تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان از اهداف بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا است. در این کشور می‌توانید از تحصیلات رایگان در آلمان با استانداردهای اتحادیه اروپا بهره‌مند شوید و با مدارک معتبر دانشگاه‌های رایگان آلمان از بهترین فرصت‌های شغلی استفاده کنید. امکان تحصیل رایگان در آلمان توسط دولت این کشور، برای همه فراهم شده است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده میلیون‌ها موقعیت و فرصت شغلی در این کشور محیا شود که تنها بخش محدودی از آن‌ها توسط ساکنان خود آلمان به کار گرفته می‌شود. دولت آلمان برای پوشش این موقعیت‌های شغلی، اقدام به جذب مهاجر از سراسر دنیا کرده است. به جز مهاجران آوسبیلدونگ آلمان، دولت این کشور به جذب دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در این کشور نیز می‌پردازد.

بیش از 400 دانشگاه در این کشور وجود دارند که بیشتر آن‌ها دولتی و رایگان هستند. بیشتر دانشگاه‌های این کشور جز 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. با وجود امکان تحصیل رایگان در آلمان، سیستم آموزشی از کیفیت بالایی برخوردار است. از شاخصه‌های تحصیلات رایگان در آلمان، تنوع دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی است. متقاضی می‌تواند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در این کشور تحصیل کند. بیش از 400 هزار دانشجو بین‌المللی در دانشگاه‌های آلمان درحال تحصیل هستند. از مزایا تحصیل در آلمان، این است که در این کشور فرصت‌های شغلی و پتانسیل شغلی بالایی وجود دارد. آلمان یک کشور با بازار کار پایدار و پویا در اروپا است. همین موضوع در کنار امکان تحصیل رایگان و هزینه‌های پایین زندگی در آلمان به نسبت کشورهای اروپایی، سبب شده است که مهاجرت تحصیلی به آلمان محبوبیت بیشتری پیدا کند.

آلمان از بهترین کشورهای اروپایی و حوزه شینگن در زمینه اقتصاد و بازار کار است.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

درصورتی‌که دانشجویان پذیرش دانشگاه‌های دولتی آلمان را دریافت کنند و یا از بورسیه‌های تحصیلی این کشور بهره‌مند شوند؛ امکان تحصیل رایگان در آلمان برای آن‌ها ایجاد می‌شود. دولت این کشور برای متقاضیان در تمام دنیا امکان تحصیل رایگان در آلمان را فراهم کرده است. از مهم‌ترین پیش‌نیازهای مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان عبارت‌اند از:

 • مدرک دوره قبل: برای تحصیل رایگان در آلمان شما حداقل به مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک اتمام دوره 12 ساله دبیرستان نیاز دارید. با این مدارک می‌توانید برای تحصیل کارشناسی در آلمان اقدام کنید. اگر قصد تحصیل رایگان در آلمان در مقطع بالاتر را دارید؛ لازم است که مدرک تحصیلی دوره قبل را در دست داشته باشید.
 • قبولی در آزمون ورودی: در صورتی‌که دانشگاه دولتی که انتخاب کرده‌اید؛ شامل برگزاری کنکور باشد؛ لازم است که در این آزمون نمره قبولی را کسب کنید.
 • شرکت در آزمون‌های ورودی: دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های رایگان آلمان باید در برخی از آزمون‌ها شرکت کنند. دو مورد از این آزمون‌ها شامل آزمون TestAS و TMS است.
 • آزمون TestAS: آزمون TestAS یا آزمون استعداد تحصیلی به دولت آلمان اجازه می‌دهد تا مهارت و استعداد شناختی دانشجو را محک بزند. آزمون TestAS به دو زبان انگلیسی یا آلمانی برگزار می‌شود. تنها برخی از دانشگاه‌های آلمان پیش از پذیرش به مدرک این آزمون نیاز دارند.
 • آزمون TMS: برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی این کشور باید در آزمون TMS رتبه قبولی را دریافت کنید. این آزمون میزان استعداد متقاضی در رشته‌های پزشکی را مشخص می‌کند.
 • اثبات مهارت زبان: برای تحصیل در دانشگاه‌های رایگان آلمان باید در زبان آلمانی قوی باشید و مدرک زبان آلمانی با حداقل رتبه B2 داشته باشید. البته درصورتی‌که دانشجو رتبه B1 داشته باشد هم می‌تواند پذیرش مشروط دریافت کند و در نهایت با تقویت مهارت زبان آلمانی خود دوباره در آزمون‌های دوره زبان شرکت کند. در دانشگاه‌های دولتی و رایگان این کشور تنها به زبان آلمانی تدریس می‌شود و مهارت در زبان انگلیسی امتیازی برای ورود به این دانشگاه‌ها محسوب نمی‌شود.
 • بیمه درمانی: دانشجو باید برای دوره تحصیلی خود یک بیمه درمانی دریافت کرده باشد.
 • اثبات تمکن مالی: امکان تحصیل رایگان در آلمان برای بیش از 90 درصد از دانشجویان وجود دارد. بیشتر دانشگاه‌های آلمانی زبان در این کشور رایگان هستند و حتی بورسیه‌هایی برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجو در نظر گرفته می‌شود. اما دانشجو باید اثبات کند که توانایی مالی برای زندگی در آلمان را دارد. برای اثبات تمکن مالی متقاضی باید حداقل 10 هزار یورو در حساب خود داشته باشد.
 • ویزای دانشجویی: دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند.
 • شرایط سنی: دولت آلمان شرایط و محدودیت سنی خاصی تعیین نکرده است و متقاضیان می‌توانند حتی در سنین 40 سالگی هم برای تحصیل رایگان در آلمان درخواست بدهند. هرچند با بالا رفتن سن، دریافت ویزا تحصیلی برای متقاضی سخت‌تر خواهد بود. البته کشور آلمان به داشتن بالاترین سن فارغ‌التحصیلان در قاره اروپا معروف است. میانگین سن دانشجویان در این کشور 28 سال است.

مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمانمهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

در اولین گام باید مطمئن شوید که مدرک تحصیلی شما توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید؛ پذیرفته می‌شود.

پیش از تحصیل در آلمان شما به Hochschulzugangsberechtigung (HZB) نیاز دارید که به معنی تایید صلاحیت مدرک تحصیلی ایست. شما باید مهارت‌های زبانی خود را در زبان آلمانی اثبات کنید. معمولا دانشگاه‌های رایگان این کشور به حداقل نمره b2 برای تحصیل در این کشور نیاز دارند. همچنین لازم است سایر شرایط مانند اثبات تمکن مالی، داشتن بیمه درمانی و غیره را نیز اثبات کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان

برای مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان، شما دو مرحله اصلی را پیش‌ رو دارید:

دریافت پذیرش دانشگاه رایگان در آلمان

برای تحصیل رایگان در آلمان ابتدا برنامه و دانشگاه موردنظر را انتخاب کرده و اطلاعات درج شده در سایت دانشگاه را بررسی می‌کنید. مطابق موارد ذکر شده در سایت مدارک خود را آماده کنید. در همین سایت تاریخ ثبت‌نام نیز درج می‌شود. شما باید پیش از سپری شدن تاریخ درخواست، مدارک را برای دانشگاه ارسال کنید. درنهایت دانشگاه درخواست شما را بررسی کرده و نتیجه را اعلام می‌کند.

اخذ ویزا تحصیلی رایگان در آلمان

دانشجویان بین‌المللی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند؛ برای اینکه امکان تحصیل رایگان در آلمان را داشته باشند؛ به دریافت ویزا تحصیلی رایگان آلمان نیاز دارند. برای اخذ این ویزا لازم است که مدارک را به سفارت آلمان در محل زندگی خودتان تحویل دهید. سپس مراحل اداری تعریف شده را طی کنید. برای دریافت ویزا تحصیلی آلمان، شما به این مدارک نیاز دارید:

 • سند تمکن مالی
 • مدارک زبان (زبان آلمانی با حداقل نمره B1 و زبان انگلیسی با حداقل نمره 6.5 آیلتس)
 • نامه پذیرش از دانشگاه در آلمان
 • پاسپورت معتبر و مدارک
 • مدارک شناسایی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی سلامت

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان

متقاضیانی که قصد تحصیلات رایگان در آلمان را دارند؛ با تسلط بر زبان آلمانی، ارائه مدرک معتبر از دوره تحصیلی قبلی، اثبات تمکن مالی و دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توانند در این کشور به تحصیل بپردازند. در دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل رایگان با بهترین کیفیت فراهم شده است. دانشگاه‌های رایگان آلمان از کیفیت بالایی برخوردار هستند و همواره بهترین امکانات را برای تحصیل دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌های رایگان آلمانلیست دانشگاه‌های رایگان آلمان

در آلمان بیش از 400 دانشگاه وجود دارد که 59 تا از آن‌ها در رنکینگ جهانی جای دارند. دانشگاه‌های رایگان آلمان در کشورهای اروپایی همواره مورد توجه بوده‌اند. تحصیلات رایگان در آلمان تنها در دانشگاه‌های دولتی امکان‌پذیر است و دانشجویان این دانشگاه‌ها اصولا شهریه پرداخت نمی‌کنند یا شهریه‌ها در این دانشگاه‌ها بسیار ناچیز و کم است. همه این موارد مهاجرت به آلمان را برای دانشجویان محبوب‌تر از پیش کرده است. بیشتر دانشگاه‌های این کشور به جز چند گزینه محدود که به انگلیسی تدریس می‌شوند؛ زبان آلمانی دارند. برای تحصیل در این کشور به مدرک b1 آلمانی نیاز دارید. همچنین برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان آلمان به مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 نیاز دارید. برای انتخاب دانشگاه و مشخص کردن ریز شرایط و مدارک مورد نیاز، بهتر است با یک وکیل مهاجرتی صحبت کنید.

آلمان شامل 4 نوع موسسه آموزشی است که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

انواع موسسات آموزشی در آلمانویژگی‌های اصلی
دانشگاه‌های تعاونی  Cooperative universitiesاین دانشگاه‌ها ترکیبی از آموزش آکادمیک و کار عملی در یک صنعت یا شرکت هستند و برنامه‌های مطالعاتی دوگانه duale hochschulen دارند.
دانشگاه‌های   Universitiesاین دانشگاه‌ها بیشتر مقوله‌های علمی‌ونظری را موردتوجه قرار می‌دهند.
دانشگاه‌های علمی‌کاربردی Universities of applied sciencesمعمولا رشته‌های رسانه، خدمات‌اجتماعی، تاریخ و فناوری در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. تدریس در این دانشگاه‌ها رویکرد کاربردی دارد.
کالج‌های هنر، فیلم و موسیقی Colleges of Art, Film, and Musicدر این کالج‌ها، موسیقی، فیلم و هنر تدریس می‌شود. متقاضیانی که استعداد کافی داشته باشند؛ حتی با حداقل شرایط می‌توانند در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل رایگان در آلمان در دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان‌پذیر است. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان که می‌توانید به‌صورت رایگان در آن‌ها تحصیل کنید را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه‌هارتبه
لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ آلمان54
دانشگاه فنی آخن106
هامبورگ205
دانشگاه کُلن268
دانشگاه فرانکفورت302

لیست دانشگاه‌های رایگان انگلیسی زبان آلمان

تحصیل رایگان در آلمان تنها در دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان‌پذیر است. در این دانشگاه‌ها نیز تنها به زبان آلمانی تدریس می‌شود. البته دولت آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را هم فراهم کرده است. برای این منظور می‌توانید در دانشگاه‌های خصوصی آلمان ثبت‌نام کنید. در این صورت دیگر مشمول تحصیل رایگان نمی‌شوید و باید هزینه تحصیل را پرداخت کنید. شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور از 12 هزار یورو شروع می‌شود. امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هم در آلمان وجود ندارد. برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید نمره 6 تا 6.5 در هر کدام از مهارت‌های اسپیکینگ، لیستنینگ، ریدینگ و رایتینگ را دریافت کنید.

تحصیل رایگان در آلمانتحصیل رایگان در آلمان در مقطع لیسانس

متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان برای مقطع کارشناسی با دریافت دیپلم و اثبات مهارت زبان آلمانی می‌توانند پذیرش دانشگاه را دریافت کنند. شما در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌توانید در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل بپردازید. در دانشگاه‌های رایگان آلمان رشته‌های متنوعی برای مقطع کارشناسی ارائه می‌شوند. تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان 3.5 تا 4 سال طول می‌کشد و شامل حداقل 6 ترم می‌شود. بیشتر رشته‌های دوره کارشناسی به جز یک تعداد محدود به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بهترین رشته‌ها در مقطع کارشناسی شامل زیست‌شناسی، مهندسی مکانیک، اقتصاد، علوم‌کامپیوتر و اقتصاد است.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی:

 • متقاضی تحصیلات رایگان در آلمان، باید مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی ایران را داشته باشد و پیش از ورود به دانشگاه یک دوره یک ساله را در کالج‌های آلمان سپری کند.
 • فرد حداقل یک سال در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده باشد و بیش از 38 واحد درسی را پاس کرده باشد. متقاضی با معدل بالای 16 می‌تواند بدون گذراندن دوره‌های کالج، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کند
 • از دیگر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن مدرک زبان آلمانی با حداقل نمره B1 است.
 • تمکن مالی از دیگر شرایط تحصیل در آلمان است.

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق‌لیسانس

امکان تحصیلات رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی‌ارشد برای متقاضیان واجد شرایط، فراهم شده است. مقطع کارشناسی‌ارشد در آلمان شامل یک دوره 1.5 تا 2 ساله است. در مقطع کارشناسی‌ارشد هم شاهد تنوع رشته خوبی هستیم. اما شرط مهم برای ادامه تحصیل متقاضی این است که او تنها می‌تواند رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی خود را انتخاب کند. در این مقطع به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس انجام می‌شود. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی‌ارشد به شرح زیر است:

 • مدرک زبان آلمانی با حداقل رتبه B2 یا آیلتس با نمره 6.5 یا تافل با نمره حداقل 90
 • کسب معدل حداقل 13 یا 15 در دوره کارشناسی
 • داشتن تمکن مالی

جزئیات تحصیل رایگان کارشناسی‌ارشد در آلمان به شرح زیر است:

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی‌ارشدتوضیحات
تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمانبرخی از دانشگاه‌های رایگان آلمان: دانشگاه LMU، دانشگاه ULM ، دانشگاه freie برلین
امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلیبرخی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان: بورسیه DAAD، بورسیه هاینریش بل
طول مدت تحصیل2 سال
شرایط دوره تحصیلیتحویل پایان‌نامه و تز

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکترا

همواره شرایط خوبی برای تحصیلات رایگان در آلمان در مقطع دکتری ایجاد شده است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مقطع دکتری امکان تحصیل رایگان در این مقطع است. بیشتر دانشگاه‌هایی که مقطع دکتری را در این کشور برگزار می‌کنند؛ کاملا رایگان هستند و یا اینکه شهریه کمی دریافت می‌کنند. دکتری بالاترین مقطعی است که می‌توانید در این کشور تحصیل کنید.

تحصیل در این مقطع 3 تا 4 سال طول می‌کشد. شرایط تحصیل در مقطع دکتری در آلمان عبارت‌اند از:

 • اثبات تمکن مالی
 • داشتن مدرک زبان آلمانی با حداقل نمره B3 یا آیلتس با حداقل نمره 6.5 تا 7.5 و تافل با حداقل نمره 9.0
 • ارائه مدرک دوره کارشناسی‌ارشد

تحصیل رایگان پزشکی در آلمانتحصیل رایگان پزشکی در آلمان

بهترین گزینه برای تحصیل رایگان پزشکی، کشور آلمان است. البته دریافت پذیرش برای تحصیلات رایگان در آلمان در دانشگاه‌های پزشکی، بسیار رقابتی و سخت است. دانشگاه‌های این کشور از کیفیت بالایی برخوردار هستند و دریافت پذیرش هم نسبتا آسان است. امکان کار پس از تحصیل هم برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد. تحصیل پزشکی در آلمان تنها به زبان آلمانی امکان‌پذیر است. درصورتی‌که بتوانید پذیرش دانشگاه‌های خصوصی را بگیرید؛ امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان هیچ بورسیه‌ای تعریف نشده است. برای تحصیل در این مقطع 6 سال زمان نیاز دارید تا 12 ترم را سپری کنید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در آلمان:

 • ارائه مدرک دیپلم
 • ارائه مدرک زبان آلمانی
 • اثبات تمکن مالی

تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم

از شرایط تحصیل رایگان در آلمان این است که مدرک تحصیلی دوره قبل خود را دریافت کرده باشید. درصورتی‌که دیپلم خود را دریافت کرده‌اید؛ می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان اقدام کنید. دو اصل مهم تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم داشتن معدل بالای دیپلم و تسلط در زبان آلمانی است. همچنین در صورت دریافت انواع بورسیه تحصیلی آلمان در این کشور می‌توانید از تحصیلات مقرون‌به‌صرفه در آلمان بهره‌مند شوید.

ویزای تحصیلی رایگان آلمان

دولت آلمان برای تحصیل دانشجویان خارجی که عضو اتحادیه اروپا و EEA نباشند؛ به ویزای تحصیلی نیاز دارد. در آلمان 4 نوع ویزای تحصیلی صادر می‌شود.

 • ویزای تحصیلی با اخذ پذیرش در یک دانشگاه معتبر: درصورتی‌که بتوانید پذیرش یک دانشگاه آلمانی را دریافت کنید؛ می‌توانید از این ویزا استفاده کنید.
 • ویزای تحصیلی بدون اخذ پذیرش: درصورتی‌که هنوز اقدام به درخواست پذیرش نکرده‌اید؛ باید این ویزا را دریافت کنید.
 • ویزای تحصیلی برای شرکت در یک دوره کارآموزی یا آموزش زبان: درصورتی‌که در حال حاضر قصد تحصیل در یک دوره آموزشی یا یک دوره زبان را دارید؛ باید این ویزا را دریافت کنید.
 • ویزای تحقیقاتی یا دکتری: اگر در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید؛ باید این ویزا را دریافت کنید. هزینه درخواست ویزا تحصیلی در آلمان 75 یورو است. در صورتی که از برخی از دانشگاه‌های دولتی مانند DAAD بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید؛ هزینه صدور ویزا از شما دریافت نمی‌شود. به نسبت اینکه از کدام سفارت یا کنسولگری درخواست ویزا بدهید؛ مدت زمان صدور ویزا نیز متفاوت است. این زمان ممکن است بین 4 تا 12 هفته طول بکشد. بهتر است تا 3 ماه پیش از سفر به آلمان، برای دریافت ویزا دانشجویی اقدام کنید.

برای دریافت ویزا تحصیلی در آلمان به این مدارک نیاز دارید:

 • پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید حداقل برای بیش از 6 ماه اقامت در آلمان، اعتبار داشته باشد
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید.
 • بیمه درمانی: شما برای مدت اقامت و تحصیل رایگان در آلمان، به یک بیمه درمانی مورد تایید این کشور نیاز دارید.
 • نامه پذیرش: شما به یک نامه پذیرش از دانشگاه نیاز دارید تا اثبات کنید که درخواست پذیرش شما از آن دانشگاه تایید شده است.
 • اثبات مهارت زبان: به نسبت دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید؛ باید مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی خود را اثبات کنید.
 • تمکن مالی: شما باید اثبات کنید که توانایی پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را دارید. برای اثبات تمکن مالی می‌توانید از نامه پذیرش بورسیه‌های آلمان، صورت‌حساب‌های بانکی یا ضمانت مالی از یک حامی استفاده کنید.

سخن آخر

تحصیل رایگان در آلمان یکی از شرایطی است که دولت این کشور برای جذب دانشجویان از سراسر دنیا فراهم کرده است.

دولت آلمان با این پلن سعی دارد پتانسیل شغلی موجود در آلمان را با فارغ‌التحصیل در این کشور پر کرده و در راستای سازندگی آلمان از آن‌ها استفاده کند. با وجود آموزش رایگان در این کشور، بیشتر دانشگاه‌های آلمان جز 100 دانشگاه برتر جهان هستند. این موضوع خود از کیفیت بالای آموزش در آلمان خبر می‌دهد. دانشجویان در صورت اثبات مهارت خود در زبان آلمانی، اثبات تمکن مالی، ارائه مدرک تحصیلی مقطع قبلی و دریافت پذیرش دانشگاه یا ویزا تحصیلی آلمان می‌توانند برای دریافت تحصیل رایگان آلمان اقدام کنند.

سوالات متداول

1- آیا تحصیل رایگان در آلمان برای همه افراد امکان‌پذیر است؟

تمام دانشجویانی که مهارت زبانی خود در زبان آلمانی را اثبات کرده و سایر شرایط تحصیل در آلمان را داشته باشند؛ می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان یا با شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل کنند. همچنین با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان این افراد می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

2- آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

دولت آلمان حساسیت زیادی در خصوص یادگیری زبان آلمانی دارد؛ بنابراین تدریس در تمام دانشگاه‌های دولتی این کشور به زبان آلمانی انجام می‌شوند. البته متقاضی می‌تواند در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کند. اما این دانشگاه‌ها رایگان نیستند و شامل شهریه هستند.

3- برای تحصیل رایگان در آلمان به چه میزان تمکن مالی نیاز داریم؟

دولت آلمان باید مطمئن شود که شما تمکن کافی برای تامین مخارج زندگی خود در آلمان را دارید. برای این منظور شما باید 12 هزار یورو در حساب خود داشته باشید.

4- آیا تمام دانشجویان در آلمان به‌صورت رایگان تحصیل می‌کنند؟

بیش از 96 درصد از دانشجویان در آلمان از شرایط تحصیلات رایگان در آلمان استفاده می‌کنند. تنها کمتر از 4 درصد دانشجویان برای تحصیل در برنامه‌های خاص یا دانشگاه‌های خصوصی، شهریه پرداخت می‌کنند.

5- آیا امکان داشتن شغل دانشجویی در کنار تحصیل وجود دارد؟

دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا نباشند؛ می‌توانند تا 20 ساعت در هفته معادل 120 روز در سال کار کنند. داشتن شغل دانشجویی به عنوان کمک در تامین هزینه‌های زندگی در این کشور، آشنایی با فرهنگ و مردم آلمان و ایجاد فرصتی برای کسب رزومه شغلی و حتی بهبود مهارت‌های زبانی، مفید است.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری