تخصص پزشکی نروژ | شرایط کامل تخصص پزشکان در نروژ

کشور نروژ به دلیل کمبود شدید پزشکان متخصص در حوزه های مختلف شرایط لازم را برای کار و طبابت پزشکان متخصص و یا ادامه تحصیل پزشکان عمومی در دانشگاه های این کشور فراهم کرده است. بر اساس آمار و ارقام معتبر کشور نروژ در 20 سال آینده به بیش از 100.000 کادر درمان و متخصص پزشکی نیاز خواهد داشت. مهاجرت پزشکان از کشورهای همسایه دانمارک و سوئد تا حدودی این کمبود را رفع کرده است اما همچنان نیاز به تخصص پزشکی متخصصان وجود دارد.

بر این اساس در این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل پزشکی در نروژ و شرایط آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

شرایط کامل اخذ پذیرش تخصص پزشکی نروژ

شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ برای پزشکان از کشورهای غیراتحادیه اروپا مانند ایران دشوارتر، طولانی تر و احتمال موفقیت آن ها کمتر است اما بسیاری از پزشکان ایرانی در سال های اخیر توانسته اند این مسیر دشوار را با موفقیت طی کنند.

متقاضیان برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ باید دارای شرایط لازم باشند. از جمله شرایط مورد نیاز اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ گذراندن یک دوره 18 ماهه دستیاری می باشد. در واقع پزشکان عمومی برای ادامه تحصیل در دوره تخصصی پزشکی دانشگاه های پزشکی نروژ نیازمند شرکت در دوره های دستیاری می باشند.

کسب نمره های لازم از امتحانات ورودی دوره های تخصصی پزشکی نیز از دیگر شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ است. پزشکان عمومی برای تحصیل در دوره های تخصص پزشکی کشور نروژ نیازمند شرکت در دوره حقوق پزشکی نیز می باشند.

آموزش تخصص پزشکی نروژ

پزشکان عمومی برای آموزش تخصص پزشکی در نروژ نیازمند مدرک پزشکی عمومی و مدرک زبان نروژی می باشند. آموزش تخصص پزشکی کشور نروژ در دانشگاه های علوم پزشکی و کالج های پزشکی نروژ انجام می شود. پزشکان عمومی برای دریافت آموزش های تخصص پزشکی در دانشگاه های این کشور باید دارای مدرک زبان نروژی Burgen با حداقل نمره B/500 باشند. اگر پزشکان عمومی فاقد مدرک زبان نروژی باشند، نیاز به حداقل 3 سال برای یادگیری زبان نروژی در سطح قابل قبول دارند.

برنامه آموزش تخصص پزشکی نروژ چگونه است؟

پزشکان عمومی که تحصیل خود را در کشورهای غیر از اتحادیه اروپا تکمیل کرده اند برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی نروژ باید قبل از ارائه درخواست اخذ پذیرش مجوز پزشکی آنلاین را دریافت کنند. پس از اخذ مجوز پزشکی آنلاین از نروژ پزشکان می توانند یا برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی و یا اخذ مجوز کار در این کشور درخواست دهند.

همه فارغ التحصیلان رشته پزشکی عمومی که خواستار تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی نروژ می باشند باید یک دوره دستیاری 18 ماهه را بگذرانند و پس از تمام شدن این دوره دستیاری در امتحانات پایان دوره نمره های لازم را دریافت کنند تا مجوز تحصیل در دوره های تخصصی برای آن ها صادر شود. از جمله واحدهای آموزشی تخصص پزشکی در دانشگاه اسلو نروژ موارد زیر را می توان نام برد:

 • تغذیه بالینی و پیشگیرانه
 • ریاضیات پایه برای اقتصاد سلامت
 • مبانی سیستم های مراقبت های بهداشتی
 • تقاضا برای بیمه درمانی و سلامت
 • مبانی ارزیابی اقتصادی در مراقبت های بهداشتی
 • تجزیه و تحلیل هزینه و کارایی ارائه مراقبت های بهداشتی
 • سلامت باروری و جنسی و حقوق در سلامت جهانی
 • اخلاق پژوهشی مرتبط با پزشکی و سلامت

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی نروژ

پزشکان عمومی برای تحصیل در دوره های تخصصی دانشگاه های نروژ باید واجد شرایط باشند و مدارک لازم را ارائه دهند. همه مدارک باید به یکی از زبان های انگلیسی، نروژی، سوئدی یا دانمارکی ترجمه شوند. از جمله مهم ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ موارد زیر را می توان نام برد:

مدرک زبان برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ
مدرک زبان برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ
 • مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه های معتبر خارج از نروژ یا از دانشگاه ها و کالج های پزشکی نروژ
 • اخذ مجوز پزشکی آنلاین از نروژ
 • تاییدیه های لازم از سازمان های ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی نروژ
 • مدرک زبان نروژی Bergen با حداقل نمره B/500
 • گواهی شرکت در دوره حقوق پزشکی
 • رزومه و سوابق کار در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه های پردازش پرونده اخذ پذیرش تخصص پزشکی
 • مدارک هویتی و شناسنامه و پاسپورت با اعتبار کافی
 • گواهی تمکن مالی کافی با اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت تحصیل در نروژ
 • مدارک و سوابق تحصیلی از مدرک دیپلم تا سطوح بالا به همراه مدت زمان تحصیل و ریزنمره های تحصیلی در هر
 • مقطع تحصیلی
 • ارائه اسامی دانشگاه و کالج و برنامه های تحصیلی و مطالعات بالینی از ابتدای تحصیل پزشکان
 • تاییدیه شغلی از کارفرمای قبلی، حوزه کاری، تاریخ شروع و پایان کار

مدرک زبان مورد نیاز جهت تخصص پزشکی نروژ

گرچه زبان انگلیسی از زبان های بسیار رایج در نروژ است اما پزشکانی که برای تحصیل در دوره های تخصصی این کشور اقدام می کنند باید دارای مدرک زبان نروژی باشند. زیرا پزشکان متخصص و عمومی تعامل بیشتری با مردم و بیماران دارند و افزون بر این به منظور تحصیل تخصص پزشکی در دانشگاه های این کشور تسلط به زبان نروژی الزامی است.

فراگیری زبان نروژی چند سال قبل از مهاجرت به این کشور و یا شرکت در دوره های زبان پیش دانشگاهی دانشگاه های نروژ از راه حل های ممکن برای فراگیری این زبان است. مدرک زبان معتبر برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور نروژ مدرک زبان نروژی برگن Burgen با حداقل نمره B/500 می باشد.

آیا تحصیل پزشکی در نروژ بدون مدرک زبان ممکن است؟

پزشکان عمومی برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی نروژ نیازمند دارا بودن مدرک زبان نروژی می باشند. کالج های پزشکی عمومی و تخصصی نروژ به زبان انگلیسی تدریس نمی کنند، البته برخی از دوره های کارشناسی ارشد و دکترای علوم پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود. اما برای تحصیل در دوره های عمومی و تخصصی پزشکی در نروژ دارا بودن مدرک زبان نروژی الزامی است.

تحصیل پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در نروژ برای دوره های پزشکی عمومی به زبان انگلیسی است. دوره MBBS ارائه شده به دانشجویان دوره پزشکی عمومی در نروژ به عنوان برنامه MD دکترای پزشکی عمومی به زبان انگلیسی تدریس می شود. سالانه بیش از 5000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل در برنامه MBBS به زبان انگلیسی اقدام می کنند. اما تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی نروژ به زبان نروژی است.

هزینه و شهریه اخذ پذیرش تخصص پزشکی نروژ

پزشکان برای اخذ پذیرش تخصص پزشکی از دانشگاه های نروژ باید علاوه بر ارسال مدارک لازم هزینه های پردازش و رسیدگی به پرونده مهاجرت تحصیلی را نیز پرداخت کنند. هزینه اخذ پذیرش تخصصی در حدود 1.665 NOK یا واحد پول نروژ است. پزشکان و کایروپراتیک ها و فیزیوتراپیست های که در حال گذراندن دوره کارآموزی خود هستند باید 2.635 NOK پرداخت کنند.

زمان پردازش پس از پرداخت هزینه های اخذ پذیرش و ارسال همه مدارک شروع می شود. اگر SAK نیاز به مستندات و مدارک دیگر از طرف پزشک داشته باشد، زمان پردازش تمدید می شود. به طور معمول زمان پردازش پرونده برای پزشکان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا مانند ایران در حدود 6 ماه است.

مراحل معادل سازی مدرک پزشکان در نروژ

پزشکان برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی در دانشگاه های نروژ باید مدارک خود را به سازمان های ارزیابی مدارک ارائه دهند. در واقع مدرک پزشکی عمومی باید توسط سازمان های ارزیابی و معادل سازی مورد بررسی علمی قرار گیرند. SAK با همکاری با کمیسیون آموزشی آمریکا مدارک تحصیلی پزشکان بین المللی ECFMG را انجام می دهند.

پزشکانی که مدرک پزشکی خود را در خارج از کشور نروژ یا محدوده EEC دریافت کرده اند، باید درخواست خود را برای اخذ تاییدیه های لازم به SAK و ECFMG ارسال کنند.

علاوه بر این مدرک پزشکی عمومی پزشکان باید توسط سازمان بهداشت نروژ به رسمیت شناخته شود. پس از اخذ تاییدیه های لازم از لحاظ اعتبار علمی مدرک تحصیلی پزشکی عمومی پزشکان می توانند یا در دانشگاه های نروژ به تحصیل دوره های تخصصی بپردازند و یا ویزای کار نروژ را دریافت کنند. پزشکان برای طبابت در نروژ باید مجوز اقامت یا ویزای کار را دریافت کنند.

بهترین دانشگاه ها برای تخصص پزشکی در نروژ کدامند؟

بهترین دانشگاه های علوم پزشکی نروژ برای تحصیل در دوره های تخصصی و عمومی پزشکی بر اساس شهرت بین المللی و رتبه های جهانی عبارتند از:

بهترین دانشگاه ها برای تخصص پزشکی در نروژرتبه جهانی در بین بهترین دانشگاه های پزشکی از لحاظ پزشکی بالینی
دانشگاه اوسلو University of Osloرتبه 73
دانشگاه برگن University of Bergenرتبه 170
دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژی Norewgian University of Science & Technology (NTNU)رتبه 290
دانشگاه آرکتیک ترومسو UIT The Arctic University of Tromsoرتبه 361
دانشگاه علوم کاربردی نروژ غربی Western Norway University of Applied Sciencesرتبه 908
دانشگاه متروپولیتن اوسلو Oslo Metropolitan Universityرتبه 700

شرایط کار پس از تحصیل تخصص پزشکی نروژ چگونه است؟

فارغ التحصیلان دوره های تخصص پزشکی دانشگاه های نروژ برای کار و طبابت در حوزه تخصصی خود در این کشور باید یک دوره 18 ماهه دستیاری را بگذرانند. فارغ التحصیلان با شرکت در امتحانات و گذراندن دوره دستیاری 18 ماهه برای کار و طبابت تخصصی پزشکی آماده می شوند. مجوز طبابت تخصصی در نروژ برای این فارغ التحصیلان صادر می شود و آن ها مجاز به کار در حوزه های تخصصی پزشکی می باشند.

ذکر این نکته ضروری است که تقریباً همه مراکز بهداشتی در نروژ دولتی است و فقط چند کلینیک و بیمارستان تخصصی خصوصی است و به دلیل افزایش فعالیت در بخش خصوصی در سال های اخیر فرصت های شغلی بیشتری برای پزشکان متخصص وجود دارد.

میزان درآمد پزشکان در نروژ چقدر است؟

پزشکان عمومی در کشور نروژ بیشتر خوداشتغال هستند و با شهرداری محلی خود قرارداد کاری امضا می کنند. میزان درآمد سالانه پزشکان در نروژ در حدود 804.000 NOK معادل 788.25 دلار آمریکا است. از این میزان درآمد در حدود 35% از طریق شهرداری ها، 35% از طریق هزینه خدمات پزشکی و 30% از طریق ویزیت بیماران به دست می آید.

مراحل اخذ اقامت و پاسپورت نروژ در مقطع تخصص

متخصصان پزشکی برای دریافت مجوز اقامت و پاسپورت نروژ باید به مدت ۷ سال در این کشور به کار و طبابت بپردازند. از جمله مراحل اخذ اقامت و پاسپورت نروژ در مقطع تخصص پزشکی این است که متخصصان پس از فارغ التحصیلی در نروژ مشغول کار و طبابت می شوند و پس از ۳ تا 5 سال کار و طبابت می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند.

اخذ اقامت و پاسپورت نروژ در مقطع تخصص
اخذ اقامت و پاسپورت نروژ در مقطع تخصص

با دریافت تابعیت و شهروندی نروژ پس از اخذ اقامت متقاضی می تواند برای اخذ پاسپورت این کشور نیز اقدام کند.

پاسپورت نروژ از لحاظ اعتبار و ارزش در رتبه چهارمین پاسپورت معتبر دنیا قرار دارد و متقاضیان با این پاسپورت می توانند به ۱۷۰ کشور جهان بدون اخذ ویزا رفت و آمد کنند. متخصصان برای دریافت پاسپورت معتبر نروژ باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارا بودن مجوز اقامت قانونی در نروژ
 • پرداخت منظم مالیات و دارا بودن بیمه درمانی معتبر
 • عدم سوء پیشینه و عدم ارتکاب جرم و جنایت در مدت زندگی در نرو
 • تسلط و مهارت به زبان نروژی و کسب نمره لازم از کلاس های زبان نروژی
 • کار و طبابت و اقامت به مدت ۷ سال در نروژ

نکات مثبت و مزایای مهاجرت از طریق تحصیل تخصص پزشکی به نروژ

متقاضیان با تحصیل تخصص پزشکی در نروژ و اخذ اقامت این کشور می تواند از مزیت های زندگی و اقامت در این کشور اروپایی برتر برخوردار شوند. از جمله نکات مثبت مهاجرت از طریق تخصص پزشکی به نروژ زندگی در دومین کشور شاد جهان و برخورداری از برابری اجتماعی و مدنی در کار و زندگی است. علاوه بر این مردم نروژ دارای امید به زندگی بالایی می باشند. از دیگر مزایای مهاجرت از طریق تخصص پزشکی به نروژ موارد زیر را می توان نام برد:

 • تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی در دانشگاه های مجهز و با امکانات پیشرفته پزشکی
 • برخورداری از امکانات آموزشی دانشگاه های پزشکی نروژ
 • اخذ اقامت یک تا 3 ساله و قابلیت تمدید مجوز اقامت
 • امکان تبدیل اقامت موقت 3 ساله به مجوز اقامت دائم با کار و اشتغال و پرداخت مالیات
 • اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان
 • امکان اخذ مجوز کار برای همسر پزشک و کار و اشتغال تا 40 ساعت در هفته به طور تمام وقت
 • تحصیل فرزندان پزشکان در بهترین سیستم آموزشی جهان به طور رایگان
 • زندگی در کشوری با دارا بودن بالاترین استانداردهای جهانی برای زندگی در میان کشورهای جهان
 • اقامت و کار و تحصیل در کشوری با برابری جنسیتی، جرم و جنایت پایین و وجود امنیت اجتماعی و مالی
 • فرصت های شغلی متنوع در کشوری اروپایی با دارا بودن بالاترین سطح رفاه اجتماعی
 • امکان اخذ اقامت دائم، تابعیت و شهروندی و در نهایت پاسپورت نروژ
 • امکان برخورداری از حق و حقوق شهروندی اروپایی با اخذ تابعیت نروژ
مزایای مهاجرت از طریق تحصیل تخصص پزشکی به نروژ
مزایای مهاجرت از طریق تحصیل تخصص پزشکی به نروژ

سخن آخر درباره تخصص پزشکی نروژ

پزشکان ایرانی با دارا بودن مدرک پزشکی معتبر و همچنین تسلط به زبان های انگلیسی و نروژی می توانند برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی دانشگاه های نروژ درخواست دهند. البته معادل سازی تحصیلی و ارزیابی علمی مدارک پزشکان عمومی از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش دوره های تخصصی پزشکی در نروژ است.

اگر علاقمند به ادامه تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی در نروژ و یا کار به عنوان کادر درمان در این کشور هستید، می توانید با مشاوران خبره موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مشاوره کنید.

موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با دارا بودن سوابق کار بر روی این پرونده ها و موفقیت در اخذ پذیرش دوره های تخصصی پزشکی یکی از بهترین گزینه ها برای ساختن آینده ای درخشان و اخذ اقامت یکی از بهترین کشورهای اروپایی است.

سوالات متداول در مورد تخصص پزشکی نروژ

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”شرایط مورد نیاز اخذ پذیرش تخصص پزشکی کشور نروژ چیست؟” answer-0=”گذراندن یک دوره 18 ماهه دستیاری، کسب نمره های لازم از امتحانات ورودی دوره های تخصصی پزشکی و شرکت در دوره حقوق پزشکی است.” image-0=”” headline-1=”h4″ question-1=”مدرک زبان مورد نیاز جهت تخصص پزشکی کشور نروژ چیست؟” answer-1=”مدرک زبان معتبر برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور نروژ مدرک زبان نروژی برگن Burgen با حداقل نمره B/500 می باشد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”میزان درآمد پزشکان در نروژ چقدر است؟” answer-2=”پزشکان عمومی در کشور نروژ بیشتر خوداشتغال هستند و با شهرداری محلی خود قرارداد کاری امضا می کنند. میزان درآمد سالانه پزشکان در نروژ در حدود 804.000 NOK معادل 788.25 دلار آمریکا است.” image-2=”” headline-3=”h4″ question-3=”مراحل معادل سازی مدرک پزشکان در نروژ چگوه است؟” answer-3=”پزشکان برای تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی در دانشگاه های نروژ باید مدارک خود را به سازمان های ارزیابی مدارک ارائه دهند. در واقع مدرک پزشکی عمومی باید توسط سازمان های ارزیابی و معادل سازی مورد بررسی علمی قرار گیرند. SAK با همکاری با کمیسیون آموزشی آمریکا مدارک تحصیلی پزشکان بین المللی ECFMG را انجام می دهند. پزشکانی که مدرک پزشکی خود را در خارج از کشور نروژ یا محدوده EEC دریافت کرده اند، باید درخواست خود را برای اخذ تاییدیه های لازم به SAK و ECFMG ارسال کنند.” image-3=”” headline-4=”h4″ question-4=”آیا امکان تحصیل پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی وجود دارد؟” answer-4=”بله. تحصیل پزشکی در نروژ برای دوره های پزشکی عمومی به زبان انگلیسی است. دوره MBBS ارائه شده به دانشجویان دوره پزشکی عمومی در نروژ به عنوان برنامه MD دکترای پزشکی عمومی به زبان انگلیسی تدریس می شود.” image-4=”” count=”5″ html=”true” css_class=””]

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده