انتخاب تحصیل پزشکی در چک انتخابی مناسب برای متقاضیان تحصیل است. به جهت کسب آگاهی از دانشگاه های پزشکی چک موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شما را به خواندن این مقاله دعوت می کند. در این مقاله به دانشگاه های برتر و همچنین هزینه تحصیل پزشکی در جمهوری چک اشاره شده است.

شرایط تحصیل و پذیرش دانشگاه های پزشکی چک

تحصیل در جمهوری چک در رشته های علوم پزشکی پیشینه ای طولانی دارد( از قرن چهارم میلادی) و مدارس علوم پزشکی در این کشور از بهترین گزینه ها ی تحصیل برای دانش آموزان خارجی است که قصد تحصیل در این رشته ها را در خارج از کشور دارند و سالانه دانش آموزان زیادی در سر تا سر دنیا جذب تحصیل در دوره های آموزشی رشته های علوم پزشکی در جمهوری چک می شوند، هم به خاطر کیفیت و گوناگونی این دوره های تحصیلی و هم به علت ارائه ی این دوره ها به زبان انگلیسی.

تحصیل در رشته ی پزشکی عمومی در این کشور در اکثر دانشگاه های آن 5 سال زمان می برد و تحصیل داروسازی و دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور 5 سال زمان می برد که تمام این دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. گرفتن پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی در جمهوری چک بستگی به دیپلم دبیرستان دانش آموز، داشتن نمرات بالا در دروس فیزیک- شیمی- زیست شناسی او و هم چنین مهارت وی در زبان انگلیسی دارد( تست مهارت در زبان انگلیسی از طریق مصاحبه با فرد در اسکایپ یا مصاحبه ی آزمون ورودی در دانشگاه مورد نظر صورت می گیرد)

علاوه بر این برخی از دانشگاه های علوم پزشکی در این کشور برای پذیرش دانش آموزان در این رشته ها آزمون ورودی و مصاحبه در نظر می گیرند و دانش آموزان با قبولی در این آزمون می توانند به تحصیل در رشته های علوم پزشکی در این کشور مشغول شوند؛ آزمون های ورودی در دانشگاه مربوطه در جمهوری چک و برخی از دفاتر در خارج از این کشور برگزار می شوند، این آزمون ها شامل سوالات چند گزینه ای در دروس فیزیک، زیست شناسی و شیمی هستند و هم چنین زمان آزمون ورودی نیز در ماه ژوئن می باشد.

زمان درخواست برای تحصیل در دانشگاه های چک نیز بستگی به دانشگاه انتخابی دارد و معمولا آخر ماه مه زمان درخواست برای اکثر دانشگاه های آن می باشد؛ هم چنین درخواست تحصیل در بیش تر دانشگاه های جمهوری چک ابتدا به صورت آنلاین می باشد؛ لازم به ذکر است که دانشگاه های علوم پزشکی در چک توسط وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده ی آمریکا و کانادا تایید شده اند و دانش آموزان زیادی از کشور های نروژ، سوئد، آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان، نیجریه، مالزی و اسرائیل برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی به چک می آیند. مدارک و اسناد مورد نیاز برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در چک:

 • دیپلم دبیرستان و نمرات بالا در دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک
 • قبولی در آزمون ورودی در دانشگاه مورد نظر( در صورت وجود آزمون ورودی)
 • فرم درخواست
 • مدارک شناسایی( گذر نامه، عکس و ..)

دانشگاه های برتر و معتبر پزشکی چک

دانشکده و دانشگاه های برتر و معتبر پزشکی در کشور جمهوری چک به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه چارلز جمهوری چک در پراگ، اولین دانشکده پزشکی ( Charles University in Prague, first faculty of Medicine)
 • دانشگاه چارلز در پراگ ، دومین دانشکده پزشکی (Charles University in Prague, second faculty of Medicine)
 • دانشگاه چارلز در پراگ ، سومین دانشکده پزشکی (Charles University in Prague, third faculty of Medicine)
 • دانشگاه چارلز در پراگ ، سومین دانشکده پزشکی؛ دانشگاه چارلز ، دانشکده پزشکی در هرادک کلارو (Charles University in Prague, third faculty of Medicine;Charles University, Faculty of Medicine in Hradec Kralove )
 • دانشگاه چارلز ، دانشکده پزشکی در پلزن (Charles University, Faculty of Medicine in Pilsen)
 • دانشگاه ماساریک ، دانشکده پزشکی (Masaryk University, Faculty of Medicine )
 • دانشگاه پالاکی در اولوموک، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی (Palacký University of Olomouc, Faculty of Medicine and Dentistry)
 • دانشگاه استراوا، دانشکده پزشکی (University of Ostrava, Faculty of Medicine)

دانشگاه های برتر و معتبر پزشکی چک

رتبه و رنکینگ دانشگاه های پزشکی چک

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی دانشگاه چارلز چک و دانشگاه ماساریک هستند. دانشگاه چارلز در رتبه بندی مؤسسات آموزش عالی تایمز در مجموع رتبه 400 تا 500 دانشگاه های جهان در سال 2019 را کسب کرده است. این دانشگاه رتبه 151-175 رشته های هنر و علوم انسانی، رتبه 301-400 رشته های بالینی و سلامت، رتبه 301-400 علوم زندگی، رتبه 401-500 علوم فیزیک، رتبه 301-400 علوم اجتماعی، رتبه 401-500 علوم کامپیوتر، رتبه 151 حقوق و رتبه 301-400 آموزش و پرورش را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه ماساریک در رتبه بندی مؤسسات آموزش عالی تایمز در مجموع رتبه 601 تا 800 دانشگاه های جهان در سال 2019 را کسب کرده است. این دانشگاه رتبه ی 400-301 رشته های هنر و علوم انسانی، رتبه 401-500 رشته های بالینی و سلامت، رتبه ی 401-500 علوم زندگی، رتبه 401-500 علوم فیزیک، رتبه 501-600 علوم اجتماعی، رتبه 501 علوم تجارت و اقتصاد، رتبه ی 401-500 علوم کامپیوتر و رتبه 101-125 حقوق را به خود اختصاص داده است.

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های پزشکی چک

شهریه و هزینه تحصیل در چک در دانشگاه های پزشکی:

 • دانشگاه چارلز در پراگ ، اولین دانشکده پزشکی، هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشکده 14300 یورو در سال
 • دانشگاه چارلز ، دانشکده پزشکی در هرادک کلارو، هزینه تحصیل در رشته پزشکی : 12300 یورو در سال و هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی : 13500 یورو در سال
 • دانشگاه ماساریک، هزینه تحصیل در رشته پزشکی 10700 یورو در سال
 • دانشگاه پالاکی در اولوموک، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، هزینه تحصیل در رشته پزشکی 10000 یورو در سال و هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی 11800 یورو در سال
 • دانشگاه استراوا، هزینه تحصیل در رشته پزشکی 8000 یورو در سال

متقاضیان تحصیل پزشکی باید از شرایط تحصیل پزشکی در چک آشنا باشند، درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید. مشاورین ما اطلاعات به روزی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده