حدود 99 درصد مردم این کشور مسلمان هستند.

اکثر مسلمان ترکیه اهل تسنن می باشند که در بین آن ها حنفی ها بزرگ ترین گروه محسوب می شوند و عموما در مرکز و غرب ترکیه ساکن اند. در ترکیه حدود 18 میلیون نفر علوی، یک میلیون نفر شیعه و 750 هزار نفر از ادیان دیگر بوده و یا بی دین می باشند. در این کشور به ادیان مختلف احترام گذاشته می شود و وجود 236 کلیسا در کنار مساجد متعدد ترکیه، نشنان از این احترام دارد.

دین و مذهب در ترکیه
دین و مذهب در ترکیه

زبان مردم ترکیه

زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی می باشد؛ اما گروه های کوچکی از جمله لاز ها، گرجی ها و چرکس ها در ترکیه وجود دارند که سبب تنوع زبانی این کشور شده اند. بخشی از مردم ترکیه کرد ها هستند که علاوه بر زبان ترکی به زبان کردی نیز صحبت می کنند و بیشتر در قسمت شرق و جنوب شرقی این کشور سکونت دارند. علاوه بر این به دلیل رواج صنعت گردشگری در ترکیه، آن دسته از افرادی که با توریست ها در ارتباطند، به زیان انگلیسی نیز تسلط دارند.

شرایط اقتصادی ترکیه

ترکیه کشوری سنتی- مدرن می باشد و اقتصاد آن بر پایه صنعت گردشگری و کشاورزی استوار است و پیوسته در حال گسترش می باشد. اقتصاد این کشور در سال های اخیری پیشرفت زیادی داشته است و به سبب همین پیشرفت، این کشور از لحاظ برابری قدرت خرید، در رده سیزدهم قرار گرفته است. حدود 35 درصد از نیروی کار در این کشور در صنعت کشاورزی فعالیت می کنند و در زمینه کشت کتان، زیتون، تنباکو و … مشغول به کار هستند. صنعت گردشگری نیز مهم ترین منبع اقتصادی ترکیه می باشد و سالانه حدود 40 میلیون نفر گردشگر برای گردش به این کشور سفر می کنند.

علاوه بر این ترکیه در صنایعی همچون تجهیزات، تولید پوشاک، مواد اولیه و حمل و نقل بین المللی فعالیت های مناسبی دارد.

این کشور چهارمین سازنده بزرگ اتوموبیل در جهان به شمار می رود و همچنین یکی از کشور های پیشرفته در صنعت کشتی سازی می باشد. در سال 2005 میلادی دولت این کشور به دلیل تورم زیاد و پایین بودن ارزش لیر، تصمیم گرفت شش صفر از واحد پول ترکیه حذف کند.

میزان هزینه زندگی در ترکیه

برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند این سوال پیش می آید که برای زندگی در ترکیه چقدر پول لازم است؟ در جواب باید بگوییم هزینه زندگی در ترکیه بسته به سبک زندگی افراد و همچنین شهر محل زندگی متفاوت خواهد بود.

اما اگر بخواهیم هزینه زندگی در این کشور را به صورت عددی ذکر کنیم، باید بگوییم هزینه یک ماه زندگی در ترکیه حدود 6848 لیر برای هر نفر خواهد بود.

میزان اجاره یک خانه 70 متری در ترکیه حدود 700 تا 800 لیر می باشد و هزینه بنزین در این کشور 6.5 لیر به ازای هر لیتر خواهد بود. در مورد هزینه های حمل و نقل باید بگوییم که پرداخت هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی به دو صورت نقدی و الکترونیکی انجام می شود. هزینه حمل و نقل و هزینه زندگی در استانبول کمی بیشتر از سایر شهر های ترکیه است. هزینه زندگی در آنکارا نیز همچون استانبول بیشتر از سایر شهر های ترکیه می باشد

بخشی از متوسط هزینه زندگی در ترکیه مربوط به هزینه های تحصیل در این کشور خواهد بود. هزینه تحصیل در ترکیه به این صورت است که دانشجویان در دانشگاه های دواتی این کشور می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز بسته به رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود. به طور کلی برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالانه بیش از 30.000 لیر شهریه لازم است. همچنین تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی این کشور سالانه 5 تا 10 هزار لیر هزینه خواهد داشت.

هزینه تحصیل در ترکیه
هزینه تحصیل در ترکیه

در ادامه به چند نمونه هزینه ی زندگی در ترکیه اشاره می کنیم:

هزینه مواد غذایی در ترکیه

شرح هزینههزینه به لیر
وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت60 لیر
وعده غذایی برای دو نفر در رستوران متوسط300 لیر
کاپوچینو28.42 لیر
کوکا کولا/ پپسی (0.33 لیتر)11.71 لیر
یک لیتر شیر14.97 لیر
یک کیلو برنج23.65 لیر
12 عدد تخم مرغ26.22 لیر
یک کیلو پنیر محلی93.59 لیر
یک کیلو گوشت گاو154.31 لیر
یک کیلو سیب13.19 لیر
1.5 لیتر آب5.07 لیر
یک کیلو پرتقال13 لیر

هزینه حمل و نقل در ترکیه

شرح هزینهمیزان هزینه
بلیط یک طرفه مترو7 لیر
شروع هزینه تاکسی10 لیر
1 کیلومتر تاکسی8 لیر
بلیط ماهانه450 لیر

هزینه پوشاک در ترکیه

شرح هزینهمیزان هزینه
یک جفت کفش نایک1118 ایر
لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای501 لیر
یک جفت جین (Levis 501 یا مشابه)651 لیر
یک جفت کفش چرم مردانه880 لیر

هزینه خرید و اجاره مسکن

شرح هزینهمیزان هزینه
اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر52126 لیر
اجاره یک آپارتمان یک خوابه حومه3307 لیر
اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر8913 لیر
اجاره یک آپارتمان سه خوابه خوابه حومه5579 لیر
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر18926 لیر
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز11698 لیر

بهترین مناطق برای زندگی در ترکیه

متقاضیانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، قطعا این سوال برایشان پیش آمده که برای زندگی در ترکیه، کدام شهر را انتخاب کنند، که هم از لحاظ هزینه های زندگی برایشان به صرفه باشد و هم از لحاظ آب و هوا و … . یکی از این شهر ها، شهر استانبول است که قلب اقتصادی ترکه لقب گرفته است. استانبول مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه به شمار می رود و در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب گردید. این شهر از لحاط تعداد توریست های خارجی سومین شهر توریستی جهان محسوب می شود.

از دیگر شهر های مهم ترکیه می توان به آنتالیا و ازمیر اشاره کرد که اولین مقصد گردشگری این کشور به حساب می آیند. این شهر ها علاوه بر مردم با فرهنگ و مهمان نواز، دارای آب و هوای معتدل، تفریح گاه های زیبا و بافت شهری تاریخی و جذاب می باشند. بزرگ ترین شهر های ترکیه عبارتند از: ازمیر، آنکارا، استانبول، بورسا،آنتالیا، قونیه، قیصریه، غازی و آدانا که هر کدام از آن ها جذابیت های خاص خود را برای زندگی دارند.

شهرهای مهم ترکیه
شهرهای مهم ترکیه

زندگی در ترکیه چه معایبی دارد؟

متقاضیان قبل از اقدام برای مهاجرت به ترکیه بایستی از معایب و مشکلات زندگی در استانبول و به طور کلی کشور ترکیه مطلع شوند، تا بتوانند درست ترین تصمیم را بگیرند. در ادامه به برخی از معایب زندگی در ترکیه می پردازیم:

 • شهروندان ترکیه ترجیح می دهند به زبان ترکی استانبولی با دیگران ارتباط برقرار کنند و آن چنان با زبان انگلیسی آشنایی ندارند.
 • گران بودن بنزین
 • بالا بودن نرخ مالیات
 • نبود امنیت و امکان دزدی در برخی از مناطق شهر
 • شلوغی و ترافیک خیابان ها
 • رفتار غیر عادی افراد مذهبی و متعصب در برابر شهروندان خارجی
 • وجود فیلترینگ و سانسو اینترنتی
 • بالا بودن هزینه مواد غذایی، درمانی
 • بالا بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی
 • بی اعصاب بودن راننده ها مخصوصا رانندگان تاکسی

نکات جالب در مورد زندگی در ترکیه

 • ترکیه در زمینه توریستی و گردشگری رتبه ششم جهان را به خود اختصاص داده است.
 • تنوع گونه های جانوری در ترکیه بسیار زیاد است، به گونه ای که بیش از 80 هزار گونه جانوری در این کشور زندگی می کنند. این در حالی است که در کل اروپا تنها 69 هزار گونه جانوری وجود دارد.
 • وعده صبحانه یکی از جذاب ترین وعده های غذایی برای ترک ها می باشد و حداقل 20 دقیق از وقت خود را صرف خوردن صبحانه می کنند.
 • استانبول تنها شهری است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و در سال 1502 به عنوان پر جمعیت ترین شهر جهان معرفی شد.
 • در ترکیه می توان با اجاره خانه اقدام به اخذ اقامت این کشور نمود.
 • طبق قراردادی که در دوران پهلوی بین رضا شاه و آتاتورک بسته شد، شهروندان هر دو کشور می توانند به مدت 100 سال بدون ویزا به این دو کشور سفر کنند. مدت این قرارداد تا 10 سال دیگر تمام می شود.

شرایط اخذ اقامت و ویزای ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه روش های مختلفی وجود دارد که افراد بسته به شرایط خود می توانند یکی از این روش ها را انتخاب کنند. متقاضیان برای زندگی در ترکیه می توانند از روش های مختلف کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و … اقدام به مهاجرت نمایند. امکان اخذ اقامت در ترکیه از طریق خرید و اجاره ملک نیز وجود دارد که در اکثر کشور های اروپایی اخذ اقامت از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای این کشور می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. شما عزیزان می توانید از کارشناسان ما در این مجموعه مشاوره بگیرید و به صورت کامل با تمام روش های ممکن برای اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان آشنا شوید.

سخن پایانی

ترکیه یکی از جذاب ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان به شمار می رود و سالانه افراد زیادی را به خود جذب می کند. در این مقاله زندگی در ترکیه و مخارج زندگی در ترکیه مورد بررسی قرار گرفت و در مورد اقتصاد، دین، زبان، آب و هوا و جمعیت این کشور مطالبی ارائه شد. امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در خصوص زندگی در این کشور پاسخ دهیم. شما عزیزان می توانید سوالت و ابهامات خود را در پایین این مقاله درج کنید تا کارشناسان ما پاسخ گو باشند.

سوالات متداول دربازه زندگی در ترکیه

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”آیا امکان سفر بدون ویزا به ترکیه وجود دارد؟” answer-0=”بله. ترکیه جزو کشور های بدون ویزا برای ایرانیان می باشد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”مهم ترین شهر های ترکیه کدام اند؟” answer-1=”استانبول، آنکارا، ازمیر، قونیه، قیصریه، و بورسا” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”هزینه ماهانه زندگی در ترکیه چقدر است؟” answer-2=”میانگین خرج زندگی در ترکیه ماهانه برای هر نفر 6848 لیر می باشد.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”اقتصاد ترکیه بر پایه چه فعالیت هایی است؟” answer-3=”مهم ترین منبع اقتصادی ترکیه صنعت گردشگری است و پس از آن می توان به صنعت کشاورزی، پوشاک، خودرو سازی و … اشاره کرد.” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”مردم ترکیه چگونه اند؟” answer-4=”مردم این کشور بسیار خون گرم، مهربان و مهمان نواز هستند و تشابه فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند.” image-4=”” count=”5″ html=”true” css_class=””]

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده