شرایط زندگی در بنگلادش

شرایط زندگی در بنگلادش

در این مقاله به بررسی موضوع شرایط زندگی در بنگلادش خواهیم پرداخت. راهنمایی ها و اطلاعات بیشتر را از کارشناسان آگاه و مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید. مردم بنگلادش بسیار خونگرم هستند، زندگی مردم در این کشور پر از خوشی است زیرا همه با هم زندگی می کنند و از زندگی خود لذت می برند.

شرایط زندگی در بنگلادش چگونه است

طبق آمار بانک جهانی 2015، تقریبا یک چهارم جمعیت بنگلادش زیر خط فقر ملی زندگی می کنند. این تقریبا به حدود 41 میلیون نفر می رسد. علاوه بر این، طبق گزارش پورتال امنیت غذایی، “نرخ بالای فقر و ناتوانی در بنگلادش با بحران های طبیعی و تراکم جمعیت زیاد تشدید می شود.” شهر پایتخت، یعنی داکا تقریبا دارای 9 میلیون نفر جمعیت است. بیش از 2 میلیون نفر از این افراد در محله های فقیر زندگی می کنند و یا هیچ پناهگاهی ندارند.

هجوم چشمگیر پناهندگان در سفر به بنگلادش از میانمار به این معنی است که مردم چاره ای جز زندگی در شرایط خطرناک و شلوغ ندارند. براساس برنامه جهانی غذا، “دامنه های اردوگاه ها ناپایدار هستند و در معرض خطر سقوط در باران های ناشی از بارش باران هستند.” یونیسف بر این باور است که 693،000 روهینگیا (که بیش از نیمی از آنها بچه هستند) از آوریل 2018 به بنگلادش رانده شده اند.

شرایط و خدمات بهداشت و درمان کم است. به گفته سازمان بهداشت جهانی، تعداد تخت های بیمارستانی به نسبت هر 1699 نفر فقط چهار عدد است. علاوه بر این، تنها 3 درصد کل هزینه هایGDP بنگلادش برای مراقبت های بهداشتی اختصاص یافته است. اگرچه دسترسی به آب آشامیدنی گسترده است، اما نیمی از آن قادر به رعایت استانداردهای ایمنی نیست. علاوه بر این، تنها شهر در کشور دارای سیستم فاضلاب داکا است و تنها 18 درصد از شهر را تامین می کند. به گفته بانک جهانی، در مناطق شهری بنگلادش، تنها حدود یک سوم از مردم دسترسی به آب لوله کشی دارند.

جاده ها به علت تراکم جمعیت فوق العاده بالا از ترافیک شدید و مکرر رنج می برند. طبق گفته های بین المللی، “این باعث می شود رانندگی در شهرستانها بسیار دشوار و ناخوشایند باشد به علت مسائل مربوط به آلودگی هوا، رانندگی خطرناک و حوادث خنده دار جاده معمول است.” بنگلادش میزان باروری خود را از 5 (کودکان در هر زن) در سال 1966 تا فقط 2.44 در سال 2016 کاهش داده است. سرپرست منطقه ای، بنگلادش در حال پیگیری است تا میزان باروری در مجموع 2.1 برابر باشد، که در آن، بدون مهاجرت، جمعیت یک کشور در حال افزایش یا کاهش است.

کشور در حال توسعه است. اقتصاد در حال رشد است که منجر به پیشرفت در آموزش اولیه، برابری جنسیتی و همچنین بهبود نرخ مرگ و میر کودکان و مادران شده است. در سال 2015، فقط 1 درصد از مردم در معرض رفع خستگی در مقایسه با 34 درصد در سال 1990 هستند. اگر چه نرخ رشد سالانه تنها 1.1 درصد است، اما نرخ کنونی بهبود بهداشت 61 درصد است.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بنگلادش

سبک زندگی جهت اقامت در بنگلادش در بخش های شهری و روستایی با یکدیگر متفاوت است. یکی از چیزهایی که هنوز در این کشور متداول است این است که مردم با وجود کمبود ها شاد و خوشحال اند. بنگلادش از بین 140 کشور، به عنوان هشتمین کشور سرسبز و شاد دنیا شناخته می شود. در شاخص “آسیای جنوبی سیاره ی شاد”، برترین رتبه متعلق به بنگلادش است. این کشور، طولانی ترین ساحل های دریایی، تپه ها، جنگل های مانگرو را دارد. شما در مورد چگونه زندگی کردن، کجا زندگی کردن و کی زندگی کردن در این کشور حق انتخاب خواهید داشت.

غذا در کشور بنگلادش ارزان است ( البته سعی نکنید خلاف این قضیه را با غذا خوردن در هتل های 5 ستاره ثابت کنید!) هر محدوده ای غذای اختصاصی خود را برای ارائه دارد. در بنگلادش 6 فصل وجود دارد! در فصل تابستان، بنگلادش مثل بهشتی از میوه هاست. در فصل های بارانی، مردم روستایی، در برخی از مناطق مسابقات قایقرانی برگزار می کنند. بهار و زمستان بهترین زمان برای مردم محلی و افراد خارجی برای بازدید از مناطق توریستی این کشور به حساب می آید.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بنگلادش

در تمام طول سال جشن هایی در حال برگزاری هستند. 21 فوریه، روز جهانی زبان مادری و سال نو بنگالی – جشن بایشاخی (Baishakhi) است که با علاقه و عشق زیادی به آن پرداخته می شود. می توانید همه جا به راحتی داروخانه، خشکشویی و غیره پیدا کنید! میتوانید با مردم به زبان انگلیسی صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید، چرا که حتی افراد تحصیل نکرده و بی سواد این کشور می توانند در حد ابتدایی به انگلیسی پاسخ شما را بدهند. اینترنت و گوشی های هوشمند بسیار متداول اند. هزینه های زندگی در این کشور پایین تر است. سبزیجات تازه، گوشت و ماهی همه جا با قیمت پایین یافت میشود.

معایب زندگی در بنگلادش:

 • کشور بسیار پر جمعیت به خصوص در قسمت های شهری مثل داکا
 • بنگلادش بسیار کثیف است. مردم همه جا آشغال می ریزند و برایشان اهمیتی ندارد.
 • هیچ کنترلی روی غذا و سلامت وجود ندارد بنابراین استانداردی در این باره در کشور بنگلادش وجود نداردو غذاهای بیرون، حتی در رستوران ها با بی دقتی پخته می شوند.
 • گروه ها و گنگ های سیاسی همه جا هستند، ممکن است بدون هیچ علتی درگیری صورت بگیرد.
 • آزادی بیان وجود ندارد.
 • افراطی گرایی دینی
 • آلودگی صوتی

با وجود تمام این مشکلات، جمعیت کلی این کشور بسیار شاد و علاقه مند به کمک به دیگرانند و با مهمان نوازی و خونگرمی با غریبه ها سلام می کنند. 5 مورد از موارد آزار دهنده، ترافیک و راننده ها: ترافیک در این کشور بسیار آزاردهنده است. اگر در نزدیکی مغازه هایی که به آنها نیاز دارید زندگی می کنید بسیار فرد خوش شانسی هستید چرا که می توانید پیاده همه جا بروید، اما ترافیک بنگلادش میتواند مشکل ساز باشد. اما اگر بخواهید خوش بینانه به این قضیه نگاه کنید باید گفت که اگر در این ترافیک تصادف کنید، امکان این که تصادف جدی و بدی باشد تقریبا وجود ندارد! ( بیشتر از 25 کیلومتر در ساعت نمیتوانید رانندگی کنید!)

مردم بنگلادش یکی از بهترین مردم دنیا هستند، اما هنگامی که رانندگی می کنند، تغییر می کنند! بنابراین ترافیک و راننده ها ممکن است شما را عصبانی کنند. ریکشا ( سه چرخه های حمل و نقل مسافر شهری): ابتدا ممکن است ریشکاها شگفت انگیز به نظر برسند و فکر کنید که شخصیت خاصی به شهر داده اند! اما پس از مدتی از آن زده می شوید! متوجه خواهید شد که چقدر بد رانندگی میکنند و در میانه ی مسیر برای پیاده یا سوار کردن مسافر ترمز می کنند و ترافیک بد شهر را از چیزی که هست بدتر می کنند! با این وجود عده زیادی از مردم برای رفت و آمد خود به انها وابسته اند.

بی کفایتی: شاید در مورد کفایت و فعالیت مفید اسیایی ها چیزهای زیادی شنیده باشید، اما در بنگلادش این قضیه صدق نمیکند. میتوانید تقصیر آن را گردن استعمارگری های گذشته ی انگلیس و یا آمریکا بیندازید، اما اگر راه درستی برای انجام دادن کار ها وجود داشته باشد، بنگلادشی ها چیزی در مورد آن نمیدانند!! اگر در مورد بی کفایتی این کشور قانع نشدید، می توانید به فرودگاه ها سر بزنید.

صف های فرودگاه بسیار طولانی اند و زمان زیادی طول می کشد تا فرایند مهاجرت و سفرتان را انجام دهید و چمدان های خودتان را دریافت کنید. در مورد چمدان ها باید گفت که بیشتر از یک ساعت طول می کشد تا آنها را پس بگیرید. در سایر فرودگاه ها اهرمی وجود دارد که هنگام پر شدن بلت چمدان ها، آنها را برمیدارد و جا را برای سایر چمدان ها باز می کند. اما این اتفاق در فرودگاه بنگلادش نمی افتد. به جای این کار، کل بلت را متوقف می کنند تا جا برای سایر چمدان ها باز شود و فرآیند آن خسته کننده است.

هیچ مشکلی نیست قربان: اگر این جمله را در بنگلادش بشنوید به این معناست که احتمالا مشکل بسیار بزرگی وجود دارد. شلوغی، فقر و اختلاف بین فقیر و غنی: مشکل فقر در کشور بنگلادش بسیار ناراحت کننده است. و از طرفی ثروتمندان این کشور بسیار پول دارند و این تضاد ها و اختلافاتی که وجود دارد و هر روزه با آنها مواجه می شوید می تواند شما را ناراحت کند.

هزینه زندگی در بنگلادش

 • هزینه مسکن اجاره آپارتمان 85 متری در منطقه گران قیمت 52.97 دلار
 • اجاره آپارتمان 85 متری در یک منطقه معمولی 41.11 دلار
 • هزینه آب و برق برای دو نفر در یک آپارتمان 85 متری 4.05 دلار
 • اجاره آپارتمان 45 متری در یک منطقه گران قیمت 55.2 دلار
 • اجاره آپارتمان 45 متری در یک منطقه معمولی 29.82 دلار
 • هزینه آب و برق برای یک نفر در آپارتمان 45 متری 3.06 دلار
 • هزینه اینترنت برای یک ماه 2.45 دلار
 • خدمات نظافت برای هر یک ساعت 6.5 دلار
 • هزینه غذا مرغ ( 500 گرم) 2.63 دلار
 • شیر( 1 لیتری) 0.88 دلار
 • تخم مرغ ( دوازده عدد) 1.22 دلار
 • گوجه فرنگی( 1 کیلو گرم) 0.67 دلار
 • سیب( 1کیلو گرم) 1.77 دلار
 • سیب زمینی( 1کیلو گرم) 0.29 دلار
 • نان برای دو نفر 0.57 دلار
 • برنج ( 1کیلوگرم) 0.68 دلار
 • داروی سرما خوردگی برای 6 روز 3.58 دلار
 • 1بسته آنتی بیوتیک 6.45 دلار
 • ویزیت کوتاه دکتر خصوصی( 15 دقیقه) 14.17 دلار
 • بنزین ( 1 لیتر) 1.05 دلار
 • بلیط ماهانه وسایل حمل و نقل عمومی 27.2 دلار
 • شام برای دو نفر 11.35 دلار
 • بلیط فیلم برای دو نفر 9.07 دلار
 • بلیط تئاتر برای دو نفر 14 دلار
 • شلوار جین 2.38 دلار
 • یک جفت کفش ورزشی 6.02 دلار
 • یک جفت کفش مردانه 4.19 دلار

هزینه زندگی در بنگلادش

زندگی در بنگلادش از نظر خارجی های

برخی بر این باورند که بیشترین ترافیک ها در شهرهای بانکوک و بمبئی است، اما در اشتباه هستند، زیرا شهر داکا یکی ز پرترافیک ترین شهرهای دنیاست. من به داکا مرتب سفر می کنم. آخرین بار طی 4 ساعت از دبی به داکا رسیدم ، اما 4 ساعت دیگر در مسیر 16 کیلومتری فرودگاه تا هتل در مرکز داکا بودم!! در اکثر اوقات ترافیک سنگینی در شهر وجود دارد، به همین دلیل هیچ گاه به موقع به سر قرار نخواهید رسید.

جمعیت داکا طبق آمار سال 2016 بیش از 16 میلیون نفر بود. ظرفیت داکا برای هر کیلومتر مربع 23234 نفر است. در نتیجه این شهر احتمالا پرجمعیت ترین شهر در جهان است. جاده ها گنجایش این حجم زیاد وسیله نقلیه را ندارد. اگر قصد زندگی در داکا را داشته باشید، باید 200 % زمان اضافه برای سپری شدن در ترافیک صرف و پس از آن برای سایر کارها زمان بندی کنید.

این شهر پر از حشره است و در همه جا می توان حشرات را دید. نیش حشرات دردناک است . تدابیری برای از بین بردن حشرات از جمله اسپری های حشره کش وجود دارد، اما ضرر این حشره کش ها برای سلامتی بیشتر است. بیمارهای مرگباری از طریق حشرات مانند چیکونگونیا و دنگ و … بوجود آمده است و متاسفانه واکسنی برای چیکونگونیا وجود ندارد.

طبق آمار بانک جهانی، داکا گران ترین شهر در بین شهرهای جنوب شرقی آسیاست . باید گفت هزینه زندگی در داکا نه تنها از بانکوک و بمبئی بیشتر است بلکه از دبی نیز گران تر است. شاید فکر کنید که زیادی اغراق می کنم اما قیمت مسکن در داکا احتمالا از قیمت مسکن در نیویورک گرانتر است. به عنوان مثال ارزش یک زمین 67 مترمربعی در برخی مناطق مانند Ghulsan حدود یک میلیون دلار می باشد.

قیمت برخی از منازل در داکا بیش از 30 میلیون دار است. قیمت مواد غذایی مقرون به صرفه است . اجاره خانه در مقایسه با قیمت منازل ارزان است. هزینه های پزشکی در داکا حتی از هزینه ها در هند بالاتر است. بسیاری از مردم بنگلادش برای درمان به هند سفر می کنند. همچنین تحصیل در مدارس خصوصی نیز بسیار پر هزینه است.

بنگلادش کشوری پرجمعیت است که بسیاری از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند. اما فقر زندگی را به کامشان تلخ نمی کند! با آنچه که دارند با خرسندی زندگی می کنند. مردم بنگلادش بسیار خونگرم هستند و هیچ گونه آزاری به شما نمی رسانند. توجه داشته باشید که همواره در هر کشوری افراد بد که مرتکب جرم می شوند ، وجود دارد ؛ اما تعداد این افراد در بنگلادش زیاد نیست. زیرا مردم به دلیل فقر جرمی مرتکب نمی شوند. دولت بنگلادش سخت در حال تلاش است تا این کشور را به کشوری قابل زندگی تبدیل کند.

زندگی مردم در این کشور پر از خوشی است زیرا همه با هم زندگی می کنند و از زندگی خود لذت می برند. مردم با همسایه ها در ارتباطند . افراد به یک دیگر اهمیت می دهند . اما درباره داکا چنین نیست . اکثر مردم در آنجا تنبل اند. میزان جرم و جنایت در بنگلادش بسیار کم و تنها 25% است که از هند و پاکستان کمتر می باشد، بنابراین می توان در این کشور بدون هیچ تنشی زندگی کرد.

در بنگلادش مشکلاتی از قبیل ترافیک، تراکم جمعیت زیاد ، آلودگی محیط و غیره وجود دارد. این مشکلات در داکا جدی تر است. هوا در این شهر بسیار آلوده است. با وجود ترافیک های سنگین، زمان زیادی تلف خواهد شد. من سه مرتبه به این کشور سفر کردم ، اما متوجه شدم که زندگی در داکا برای من مناسب نیست. زیرا همه چیز پرهزینه و محیط زیست آلوده است. یکی از مزایای این شهر این است که همه چیز در دسترس و به شما نزدیک است و نیاز نیز مسافت زیادی را برای هر چیز طی کنید اما در ترافیک وقت زیادی تلف می شود.

سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در بنگلادش افتضاح است! اگر بتوانید حداقل gpa 5 را دریافت کنید به عنوان دانش آموز خوب شناخته می شوید. دبیران مدارس معروف چندان هم بد نیستند. اما اکثر دبیران بنگلادش حین تدریس خوابشان می گیرد!!! و نمی توانند به درستی تدریس کنند. آنها حتی نمی توانند کلمات انگلیسی را بخوانند. خود معلمان ریاضی نمی توانند ریاضی را درک کنند. به همین دلیل بیشتر دانش آموزان مجبورند در مدارس خصوصی به تحصیل بپردازند و دانش آموزان از خانواده های فقیر که توانایی پرداخت شهریه مدارس خصوصی را ندارد، در خانه درس می خوانند.

شهریه دانش آموزانی که در مدارس دولتی درس می خوانند تنها کمتر از یک دلار در ماه است. اما دانش آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی باید حدود 8_9 دلار در ماه پرداخت کنند. در این کشور برخی از موسسات آموزشی از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند اما بسیاری از آنها افتضاح هستند. از نظر من تحصیل در بنگلادش تلف کردن وقت است و بسیار بی ارزش است. معلمان به استعدادهای دانش آموزان اهمیتی نمی دهند و تنها چیزی که از دانش آموز می خواهند ، حفظ کردن مطالب برای کسب نمره 5 gpa است.

مردم بنگلادش رفتار خوبی دارند اما برخی اوقات احمقانه رفتار می کنند. به عنوان مثال ممکن است در هر ساعت از روز از شما دزدی کنند. اگر مردم بنگلادش یک خارجی ببینند بسیار خوشحال می شوند! در هند مردم اجناس خود را به خارجی ها گرانتر می فروشند اما در بنگلادش چنین نیست . لازم به ذکر است که اجناس در شهرهای بزرگ مانند داکا ارزان نیست. جاذبه های طبیعی زیادی در بنگلادش وجود دارد. روستاهای بسیار زیاد و زیبایی در این کشور دیده می شود.

سفر داخلی با قطار بسیار هیجان انگیز است زیرا می توان مناظر طبیعی بسیاری را دید. بلیط قطار چندان گران نیست. انواع کالسکه دوچرخه ای(rickshaw ) در بنگلادش وجود دارد ، بنابراین برای تردد در شهرها به خودرو نیاز نخواهید داشت. یک وسیله نقلیه دیگر به نام کالسکه دوچرخه ای اتوماتیک ( auto-rickshaw ) در بنگلادش وجود دارد که قیمت آن حتی از کالسکه دوچرخه ای ارزان تر است و برای تردد بین مناطق کوچک مناسب است. غذاهای بنگلادشی بسیار عالی و مانند غذاهای هندی پر از ادویه و طعم هستند، همچنین می توانید از غذاهای خیابانی نیز لذت ببرید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده