بورسیه تحصیلی بلژیک

بورسیه تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک، یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا می باشد و پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل، مرکز پارلمان اروپا و ناتو است. این امر باعث شده است تا دانشجویان در بلژیک، با فرصت های شغلی متعدد رو به رو شوند.

اگرچه هزینه تحصیل در بلژیک در مقایسه با بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، مقرون به صرفه ‌تر است؛ اما همچنان تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور برای برخی از دانشجویان مشکل ساز است.

اخذ بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور، می تواند بهترین راه حل جهت تحصیل مقرون به صرفه در بلژیک باشد. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا جدیدترین شرایط بورسیه تحصیلی بلژیک را شرح دهیم و دانشجویان را در مسیر موفقیت خود جهت تحصیل در یکی از برترین کشورهای اروپایی، یاری کنیم.

جدیدترین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی بلژیک باید با داشتن شروط لازم، نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ارائه کننده بورسیه بلژیک اقدام نموده و سپس با دریافت ویزای دانشجویی، وارد این کشور شوند. این بورسیه های بلژیک، هر ساله ارائه می شوند و مهلت درخواست برای دریافت آنها، معمولاً در وبسایت نهاد یا دانشگاه ارائه دهنده بورسیه، آورده شده است.

 دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی قبلی، نمرات و معدل بالا کسب نموده و جزو دانشجویان برتر در رشته تحصیلی خود باشند، می توانند جهت دریافت بورسیه، اقدام کنند. البته، متقاضیان باید مدرک زبان با نمره عالی نیز ارائه نمایند (آیلتس آکادمیک 7 به بالا و یا سایر مدارک معادل آیلتس مانند تافل و PTE آکادمیک).

دانشجویان متقاضی تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، میبایست برای اخذ بورسیه های تحصیلی، رزومه ای بسیار قوی ارائه نموده و دارای مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر جهان باشند. شانس دریافت بورسیه های تحصیلی فول فاند، در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، بسیار بالاتر از مقطع کارشناسی است.

انواع بورسیه تحصیلی در بلژیک

برخی از بورسیه های تحصیلی پرطرفدار در بلژیک عبارت‌اند از:

 • بورسیه های VLIR-UOS
 • بورسیه های دولتی مستر مایند
 • بورسیه های Erasmus Mundus
 • بورسیه های Sience@Leuven
 • بورسیه های دانشگاه Ghent
 • بورسیه های نهاد Lord Heritage در بلژیک
 • بورسیه های ARES
 • بورسیه های نهاد American Education در بلژیک
 • بورسیه Jack and Jones
 • بورسیه بانک مرکزی اروپا مختص بانوان (Women in economics scholarship)
 • کمک های مالی نهاد Wallonia-Brussels در مقطع پست دکتری
 • کمک های مالی نهاد AUF
 • بورسیه FWO در مقطع دکتری
 • کمک های مالی نهاد King Baudouin (به نام Elisabesth and Amelie)

شرایط بورسیه های تحصیلی در بلژیک

بورسیه های تحصیلی ارائه شده در کشور بلژیک، هم برای دانشجویان بلژیکی و هم برای دانشجویان بین المللی، در دسترس است. شرایط بورسیه تحصیلی بلژیک می تواند متفاوت باشد. برخی از این بورسیه ها به صورت فول فاند است و کلیه هزینه های تحصیلی، زندگی، اقامت و حتی بیمه دانشجویان در بلژیک را پوشش می دهد.

 برخی دیگر از بورسیه ها نیز به صورت جزئی بوده و تنها بخشی از هزینه های تحصیلی مانند شهریه دانشگاه را پوشش می دهند. علاوه بر این‌ها، ممکن است برخی از بورسیه های تحصیلی، مبلغی را به عنوان کمک هزینه مالی به دانشجویان پرداخت کنند.

شرایط اخذ بورسیه های بلژیک در مقطع کارشناسی

باید بدانید که اکثر بورسیه های تحصیلی ارائه شده در بلژیک، جهت تحصیل دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند و تنها تعداد محدودی بورسیه در مقطع کارشناسی ارائه می شود؛ اما دانشجویان برتر که دیپلم 12 ساله خود را با معدل و نمرات بالا دریافت کرده باشند، همچنان می توانند شانس خود را جهت اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی در بلژیک امتحان کنند.

 برای مثال، بورسیه ARES در بلژیک، جهت تحصیل در مقطع کارشناسی نیز ارائه می شود. متقاضیان باید بررسی نمایند که بورسیه مقطع کارشناسی در بلژیک، در چه دانشگاه هایی و چه رشته هایی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد
شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که گفته شد، دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک ادامه دهند، شانس بالایی برای اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک خواهند داشت.

داشتن نمرات و معدل عالی در مقطع کارشناسی، ارائه نمره آیلتس بالا (حداقل 7) و یا سایر مدارک معادل آیلتس و به طور کلی داشتن یک رزومه قوی، از مهمترین شروط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد است. بورسیه تحصیلی Master Mind در بلژیک، یکی از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین بورسیه های تحصیلی فول فاند در این مقطع است.

علاوه بر این، بورسیه KU Leuven که هزینه های تحصیل، زندگی و بیمه دانشجویان را تا سقف 10000 یورو در سال پوشش می دهد، جزو بورسیه های بسیار محبوب در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک می باشد که با استقبال فراوان دانشجویان همراه بوده است. بورسیه فول فاند Vrije Universiteit Brussel نیز جزو بورسیه های معروف و پرطرفدار در این مقطع می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد، جزو دانشجویان برتر رشته خود بوده اند و با نمرات و معدل عالی فارغ التحصیل شده اند و همچنین دارای رزومه قوی و سوابق علمی-پژوهشی عالی بوده و مقالات خود را در ژورنال های معتبر دنیا به چاپ رسانده باشند (مانند مقالات ISI)، می توانند بورسیه فول فاند دریافت کرده و به صورت رایگان در بلژیک به تحصیل بپردازند.

 البته، ارائه مدرک زبان با نمره عالی، مانند آیلتس آکادمیک 7 به بالا و یا سایر مدارک معادل آیلتس مانند تافل و PTE آکادمیک نیز جز شرایط بسیار مهم است. متقاضیان باید با ارائه پروپوزال و مشخص کردن حیطه پژوهشی خود، یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه بلژیک را بیابند که مسئولیت نظارت بر تحقیقات دانشجو در بلژیک را بر عهده گرفته و دانشجو را در ارائه پایان نامه همراهی کند.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی در بلژیک

برای درخواست، متقاضی باید ابتدا یک حساب کاربری در وبسایت نهاد ارائه دهنده بورسیه بلژیک ایجاد کرده و بر اساس دستورالعمل های ارائه شده در این پورتال، فرم درخواست را تکمیل نماید. حساب جدید ایجاد شده، در عرض چند ساعت تا چند روز، توسط نهاد ارائه دهنده تأیید می شود (لطفاً بیش از یک حساب ایجاد نکنید) و متقاضی یک ایمیل تأیید برای ایجاد رمز عبور دریافت خواهد کرد.

 اگر متقاضی در سال های گذشته یک حساب معتبر ایجاد کرده باشد، می تواند دوباره از آن استفاده کند. در صورت انتخاب گزینه “ذخیره و ادیت” می توان فرم تکمیل شده را دوباره اصلاح کرد؛ اما پس از ارسال نهایی درخواست، امکان تغییر در فرم درخواست و یا پس گرفتن آن وجود ندارد.

مهلت درخواست ها
مهلت درخواست ها

ارسال به موقع درخواست ها و پیش از پایان مهلت آن، در موفقیت متقاضیان بسیار مهم است. مهلت درخواست ها معمولاً در ماه ژانویه و فوریه است.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک

برخی از مهمترین مدارک لازم جهت اخذ بورسیه بلژیک عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل شده درخواست بورسیه
 • مدارک تحصیلی در مقطع قبلی
 • معدل و ریزنمرات مقطع قبلی
 • مدرک زبان با نمره تعیین شده
 • توصیه نامه استاد راهنما در بلژیک
 • پروپوزال (یک طرح مطالعاتی و تحقیقاتی که قرار است در بلژیک تکمیل شود)
 • رزومه و سوابق علمی-پژوهشی

هزینه تحصیل در کشور بلژیک

هزینه های مربوط به تحصیل در بلژیک، برای دانشجویان اروپایی و بین المللی، کاملاً معقول و مقرون به صرفه است. هزینه های نهایی، بسته به منطقه ای که برای تحصیل در بلژیک انتخاب کرده اید، رشته و مقطع تحصیلی شما و در برخی موارد، کشور مبدا شما، تعیین می شود. در مناطق آلمانی زبان بلژیک، شهریه دوره های تحصیلی تمام وقت حدود 940 یورو در سال برای دانشجویان اروپایی است.

 برای اتباع غیر اروپایی نیز شهریه دانشگاه در بلژیک بسته به دوره تحصیلی، بین 940-6000 یورو متفاوت می باشد. البته دوره‌های تحصیل پزشکی، دندانپزشکی یا MBA هزینه ها و شهریه های بسیار بیشتری دارند. این در حالیست که در مناطق فرانسوی زبان بلژیک، دانشجویان اروپایی باید حداکثر هزینه تحصیل سالانه 835 یورو را بپردازند. برای دانشجویان بین المللی غیر اروپایی نیز، هزینه سالانه 4175 یورو تعیین شده است.

 مجدداً، در صورت ثبت نام در رشته های پزشکی یا MBA ممکن است هزینه ها افزایش یابد. برای کسب اطلاعات دقیق تر، به وبسایت دانشگاه انتخابی خود در بلژیک مراجعه نمایید.

مهمترین نکات در اخذ بورسیه فول فاند بلژیک

دولت بلژیک و دانشگاه های این کشور، بورسیه هایی را با پوشش کامل هزینه های تحصیل و زندگی، در اختیار دانشجویان قرار می دهد. متقاضیان واجد شرایط دریافت بورسیه که شایستگی خود را اثبات کرده باشند، می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای، بورسیه فول فاند دریافت کرده و از پرداخت تمامی هزینه های تحصیل در بلژیک مانند شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی در بلژیک مانند هزینه اقامت، بیمه و هزینه های رفت و آمد، معاف شوند.

توجه داشته باشید که به دلیل رقابت و تقاضای بالا در اخذ بورسیه های فول فاند، دانشجویان متقاضی، باید شایستگی بالایی داشته باشند. این بدان معنی است که بدون داشتن رزومه و سوابق علمی پژوهشی قوی، شانس دریافت بورسیه فول فاند بسیار پایین است.

توصیه می شود برای بررسی شرایط خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت اخذ بورسیه های بلژیک، با کارشناسان و وکلای موسسه اصطهباناتی مشاوره دریافت نمایید. کارشناسان ما، در خصوص شرایط بورسیه تحصیلی بلژیک، اطلاعاتی به روز و متفاوت از سایر موسسه های موجود به شما ارائه خواهند کرد.

بورسیه های تحصیلی دولتی در بلژیک

دولت بلژیک، برترین بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. برخی از برترین بورسیه های دولتی در بلژیک عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی VLIR-UOS در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی CIUF-CUD در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دوره های آموزشی در بلژیک
 • بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus در تمامی مقاطع
 • بورسیه تحصیلی ARES در تمامی مقاطع
دانشگاه Ghent در بلژیک
دانشگاه Ghent در بلژیک

بورسیه های ارائه شده در دانشگاه های بلژیک

دانشگاه Ghent در بلژیک، یکی از دانشگاه های برتر این کشور است که بورسیه های محبوب و با پوشش بالا را به دانشجویان ارائه می دهد.

علاوه بر این، دانشگاه هاسلت و دانشگاه توماس مور در بلژیک نیز از جمله ارائه دهندگان بورسیه در این کشور می باشند. بورسیه های تحصیلی Science@Leuven در بلژیک، توسط دانشگاه های این کشور، جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود و هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را تا 8000 یورو در هر سال تحصیلی پوشش می دهد. دانشگاه K.U. Leuven بلژیک، به دانشجویان مقطع دکتری نیز بورسیه های مناسبی اعطا می کند.

بورسیه های ارائه شده توسط شرکت ها در بلژیک

بسیاری از نهادها و شرکت های مطرح در بلژیک، به منظور جذب افراد با استعداد و با رزومه قوی، بورسیه های تحصیلی به آنان ارائه می دهند تا پس از اتمام تحصیلات، در این شرکت ها مشغول به کار شوند.

 به عبارتی دیگر، این بورسیه ها متناسب با نیاز شرکت و کمبود نیروی در بخش های خاصی از این شرکت ها ارائه شده و دریافت کنندگان بورسیه باید بتوانند با فعالیت در آن زمینه خاص، کمبود نیرو را برطرف کنند. معمولا دانشجویان رشته های IT، مکانیک، آمار و بسیاری دیگر از رشته های تخصصی، شانس دریافت این بورسیه های شرکتی را خواهند داشت.

بورسیه های ارائه شده توسط سازمان های غیرانتفاعی در بلژیک

علاوه بر شرکت های بلژیکی، برخی از نهادهای خصوصی و یا به اصطلاح، سازمان های غیرانتفاعی نیز متناسب با کمبود نیروی تحصیل کرده در سیستم خود و همچنین بر اساس نیازهای شرکت، اقدام به اعطای بورسیه به دانشجویان برتر و شایسته می کنند. برای مثال، سازمان FWO Church Triumphant، از این قبیل بورسیه ها را اعطا می کند.

بورسیه تحصیلی مستر مایند در بلژیک

بورسیه تحصیلی مستر مایند بلژیک (Master mind scholarship)، یک بورسیه فول فاند با پوشش کامل هزینه های تحصیل در بلژیک است که توسط دولت این کشور به دانشجویان برتر و واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

این بورسیه محبوب در بلژیک، علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه، تامین هزینه های اقامت در بلژیک و دریافت بیمه درمانی، 8200 یورو نیز در هر سال تحصیلی به دانشجویان کمک مالی اعطا می کند. لازم به ذکر است که این بورسیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در اکثر رشته های تحصیلی، ارائه می شود و محدود به رشته خاص و یا شهروندان کشورهای خاصی در دنیا نخواهد بود.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه مستر مایند در بلژیک

از مهمترین شرایط اخذ بورسیه مستر مایند بلژیک می توان به داشتن نمره آیلتس بالا (حداقل 7)، معدل و نمرات عالی در مقاطع قبلی (باید در محاسبه GPA، 3.5 از 4 دریافت کنند) و سوابق علمی پژوهشی عالی اشاره کرد.

 دانشجویانی که دارای مقالات ISI باشند و یا مقالات علمی خود را در ژورنال‌های معتبر جهان به چاپ رسانده باشند، شانس بسیار بالایی برای دریافت این بورسیه تحصیلی خواهند داشت. در ضمن، متقاضیان باید از یکی از دانشگاه های ارائه دهنده این بورسیه، پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشند.

دانشجویان واجد شرایط جهت اخذ این بورسیه تحصیلی بلژیک، باید موسسات و دانشگاه های مشارکت کننده در این بورسیه را بیابند و پس از بررسی مهلت درخواست و سایر شرایط مهم، درخواست خود را برای آن موسسه و دانشگاه ارسال نمایند.

خدمات وکلای موسسه اصطهباناتی در اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک

کارشناسان و وکلای مجرب ما در موسسه اصطهباناتی، با اطلاع از جدیدترین قوانین تحصیل در بلژیک و بررسی آپدیت های انجام شده در خصوص شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی می توانند متقاضیان را در مسیر مهاجرت تحصیلی آنان به بلژیک همراهی کرده و دانشجویان را در فراهم کردن شرایط تحصیل مقرون به صرفه در اروپا، یاری کنند.

توصیه می شود دانشجویان جهت اطلاع از انواع بورسیه تحصیلی در بلژیک، انتخاب بهترین دانشگاه در بلژیک که با شرایط آنان همخوانی دارد و همچنین جهت بررسی شرایط و مدارک خود و اطمینان از واجد شرایط بودن جهت اخذ بورسیه های تحصیلی، با وکلا و کارشناسان موسسه اصطهباناتی در ارتباط باشند و مشاوره دریافت نمایند. وکلای ما، شما را در رسیدن به رویای تحصیل در اروپا همراهی خواهند کرد.

سخن پایانی

اگرچه هزینه تحصیل در بلژیک در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه و معقول است، اما همچنان ممکن است دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور با مشکل تامین هزینه های تحصیل مواجه باشند.

به همین منظور، دولت بلژیک و دانشگاه های این کشور، برای دانشجویان بین المللی برتر که سوابق تحصیلی درخشان دارند، بورسیه های متعددی را مخصوصا به صورت فول فاند، در نظر گرفته است.

بورسیه فول فاند مستر مایند در بلژیک، یکی از محبوب ترین بورسیه ها در این کشور است. حال چنانچه شما نیز رویای تحصیل در بلژیک را داشته اما با مانع تامین هزینه ها مواجه شده اید نگران نباشید. کارشناسان و وکلای موسسه اصطهباناتی، آماده ارائه هر گونه خدمات در زمینه اخذ بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل رایگان در بلژیک هستند.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده