مزایا و معایب تحصیل در بلاروس

کشور بلاروس یکی از مقاصد برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور است. آب و هوا و طبیعت بی نظیر در کنار امکانات پیشرفته و سطح رفاه عالی می تواند از جمله دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل باشد. این کشور دارای دانشگاه های خوبی در سطح جهان است و همین امر باعث شده تا هر ساله دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل در بلاروس تلاش کنند. این مقاله که به تلاش برترین مشاوران مهاجرتی در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تهیه شده است به بررسی مزایا و معایب تحصیل در بلاروس می پردازد.

مزایای تحصیل در بلاروس

بچه ها در بلاروس مدرسه را در سن 6 سالگی شروع می کنند. همه دانش آموزان باید برنامه درسی پایه آموزش و پرورش را تا سن 15 سالگی ادامه دهند، و قسمت اعظم دانش آموزان تا سن 18 سالگی در مدرسه باقی می مانند و آموزش دبیرستان خود را به پایان می رسانند. در سن 15 سالگی، دانش آموزانی که با موفقیت آموزش و پرورش پایه را تکمیل کرده باشند، می توانند در کالج یا موسسات فنی و حرفه ای شرکت کنند، جایی که می توانند آموزش دبیرستان خود را به پایان برسانند و گواهی فنی و حرفه ای دریافت کنند.

تحصیل در بلاروس دارای یکی از بالاترین نسبت های دانشجو به جمعیت در اروپا است. سیستم آموزش و پرورش در بلاروس به دلیل کیفیت عالی و در دسترس بودن یکی از برترین ها شناخته شده است. اکثر دوره ها به صورت 4 ساله برگزار می شوند و دانشجویان می توانند در بلاروس به صورت تمام وقت تحصیل کنند. تمام سازمان های آموزش عالی توسط وزارت آموزش و پرورش در بلاروس اداره می شوند.

مطابق با “کد آموزشی جمهوری بلاروس” برای ورود به دوره اصلی، ملیت های خارجی که به زبان روسی صحبت نمی کنند، باید برای یک سال در دپارتمان آماده سازی تحصیل کنند، که به آموزش زبان روسی و دیگر دروس می پردازند. طول این دوره آموزشی 9 ماه است. آموزش در دپارتمان آماده سازی، با توجه به تخصص مورد نظر، در شاخه های زیر برگزار می شود:

  • معماری فنی
  • اقتصاد انسان دوستانه
  • پزشکی و زیست شناسی
  • هزینه تحصیل در بلاروس بسیار پایین تر از اروپای غربی است، اما این هزینه پایین تاثیری در کیفیت آموزش و پرورش که دریافت می کنید، ندارد. دانشجویان خارجی از مزایا و امکانات بسیاری برخوردار می باشند؛ زیرا دولت بلاروس با مهاجران رفتاری بسیار دوستانه دارد.
  • زبان آموزش، انگلیسی و روسیه است.دوره های تحصیلی به صورت جهانی دارای رسمیت هستند (WHO، MCI، UNESCO، COUNCIL OF EUROPE)
  • دادن راهنمایی برای آزمون های صدور مجوز پزشکی مانند PLAB، USMLE، آزمون MCI، ERPM و MOH / DOH / HAAD  (USA).
  • برای پذیرش نیاز به IELTS / TOEFLنیست.
  • غنی سازی تجربه یادگیری از طریق بازدید استادان از ایالات متحده آمریکا، کانادا و انگلستان صورت می گیرد.
  • پس از اتمام برنامه تحصیلی، چشم انداز خوبی از اقامت دائم و سکونت در اروپا پیش روی دانشجویان قرار دارد.
  • دارای یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل در اروپا است.
  • از دانشجویان خارجی استقبال می شود و با آنها به خوبی رفتار می شود.
  • فرصت برای دیدار با بیش از 1000 دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف وجود دارد.
  • یک محیط بسیار امن و بدون تبعیض نژادی است.
  • روش های پذیرش و ورود به دوره تحصیلی ساده و مستقیم است.

مزایای زندگی در بلاروس

زندگی در بلاروس به معنای داشتن زندگی آرام و شاد است ؛ با این حال باید گفت که همچنان بسیاری از خدمات در حال توسعه است. بنابراین اگر به دنبال تجربه ای منحصر به فرد و کاملا متفاوت از دنیای مدرن آشفته هستید، زندگی در بلاروس بهترین موقعیت خواهد بود. سرعت پیشرفت و  توسعه خدمات در بلاروس نسبت به سایر کشوهای توسعه یافته کمتر است و ممکن است برخی از  کالاها و خدمات به راحتی در دسترس نباشند.

اما ارتباطات اینترنتی خوب است و خارجیان، اغلب به صورت آنلاین خریداری می کنند. خدمات پستی سریع و ایمن در بلاروس وجود ندارد، اما ساکنان محلی تمایل به خرید کالاهای خود در بازارها و فروشگاه های شهرها و شهرستان ها دارند. همچنین می توانید خوراک های محلی و بین المللی را از سوپرمارکت ها تهیه کنید و از غذاهای عالی و فعالیت های سرگرم کننده نیز لذت ببرید.

مزایای زندگی در بلاروس

تردد در بلاروس با وجود شبکه حمل و نقل عمومی فوق العاده، راحت و مقرون به صرفه است. حمل و نقل عمومی بلاروس متشکل از قطار، اتوبوس، تراموا و تاکسی های خصوصی است. نقشه راه ها را می توان از مغازه های محلی خریداری کرد، همچنین اپلیکیشن های سفر برای گوشی های هوشمند در دسترس می باشند. اکثر علائم سیستم های حمل و نقل به زبان بلاروسی نوشته شده اند که این می توان برای افراد خارجی مشکل ساز باشد.به همین دلیل توصیه می شود،  کتاب عبارت های بلاروسی را با خود به همراه داشته باشید.

شبکه جاده ای بلاروس نیز راهی عالی برای سفر کردن است. حمل و نقل شهری در شهرهای بزرگ مانند مینسک بسیار راحت است و تنها با یک بلیط می توان به هر نقطه ای از شهر رفت. این بلیط ها در ایستگاه های محلی و فروشگاه های سراسر شهر موجود است. توجه داشته باشید که بسیاری از جاده های روستایی در Google Maps ثبت نشده اند و برای اینکه مسیرها را گم نکنید، داشتن نقشه کاغذی بسیار ضروری است.

اگر برای کار و یا به دلایل دیگری به بلاروس با خانواده مهاجرت می کنید، باید نیازهای سایر اعضای خانواده را نیز در نظر بگیرید. تحصیل در مدارس بلاروس برای ساکنان کمتر از 16 سال رایگان است. همچنین تعدادی مدارس بین المللی در شهرهای اصلی این کشور وجود دارد که تحصیل به بسیاری از زبان های اروپایی امکان پذیر است.

دو زبان اصلی بلاروس، زبان های بلاروسی و روسی است، اما تعداد جوانانی که مسلط به زبان انگلیسی هستند ،در حال افزایش است. شهرهای میسنک و برست برای اقامت خانواده ها بسیار مناسب است، زیرا مدارس بین المللی در این شهرها تاسیس شده اند. سال تحصیلی در بلاروس از سپتامبر تا جولای ادامه دارد و ساختاری مشابه با سایر کشورهای اروپایی دارد.

بسیاری از مراقبت های پزشکی اولیه و خدمات اورژانس در بیمارستان های دولتی و کلینیک های محلی بلاروس به صورت رایگان ارائه می شود. باید گفت که عمل های زیبایی و خدمات دندان پزشکی رایگان نیستند و مهاجران باید وضعیت اقامت دائم داشته باشند تا از تمام خدمات درمانی بهره مند شوند .هزینه سیستم خدمات درمانی بر اساس مشارکت مالیات بر درآمد تامین می شود، بنابراین قشر کارمند می توانند با پرداخت هزینه خدمات درمانی خود از مزایای آن بهره مند شوند.

بیمه درمانی به صورت خصوصی و یا از طریق محل کار برای پوشش خدمات درمانی بیشتر در دسترس است. استاندارد سیستم درمانی در بلاروس بالاست و سالانه در حال پیشرفت است. مرکز ملی آنکولوژی و هماتولوژی کودکان یکی از بیمارستان های پیشرفته و تخصصی اطفال است.

مزایا و معایب زندگی دانشجویی در بلار‌وس

مزایای تحصیل و زندگی دانشجویی در بلاروس، موسسات آموزش عالی و برنامه های تحصیلی بسیاری در این کشور موجود است:

  • 51  موسسه آموزش عالی (دانشگاه ، آکادمی و موسسه) و 9 موسسه خصوصی
  • 15 رشته تحصیلی از علوم فنی و علوم طبیعی گرفته تا بازیگری
  • 382 رشته تخصصی آموزش عالی در دوره اول ( کارشناسی ) و 331 رشته تخصصی در دوره دوم ( تحصیلات تکمیلی)

در جمهوری بلاروس می توانید دانش اساسی و اصولی در تمامی زمینه ها را کسب کنید. اما این کشور بیشتر به دلیل وجود رشته های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی در مدارس علمی قدرتمند، شناخته شده است. هزینه آموزش های قراردادی در موسسات آموزش عالی بلاروس  در مقایسه با دانشگاه ها و کالج های آمریکا، کانادا و انگلیس بسیار رقابتی ( بسیار ارزان تر) است؛ اما سطح آموزش های ارائه شده در دانشگاه های بلاروس همانند موسسات آموزشی غرب اروپا و آمریکاست

در حال حاضر، در 29 موسسه آموزش عالی بلاروس،  73 رشته آموزشی به زبان انگلیسی تدریس می شود. بلاروس کشوری چند ملیتی است و میزبان نمایندگان ملیت ها و فرهنگ های مختلفی است. موسسات آموزش عالی به تجربه آموزشی طولانی مدت خود افتخار می کنند و محیط این موسسات برای سازگاری و خو گرفتن دانشجویان خارجی بسیار مناسب است. در موسسات آموزشی ، برنامه های نظارتی و انجمن های دانشجویی برای دانشجویان جدیدالورود وجود دارد.

مدارک اتخاذ شده از موسسات آموزش عالی بلاروس در اکثر کشورهای جهان شناخته شده است. دانشگاه های بلاروس برنامه های مشترکی با دانشگاه های خارجی ارائه می دهند که امکان دریافت دو مدرک به طور همزمان فراهم می شود. دانشگاه های بلاروس، زیرساختار های ورزشی خاص خود را دارند و فرصت های ورزشی فوق العاده ای را برای دانشجویان فراهم می کنند. همچنین موسسات آموزش عالی دارای تیم های ورزشی مختص به خود هستند که در مسابقات مشهور دانشگاه های بین المللی افتخاراتی کسب کرده اند .

دانشجویان اغلب در فعالیت های فوق برنامه ای متعددی مشارکت می کنند. آنها در مسابقات ورزشی، جشن های تعطیلات و فستیوال های دانشجویی شرکت می کنند. موسسات آموزش عالی بلاروس،  برنامه های تحصیلی متعددی از جمله دوره ها و مدارس تابستانه و  آموزش از راه دور را به زبان های روسی و بلاروسی ارائه می دهند. فرهنگ منحصر به فرد بلاروس در طول قرن ها شکل گرفته است. زندگی فرهنگی مدرن در این کشور پرجنب و جوش و متنوع است. نمایشگاه های هنری، موسیقی، جشنواره های تئاتر و فیلم متعددی در بلاروس وجود دارد.

طبق قراردادهای بین المللی جمهوری بلاروس، دانشجویان بین المللی می توانند با بودجه ملی و بورسیه تحصیلی بلاروس، در موسسات آموزش عالی مشغول به تحصیل شوند. اطلاعات تکمیلی خود را در خصوص هزینه زندگی در بلاروس بهتر است که از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید، مشاورین ما اطلاعات به روزی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده