آذربایجان یکی از کشورهایی است که با ایران هم مرز می‌باشد و سالانه افراد زیادی از ایران به این کشور برای تحصیل مهاجرت می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان نیست و دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند. دانشجویان خارجی می‌توانند تحت شرایط خاصی از دانشگاه‌های این کشور بورسیه آذربایجان را دریافت کنند تا هزینه کمتری را برای تحصیل پرداخت کنند.

متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی آذربایجان باید یکسری مدارک را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد. اگر مدارک متقاضی مورد تایید دانشگاه قرار بگیرد، بورسیه آذربایجان به او تعلق می‌گیرد، البته مقدار بورسیه با توجه به شرایطش ممکن است متغیر باشد.

بورسیه آذربایجان

بورسیه تحصیلی آذربایجان به دو صورت فول فاند و فاند برای دانشجویان دانشگاه‌های این کشور در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با این دو موضوع آشنا کنیم و به نحوه اخذ بورسیه تحصیلی اذربایجان را توضیح دهیم. کشور آذربایجان با کشور ایران هم مرز است؛ از این رو یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت از طریق تحصیل به خارج نیز می‌باشد. مهاجران آذربایجان را به عنوان پلی به اروپا می‌دانند و معمولاً  مهاجران از طریق این کشور به کشورهای اروپایی مهاجرت می‌کنند. بورسیه آذربایجان کمک هزینه خوبی برای دانشجویانی است که قصد دارند به صورت رایگان یا نیمه رایگان در دانشگاه‌های مطرح این کشور تحصیل کنند. علاوه بر این دانشجویان در کنار تحصیل به کار نیز مشغول شوند.

انواع بورسیه تحصیلی آذربایجان

امکان دریافت بورسیه تحصیلی اذربایجان برای همه متقاضیان وجود دارد و این مهم نیست که متقاضی از کدام دانشگاه(غیرانتفاعی، عملی کاربردی یا پیام نور) فارغ التحصیل شده است. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آذربایجان باید مدرک زبان( آیلتس 5 به بالا) را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید. در برخی از دانشگاه‌های کشور آذربایجان امکان اخذ بورسیه تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد؛ بنابراین ارائه ندادن مدرک زبان همیشه الزامی نیست. شرایط گرفتن یا نگرفتن بورسیه آذربایجان بستگی به رزومه تحصیلی و کشور محل تولد متقاضی دارد. علاوه بر زبان انگلیسی، زبان‌های آذری و روسی نیز در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود که دانشجو می‌تواند یکی از این دو را انتخاب کند.

 بورسیه آذربایجان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود که دانشجو بر اساس سطح علمی خود می‌تواند یکی از این دو را انتخاب کند. بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان تعلق می‌گیرد، تفاوت‌های کوچکی باهم دارند؛ به عنوان مثال برخی از آن‌ها از همان ابتدای تحصیل به دانشجو تعلق می‌گیرد ؛ اما برخی دیگر از ترم‌های آتی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. در ادامه شما را با انواع بورسیه‌های تحصیلی آذربایجان آشناخواهیم کرد تا بهتر متوجه شوید که کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب می‌باشد.

بورسیه تحصیلی اذربایجان(WCU Full & Merit-Based)

بورسیه تحصیلی WCU Full & Merit-Based را دانشگاه دانشجویان در 3 مقطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس می‌توانند این بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی از این رو دانشجویانی که می‌خواهند بورسیه تحصیلی WCU Full & Merit-Based به آن‌ها تعلق گیرد باید نمرات خوبی را در هر ترم به ثبت برسانند. البته این مورد تنها شرایط اخذ این بورسیه نیست و سن متقاضی باید کمتر از 35 سال نیز باشد.

بورسیه آذربایجان( بورسیه شهروندان OIC و NAM)

بورسیه OIC و NAM کمک هزینه تحصیلی است که به شهروندان کشورهای خارجی که عضو سازمان‌های خاصی می‌باشند، تعلق می‌گیرد. مهاجرانی که کشور آن‌ها عضو سازمان همکاری اسلامی OIC و جنبش عدم تعهد NAM می‌باشند؛ از این بورسیه تحصیلی می‌توانند استفاده کنند. این نوع بورسیه فول فاند می‌باشد و تمامی هزینه‌های تحصیلی دانشجو را در بر می‌گیرد؛ از این رو دیگر نیازی نیست نگران هزینه‌های زندگی خود در کشور آذربایجان باشید. هزینه‌هایی را که این بورسیه تحصیلی آذربایجان در برمی‌گیرد عبارت است از:

 • شهریه دانشگاه
 • بلیت
 • بیمه درمانی دانشجو
 • هزینه ویزا و ثبت نام دانشگاه
 • هزینه خورد و خوراک شخص به صورت ماهانه
 • هزینه خوابگاه
 • هزینه انرژی‌های مصرفی

بورسیه تحصیلی آذربایجان(یتیمان)

یکی دیگر از بورسیه‌هایی را که کشور آذربایجان برای دانشجویان خود در نظر گرفته است، بورسیه تحصیلی یتیمان است؛ این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که پدر و مادر خود را از دست داده‌اند. این افراد به واسطه این بورسیه که کلیه هزینه‌های تحصیلی آن‌ها را در بر می‌گیرد، می‌توانند در این کشور تحصیل کنند. این افراد به صورت ماهانه مبلغی برابر با 1000 دلار را برای تامین مخارج زندگی از دانشگاه دریافت می‌کنند.

بورسیه تحصیلی اذربایجان(دانشگاه خزر)

دانشگاه خزر یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح کشور آذربایجان است که به دانشجویان برجسته، بورسیه اعطا می‌کند. متقاضیان تحصیل می‌توانند در 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه خزر به تحصیل خود ادامه دهند. دانشگاه خزر برای جلب توجه دانشجویان برتر بین المللی از سراسر دنیا، بورسیه تحصیلی را برای محصلان برتر قرار داده است. بورسیه تحصیلی دانشگاه خزر همه مخارج را در بر نمی‌گیرد؛ اما دانشجو دیگر ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه نمی‌باشد. بورسیه تحصیلی دانشگاه خزر به این صورت می‌باشد که دانشجو فقط در سال اول تحصیل خود بورسیه را دریافت می‌کند و در ادامه با توجه به شرایط تحصیلی او و نمراتی که اخذ می‌کند، مقدار بورسیه افزایش، کاهش یا قطع می‌شود.

بورسیه آذربایجان(دانشکده علوم و حقوق)

دانشکده علوم و حقوق آذربایجان به دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشکده را در 3 مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دارند، بورسیه تحصیلی آذربایجان اعطا می‌کند.

بورسیه پزشکی آذربایجان

مدارک لازم برای دریافت بورسیه پزشکی
مدارک لازم برای دریافت بورسیه پزشکی

پزشکی یکی دیگر از رشته‌های پر طرفدار در دنیا می‌باشد که سالانه افراد زیادی برای تحصیل در این رشته به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کنند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی نسبت به سایر رشته‌های دانشگاهی کمی بالاتر می‌باشد؛ از طرفی درصد قبولی در دانشگاه در این رشته کمی مشکل می‌باشد. کشور آذربایجان برای متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، بورسیه‌هایی را قرار داده است. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با بورسیه پزشکی آذربایجان بیشتر آشنا کنیم تا با کمترین هزینه و یا بدون پرداخت هزینه‌ای در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی آذربایجان

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی می‌توانند در 3 زبان ترکی، روسی و انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور شروع به تحصیل کنند. یکی از مزیت‌های تحصیل در آذربایجان این است که متقاضی ملزم به ارائه مدرک زبان نمی‌باشد و تنها با گذراندن دوره‌های زبان در این کشور می‌تواند در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کند. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی نیز همانند سایر کشورها 6 ساله می‌باشد و مهم‌ترین شرط ورود به دانشگاه‌های آذربایجان برای تحصیل در رشته پزشکی داشتن مدرک دیپلم با معدل حداقل 14 است.

دانشجویانی که قصد تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان را دارند؛ بهتر است که پس از چند سال به زبان ترکی نیز مسلط شوند. چرا که این افراد باید در سال‌های آتی برای معالجه عموم با مردم ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین بهتر است زبان ترکی را فرا بگیرند. از جمله دانشگاه‌هایی که می‌توانید به تحصیل پزشکی در آن بپردازید به شرح زیر است:

 • دانشگاه پزشکی باکو(محل تحصیل باکو)
 • دانشگاه پزشکی خزر( محل تحصیل خزر)
 • دانشگاه پزشکی اولدار یوردو(محل تحصیل نریمانوف)

مدارک لازم اخذ پذیرش در رشته پزشکی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پرشکی را دارند، باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند. برای گرفتن پذیرش دانشجو باید مدارکی را به دانشگاه مقصد ارسال کند که در ادامه آن‌ها را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • گواهی سلامت دانشجو
 • گواهی مدرک دیپلم با معدلی بیش از 14
 • ارائه مدرک زبان
 • آزمون ورودی دانشگاه(شرایط اخذ پذیرش در همه دانشگاه نیست)

در هر مرحله شما می‌توانید با مشاوران متخصص ما ارتباط برقرار کنید تا در زمینه اخذ پذیرش و بورسیه پزشکی آذربایجان شما عزیزان را راهنمایی کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه آذربایجان

برای دریافت بورسیه تحصیلی آذربایجان، متقاضی باید یکسری مدارک را به دانشگاه تحویل دهد؛ پس از بررسی مدارک ارائه شده و تایید آن‌ها بورسیه آذربایجان به شخص تعلق می‌گیرد. مدارکی را که دانشجو ملزم به تحویل آن به دانشگاه برای اخذ بورسیه پس از دریافت پذیرش می‌باشد به شرح زیر است:

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • عکس
 • انگیزه نامه(SOP)
 • پاسپورت
 • رزومه یا CV
 • مدرک زبان( در صورت نیاز و متناسب با خواسته دانشگاه)
 • رسید پرداخت شهریه سال اول دانشگاه
 • سن کمتر از 25 برای لیسانس و پزشکی
 • سن کمتر از 30 برای فوق لیسانس
 • سن کمتر از 35 سال برای دکتری

لیست دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه در آذربایجان

 از جمله دانشگاه‌هایی که بورسیه تحصیلی به دانشجویان آن تعلق می‌گیرد به شرح زیر است:

 • دانشگاه کاسپین غربی(Western Caspian)
 • دانشگاه دولتی باکو(Baku State University)
 • دانشگاه پزشکی آذربایجان(Azerbaijan Medical University)

بورسیه تحصیلی OIC و NAM

آکادمی دولتی کشاورزی آذربایجان(Azerbaijan State Agricultural University)دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان(Azerbaijan State University of Economics)
دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر آذربایجان(Azerbaijan State University of Culture and Arts)دانشگاه دولتی نفت و صنایع آذربایجان(Azerbaijan State Oil and Industry University)
مدرسه عالی نفت باکو(Baku Higher Oil School)دانشگاه دولتی پداگوژیک آذربایجان(Azerbaijan State Pedagogical University)
آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان(Azerbaijan Arts Academy)دانشگاه معماری و ساختمان‌سازی آذربایجان(Azerbaijan University of Architecture and Construction)
کنسرواتوار ملی جمهوری آذربایجان(Azerbaijan National Conservatory)دانشگاه فنی آذربایجان(Azerbaijan Technical University)
آکادمی موسیقی باکو(Baku Music Academy(دانشگاه خزر(Khazar University)
آکادمی دیپلماتیک آذربایجان(ADA University)دانشگاه زبان آذربایجان(Azerbaijan University of Languages)
دانشگاه دولتی گنجه(Ganja State University)دانشگاه دولتی نخجوان(Nakhchivan State University)
دانشگاه اسلاو باکو(Baku Slavic University)دانشگاه مهندسی باکو(Baku Engineering University)
دانشگاه مدیریت و گردشگری آذربایجان(Azerbaijan University of Tourism and Management)

بورسیه پزشکی آذربایجان

دانشگاه پزشکی باکودانشگاه پزشکی خزر
اولدار یوردو

وکیل و مشاور برای اخذ پذیرش آذربایجان

گرفتن پذیرش و بورسیه آذربایجان

دانشجویان خود می‎توانند با ارائه مدارک تحصیلی و پیش نیاز برای ثبت نام در دانشگاه‌های آذربایجان پذیرش بگیرند. گرفتن پذیرش شاید آسان به نظر آید؛ اما وقتی شما به مشکلی بر می‌خورید که توان حل آن را ندارید، وضعیت ثبت نام و پذیرش شما به تعلیق و خطر می‌افتد. از طرفی متقاضی هزینه زیادی را صرف گرفتن پذیرش، ترجمه مدارک و دیگر کارها می‌کند و اگر خللی در کار او ایجاد شود، ممکن است همه زحمات و هزینه‌های که تا به این جای کار کرده است، هدر رود.

 بنابراین بهتر است که گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارجی را از طریق وکلا یا موسسات مهاجرتی انجام دهید تا به این مشکلات برخورد نکنید. از این رو شما می‌توانید با مشاوران موسسه ما در ارتباط باشید تا در این زمینه شما را همراهی کنند. بورسیه تحصیلی نیز مورد دیگری است که دانشجویان ایرانی در تلاشند تا با استفاده از آن هزینه‌های زندگی در خارج از کشور را کاهش دهند. پروسه گرفتن بورسیه تحصیلی آذربایجان و دیگر کشورها کمی پیچیده و مشکل است که ممکن است متقاضی نتواند آن را اخذ نماید. با انتخاب موسسه ما به عنوان موسسه مهاجرتی خود، پذیرش و بورسیه از دانشگاه مورد نظر خود را به راحتی دریافت کنید.

جمع بندی

آذربایجان یکی از کشورهای هم مرز با ایران می‌باشد و ایرانیان زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. کشور آذربایجان با دادن بورسیه تحصیلی به دانشجوهای بین المللی قصد دارد آن‌ها را مجاب به تحصیل در این کشور کند. بورسیه تحصیلی اذربایجان تمامی مخارج زندگی و شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد که دانشجو با خیال راحت می‌تواند در این کشور تحصیل کند. اخذ بورسیه آذربایجان آسان می‌باشد؛ اما به شرطی که متقاضی واجد شرایط باشد. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم شما را با بورسیه آذربایجان و بورسیه پزشکی آذربایجان آشنا کنیم.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده