بورسیه تحصیلی بلغارستان

بورسیه تحصیلی بلغارستان

کشورهای خارجی از دیرباز مقاصدی محبوب برای مهاجران بوده اند که در میان این کشورها، شاید نامی همچون بلغارستان کمتر به گوش آمده باشد. اما با کسب آگاهی بیشتر درباره آن می توان به این نکته پی برد که می تواند مقصدی عالی برای ساختن زندگی آینده برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به بلغارستان باشد. برای آگاهی بیشتر و بهره بردن از راهنمایی های همه جانبه متخصصان در خصوص بورسیه تحصیلی بلغارستان با وکلای مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) مشورت نمایید.

شرایط انواع بورسیه های تحصیلی بلغارستان

تحصیل در بلغارستان می تواند نسبتا گران باشد. خوش بختانه، در این کشور بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی بسیاری برای کمک به کاهش هزینه های مالی دانش آموزان ارائه شده است. در واقع، دولت این کشور تمایل دارد که دانش آموزان در خارج از کشور تحصیل کنند و برای این امر نیز برنامه هایی در اختیار آن ها قرار می دهد تا بتوانند این کار را انجام دهند.

دولت بورسیه ی تحصیلی جدیدی را ارائه می دهد به نام بورسیه ی ذهن متفکر( Master Mind Scholarship ) که هدف آن ترویج بین المللی سازی تحصیلات عالی می باشد. در این برنامه حدود 30 تا 40 بورسیه برای دانش آموزان برجسته ی تمام کشور ها ارائه شده است. تحصیل در یک دانشگاه بین المللی شناخته شده و معتبر، می تواند برای بسیاری از دانش آموزان با استعداد، سخت کوش و آینده نگر امری دشوار باشد.

از نظر استطاعت مالی دانشگاه وارنا(Verna) معتقد است که انگیزه و تمایل دانش آموزان به رشد و پیشرفت، باید مورد تشویق قرار گیرد؛ به همین علت این دانشگاه سعی کرده است که شهریه ها و هزینه های تحصیلی خود را در یک سطح بسیار مناسب و قابل قبول ارائه دهد و آن را حفط کند. دانشگاه مدیریت وارنا(VUM) با همکاری با صاحبان کسب و کار و تجارت و هم چنین کار آفرینان، فرصت های تحصیلی زیادی مثل بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانش آموزان ممتاز و هم چنین بورسیه های تحصیلی برای موفقیت های ورزشی و سایر فعالیت ها ارائه می دهد.

شرایط تحصیل رایگان در بلغارستان

بلغارستان، (ملت کوچکی در بالکان) یک مقصد بسیار جذاب هم برای گردشگران و هم برای دانش آموزان بین المللی می باشد.
این کشور یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی است که دارای تاریخ و فرهنگی غنی و هم چنین شگفتی ها و جاذبه های طبیعی زیادی برای کشف و جست و جو می باشد. علاوه بر این، این کشور تا سال 1989 دارای یک دولت تک حزبی بوده و اکنون نیز یک جمهوری دموکراتیک می باشد؛ همچنین بلغارستان از سال 2007 به کشور های عضو شهروندی اتحادیه اروپا پیوست.

سیستم آموزش عالی در این کشور بسیار پیشرفته می باشد و تحصیل در آن برای دانش آموزان بین المللی، به خصوص دانش آموزان مقیم کشور های نزدیک به این کشور (کشورهای همسایه) مقصدی بسیار محبوب می باشد. علاوه بر این مدارک تحصیلی اعطا شده توسط دانشگاه های این کشور در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده و مورد تایید تمام کشورها در سراسر جهان می باشند.

شرایط تحصیل رایگان در بلغارستان

تحصیل در دوره هایی مانند علوم پزشکی در این کشور، (که برای تحصیل در آن ها هزینه های بیشتری در نظر گرفته می شوند)، نسبت به سایر کشورها که دارای هزینه های تحصیلی بیش تری می باشند، بسیار محبوب می باشند. مدت زمان تحصیل در دوره های تخصصی، بسیار کوتاه تر از دوره های کارشناسی( مقطع لیسانس) می باشند که این دوره ها در حدود 3 تا چهار سال زمان می برد و دانش آموزان را در یک مسیر حرفه ای قرار داده که هدف آن ها، آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دوره ی تحصیلات تکمیلی می باشند.

دوره های کارشناسی در بلغارستان حدود چهار یا پنج سال زمان می برد و به طور کلی برای آماده سازی و آموزش دانش آموزان برای ورود به بازار کار طراحی شده اند. حدود دو سوم از دانش آموزانی که دوره های کارشناسی خود را در بلغارستان به پایان رسانده اند، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور نیز اقدام می کنند. بعضی از دانشگاه ها در این کشور( به خصوص دانشگاه هایی که به طور تخصصی برای تحصیل دانش آموزان بین المللی ارائه شده اند)، آموزش در آن ها ممکن است به سبک غربی ارائه شود و هم چنین برنامه های درسی هنر های لیبرال ( به سبک آمریکایی) در آن ها برای افراد ارائه شود.

بعضی از دانشگاه ها ی بلغارستان (برای مثال دانشگاه آمریکایی بلغارستان) تمام دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی تدریس می کنند(همچنین ممکن است دوره های تحصیلی به زبان های فرانسوی و آلمانی نیز در آن ها ارائه شوند). اگر دانش آموزان تحصیل در یک مقطع تحصیلی به زبان بلغاری را در این کشور انتخاب کنند، باید قبل از شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی، در یک دوره ی زبان بلغاری ( که معمولا یک سال زمان می برد) شرکت کرده و پس از آن در آزمون نهایی گرفته شده قبول شوند. همچنین دانش آموزان می توانند از تحصیل رایگان و بورسیه ی تحصیلی در این کشور استفاده کنند و در صورتی که دارای شرایط مناسب و رزومه ی تحصیلی موفقی باشند، می توانند برای تحصیل در دانشگاه های این کشور درخواست دهند.

میزان فاند دانشگاه های بلغارستان

صدها بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در بلغارستان موجود است که از طرف دولت بلغارستان، موسسات آموزش عالی بلغارستان و سایر سازمان ها تامین می شود. این بورسیه ها در اختیار سازمان های منحصر به فردی قرار می گیرد تا معیار های لازم برای واجد شرایط بودن را تعیین کنند. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به سازمان و یا موسسه انتخابی در تماس باشید. میانگین کل بورسیه ها (Total Aid) به ازای هر دانشجوی تمام وقت :

 • 4932 دلار : سال تحصیلی 1990_91
 • 8639 دلار : سال تحصیلی 2000_01
 • 15214 دلار: سال تحصیلی 2010_11
 • 14696 دلار : سال تحصیلی 2015_ 16
 • 14616 دلار : سال تحصیلی 2016 _ 17
 • 14796 دلار : سال تحصیلی 2017 _18

میانگین کمک هزینه تحصیلی( Grant Aid) به ازای هر دانشجوی تمام وقت:

 • 3126 دلار : سال تحصیلی 1990_91
 • 4465 دلار : سال تحصیلی 2000_01
 • 7743 دلار : سال تحصیلی 2010_ 11
 • 8556 دلار : سال تحصیلی 2015 _ 16
 • 8641 دلار : سال تحصیلی 2016_ 17
 • 8974 دلار : سال تحصیلی 2017 _ 18

دانشجویان کارشناسی ارشد، میانگین کل بورسیه ها (Total Aid) به ازای هر دانشجوی تمام وقت :

 • 7307 دلار : سال تحصیلی 1990_91
 • 17284 دلار : سال تحصیلی 2000_01
 • 28105 دلار : سال تحصیلی 2010_ 11
 • 26230 دلار : سال تحصیلی 2015 _ 16
 • 26585 دلار : سال تحصیلی 2016_ 17
 • 27231 دلار : سال تحصیلی 2017 _ 18

میانگین کمک هزینه تحصیلی( Grant Aid) به ازای هر دانشجوی تمام وقت:

 • 2934 دلار : سال تحصیلی 1990_91
 • 6116 دلار : سال تحصیلی 2000_01
 • 7588 دلار : سال تحصیلی 2010_ 11
 • 8018 دلار : سال تحصیلی 2015 _ 16
 • 8135 دلار : سال تحصیلی 2016_ 17
 • 8463 دلار : سال تحصیلی 2017 _ 18

میزان فاند دانشگاه های بلغارستان

 

شرایط اخذ بورسیه و فاند از دانشگاه های بلغارستان

درخواست دریافت بورس تحصیلی کالج یا دانشگاه در بلغارستان به اندازه‌ی درخواست شرکت در یک دوره ی تحصیلی اهمیت دارد، بنابراین در این زمینه باید با احتیاط و حس مسئولیت پذیری بیشتری رفتار کنید. همانطور که می دانید، بورس تحصیلی فقط به دانشجویان ممتاز دانشگاهی اعطا می شود، بنابراین یا خود را برای فرصت دریافت یک بورسیه تحصیلی آماده کنید یا در مورد شانس خود برای دریافت بورسیه واقع نگر باشید.

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید این است که: قبل از درخواست بورسیه‌ی تحصیلی، حتی اگر 100٪ مطمئن باشید که واجد شرایط دریافتش هستید، با یک مشاور از دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید. برخی از مدارکی که باید برای درخواست بورسیه‌ی تحصیلی به دانشگاه ارایه دهید همان هایی هستند که دانشگاه هنگام ثبت نام در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از شما می‌خواهد. اکثر مدارک مورد نیاز برای درخواست کمک هزینه تحصیلی:

 • فرم تکمیل شده‌ی درخواست بورس تحصیلی
 • کپی گذرنامه / کارت شناسایی، پاسپورت باید حداقل تا شش ماه پس از خروج شما معتبر باشد و فقط یک کپی از صفحه اصلی گذرنامه حاوی عکس شما و اطلاعات شخصی کافی است.
 • کپی لیست نمرات / دیپلم
 • اگر متقاضی دریافت بورس تحصیلی برای شرکت در برنامه‌ی اراسموس هستید، باید دو ترم تحصیلی را به پایان برسانید.
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی (و یا زبانی دیگر – زبانی که برای تدریس در کلاس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد).
 • برای زبان انگلیسی می توان با مدرک آزمون‌های: آیلتس، تافل و کمبریج این مهارت را ثابت کرد.

ارسال آخرین نمرات ثبت شده‌‌ی آخرین مقطع قبل از فارغ‌التحصیلی یا مقطعی که در حال حاضر در آن مشغول به تحصیل هستید، لازم است (آخرین نمرات دبیرستان اگر برای مدرک لیسانس درخواست می‌دهید و یا دانشنامه‌ی لیسانس و سوابقتان اگر برای دوره کارشناسی ارشد درخواست داده‌اید). فوتوکپی تمام نمرات، واحدها و دروس اخذ شده در هر ترم باید ارایه شود. این مدارک باید امضای رسمی و تمبر مدرسه یا دانشگاه را داشته باشد.

بیان هدف / نامه‌ی بیان انگیزه، این بیانیه باید تنها یک صفحه باشد که حدود 400 کلمه را دربرگیرد و باید در آن دلایل خود را برای برگزیدن دوره‌ی انتخاب شده و نحوه‌ی ارتباط آن با مطالعات آینده و اهداف شغلیتان توضیح دهید. این بیانیه‌ باید صادقانه و بدون اغراق باشد . شما همچنین باید ویژگی های خود و ارتباط آن‌ها با مقطع انتخابی خود را به طور خلاصه توضیح دهید.

معمولا، فقط یکی است، اما در برخی موارد ممکن است از شما دو توصیه نامه بخواهند. توصیه نامه (ها) فقط باید از طرف یکی از معلمان / استادان یا کارفرما / شخصی باشد که بر کار شما نظارت می‌کند ( کارهای داوطلبانه نیز به شمار می‌رود) باشد. این نامه به ارائه دهنده بورسیه کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد کیفیت، مهارت ها، ظرفیت فکری شما به دست آورد و همچنین می تواند متوجه انگیزه شما برای دوره تحصیلی و یا دانشگاه انتخابی، شود.

حتی اگر در حال حاضر که برای بورس تحصیلی درخواست داده‌اید تجربه کاری ندارید، می توانید به سادگی تمام تجربیات تحصیلی، سرگرمی‌ها، علایق ، دستاوردها و مهارت های اجتماعی خود را بیان کنید. به خاطر داشته باشید که تمام زبان هایی را که بر آن‌ها مسلط هستید (گواهینامه های زبان) را بیان کنید، اما در مورد سطح مهارت خود صادق باشید. به مهارت های رایانه ای، کار داوطلبانه و هر دوره دیگری که به پایان رسانده‌اید (حتی دوره های کوتاه مدت) نیز اشاره کنید، به خصوص اگر آنها با حوزه تحصیل شما ارتباط داشته باشند.

SAT، ACT، GRE، GPA و سایر نمرات آزمون‌های معتبر می تواند عامل مهمی باشد که دانشگاه برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان در نظر می‌گیرد. اغلب کسانی که نمرات بالایی دارند در اولویت قرار می‌گیرند؛ با این حال، اعطای بورس تحصیلی بر اساس یک رویکرد جامع و پس از در نظر گرفتن تمام مدارک مربوطه انجام می‌گیرد.

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

فرصت های بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلعارستان و کمک مالی برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی در زیر فهرست شده است، وام دانشجویی ملیت های اروپایی برای تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط دولت بلغارستان تأمین می شود. شهروندان اروپایی واجد شرایط صندوق یا بورسیه تحصیلی دولتی هستند که بالغ بر 70% از شهریه چشم پوشی می شود؛ به علاوه حقوق ماهانه که از ترم دوم آغاز می شود.

بورس فولبرایت به شکل کمک مالی بسیار رقابتی به شهروندان آمریکایی ارائه می شود. علاوه بر این متقاضیان آمریکایی واجد شرایط وام های فدرالی هستند. اطلاعات بیشتر در زمینه کمک مالی سازمان آمریکا به ملیت های کانادایی، به شکل وام های دانشجویی ملی و یا استانی در استانی که به صورت دائم در آن اقامت دارند، از طریق مرکز خدمات وام دانشجویی ملی (NSLSC) ارائه می شود.

وام های دانشجویی ملیت های هندی توسط دولت هند، برای تحصیل کارشناسی ارشد در خارج، از طریق مقام های محلی آنها صورت می گیرد. از شهروندان بالکان غربی برای درخواست کمک هزینه تحصیلی پروژه اراسموس ماندوس / BASELEUS، همراه با صرف نظر کامل از شهریه و حقوق ماهانه استقبال می شود. دانشجویان ترکیه می توانند از طریق برنامه مبادله دانشجویان اراسموس، کمک مالی دریافت کنند.

کمک های ملی برای دانشجویان چینی به عنوان بخشی از توافق فرهنگی دو جانبه چینی و بلغاری امکان پذیر می باشد. دانشجویان روسی (کمک مالی برای دانشجویان روسی از طریق توافق فرهنگی دو جانبه روسیه – بلغارستان امکان پذیر می باشد. اوکراین، بلاروس و سایر کشور های CIS (مستقل همسود)، شبه قاره هند، آمریکای لاتین و خاورمیانه، کمک های مالی را به صورت اقامت در خوابگاه ارزان (تقریباً 60 یورو در ماه، شامل بیشترین امکانات رفاهی) به علاوه تخفیف در حمل و نقل عمومی و کافه تریای دانشگاه یا رستوران های وابسته دریافت می کنند.

همین نوع کمک مالی نیز برای شهروندان اروپایی، آمریکایی، کانادایی، بالکان غربی، دانشجویان ترکیه و ملیت های چینی امکان پذیر می باشد. برای ورود به رشته پزشکی، متقاضیان ایرانی واجد شرایط اخذ کمک هزینه تحصیلی نمی باشند. برای اطلاع از هزینه زندگی در بلغارستان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

مقالات مرتبط

ثبت درخواست مشاوره فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط و مزایای ویزای کار

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده

پیشنهادات فوق العاده