تحصیل در قبرس و مهاجرت تحصیلی

تحصیل در قبرس- مهاجرت تحصیلی به قبرس
فهرست مطالب

با 10.000 سال تمدن بشری در گوشه و کنار خود، قبرس مکانی جذاب برای کاوش و تحصیل شما می باشد. دوره بیزانس، قرون وسطی، به علاوه میراث یونانی و ترکی آن، همه با هم ترکیب می شوند تا ترکیبی پویا از سنت و مدرنیسم در سراسر جزیره ایجاد کنند. محیط آموزشی قبرس جدا از کیفیت بالای سیستم آموزشی دانشگاه های آن بسیار پیشرفته می باشد؛ زیرا تاریخ و فرهنگ بسیاری از جنبه های اروپا و شرق هر روز در هر کجای جزیره زنده می شود و به چشم می خورد.

اطلاعات کلی کشور قبرستوضیحات تکمیلی
جمعیت کشور قبرس350 هزار نفر
تعداد کل دانشجویانحدود 52 هزار نفر
تعداد دانشجویان بین المللی10 هزار نفر
تعداد دانشگاه های قبرس25 دانشگاه و کالج
تعداد دانشگاه ها با رنکینگ جهانی6 تا 8 دانشگاه برتر

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

آموزش و پرورش مقرون به صرفه

تحصیل در قبرس برای دانشجویان خارجی که مشتاق تحصیل در اروپا هستند؛ اما در مورد هزینه ها مردد هستند، بهترین گزینه می باشد. به طور متوسط، شهریه سالانه بین 3000 تا 8000 یورو است و برنامه های کارشناسی ارشد 5000 تا 10000 یورو در سال هزینه دارند.

ارائه انواع بورسیه ها و برنامه های تحصیلی

بسته به دانشگاه، بورسیه های زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارد. همچنین بورسیه تحصیلی قبرس با بودجه دولتی وجود دارد که معمولاً 10 تا 20 درصد از هزینه های شهریه را برای فارغ التحصیلان بین المللی با عملکرد علمی برجسته پوشش می دهد. تعدادی از دانشگاه ها نیز برنامه های دستیاری را برای فارغ التحصیلان خارجی ارائه می دهند که به آنها امکان تدریس، راه اندازی آزمایشگاه ها و تکالیف نمره برای پوشش برخی از هزینه های شهریه را می دهد.

اجازه کار در حین تحصیل

همچنین فرصت هایی برای کار در صنایع خاصی برای دانشجویان خارجی شش ماه پس از اولین ورود آنها برای تحصیل در دانشگاه های قبرس وجود دارد. کار پاره وقت در طول تحصیل با مجوز کار مجاز است. در طول ترم تحصیلی، دانشجویان ممکن است تا 20 ساعت در هفته کار کنند. در طول دوره های استراحت، دانش آموزان ممکن است تا 38 ساعت در هفته کار کنند.

فضای و امکانات کافی برای اقامت دانشجویان

قبرس یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای زندگی و کار است. تعدادی گزینه مسکن در محوطه دانشگاه و همچنین اجاره در تمام شهرهای بزرگ با هر بودجه ای وجود دارد.

از آنجایی که تقاضا برای مسکن به دلیل افزایش ثبت نام دانشجویان خارجی افزایش می یابد، تعداد قابل توجهی از پروژه های توسعه ای برای مسکن دانشجویی در حال ساخت هستند که ارزش مجموع آنها 27.2 میلیون یورو است. علاوه بر این، انتظار می‌رود خوابگاه های دانشجویی در محوطه دانشگاه تا پایان سال بیش از 2000 افزایش یابد.

ساختار آموزشی عالی به روز

وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ قبرس، سرمایه فکری را ارزشمندترین دارایی اقتصاد ملی می داند. دولت قبرس سرمایه‌گذاری زیادی در بخش آموزش انجام می‌دهد؛ اما همچنان به مذاکره با سایر کشورها درباره توافق‌نامه‌هایی ادامه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که همه برنامه‌های آنها در حوزه بین‌المللی معتبر و شناخته شده است. دانشجویان خارجی که در دانشگاه های قبرس تحصیل می کنند می توانند رقابت جهانی را حفظ کنند و در عین حال تجربه بین المللی خود را غنی کنند.

پاسخ برخی از سوالات و دغدغه های شما درباره مهاجرت تحصیلی به قبرس:

1. آیا تحصیل در قبرس رایگان است؟

بله امکان تحصیل رایگان در قبرس با دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد.

2. آیا برای تحصیل در قبرس محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر، به طور کلی محدودیت سنی سختگیرانه ای برای تحصیل در قبرس وجود ندارد.

3. بهترین دانشگاه های قبرس برای تحصیل کدامند؟

دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه  اروپایی لفکه و امریکایی گیرنه از بهترین ها هستند.

4. برای تحصیل در قبرس به چه مدرک زبانی نیاز داریم؟

به طور کلی قبرس مانند کشورهای اروپایی یا امریکایی سختگیری در مورد مدرک زبان ندارد زیرا در صورت نیاز برای دانشجویان دوره های زبان ترکی یا انگلیسی برگزار می کند.

5. آیا اجازه کار در حین تحصیل در قبرس وجود دارد؟

بله دانشجویان در حین تحصیل به مدت 20 ساعت درهفته می توانند کار کنند.

دانشجویان در قبرس به طور متوسط اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارنددانشگاه های قبرس

دانشگاه‌ها، کالج‌ها، دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی، و دانشکده‌های حقوق قبرس در جوامع آموزشی و دانشگاهی بسیار مورد احترام و شهرت هستند. دانشگاه های قبرس با برنامه ها و شرایط گوناگون تمام برنامه های درسی سه مقطع تحصیلی لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا را برای علاقه مندان ارائه می دهند.

لیست دانشگاه هارتبه  در QSرتبه در اروپاسایت رسمی دانشگاه
دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)1932501www.emu.edu.tr/en
دانشگاه خاور نزدیک1659843https://neu.edu.tr
دانشگاه بین المللی قبرس27791277www.ciu.edu.tr/en
دانشگاه اروپایی لفکه3970بین 1700 تا 1800www.eul.edu.tr/en
دانشگاه تکنولوژی قبرس2900907www.cut.ac.cy
دانشگاه امریکایی گیرنه12776362www.gau.edu.tr

حال و هوای تحصیل در قبرس چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم کشور قبرس بسیار مهاجر پذیر است و هرساله دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل وارد این کشور می شوند. با توجه به جمعیت زیاد دانشجویان بین المللی، وجود فرهنگ و نژادهای بسیار متفاوت در این کشور دانشجویان معمولا روابط اجتماعی خوبی بالایی داشته و با یکدیگر ارتباط می گیرند. این فرصت عالی برای کسب تجربه های تازه  ویادگیری درباره فرهنگ، الگوهای اجتماعی و نژادهای مختلف برای متقاضیان می باشد. برای بودن در این فضاهایی معمولا خصوصیات انعطاف پذیری رفتار و اخلاقی و همچنین صبر بسیار کمک کننده می باشد.

در مورد کلاس های درس نیز با توجه به رشته و مقطع صمیمیت استاد با دانشجوها یکی نیست؛ اما معمولا همه اساتید با دانشجویان رفتار خوبی دارند و فرق بین دانشجویان نیست. درباره نحوه لباس پوشیدن باتوجه به اینکه در قبرس حجاب و پوشش خاصی اجباری نیست در نتیجه دانشجویان با رعایت قوانین اولیه پوشش، محدود خاصی در انتخاب لباس ندارند. ناگفته نماند در برخی کالج ها به خصوص کالج های خصوصی ممکن است برای مقاطع پایین لباس یونیفرم درنظر گرفته شود.

رشته های تحصیلی در قبرس

با توجه به اینکه قبرس بخشی از اتحادیه اروپا است، ساختار و سیستم آموزشی مشابه برنامه های آموزشی به سبک آمریکایی- اروپایی دارند و به دانشجویان آزادی بیشتری برای انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر خود می دهند. در این رشته های پرمتقاضی و محبوب برای تحصیل در قبرس را اماده کرده ایم تا با دیدی باز تر بتوانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 • اقتصاد
 • رشته های حسابداری و مالی
 • معماری
 • گردشگری و هتلداری
 • مهندسی عمران
 • مدیریت بازرگانی
 • بانکداری و مالی
 • داروسازی
 • پزشکی
 • مواد پیشرفته و نانوتکنولوژی
 • ایمنی و بهداشت شغلی
 • سیستم‌های اطلاعاتی و نوآوری دیجیتال
 • مهندسی IT
 • مهندسی و تکنولوژی
 • علوم زمین و مطالعات محیط زیست
 • روزنامه‌نگاری و رسانه
 • روانشناسی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف و در دانشگاه های مختلف با یکدیگر فرق می کند. از طرفی هزینه تحصیل در رشته های گوناگون نیز متفاوت می باشد. به طور مثال همانطور که میدانید تحصیل در رشته های پزشکی کمی گرانتر از سایر رشته ها می باشد.

لیست دانشگاه هامقاطع مختلفهزینه های تحصیل (با تخفیف یا بورسیه)
دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)کارشناسی2500 تا 4500 یورو
کارشناسی ارشد1500 تا 3000 یورو
دکتری1300 تا 2000 یورو
دانشگاه خاور نزدیککارشناسی2600تا 9000 هزار یورو سالانه
کارشناسی ارشدمتوسط 3000 تا 4000 یورو سالانه
دکتریمتوسط 1800 تا 3000 یورو سالانه
دانشگاه بین المللی قبرسکارشناسیحدود 4000 تا 8000 یورو
کارشناسی ارشدحدود 5000 تا 9000 یورو
دکتریحدود 7000 یورو
دانشگاه آمریکایی گیرنهکارشناسی6000 هزار تا 12هزار یورو
کارشناسی ارشد2000 تا 3000 یورو
دکتری5000 تا 7000 یورو برای کل دوره

تحصیل در قبرس در مقاطع مختلف

کیفیت آموزش در دانشگاه های قبرس با دانشگاه های اروپایی رقابت می کند. تقریبا تمام دانشگاه های قبرس هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند. علاوه بر این با دریافت بورسیه تحصیلی یا تخفیفی شهریه متقاضیان می توانند با هزینه های مقرون به صرفه دوره تحصیلی خود را به پایان برسانند. برای آشنایی بیشتر با شرایط و نحوه تحصیل در مقاطع مختلف این بخش را به دقت مطالعه کنید.

تحصیل کارشناسی در قبرس

بسیار از متقاضیان به خصوص دارندگان مدرک دیپلم، به فکر مهاجرت و ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارج را دارند. تعداد زیادی از متقاضیان با توجه به شرایط و امکانات عالی دانشگاه های قبرس این کشور را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب می کنند.

موارد ضروری در تحصیل کارشناسیتوضیحات تکمیلی
شرایط سنیبه طور کلی شرایط سنی برای تحصیل در قبرس محدودیت خاصی ندارد. افراد از سن 18 سال به بالا می توانند در دانشگاه های قبرس تحصیل نمایند.
هزینه های تحصیلبه طور کلی با دریافت بورسیه تحصیلی بین 50 تا 100 درصد هزینه های تحصیل کاهش می یابد. برای تحصیل در این مقطع 3000 تا 9000 یورو بسته به رشته و دانشگاه نیاز است.
دانشگاه های برتر–        دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)

–        دانشگاه خاور نزدیک

–        دانشگاه بین المللی قبرس

–        دانشگاه آمریکایی گیرنه

شرایط تحصیل رایگانطول تحصیل این دوره 4 سال بوده و دانشجو موظف به گذراندن 250 واحد درسی می باشد. برای تحصیل رایگان و دریافت بورسیه داشتن رزومه تحصیلی قوی به همراه معدل بالا، مدرک زبان آیلتس یا تافل و انگیزه نامه ضروری می باشد.
رشته های برتر این مقطعمدیریت بین المللی، مدیریت هتلداری، پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، گردشگری، مدیریت بازرگانی، مهندسی عمران، معماری و مهندسی کامپیوتر

دانشگاه های قبرس با دارا بودن سطح اموزشی بالا و شرایط عالی گزینه بسیار خوبی برای تحصیل می باشند.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

اکثر دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی، فکر ادامه درس و تحصیلات تکمیلی را دارند. با توجه به اهمیت زیاد دولت قبرس در زمینه سیستم آموزشی و دانشگاهی، این کشور سرزمین فرصت ها و برای ورود به دنیای بزرگتر علم و حتی کسب و کار است.

موارد ضروری در تحصیل کارشناسی ارشدتوضیحات تکمیلی
شرایط سنیمحدودیت سنی برای تحصیل در این مقطع وجود ندارد.
هزینه های تحصیلبسته به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه هزینه ها از 3000  تا 12000  متغیر می باشد. البته با داشتن بورسیه تحصیلی می توان به صورت رایگان با هزینه های کمتر تحصیل کرد.
دانشگاه های برتر–        دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)

–        دانشگاه خاور نزدیک

–        دانشگاه بین المللی قبرس

–        دانشگاه آمریکایی گیرنه

شرایط تحصیل رایگاندانشگاه های قبرس در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه ها و برنامه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر دارد. اگر شما هم رزومه تحصیلی خوب، معدل بالا، مدرک زبان و رزومه علمی مانند مقاله دارید، شرایط قابل قبولی برای تحصیل رایگان در قبرس برای فراهم شده است.
رشته های برتر این مقطعانواع مهندسی ها به خصوص مهندسی کامپیوتر، مهندسی داده، مهندسی عمران و سازه، رشته های مرتبط با فناوری و نوآوری و مدیریت مالی و بانکداری

تحصیل دکتری در قبرس

قبرس نزدیک به 7 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش می کند و در رتبه چهارم هزینه های دولتی قرار دارد. مؤسسات آکادمیک به خصوص در مقطع دکتری طرح های تحقیقاتی در سطح جهانی را راه اندازی کرده اند که قبرس را به عنوان مرکز تحقیقاتی و اطلاعاتی رو به رشد در مدیترانه و در سراسر اروپا، خاورمیانه و آفریقا قرار می دهد. این فرصت بسیار عالی برای دانشجویان مقطع دکتری می باشد که بتوانند از این طریق وارد بازارهای بین المللی شده و قدم در دنیای علم بگذارند.

موارد ضروری در  تحصیل دکتریتوضیحات تکمیلی
شرایط سنیبرای تحصیل در مقطع دکتری هیچگونه شرایط سنی وجود ندارد.
هزینه های تحصیلهزینه های تحصیل
دانشگاه های برتر–        دانشگاه شرقی متوسطه قبرس (Eastern Mediterranean University)

–        دانشگاه قبرس شمالی (University of Northern Cyprus)

–        دانشگاه European University Cyprus

–        نیکوزیا (European University Cyprus – Nicosia)

شرایط تحصیل رایگاناز مهم ترین شرایط برای تحصیل رایگان  و دریافت بورسیه تحصیلی مدرک کارشناسی ارشد با حداقل نمره  3.5 GPA معدل بالا، داشتن انگیزه نامه، توصیه نامه اساتید و رزومه پژوهشی مانند مقالات بین المللی می باشد.
رشته های پرمتقاضی این مقطع امور مالی  و بانکداری، رشته های مدیریت و حسابداری، اقتصاد، روابط بین الملل، مدیریت بازرگانی، رشته های مهندسی به خصوص مهندسی کامپیوتر و IT

تحصیل پزشکی در قبرس

اگر شما رویای پزشک شدن در سر دارید و همیشه نگران شرایط سخت پذیرش در رشته پزشکی هستید، باید بگوییم قبرس یکی از کشورهای بی نظیر است که برای تحصیل پزشکی در قبرس شرایط بسیاری عالی برای علاقه مندان فراهم کرده است.

در برخی دانشگاه ها برای پذیرش در این رشته متقاضیان باید آزمون MCAT و یا GAMSAT نمره قبولی کسب نمایند.علاوه بر این با اعطای بورسبه های مختلف به دانشجویان بین المللی تمام تلاش خود را دارد تا با کمترین چالش دانشجویان به تحصیل بپردازند.

موارد مهم در تحصیل پزشکیتوضیحات تکمیلی
هزینه تحصیل در رشته پزشکیدانشگاه آمریکایی گیرنه12 هزار یورو در سال
دانشگاه مدیترانه شرقی10 هزار یورو در سال
دانشگاه بین‌المللی قبرسحدود 13 هزار  یورو در سال
دانشگاه اروپایی لفکهحدود 19 هزار  یورو در سال
شرایط تحصیل در رشته پزشکیمدت زمان تحصیل در رشته پزشکی عمومی به طور متوسط 6 سال بوده که یک سال از آن را به عنوان طرح در بیمارستان های معرفی شده سپری می کنند. بعد از آن با ارائه مدارک و قبولی در ازمون های تخصص می تواند در یکی از رشته های مورد نظر بعد از 4 تخصص دریافت نماید. حداقل معدل لازم نیز 16 می باشد. اگر چه داشتن مدرک زبان یک مزیت به حساب می آید اما الزامی نیست.
مدارک مورد نیازرزومه تحصیلی و علمی به همراه تمام ریز نمرات و ترجمه رسمی آن ها (انگلیسی یا ترکی)، تمام مدارک هویتی، مدرک زبان در صورت موجود بودن، نامه پذیرش یا توصیه نامه و قبولی در آزمون ورودی (برخی دانشگاه ها از مدارک و شرایط اصلی برای پذیرش را قبولی در آزمون ورودی می دانند)
بورسیه تحصیلی در رشته پزشکیتحصیل در رشته پزشکی در قبرس مانند تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی هزینه های بالایی دارد. دانشگاه ها و دولت قبرس برای کاهش هزینه های تحصیل و کمک به دانشجویان بورسیه های تحصیلی مختلفی اعم از بورسیه های دولتی و بورسیه های دانشگاه مدیترانه، خاور نزدیک و دانشگاه بین المللی قبرس درنظر گرفته اند.

آموزش استاندارد، محیط دوستانه و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از جمله فاکتورهای مهم برای تحصیل پزشکی در قبرس استدندانپزشکی در قبرس شمالی

آیا نگران نیاز به دانستن زبان انگلیسی یا ترکی دیگری برای تحصیل دندانپزشکی در قبرس هستید؟ زبان انگلیسی به طور گسترده در سراسر جزیره صحبت می شود و بسیاری از دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه ها را با دوره های آموزشی انگلیسی برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند که نیازی به مدرک زبان نیست.

موارد مهم در تحصیل پزشکیتوضیحات تکمیلی
هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکیدانشگاه آمریکایی گیرنهحدود 12 هزار یورو در سال
دانشگاه مدیترانه شرقیحدود 9000 تا 10 هزار یورو در سال
دانشگاه بین‌المللی قبرسحدود 10 هزار  یورو در سال
دانشگاه اروپایی لفکهحدود 15 هزار  یورو در سال
شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکیمدت زمان تحصیل در این رشته 10 ترم یا 5 سال می باشد. در سال های اول دروس پایه تدریس شده و در سال های آخر علاوه بر تدریس دروس تخصصی مرتبط با سلامت دهان و دندان، دانشجو دوره کاراموزی می گذراند. در ادامه برای طی کردن دوره تخصص نیاز به سه سال اموزش تخصصی تر در یک حوزه می باشد و دوره تخصصی با ارائه پایان نامه به اتمام می رسد.
مدارک مورد نیازرزومه تحصیلی و علمی به همراه تمام ریز نمرات و ترجمه رسمی آن ها (انگلیسی یا ترکی)، تمام مدارک هویتی، مدرک زبان در صورت موجود بودن، نامه پذیرش یا توصیه نامه و قبولی در آزمون ورودی (برخی دانشگاه ها از مدارک و شرایط اصلی برای پذیرش را قبولی در آزمون ورودی می دانند). همچنین بعضی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های دولتی مدرک قبولی در آزمون آزمون MCAT و یا GAMSAT را نیز می خواهند.
بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکیبه طور کلی بورسیه های قبرس در رشته دندانپزشکی به دو دسته بورسیه کامل یا بورسیه های تخفیفی تقسیم می شوند. بستگی به دانشگاه و شرایط آن مقدار بورسیه ها از 25 درصد شهریه تا 100 درصد آن متفاوت می باشد. بهترین بورسیه های تحصیلی این رشته را دانشگاه هاییی همچون لفکه، دانشگاه بین المللی قبرس، دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه گیرنه ارائه می دهند.

تحصیل رایگان پزشکی در قبرس

برای تحصیل رایگان پزشکی در قبرس بهترین راه دریافت بورسیه های تحصیلی کامل از یکی از دانشگاه های معتبر وبین المللی این کشور می باشد. همانطور که در تمام دانشگاه های برتر جهان رایج است، مهم ترین شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان، داشتن رزومه تحصیلی قوی می باشد. به عبارت دیگر برای اینکه متقاضیان بتوانند به صورت رایگان در رشته پزشکی تحصیل کنند باید معدل دیپلم بسیار بالا به همراه ریز نمرات عالی، یک توصیه نامه از استاد، مدرک زبان بین المللی و قبولی در آزمون های مربوط به دانشگاه را داشته باشند. پیشنهاد ما این است متقاضی در ابتدا شرایط بورسیه چند تا دانشگاه را بررسی کرده و طبق ان مدارک لازم را جمع آوری و اگر نیاز بود خود را برای آزمون آماده کند. سپس برای چند دانشگاه مدارک لازم را ارسال کرده و شانس خود را امتحان کند.

تحصیل در کالج های قبرس

کالج ها و دبیرستان های قبرس هر ساله آماده ارائه خدمات آموزشی به هزاران دانش آموز بومی و بین المللی هستند. با تغییر رویکرد نظام آموزشی و برنامه های ویژه برای افزایش کیفیت سطح آموزش و تدریس، کالج های قبرس یکی از بهترین انتخاب ها برای گذراندن سال های تحصیل و آمادگی برای ورود به دانشگاه می باشد.

موارد مهم پیرامون تحصیل در کالج های قبرستوضیحات تکمیلی
کالج های برتر قبرس + شهریه هر کالجکالج ETD قبرس شمالی۲,۶۰۰ الی ۵,۰۰۰ یورو
آکادمی نیکوزیا آمریکایی۴,۷۰۰ الی ۲۶,۰۰۰ یورو
کالج آمریکایی گیرنه۴,۵۰۰ الی ۸,۷۶۰ یورو
کالج دوئا مدیترانه شرقیحدود 4 هزار تا 10 هزار یورو
شرایط تحصیل در کالجبرای تحصیل در کالج های قبرس ابتدا باید رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای تحصیل در ان رشته مدارک را به کالج ارسال کنید. از مهم ترین شرایط داشتن تمکن مالی خانواده، ارائه تمام مدارک هویتی شخص و در برخی موارد مدرک زبان نیز مهم است.
شرایط سنی برای تحصیل در کالجشرایط سنی برای کالج بالای 15 سال می باشد.

تحصیل در مدارس قبرس

سیستم آموزشی در مدارس قبرس بسیار معروف  و چند زبانه می باشد. در مدارس قبرس دروس به چندین زبان روسی، انگلیسی، آلمانی و ترکی تدریس می شود. این بهترین موقعیت برای افرادی است که دوست دارند فرزندانشان از سنین پایین به چند زبان دنیا مسلط باشند. با اینکه مدارس به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند؛ اما در کیفیت آموزش فرقی بین آن ها نیست و هزینه های تحصیل بسیار مقرون به صرفه است. سیستم آموزشی در قبرس مانند سایر کشورها به سه مقطع تقسیم می شود که تحصیل در هر سه مقطع اجباری و رایگان است.

مقاطع مختلف تحصیلیتوضیحات تکمیلی
پیش دبستانیاین دوره آموزشی برای کودکان 3 تا 6 سال می باشند که آمادگی لازم برای ورود به دنیای بزرگ تر و جامعه را کسب کنند.
دبستاندوره دبستان از سن  7 آغاز می شود و کودکان تا  12 در مقطع دبستان مهارت های لازم را می آموزند. هزینه تحصیل در مدارسی با امکانات کامل و خوابگاه حدود 3 تا 8 هزار یورو در یک سال تحصیلی می باشد.
دبیرستاندوره دبیرستان به دو دسته بر اساس سن دانش آموزان تقسیم می شود. دانش اموزان از سن 13 تا 15 سالگی را در یک موسسه یا مدرسه می گذرانند. سپس از سن 15 تا 18 سالگی وارد دبیرستان یا دوره های آموزشی معروف به لیسِی (lycée) می شوند. در این دوره دانش آموزان رشته دلخواه خود را انتخاب کرده و برای تحصیلات عالی و ورود به دانشگاه آماده می شود.

به طور کلی هزینه تحصیل یکساله در دبیرستان های خصوصی در قبرس با تمام امکانات از جمله خوابگاه و دوره های آموزشی حدود 20 هزار یورو می باشد.

 

آزمون های لازم برای پذیرش از دانشگاه های قبرس

برای پذیرش در دانشگاه‌های قبرس، نیاز به انجام هیچ‌گونه ازمون ورودی یا مصاحبه ندارید. تنها برای داوطلبان زبان انگلیسی، نمرات مورد نیاز به شرح زیر است:

 • آزمون تافل کامپیوتری: حداقل 213
 • آزمون تافل اینترنتی: حداقل 79
 • آزمون تافل کاغذی: حداقل 550
 • آیلتس با باندهای کلی 6.5 یا بیشتر
 • آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی (EPT): حداقل نمره C یا بالاتر.

این نمرات به‌عنوان شاخص‌های اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی شما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت قبرس

دانشگاه‌های مدیترانه شرقی (EMU)، دانشگاه قبرس، دانشگاه تکنولوژی قبرس، دانشگاه نیکوزیا، دانشگاه اروپایی قبرس و دانشگاه آداکنت قبرس به‌عنوان 6 دانشگاه معتبر در کل مناطق قبرس شمالی و جنوبی مورد تایید وزارت بهداشت هستند. با ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع و کیفیت برتر آموزشی، این دانشگاه‌ها فرصت‌های مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند تا بتوانند در رشته مدنظر خود، تحصیلاتشان را ارتقا دهند.

 

تحصیل از سن 6 سالگی تا 18 سالگی در سیستم آموزشی قبرس رایگان و اجباری است

بورسیه تحصیلی قبرس شمالی

بورسیه تحصیلی فرصتی عالی برای دانشجویان ممتازی است که می خواهند با هزینه های کم در دانشگاه های معتبر قبرس تحصیل کنند. برای دریافت بورسیه تحصیلی و کسب اطلاعات از شرایط آن موارد زیر را مطالعه کنید.

 • در کنار معدل بالا و رزومه تحصیلی عالی، مدرک زبان، قبولی در برخی آزمون ها به خصوص برای رشته های پزشکی، ارائه توصیه نامه اساتید و… شانس دریافت بورسیه را افزایش می دهد.
 • برخی دانشگاه های معتبر قبرس، بورسیه ها فول فاند به دانشجویان با رزومه های قوی اعطا می کنند که مسیر مهاجرت تحصیلی را بسیار هموار می کند.
 • به طور کلی بورسیه های فول فاند هزینه های شهریه، خوابگاه، کمک هزینه برای مخارج زندگی را شامل می شود. دقت کنید برای دریافت اطلاعات دقیق از این بورسیه ها  و تحصیل رایگان در قبرس باید به سایت دانشگاه ها مراجعه کرده  و اطلاعات