تفاوت تحصیل در ایتالیا و آلمان

تفاوت تحصیل در ایتالیا و آلمان

کشورهای ایتالیا و آلمان، سرزمین‌های اروپایی نسبتا مرفهی هستند که متقاضیان مهاجرت بسیاری نیز دارند. هردو کشور، از مناطق اقتصادی بسیار مهم در قاره اروپا بوده و صنایع بسیار مهمی را دارا می‌باشند. برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان در این دو کشور قرار گرفته‌اند و تحصیل در ایتالیا و آلمان رویای بسیاری از افراد می‌باشد. اگر شما نیز از متقاضیان تحصیل در ایتالیا و آلمان هستید؛ اما نمی‌دانید کدام یک شرایط مناسب‌تری دارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تفاوت تحصیل در ایتالیا و آلمان را مطالعه فرمائید.

تفاوت تحصیل در ایتالیا و آلمان

تحصیل در کشور آلمان
آلمان – مونیخ

ایتالیا، مرکز فرهنگی اروپا بوده و دارای متقاضیان بسیاری برای تحصیل است. پایتخت ایتالیا رم می‌باشد که میزبان چندین دانشگاه برتر در این کشور است. در بخش زیر، جزئیات تحصیل در ایتالیا را بررسی می‌کنیم:

مدت زمان تحصیل کارشناسی در ایتالیا3-4 سال
مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا2 سال
مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا3-5 سال
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ایتالیا500-3000 یورو به صورت سالیانه
هزینه تحصیل در مقطع دکترا ایتالیا140-1200 یورو به صورت سالیانه
زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیاانگلیسی و ایتالیایی

آلمان کشوری اروپایی واقع شده در بخش غربی این قاره است، که بزرگترین قطب صنعتی و اقتصادی منطقه نیز می‌باشد. وجود فرصت‌های شغلی بسیار مناسب و شرایط تحصیل فوق‌العاده، باعث جلب توجه افراد به مهاجرت به آلمان از راه تحصیل شده است.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان عموما رایگان است، البته این امر به شرط تحصیل دانشجویان به زبان آلمانی صورت خواهد گرفت. اگر متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستید، میزانی شهریه از شما دریافت خواهد شد. تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ممکن است و به هر سه مورد بورسیه‌های متنوعی تعلق می‌گیرید.

مطالب مرتبط:

پزشکی در آلمان

مهاجرت به آلمان

در کشورهای ایتالیا و آلمان، دو نوع دانشگاه خصوصی و دولتی به فعالیت می‌پردازند. همچنین برای متقاضیان، دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز آماده پذیرش هستند. مسئله‌ای که در این میان وجود دارد، این است که دانشگاه‌های خصوصی و فنی حرفه‌ای شهریه‌های سنگین‌تری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند. به همین علت عموم افراد علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایالتی و دولتی ایتالیا و آلمان هستند.

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در ایتالیا و آلمان

تحصیل در ایتالیا
ایتالیا – دانشگاه ورونا

شما جهت تحصیل در مقاطع و رشته‌های مختلف دانشگاه‌های آلمان، ملزم به ارائه مدارک مختلفی خواهید بود. البته شرایط عمومی وجود دارد که تمامی افراد باید آن‌ها را دارا باشند. یکی از این شرایط، گذراندن آزمون‌های ورودی می‌باشد. برخی از دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل، از متقاضیان ورود آزمون می‌گیرد. در صورتی که شما در کشور خود، در کنکور و آزمون ورود به دانشگاه شرکت نموده‌اید، دیگر نیازی به امتحان دادن دوباره ندارید. افرادی که متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان هستند، از این قائده مستثنی بوده و باید در آزمون ورودی دانشگاه مقصد شرکت کنند.

تحصیل در این کشور به زبان آلمانی، رایگان خواهد بود. برخی برنامه‌های تحصیلی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ اما بسیار معدود می‌باشند. بنابراین شما نیاز خواهید داشت که به زبان آلمانی تا حدود زیادی مسلط باشید. حداقل نمره مدرک زبان آلمانی، باید C1 باشد.

تحصیل در کشور ایتالیا، به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ممکن است. درصورتی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنید، دریافت نمره 6 به بالا برای ورود به مقطع کارشناسی، 6.5 به بالا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بالای نمره 7 لازم می‌باشد. اگر هم علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی کشور ایتالیا هستید، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته نیز وجود دارد.

خوابگاه‌ها و وضعیت اسکان دانشگاه‌های ایتالیا و آلمان

خوابگاه‌های کشور آلمان به دو صورت دولتی و خصوصی ارائه می‌شوند. بخشی از بودجه خوابگاه‌های دولتی را، دولت کشور المان بر عهده می‌گیرد. به همین علت، هزینه کم‌تری برای دانشجو خواهند داشت. در این خوابگاه‌ها، واحدهای تک‌نفره و چند نفره مشترک با دانشجویان دیگر وجود دارند؛ اما اتاق‌های تک‌نفره معمولا متقاضیان بسیار کم‌تری دارند. در خوابگاه‌های دولتی کشور آلمان، هر واحد آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی به خصوص خود را دارد.

در خوابگاه دانشگاه‌های ایتالیا، وضعیت نسبتا مشابه خوابگاه‌های کشور آلمان است؛ اما با این تفاوت که در ایتالیا آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی در راهرو قرار دارد و بین واحدهای دانشجویی به صورت اشتراکی استفاده می‌شود. همچنین، اتاق‌های سینگل یا تک نفره نیز، در اولویت اول به دانشجویان ممتاز اختصاص می‌یابند.

خوابگاه در کشورهای ایتالیا و آلمان، معمولا به خود دانشگاه وابسته نبوده و به صورت مستقل فعالیت می‌کنند. برای خانواده‌ها و افراد متاهل نیز، سوئیت‌های کامل و جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

ورود و خروج دانشجویان از خوابگاه‌ها، بدون محدودیت ساعت و روز است. تنها قانونی که وجود دارد، در رابطه با مهمان آوردن به اتاق‌های خوابگاهی است. پیش از نگه‌داری مهمان در خوابگاه باید با مسئولین مشورت شود. در صورت صدور مجوز، تاریخ ورود و خروج مهمان از خوابگاه معین شده و مقداری هزینه نیز از فرد دریافت می‌شود. هزینه هر شب اقامت به عنوان مهمان در خوابگاه‌های دانشجویی، حداکثر 12 یورو است.

برای متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، مزیت‌های بسیاری چون؛ امکان دریافت بورسیه‌های مختلف وجود دارد. با این حال تحصیل به زبان آلمانی در کشور آلمان، هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت. شما باید با توجه به شرایط و امکانات خود، این موقعیت‌ها را سنجیده و بهترین گزینه را انتخاب نمائید.

هر دو کشور آلمان و ایتالیا از بهترین مقصدهای تحصیل دانشجویان سراسر دنیا هستند؛ اما ممکن است برای برخی افراد، مشکلاتی به همراه داشته باشند. بنابراین با بررسی تفاوت تحصیل در آلمان و ایتالیا، از این امر جلوگیری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره، می‌توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، تماس بگیرید. ما شما را تا رسیدن به اهداف‌تان، همراهی خواهیم کرد.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده