مهاجرت به ژاپن و اقامت

مهاجرت به ژاپن و اقامت

کشور ژاپن که یکی از زیباترین و توسعه یافته ترین کشورهای جهان است، یکی از مقصدهای جالب مهاجران می باشد. این کشور به عنوان برترین اقتصاد در جهان شناخته می شود. بر این اساس در این مقاله به بررسی روش های اخذ اقامت ژاپن و چگونگی زندگی در این کشور می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

چرا مهاجرت به ژاپن؟

کشور آفتاب تابان یا سرزمین آفتاب از برترین اقتصادهای جهان محسوب می شود. این کشور با دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی و پایین بودن نرخ مرگ و میر کودکان از جمله مقاصد مهاجرت تحصیلی و شغلی جهان به شمار می آید. دارا بودن رتبه سوم جهانی در اقتصاد جهانی کشور و رتبه سوم در جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی در نتیجه سخت کوشی و دقت و کار فراوان ژاپنی ها می باشد. کشور ژاپن از لحاظ اقتصادی کشور سالمی است و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر دچار فساد اداری و اقتصادی شده است. بر این اساس برای سرمایه گذاری از امنیت بالایی برخوردار است.

امنیت اقتصادی، عدم وجود فساد اداری و اقتصادی. پایین بودن نرخ بیکاری و توروم از مهم ترین شاخص های اقتصادی هر کشور محسوب می شود که سرمایه گذاران خارجی بر اساس آن ها تصمیم به سرمایه گذاری در آن کشور می کنند. این کشور با پایین آوردن نرخ مالیات بر درآمد از طریق ثبت شرکت کمک فراوانی به سرمایه گذاران در جهت سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در این کشور کرده است.متقاضیان ایرانی نیز از دیرباز این کشور را در مقاصد مهاجرت تحصیلی و کاری خود قرار داده اند. بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در این مقاله به بررسی دقیق روش های اخذ اقامت کشور ژاپن پرداخته اند. اگر قصد اخذ اقامت این کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

اقامت ژاپن از طریق کار

متقاضی دریافت ویزای کار ژاپن باید دارای تخصص حرفه ای و کاری باشد. صنعت املاک و نفت و چاپ و نشر از جمله صنایع پردرآمد این کشور محسوب می شود. متقاضی با دارا بودن ویزای کاری این کشور می تواند تا ۳ سال در این کشور کار و زندگی کند. پس از این ۳ سال متقاضی می تواند ویزای خود را تمدید کند و یا برای اخذ اقامت دائم این کشور درخواست دهد. شغل های مورد نیاز این کشور در حال حاضر پرستاری، مددکاری اجتماعی و مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی می باشد.

اقامت ژاپن از طریق تحصیل

متقاضی اخذ اقامت ژاپن از طریق تحصیل در این کشور می تواند به این مهم نائل شود. بالا بودن استانداردهای آموزشی، اخذ پذیرش آسان و دانشگاه های معتبر در ژاپن موجب شده است تا این کشور مقصد بسیار خوبی برای مهاجران تحصیلی محسوب شود. کشور ژاپن هر سال ۱۳۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی را می پذیرد و دولت این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این رقم را به دو برابر برساند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. دانشگاه توکیو در فهرست ۲۰ دانشگاه برتر جهان و ۵ دانشگاه برتر آسیا می باشد. متقاضی باید در ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کند. متقاضی می تواند برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن به سفارت ژاپن در کشور خود مراجعه کند و درخواست ویزای تحصیلی دهد.

متقاضی به همراه درخواست خود باید گواهی تائید صلاحیت علمی و پاسپورت معتبر خود را نیز به سفارت ارائه دهد. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ژاپن در حدود ۳ تا ۴ سال می باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع زیاد است اما دانشجویان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و همچنین اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل در این کشور را تامین کنند. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ژاپن در حدود ۲ سال می باشد.متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی و مدرک زبان انگلیسی آیلتس باشند. متقاضیان تحصیل در دوره دکترا ژاپن باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند و زیر ۳۵ سال داشته باشند. کسب نمره لازم در آزمون ورودی دکترا و همچنین تسلط به زبان انگلیسی از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش در دوره دکترا ژاپن می باشد. مدت زمان تحصیل در دوره دکترا این کشور در حدود ۳ سال می باشد.دانشجویان در ژاپن با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا ۴ ساعت در هفته و ۸ ساعت در تعطیلات کار کنند. نیاز این کشور به نیروی متخصص و حرفه ای موجب شده است تا بسیاری از فارغ تحصیلان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود و یافتن شغل مناسب بتوانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.

اقامت ژاپن از طریق سرمایه گذاری

دولت ژاپن با هدف جذب سرمایه تسهیلات فراوانی را برای سرمایه گذاری خارجی در این کشور فراهم کرده است. کشور ژاپن در زمینه صنعت و تکنولوژی از کشورهای قدرتمند جهان است و در حوزه های فناوری، صنعت، اقتصاد و تکنولوژی پیشرفت های بی نظیری داشته است. از جمله تسهیلات دولت ژاپن برای متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور می توان مجوز خرید خانه و مسکن، ارائه کمک هزینه رفت و آمد به این کشور و پرداخت حقوق به کارفرما در اوقات مرخصی را نام برد.متقاضیان خارجی با سرمایه گذاری در این کشور و اجرای طرح تجاری و پرداخت مالیات ها می توانند پس از چند سال اقامت این کشور را دریافت کنند. متقاضی سرمایه گذاری در ژاپن و اخذ اقامت این کشور باید دارای طرح تجاری و توجیه اقتصادی و سوددهی مطلوب باشد.
طرح تجاری متقاضی باید دارای برنامه کاری باشد و پس از اجرا از گردش مالی مطلوبی برخوردار باشد. به طور کلی سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق دو روش در این کشور سرمایه گذاری کنند. خرید اوراق قراضه و سهام و ثبت شرکت. در ادامه به بررسی این دو روش می پردازیم:

اقامت ژاپن از طریق سرمایه گذاری
اقامت ژاپن از طریق سرمایه گذاری

اقامت ژاپن از طریق ثبت شرکت

متقاضیان اخذ اقامت ژاپن می توانند با ثبت شرکت در ژاپن اقامت این کشور را اخذ کنند. متقاضی بدین منظور باید محل مناسبی برای شرکت تجاری فراهم کند. متقاضی باید طرح تجاری و اقتصادی خود را که دارای توجیه اقتصادی می باشد ارائه دهد. علاوه بر طرح اقتصادی متقاضی باید برای دو نفر تبعه و شهروند ژاپنی در این شرکت فرصت اشتغال فراهم کند و آن ها را استخدام کند.متقاضی باید برای ثبت شرکت در ژاپن در حدود ۱ میلیون ین سرمایه گذاری کند و یک مدیر ژاپنی را استخدام کند.
علاوه بر این موارد متقاضی باید دارای سوابق کاری و حرفه ای و تحصیلات مرتبط با رشته مدیریت و بازرگانی و تجارت باشد. متقاضی پس از ثبت شرکت باید گواهی شرکت ثبت شده و بیانیه سود و زیان شرکت را ارائه دهد. متقاضی سپس می تواند به اداره مهاجرت ژاپن مراجعه کند و فرم COE را تکمیل و ارائه دهد. ویزای سرمایه گذاری در حدود ۴ تا ۶ هفته بعد صادر می شود. پس از اخذ ویزای سرمایه گذاری متقاضی می تواند برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کند.

اقامت ژاپن از طریق خرید اوراق قراضه و سهام

متقاضی سرمایه گذاری در ژاپن می تواند از طریق سرمایه گذاری کوتاه مدت اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضی می تواند با خرید سهام های صنایع الکترونیک و صنایع خودروسازی در این کشور به سوددهی مطلوبی برسد. کشور ژاپن در این صنایع موفقیت های جهانی بی شماری کسب کرده است. ارزش سهام در این صنایع در حدود ۴۲۰۰ دلار آمریکا تا ۸۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.

اقامت ژاپن از طریق ازدواج

متقاضی اخذ اقامت کشور ژاپن می تواند از طریق ازدواج با تبعه و شهروند ژاپن اقامت این کشور را اخذ کند. متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی و اسناد مالی اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود در طی زندگی مشترک در کشور ژاپن را دارا می باشد.

 • متقاضی باید به مدت ۵ سال مداوم در کشور ژاپن زندگی کرده باشد.
 • متقاضی نباید در مدت زندگی و اقامت در این کشور مرتکب جرم و جنایتی شده باشد.
 • اگر متقاضی با ازدواج اقامت کشور ژاپن را اخذ کند، در صورتی که طلاق بگیرد نیز این مجوز اقامت لغو نمی شود و به قوت خود باقی می ماند.
 • برای ازدواج متقاضی و تبعه و شهروند ژاپن حضور ۲ شاهد عاقل و بالغ الزامی می باشد.
 • هر دو طرف ازدواج باید گواهی ازدواج را امضا کنند.
اقامت ژاپن از طریق ازدواج
اقامت ژاپن از طریق ازدواج

اقامت ژاپن از طریق تولد

به طور کلی کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت بر اساس دو قانون خون و خاک عمل می کنند. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند. کشور ژاپن از این لحاظ بر اساس قانون خون عمل می کند.

 • اگر کودکی که دارای پدر و مادر ژاپنی است در این کشور متولد شود، این کودک تابعیت ژاپن را دریافت خواهد کرد.
 • بر اساس قانون خون کودکی که در خاک ژاپن متولد شود بر اساس تابعیت پدر و مادرش می تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.
 • کودکانی که از پدر و مادر نامعلوم در این کشور متولد شوند، تابعیت این کشور را دریافت خواهند کرد.
 • کودکی که پدر وی قبل از تولد این کودک از دنیا برود، این کودک تابعیت و شهروندی کشور ژاپن را دریافت خواهد کرد.

اقامت ژاپن از طریق ویزای توریستی

متقاضیان می توانند با اخذ ویزای توریستی مجوز اقامت موقت کشور ژاپن را اخذ کنند. مدت زمان اعتبار ویزای توریستی ژاپن در حدود ۳ ماه می باشد و در صورتی که متقاضی قصد اقامت بیشتر در این کشور را داشته باشد، می تواند این ویزا را تمدید کند. متقاضی برای اخذ ویزای توریستی این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 • ارائه مدارک رزرو هتل و یا محل اقامت
 • ارائه رزرو بلیط رفت و برگشت به ژاپن
 • ارائه برنامه کاری و تفریحی
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای توریستی ژاپن
 • ارائه اسناد مالی و دارایی شخصی و سوابق بیمه ای
 • پرداخت هزینه ویزای توریستی در حدود ۳۰۰۰ ین

اقامت ژاپن از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشورهای جهان پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد. بر اساس کنوانسیون ژنو پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد.دولت ژاپن مدارک و دلایل متقاضی پناهندگی را بررسی می کند و در صورت تائید دلایل متقاضی به وی مجوز اقامت اعطا می شود. اگر درخواست پناهندگی متقاضی پذیرفته نشود، متقاضی باید این کشور را سریع ترک کند. فرد پناهنده می تواند از بیمه بهداشتی و درمانی و امکانات رفاهی دولت ژاپن برخوردار شود و در محل های اسکان مناسب اسکان داده می شود اما با همه این موارد گزینه پناهندگی گزینه مناسبی برای اخذ اقامت کشور ژاپن نمی باشد.

اخذ اقامت دائم ژاپن

متقاضی بر اساس روش های ذکر شده در این مقاله می تواند اقامت این کشور را دریافت کند و پس از ۴ سال و ۶ ماه اقامت مداوم و با کار و اشتغال به عنوان یک متخصص حرفه ای اقامت دائم این کشور را اخذ کند. متقاضی باید به مدت ۱۰ سال متوالی قبل از درخواست برای اقامت دائم در این کشور زندگی کرده باشد. متقاضی باید در طی این مدت مالیات و بیمه خود را پرداخت کرده باشد. علاوه بر این متقاضی نباید در این کشور مرتکب جرم و جنایتی شده باشد.در صورتی که متقاضی با تبعه و شهروند ژاپن ازدواج کرده باشد، باید ۳ سال از ازدواج وی با تبعه ژاپن گذشته باشد و در این مدت یک سال در ژاپن زندگی کرده باشد. متقاضی برای اخذ تابعیت ژاپن باید دارای ثبات مالی باشد. درآمد سالانه متقاضی و همسر وی در این کشور باید بیش از ۴ میلیون ین باشد. از مزایای اخذ اقامت دائم این کشور این است که متقاضی با اخذ این مجوز اقامت می تواند راحت تر وام های بانکی این کشور را اخذ کند. متقاضی با اخذ مجوز اقامت دائم این کشور می تواند در هر حرفه و شغلی مشغول به کار و فعالیت شود و محدودیتی در این مورد ندارد.

اخذ اقامت دائم ژاپن
اخذ اقامت دائم ژاپن

مزایای اقامت در ژاپن

متقاضیان اخذ اقامت ژاپن با اقامت و زندگی در این کشور از مزیت های فراوانی برخوردار می شوند. از مهم ترین این مزیت ها موارد زیر را می توان ذکر کرد.

 • زندگی در کشوری آسیایی با بالاترین استانداردهای زندگی
 • برخورداری از امکانات رفاهی، تاریخی و فرهنگی
 • برخورداری دانشجویان از بورسیه های تحصیلی
 • امکان برخورداری از خدمات پزشکی رایگان
 • امکان اخذ اقامت دائم ژاپن با تمام شدن دوره تحصیلی و اشتغال
 • سخت کوشی و ادب و نزاکت ژاپنی ها

سخن آخر

در این مقاله روش های اخذ اقامت ژاپن مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری بهترین روش های اخذ اقامت کشور ژاپن می باشد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اخذ اقامت ژاپن، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه به شما ارائه می دهند.

سوال های متداول در مورد اخذ اقامت ژاپن

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”آیا با تحصیل در ژاپن می توان اقامت این کشور را اخذ کرد؟” answer-0=”فارغ تحصیلان با یافتن شغل مناسب می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”اعطای اقامت ژاپن بر اساس قانون خاک است یا خون؟” answer-1=”قانون خون” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”شرط اخذ ویزای کار برای اقامت در ژاپن چیست؟” answer-2=”دارا بودن تخصص کاری و سوابق حرفه ای” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری برای اقامت ژاپن چیست؟” answer-3=”متقاضی باید دارای طرح تجاری دارای توجیه اقتصادی و سوددهی مطلوب باشد و پس از اجرا از گردش مالی مطلوبی برخوردار باشد.” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”تمکن مالی برای ثبت شرکت در ژاپن چقدر است؟” answer-4=”حداقل در حدود یک میلیون ین” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”ارزش سهام در بازار و صنعت ژاپن چقدر است؟” answer-5=”ارزش سهام در صنایع ژاپن در حدود ۴۲۰۰ دلار آمریکا تا ۸۵۰۰ دلار آمریکا می باشد.” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”مهم ترین شرط در اقامت ژاپن از طریق ازدواج چیست؟” answer-6=”متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی و اسناد مالی اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود در طی زندگی مشترک در کشور ژاپن را دارا می باشد.” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن چیست؟” answer-7=”متقاضی باید به مدت ۱۰ سال متوالی قبل از درخواست برای اقامت دائم در این کشور زندگی کرده باشد و مالیات و بیمه خود را پرداخت کرده باشد و نباید در این کشور مرتکب جرم و جنایتی شده باشد.” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”هزینه ویزای توریستی ژاپن چقدر است؟” answer-8=”در حدود ۳۰۰۰ ین” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”روش های اقامت ژاپن از طریق سرمایه گذاری چیست؟” answer-9=”ثبت شرکتخرید اوراق قراضه و سهام” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”مزایای اقامت در ژاپن چیست؟” answer-10=”زندگی در کشوری آسیایی با بالاترین استانداردهای زندگی برخورداری از امکانات رفاهی، تاریخی و فرهنگی برخورداری دانشجویان از بورسیه های تحصیلی امکان برخورداری از خدمات پزشکی” image-10=”” count=”11″ html=”true” css_class=””]

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده